Adula
26.05.05,08:23
Mám ten istý prípad ako už bolo uvedené v PORADA-PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO - zmluva o dielo - stavba, ale ako sa to účtuje v JÚ? Budeme prijímať platby po ukončení jednotlivých častí stavby? Konečná faktúra bude až po dokončení stavby?Ako správne vystavovať faktúry na tie platby, mám ich viesť ako zálohové, ale s rozpisom DPH?Adula
.
evae
26.05.05,07:17
ja si myslim, ze pokial to nie je na prelome rokov, fakturujes vzdy na konci mesiaca, resp. na zaciatku mesiaca za uplynuly. ku fakture pridaj uskutocnene prace a pripadne kryci list a malo by to byt v pohode. horsie je na konci roka, tam si treba dat pozor. Aspon myslim, my uctujeme v podvojnom a uctujeme takto, tam by asi nemal byt velky rozdiel.
Jana Acsová
26.05.05,07:33
Pozor na zmluvu, tam sa zvyčajne uvádza všetko a pri stavbách je štandardne dohodnuté čiastkové plnenie. Pozri zmluvu.
Adula
26.05.05,08:08
A na tie čiastkové úhrady mám vypísať faktúru, alebo len zálohovú, na ktorej budem mať ZD + DPH a potom na konci 1faktúru, v ktorej budem rozpísané všetky úhrady a koľko ešte treba douhradiť. Alebo tá posledná faktúra bude len na zostatok douhradenia a platby pred tým už tam nebudem písať? Stavbu dokončím do konca roka. Diki. Adula
Jana Acsová
26.05.05,08:25
A na tie čiastkové úhrady mám vypísať faktúru, alebo len zálohovú, na ktorej budem mať ZD + DPH a potom na konci 1faktúru, v ktorej budem rozpísané všetky úhrady a koľko ešte treba douhradiť. Alebo tá posledná faktúra bude len na zostatok douhradenia a platby pred tým už tam nebudem písať? Stavbu dokončím do konca roka. Diki. AdulaŽiadna záloha. Zmluva. POZOR!!!
Zvyčajne (ja mám iba také skúsenosti) sa v zmluve o dielo hovorí o odovzdávaní časti diela - t.j. splnené čiastkové plnenie po jednotlivých častiach postupu stavby podľa projektu. Po čiastkovom splnení diela ide ostrá faktúra.
O zálohu sa jedná iba v prípade, že je vystavená predom t.j. ešte bez plnenia.
Faktúra sa musí odvolávať na zmluvu - ukončenú etapu.
(S iným typom zmlúv nemám skúsenosti, ale nepredpokladám, že zmluvy o dielo na stavby - nehnuteľnosti, sa výrazne líšia.)
A ak máš v zmluve niečo iné, treba sa vždy riadiť tým, čo platí a je dohodnuté.
Adula
26.05.05,08:39
Takže k jednej stavbe, môžem mať aj viac faktúr? Zmýlilo ma to, že jedna účtovníčka mi povedala, že jedna stavba-jedna faktúra a platby prijaté vopred mám dať ako zálohové a potom ich vyúčtovať na konci v konečenj faktúre. Adula.
Jana Acsová
26.05.05,09:58
Platí to čo bolo vyššie povedané. Ak zmluva hovorí niečo, musíš to rešpektovať. A daniari idú po čiastkových plneniach a po zmluvách.
Adula
26.05.05,10:17
Ďakujem veľmi pekne. Adula