12spidy
03.12.08,12:16
Caute,

mám starý program vytvorený v DOS. Viete mi poradiť ako by som si vedel v nom niečo upraviť ako sa mu dostať až do nastavenia. Mate aj nejaky návod akio by som v DOS mohol robiť a tam su pripony : .exe - spúšta sa program,
.cfg a .ukl a tie sa nedaju spustiť
Chobot
03.12.08,12:09
Caute,

mám starý program vytvorený v DOS. Viete mi poradiť ako by som si vedel v nom niečo upraviť ako sa mu dostať až do nastavenia. Mate aj nejaky návod akio by som v DOS mohol robiť a tam su pripony : .exe - spúšta sa program,
.cfg a .ukl a tie sa nedaju spustiť

Neviem, či to napíšem úplne správne, ale DOS nie je programovací jazyk. DOS je operačný systém, prostredie, v ktorom bežali niektoré staršie aplikácie. Je to v podstate taký operačný systém ako Windows - ani vo Windowse nemáš vytvárané programy, ale v nejakom inom programovacom jazyku (C++) a ten program beží potom pod Windowsom.

Takže ak máš nejaký program, ktorý bol vytvorený, aby bežal v OS DOS, tak ten by mal ísť spustiť, ak si aj pod Windowsami vytvoríš virtuálny DOS.

Ale aj keď spustíš DOS, priamo do programu cez DOS nevstúpiš a neupravíš ho. Potrebuješ vedieť, v ktorom jazyku bol vytvorený (možno je to v BASICu...:rolleyes:) a ak chceš urobiť zásahy do programu, musíš to urobiť v príslušnom editore.

Niektoré nastavenia (napr. v tom súbore .cfg) sa dajú robiť aj cez textový editor, ale je to núdzové riešenie, lebo nejakou nevhodnou menou môžeš znefunkčniť celý program. Súbor s koncovkou .cfg ani nespustíš, lebo tam sú uložené nejaké nastavenia - konfigurácie.
Fero11
03.12.08,20:48
do skompilovaneho programu sa nedostane, musi mat zdrojak (ale ak sa pyta, to co sa pyta, tak to urcite nebude vediet)
eloelic
06.12.08,16:48
V akom operacnom systeme chces spustit ten program?
marjankaj
06.12.08,21:19
Existuje program "disassembler", ktorý skonvertuje .exe súbor do assembleru. Ten si môžeš upraviť ako potrebuješ a znovu skompilovať do spustiteľného súboru. Hľadaj na "stahuj.cz".

Asi som to tu nemal písať. Nechcel som navádzať na porušovanie autorského zákona a úprava programu chráneného autorskými právami môže byť takýmto porušením.
Fero11
07.12.08,08:29
To si moze rovno napisat novy program :)
Dáša_
07.12.08,08:49
Existuje program "disassembler", ktorý skonvertuje .exe súbor do assembleru. Ten si môžeš upraviť ako potrebuješ a znovu skompilovať do spustiteľného súboru. Hľadaj na "stahuj.cz".


srandista :D:D Už dávno som nestretla človeka, ktorý je schopný niečo upraviť a assembleri. Ale verím, že existujú :)

Dodnes mám hlboké zážitky z programovania v strojovom kode :):)
Rozalka
07.12.08,09:15
Nedávno som takého stretla ... a mimochodom: nestačil sa čudovať, že v jednom PC program "šlape" a v druhom - ten istý program - nie. A čudoval sa ešte viac, keď po 4 hodinách pátrania zistil, že v jednom PC je SP2 a v tom druhom nie. Toť vše o programovaní (veľmi ťažký chlebíček)
marjankaj
07.12.08,09:51
To si moze rovno napisat novy program :)

I tak še dá.
marjankaj
07.12.08,18:47
srandista :D:D Už dávno som nestretla človeka, ktorý je schopný niečo upraviť a assembleri. Ale verím, že existujú :)

Dodnes mám hlboké zážitky z programovania v strojovom kode :):)


Caute,

mám starý program vytvorený v DOS. Viete mi poradiť ako by som si vedel v nom niečo upraviť ako sa mu dostať až do nastavenia. Mate aj nejaky návod akio by som v DOS mohol robiť a tam su pripony : .exe - spúšta sa program,
.cfg a .ukl a tie sa nedaju spustiť


Ani upraviť niečo v strojovom kóde nemusí byť zložité. Záleží na tom, čo je vlastne to niečo a aký je ten súbor veľký. Ak chceš nahradiť textový reťazec iným tej istej dĺžky pomocou vhodného editora to môžeš urobiť. Ak sa veľkosť tým výsledného súboru nezmení, asi to bude fungovať.
Z otázky však nie je jasné čo znamená niečo, ani veľkosť súboru, či je ten program jeho vlastný a iba stratil zdroják a dokonca neviem, či ten program je funkčný. Asi záleží ako má naformátovaný disk NTFS alebo FAT.

Ani ty by si asi nevedela odpoveď na otázku: Ako by som mal niečo zaúčtovať v programe pre PÚ pod Windows vista?

Ináč súhlasím s oboma príspevkami od Fero11.