Kvietocek
03.12.08,16:48
Prosim Vas ked si viac lekarov zalozi s.r.o. sú povinny registrovat sa aj pre DPH? Ako platcovia? Dakujem
JankaO
03.12.08,15:57
Ak budú vykonávať len služby podľa § 29 Zák o DPH, tak nie.
Kvietocek
03.12.08,15:59
dakujem
Pasyd
08.09.09,06:59
Vie mi prosím Vás niekto poradiť, ak lekár vykonáva klinické skúšanie liekov na základe zmluvy o dielo, alebo konzultačné služby - sú tieto činnosti považované za oslobodené od DPH podľa § 29 DPH, alebo nie?!?
Pasyd
09.09.09,12:02
:confused:
eLKa:)
22.12.09,19:08
Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?
Stefan2005
22.12.09,19:48
Neviem, či som múdra hlavička :), ale problém riešili v časopise SLK Konzílium č. 1/2009. Citujem:

"Kto platí DPH?
Zákon o DPH č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov sa vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nijako nezmenil. Z toho vyplýva, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej oslobodené od DPH. Znamená to, že obrat, resp. tržba vzniknutá z tohto titulu sa nepočíta do obratu pre stanovenie platiteľa DPH. V prípade, že bude lekár, resp. iné zdravotnícke zariadenie poskytovať ešte okrem zdravotníckej starostlivosti aj iné služby, ktoré podliehajú DPH, potom tento obrat bude smerodajný pre stanovenie platiteľa DPH.

Zmena od 1. januára 2009 je iba v tom, že doteraz bol obrat pre stanovenie DPH 1,5 milióna Sk a teraz je to 35 000 eur (1 054 410 korún). Pri výpočte sa neposudzuje kalendárny rok, ale 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov. Keďže zmena výšky limitu obratu nastala od 1. januára 2009, prvýkrát sa bude sčítavať obrat od 1. februára 2008 do 31. januára 2009. Ak tento obrat okrem oslobodených zdaniteľných plnení prekročil hranicu 1 054 410 korún, potom sa zdaniteľná osoba musí do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat, zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ DPH. V tomto prípade do 20. februára 2009. Do 20. januára 2009 sa budú registrovať také zdaniteľné osoby, ktoré presiahli obrat 1 500 000 korún za obdobie od 1. januára 2008 do 31. decembra 2008."
Stefan2005
22.12.09,20:04
...Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR....

... čo sa týka výšky obratu, vziať do úvahy zmeny v priebehu roku 2009...
veronikasad
22.12.09,20:54
Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?
Ale obrat pre povinnú registráciu vo výške 35000€ už od 1.7.2009 neplatí - bol zvýšený na 49790€ ...
marjankaj
22.12.09,21:04
Neviem, či som múdra hlavička :), ale problém riešili v časopise SLK Konzílium č. 1/2009. Citujem:

"Kto platí DPH?
Zákon o DPH č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov sa vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nijako nezmenil. Z toho vyplýva, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej oslobodené od DPH. Znamená to, že obrat, resp. tržba vzniknutá z tohto titulu sa nepočíta do obratu pre stanovenie platiteľa DPH. V prípade, že bude lekár, resp. iné zdravotnícke zariadenie poskytovať ešte okrem zdravotníckej starostlivosti aj iné služby, ktoré podliehajú DPH, potom tento obrat bude smerodajný pre stanovenie platiteľa DPH.

Zmena od 1. januára 2009 je iba v tom, že doteraz bol obrat pre stanovenie DPH 1,5 milióna Sk a teraz je to 35 000 eur (1 054 410 korún). Pri výpočte sa neposudzuje kalendárny rok, ale 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov. Keďže zmena výšky limitu obratu nastala od 1. januára 2009, prvýkrát sa bude sčítavať obrat od 1. februára 2008 do 31. januára 2009. Ak tento obrat okrem oslobodených zdaniteľných plnení prekročil hranicu 1 054 410 korún, potom sa zdaniteľná osoba musí do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat, zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ DPH. V tomto prípade do 20. februára 2009. Do 20. januára 2009 sa budú registrovať také zdaniteľné osoby, ktoré presiahli obrat 1 500 000 korún za obdobie od 1. januára 2008 do 31. decembra 2008."

Štefan od 1.7.2009 platí toto. Vyšlo to Z.z. 258/2009.



Registračná povinnosť


§ 4



(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Rozalka
22.12.09,21:53
Štefan od 1.7.2009 platí toto. Vyšlo to Z.z. 258/2009.




.
Štefan LEN citoval.
eLKa:)
23.12.09,07:14
Ďakujem Vám veľmi pekne za prínosné rady.

nakoniec som si čítala zákon o DPH §4 a tam mi to vysvetlil odsek 9

Prajem príjemné prežitie sviatkov
:rolleyes:
marjankaj
23.12.09,08:58
Ďakujem Vám veľmi pekne za prínosné rady.

nakoniec som si čítala zákon o DPH §4 a tam mi to vysvetlil odsek 9

Prajem príjemné prežitie sviatkov
:rolleyes:


Veď o tom to je. Treba sa držať zákona. Ani stanovisko DRSR nemusí byť vždy správne,(alebo skôr jedine správne) ak nie je podložené príslušnými paragrafmi.
zuzlik0402
03.05.10,14:37
Dobrý deň,

chcem si len ozrejmiť, či dobre rozumiem situácii:
Ak má lekár založenú s. r. o., pod ktorej hlavičkou nielen vedie ambulanciu ale druhý spoločník prevádzkuje prepravné služby, budem kontrolovať výšku obratu len z tých prepravných služieb, a keď tie presiahnu hranicu, musím zaregistrovať s. r. o. ako platcu DPH, ale zdaňovať sa budú obidve činnosti - aj doprava aj zdravotná ambulancia? Výnimka podľa § 29 v takom prípade padá?

Ďakujem.
marjankaj
03.05.10,15:18
Dobrý deň,

chcem si len ozrejmiť, či dobre rozumiem situácii:
Ak má lekár založenú s. r. o., pod ktorej hlavičkou nielen vedie ambulanciu ale druhý spoločník prevádzkuje prepravné služby, budem kontrolovať výšku obratu len z tých prepravných služieb, a keď tie presiahnu hranicu, musím zaregistrovať s. r. o. ako platcu DPH, ale zdaňovať sa budú obidve činnosti - aj doprava aj zdravotná ambulancia? Výnimka podľa § 29 v takom prípade padá?

Ďakujem.

To čo znamená spoločník prevádzkuje prepravné služby? Veď to je iný subjekt. To nespadá pod s.r.o. Alebo áno?
zuzlik0402
03.05.10,15:27
Áno, veď to je to - do jednej s. r. o.-čky napísali X činností - jedna z nich je zdravotná ambulancia, iná sú prepravné služby atď. Ale s. r. o.-čka je jedna.

Takže pre účely DPH sledujem obrat okrem ambulancie, ale keď ten presiahne hranicu a firmu zaregistrujem, faktúry sa budú musieť vystavovať s DPH aj v ambulancii. Dobre to chápem?
danushka
03.05.10,15:36
Áno, veď to je to - do jednej s. r. o.-čky napísali X činností - jedna z nich je zdravotná ambulancia, iná sú prepravné služby atď. Ale s. r. o.-čka je jedna.

Takže pre účely DPH sledujem obrat okrem ambulancie, ale keď ten presiahne hranicu a firmu zaregistrujem, faktúry sa budú musieť vystavovať s DPH aj v ambulancii. Dobre to chápem?

No, to nie je práve najšťastnejšie riešenie domiešať takto činnosti.
Subjekt, ktorý má povinnosť registrácie pre DPH môže naďalej vykonávať činnosti oslobodené od DPH, avšak Vám vyplynie následne koeficientovanie DPH.
Čítaj znenie zákona o DPH ,,odpočítanie dane od § 49 ...
Milan Benka
03.05.10,16:16
Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?

Uvedená problematika nie je jednoznačne vyriešená. DRSR sa chce oprieť o stanovisko MZ SR, avšak nie je jednoduché dostať od nich jednoznačné stanovisko, mám ich už zopár a nádherne si odporujú vo viacerých bodoch. Preto som to poslal na DRSR.
jana32
18.05.10,12:40
Dobrý deň, prosím Vás viete mi niekto poradiť nejakú dobrú literatúru ohľadom účtovania zdravotníckeho zariadenia ( zubný lekár ) v právnej forme s.r.o.? Môj svokor si ide založiť s.r.o. a ja mu mám účtovať, síce som s.r.o. účtovala, ale nie ambulanciu, isto tam budú nejaké špecifiká, prípadne ak viete poradiť nejaký časopis ( práve tu som čítala o Konzíliu ), veľmi mi tým pomôžete. Ďakujem
danushka
18.05.10,13:57
Dada
29.11.10,12:40
Ja mám takýto prípad, že sú 2 spoločníci - jeden bude mať ambulanciu, čiže bude poskytovať zdravotnú starostlivosť, ktorá je oslobodená od DPH a druhý spoločník bude mať veľkoobchod a iné činnosti, ktoré už od DPH oslobodené nebudú. Pre odsledovanie obratu nebudem brať do úvahy zdravotnú starostlivosť. Keď sa stanem platcom DPH pre tú nezdravotnú činnosť, môžem si uplatňovať DPH na vstupe aj z nákupov, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti? Dík.
Zoltán Kovács
29.11.10,12:53
Ja mám takýto prípad, že sú 2 spoločníci - jeden bude mať ambulanciu, čiže bude poskytovať zdravotnú starostlivosť, ktorá je oslobodená od DPH a druhý spoločník bude mať veľkoobchod a iné činnosti, ktoré už od DPH oslobodené nebudú. Pre odsledovanie obratu nebudem brať do úvahy zdravotnú starostlivosť. Keď sa stanem platcom DPH pre tú nezdravotnú činnosť, môžem si uplatňovať DPH na vstupe aj z nákupov, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti? Dík.

Nie nebudeš môcť si uplatňovať DPH z nákupov pre ambulanciu. Nakoľko jej výkony sú oslobodené od DPH. A podmienkou nároku na uplatnenie DPH z nákupov je, aby sa tieto nákupy použili na výnosy podliehajúce dane.
Dada
29.11.10,12:57
Jasné, ďakujem. Čiže všetko okolo ambulancie bude bez DPH a čo sa netýka ambulancie bude s DPH. Zjednodušene povedané :-)))
Zoltán Kovács
29.11.10,12:58
Jasné, ďakujem. Čiže všetko okolo ambulancie bude bez DPH a čo sa netýka ambulancie bude s DPH. Zjednodušene povedané :-)))

Tak nejak. Tiež účtujem takúto sro, a riešil som to cez vytvorenie dvoch stredisk, aby sa mi to neplietlo.
Dada
29.11.10,13:02
Tiež ma to napadlo, žeby to bolo takto jednoduchšie, aby sa to nemotkalo.
Ešte ak sa môžem opýtať, ak tento rok lekár zakladá s. r. o. (predtým bol zamestnaný v nemocnici) a kupuje obvod od iného lekára, tak sa to berie ako kúpa podniku alebo ako to dostať do účtovníctva?
Zoltán Kovács
29.11.10,13:07
No myslím si, že to do účta asi nepôjde. Nie je to kúpa ani podniku ani ničoho iného. Dokonca si myslím, že takéto odkupovanie obvodu nie je celkom v poriadku. Veď ten obvod nie je majetkom toho druhého lekára. Ten tvoj si kludne môže otvoriť v obvode toho druhého tiež ambulanciu, a je len na pacientoch koho si vyberú.
Dada
29.11.10,13:17
Ja viem, ale on to chce dať nejakou zmluvou do účtovníctva s. r. o. . A ja netuším, že čo s tým.
Zoltán Kovács
29.11.10,13:27
Do účta to asi nedostane nijak.
Dada
29.11.10,13:35
A čo s DPH pri kúpe auta? Keď bude využívané aj pre ambulanciu aj nie. Uplatniť DPH len v nejakom pomere?
Zoltán Kovács
29.11.10,13:39
A čo s DPH pri kúpe auta? Keď bude využívané aj pre ambulanciu aj nie. Uplatniť DPH len v nejakom pomere?

Ak bude používané aj pre amb. aj pre veľkoobchod, tak pomerovo si uplatniť DPH.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
Dada
30.03.11,12:05
Ešte sa vrátim k tejto téme. A netreba tú sledovať koeficient pri DPH???
Dada
12.04.11,15:51
Ohľadom koeficientu mi je všetko už jasné. Len sa chcem opýtať, ako sledovať mobily. Zatiaľ mám nahodené, že jedno číslo dávam bez DPH (to je pre oslobodenú činnosť) a druhé dávam s DPH (to je pre tú neoslobodenú činnosť). Alebo dávať obe čísla s DPH a krátiť koeficientom?
adulienka79
13.04.11,19:16
Dobrý večer, lekár nakupuje materiál z Poľska, musí sa registrovať na DÚ kvôli DPH?
nibiru
03.03.12,11:02
Môže mať v jednoosobovej s.r.o. lekár v majetku dve osobné autá, lekár je spoločník so ZI bez PP, iný lekár je v PP bez ZI. Sú tieto odpisy na obe autá daňovo uznané?
Mila123
03.03.12,11:04
Môže mať v jednoosobovej s.r.o. lekár v majetku dve osobné autá, lekár je spoločník so ZI bez PP, iný lekár je v PP bez ZI. Sú tieto odpisy na obe autá daňovo uznané?
ak si ich bude vedieť obhájiť, prečo nie?
nibiru
03.03.12,11:17
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte by som chcela vedieť, či marketingový prieskum, ktorý fakturuje lekár pre Farmaceutické firmy je oslobodený od DPH?
Mila123
03.03.12,11:42
lekár je platiteľom DPH?
Rozalka
19.03.12,21:16
Metodický pokyn k službám zdrav.starostl. - na stránke Dú zverejnené 9.3.2012
Rozalka
29.03.12,19:04
K metodickému pokynu:
bol zverejnený 9.3. , odkedy máme podľa neho postupovať?
JankaO
29.03.12,19:28
K metodickému pokynu:
bol zverejnený 9.3. , odkedy máme podľa neho postupovať?
Odo dňa zverejnenia MP na stránke FR Vychádza to z kontextu nasl.cit.
Cit: ...Ak v otázke uplatnenia oslobodenia od dane z pridanej hodnoty pri službách zdravotnej starostlivosti boli vydané stanoviská odlišné od tých, ktoré obsahuje tento metodický pokyn, odo dňa zverejnenia metodického pokynu na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR sa na ne nebude prihliadať. Prípadný iný postup uplatňovaný doposiaľ v tejto otázke nebude daňovými úradmi pozastavovaný.
...
Stefan2005
29.03.12,19:30
K metodickému pokynu: bol zverejnený 9.3. , odkedy máme podľa neho postupovať?

... odo dňa zverejnenia metodického pokynu na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR

P.S. zaviedli nový terminus technicus :eek: asi by im ruka odpadla, keby museli v pokyne uviesť dátum platnosti
JankaO
29.03.12,19:33
To preto, lebo nevedeli, kedy sa im to podarí tam pricapiť.
Rozalka
29.03.12,20:17
Chcela som sa len uistiť, máme totiž aj 2 firmy, ktorých sa to týka, a podľa toho, ako boli rozbehnutí vlani, stačí 1 mesiac a presiahnu hranicu na DPH. Mám radosť:( - ak máte lekárov, viete, že sú to najnemožnejší klienti (bxlmiami, teraz nečítaj).
Ivdi
26.04.12,07:32
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa poradiť lekár FO zakladá sro dvaja lekári, spoločníci zastrešené jednou sro, ale majú v pláne nakupovať zdravotnícky materiál, prístroje v EU - dalo sa by to vyriešiť tak, že jedna sro - len zdravotná starostivosť , druhá sro - obchodná činnosť, platca DPH, kúpa realizovaná bez dph a následne prenájom prístrojov do sro - zdravotná starostlivosť? Alebo je možnosť iného riešenia?
japis
26.04.12,08:01
Pobavilo ma hodnotenie lekárov ako problematických klientov. Doteraz som si myslela, že je to iba môj subjektívny názor a potešilo ma, že nemám sama ten pocit. A ešte, keď jeden z tých klientov je manžel.... Len čo príde, hneď mu odprezentujem Rozálkin príspevok, aby pochopil, že sa často právom rozčuľujem.
DanielaSL
26.04.12,08:12
Veru nemáš sama.... a manžel ani nemusí byť lekár..je tiež ako klient kapitola sama o sebe....