hanjel
03.12.08,16:13
Zdravím všetkých poradákov a prosím o radu resp.názor na VsZP, na základe ročného zúčtovania typu S od 1.1.-9.1.2007 bol evidovaný na úrade práce bez príjmu, SZČO od 10.1.-31.12.2007 mi vyšiel u klienta preplatok 1.064.-SKK,ktorý mal byť vrátený do 30.11.Dodnes peniaze na účet neprišli i keď na tlačive S v oddieli VI bolo vyznačené,že preplatok žiadame pripísať na účet. Dnes som telefonovala a tam mi povedali že si to musím osobne vyžiadať,že oni majú nejaké interné tlačivá alebo mám napísať žiadosť. Neviem aký máte názor, ale nikde som sa nedočítala žeby sa preplatok u SZČO mal ešte nejako zvlášť od poisťovne žiadať a to na nejakom internom tlačive.Veď v tlačive typu S to bolo jasne vyznačené tak akú ešte žiadosť ? Ja som žiadosť síce napísala ale som z toho prekvapená. Neviem či som náhodou niečo nepostrehla,ale myslím si že ročné bolo vypísané správne , na správnom tlačive a vyznačené vrátenie preplatku.Tak neviem aký máte názor vy aj pre budúcnosť. Prosím o vyjadrenie sa.Ďakujem a zdravím všetkých hanjel
veronikasad
03.12.08,15:23
Zdravím všetkých poradákov a prosím o radu resp.názor na VsZP, na základe ročného zúčtovania typu S od 1.1.-9.1.2007 bol evidovaný na úrade práce bez príjmu, SZČO od 10.1.-31.12.2007 mi vyšiel u klienta preplatok 1.064.-SKK,ktorý mal byť vrátený do 30.11.Dodnes peniaze na účet neprišli i keď na tlačive S v oddieli VI bolo vyznačené,že preplatok žiadame pripísať na účet. Dnes som telefonovala a tam mi povedali že si to musím osobne vyžiadať,že oni majú nejaké interné tlačivá alebo mám napísať žiadosť. Neviem aký máte názor, ale nikde som sa nedočítala žeby sa preplatok u SZČO mal ešte nejako zvlášť od poisťovne žiadať a to na nejakom internom tlačive.Veď v tlačive typu S to bolo jasne vyznačené tak akú ešte žiadosť ? Ja som žiadosť síce napísala ale som z toho prekvapená. Neviem či som náhodou niečo nepostrehla,ale myslím si že ročné bolo vypísané správne , na správnom tlačive a vyznačené vrátenie preplatku.Tak neviem aký máte názor vy aj pre budúcnosť. Prosím o vyjadrenie sa.Ďakujem a zdravím všetkých hanjel
V tomto prípade asi nepôjde o preplatok z RZZP, ale poistné zaplatené naviac mimo predpisu VšZP /neplatí v prípade, ak bol poistenec PN a vznikol mu preplatok z tohto titulu/. Poisťovňa preplatok vracia len na základe osobitnej žiadosti poistenca. Stačí na firemnom liste napísať, že žiada o vrátenie preplatku zdr.poistenia.
Darina1234
03.12.08,16:22
Chcem sa opytat, dnes mi volala učtovnička z byvaleho zamestnania, že mam doklusat a doniest jej vyýsledok RZZP. vysvetlim, čo sa mi stalo, do 30.6.2007 som bola zamestnana aj SZCO, od 1.7.2007 som len SZCO. Ked som si robila ročne zučtovanie, tak som musela naklusat do firmy, lebo mi nedali doklad, ktory som potrebovala pri vypneni tlaciv poistneho.Som aj majitelkou ZTP , takže sa mi zmenili odvody poistneho aj ako SZCO aj znižili sa odvody zamestnavatela, takže vznikol preplatok mne aj zamestnavatelovi, ktory poistovna vratila mne aj zamestnavatelovi. A teraz ja vraj mam doniesť učtovničke moje zučtovanie poistneho a ja neviem prečo.
Jozef Mihál
03.12.08,16:44
Preto, lebo zákon ukladá túto povinnosť osobe, ktorá si RZZP podala sama a v RZZP vznikol nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa 100 Sk a viac.

Termín na oznámenie nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa bol do 31.8., čiže narobili ste kopu roboty účtovníčke v bývalom zamestnaní, ktorá kvôli Vám bude musieť do ZP zaslať dodatočné oznámenie zamestnávateľa o výslednej sume nedoplatkov/preplatkov za všetkých zamestnancov.
Darina1234
03.12.08,16:51
Upresnim, ako sa mi to stalo, ja som RZZP odovzdala v poistovni načas s tým, že pracovnička mi potvrdila prevzatie , ale kedže som majitelkou ZTP, pracovnička mi skutočne ochotne poradila, že urobime spätne aj rok 2006 opravne RZZP. Toto opravne RZZP sme ale spravili spolu až po termine 31.8.2008, niekedy v 9/2008, takže ja som ani nemohla nahlasit preplatok, ktory mi vznikol pri opravnom RZZP načas.Ďakujem za vysvetlenie a zajtra naklušem do firmy a oznamim preplatok.
Terezap
04.01.09,13:51
VšZP mi vrátila preplatok z RZZP 2007.OK. Zároveň mi poslala aj preplatok za rok 2008!? Neviem sa vôbec do tej sumy napasovať, neviem kam mám tento preplatok zaúčtovať a už vôbec neviem ako budem robiť RZZP za 2008. Máte s tým niekto skúsenosť?
Jozef Mihál
04.01.09,14:50
ZP Vám nemohla vrátiť preplatok za rok 2008, ak ste ešte nepodali RZZP za rok 2008.

O preplatku za nejaký rok sa môžeme baviť len vtedy, ak existuje ročné zúčtovanie za daný rok.
Terezap
05.01.09,18:27
Ale poslali. Dokonca mám k tomu sprievodný list, kde píšu, že výsledok Vášho RZ je preplatok 9469,-Sk, že odviedli daň v sume 1799,-Sk. Preplatok v sume 7670,-Sk Vám vraciame bankovým prevodom. Súčasne Vám vraciame preplatok za rok 2008 v sume 8848,-Sk. A na účet mi naozaj prišlo 16518,-Sk. A neviem čo s tým preplatkom za 2008.
Jozef Mihál
05.01.09,22:16
Neplatili ste náhodou počas roka 2008 vyššie preddavky, ako ste mali platiť?