Strelka3
03.12.08,20:04
...som začínajúca živnostníčka...kedže este nemám nijaké príjmy z podnikateľskej činnosti ale mesačne platím dobrovoľne do sociálnej, zdravotnej tak musím túto finančnú čiastku presúvať z osobného účtu na podnikateľský...Prosím o radu ako to mám účtovať.Dakujem za rady
Jarka 1
03.12.08,19:42
Príjem na podnik. účet z osobného ako osobný vklad podnikateľa PNZD. /bolo by vhodné mať kópiu z osobného účtu, aby bolo preukázateľné, že to nie je príjem z podnikania/. Úhrada poistného ako platby na poistné VOZD.
Ingrid Ondruskova
03.12.08,20:38
Živnostník-kvart.platca DPH, raz sa dostal do situácie , že kvôli povinnosti zaplatiť cca skoro 100.000,-Sk DPH ale tie peniaze nemal momentálne na podnik.účte, tak to "zadotoval" na istý čas zo svojich súkromných peňazí, ako najlepšie "účtovne" túto transakciu nazvať-dotácia účtu? pôžička podnikateľa? alebo osobný vklad podnikateľa??Bazíruje daň.kontrola na konkrétnom názvosloví?
Paula
03.12.08,20:42
Je to vklad podnikateľa. Je nelogické, aby požičiaval sám sebe a sám sebe bol dlžníkom i veriteľom.
evina
03.12.08,20:50
Príjem na podnik. účet z osobného ako osobný vklad podnikateľa PNZD. /bolo by vhodné mať kópiu z osobného účtu, aby bolo preukázateľné, že to nie je príjem z podnikania/. Úhrada poistného ako platby na poistné VOZD.

osobne by som nedokladovala v tomto prípade nič z osobného účtu a nezverejňovala tam svoje súkromné financie. O.i. príjmy z podnikania mi môžu prísť aj na osobný účet...takže tým doložením nič nepreukazujem....môžem ich vložiť aj v hotovosti...
Jarka 1
04.12.08,09:27
osobne by som nedokladovala v tomto prípade nič z osobného účtu a nezverejňovala tam svoje súkromné financie. O.i. príjmy z podnikania mi môžu prísť aj na osobný účet...takže tým doložením nič nepreukazujem....môžem ich vložiť aj v hotovosti...

Ja to v praxi nedokladujem, ale stále mi to vŕta v hlave. Keď ich vloží osobne, tak priložím k výpisu lístok o vklade v hotovosti, čo dostane v banke. Ak si ich dá previesť na podnik účet z osobného, tak si myslím, že pri kontrole nestačí povedať, že to bol jeho účet. Treba to dokázať. Potom by som zrejme doložila ako dôkaz zmluvu o účte, kde je vidieť, že to bol môj účet, alebo účet manžela. Stane sa aj situácia, že obaja manželia podnikajú a navzájom si z podnik. účtov presunú v prípade potreby peniaze. Nemám žiadne skúsenosti s daňovou kontrolou. Budem vďačná za Vaše skúsenosti z praxe, alebo rady, ako na to bez problémov.
evina
04.12.08,09:35
Ja to v praxi nedokladujem, ale stále mi to vŕta v hlave. Keď ich vloží osobne, tak priložím k výpisu lístok o vklade v hotovosti, čo dostane v banke. Ak si ich dá previesť na podnik účet z osobného, tak si myslím, že pri kontrole nestačí povedať, že to bol jeho účet. Treba to dokázať. Potom by som zrejme doložila ako dôkaz zmluvu o účte, kde je vidieť, že to bol môj účet, alebo účet manžela. Stane sa aj situácia, že obaja manželia podnikajú a navzájom si z podnik. účtov presunú v prípade potreby peniaze. Nemám žiadne skúsenosti s daňovou kontrolou. Budem vďačná za Vaše skúsenosti z praxe, alebo rady, ako na to bez problémov.

Ja môžem ako podnikateľ vložiť "vklad podnikateľa" z peňazí, ktoré mám doma v pančuche napríklad. Tam môže byť preverovaná záležitosť, či pri výške priznaných príjmov a pod. môžem mať toľko peňazí. Môžem si požičať od priateľa a vložiť ich na účet alebo do pokladne... Dokázať, že sú to moje peniaze môžem napr. čestným prehlásením, aby to DÚ stačilo. Nemám zatiaľ vedomosť, že by túto záležitosť spochybňovali. Každý prípad je však individuálny a na "dôkaze" sa v prípade nutnosti dá dohodnúť s DÚ čo im postačí.... K tomu, aby to bol príjem z podnikania by mala existovať nejaká zmluva alebo faktúra a pod. Neviem si predstaviť ináč, aby niekto vkladal pod "vkladom podnikateľa" príjem z podnikania na vlastný podnikateľský účet a takto ich chcel "zamaskovať" . ...:rolleyes:
Jarka 1
04.12.08,09:40
Evina ďakujem za odpoveď. Určite si pomohla aj ďalším v tejto téme.