Luckasari
01.07.04,13:59
Dobry den,
rada by som sa vas opytala na nazor, ci mozem darcekove poukazky davat do danovych nakladov. Ja by som si ich zaradila podla zakona o dani z prijmu do § 19 ods. 2 pis. k) reklama, prezentacia firmy a jej tovaru, vyrobkov
na poukazke bude logo nasej firmy

chceli by sme taketo darcekove poukazky nakupovat, a rozdavat nasim obchodnym partnerom za ucelom prezentacie nasej firmy a tovaru
Zuzka
01.07.04,18:27
Pozerám komentár k zákonu o dani z príjmov a tam sa uvádza:
"Zákon o dani z príjmov definuje podmienky pre uznanie nákladov na reklamu bez prípadných limitovaných, či iných obmedzujúcich ustanovení. Základnou zásadou pre uznanie týchto nákladov za daňové výdavky je však ich súvislosť so zdaňovaním príjmom.
Výdavky na reklamu sú definované ako náklady vynaložené za účelom prezentácie - podnikateľskej činnosti daňovníka,
- tovaru,
- služieb,
- nehnuteľností,
- obchodného mena,
- ochrannej známky,
- obchodného označenia výrobkov a
- iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka
so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka. To znamená, že reklamou nemusí byť priamo dosahovaný príjem. Vplyv reklamy sa však prejaví vo zvýšenom, resp. relatívne zvýšenom dopyte. Počnúc 1.januárom 2004 už teda nie sú platné ani obmedzenia na reklamu uvedené v § 34 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z.z.
Takže by to malo byť v poriadku. Vyjadrí sa k tomu ešte niekto??? :)
Luckasari
02.07.04,10:11
nemate niekto skusenosti s takymito darcekovymi poukazkami?
moj nazor je, ze su danovo uznatelne, len by som si to rada skonzultovala
mozno sa mylim
vyjadri sa k tejto teme este niekto? :confused:
vopred dakujem
Luckasari
07.07.04,09:41
nikto z vas nevyuziva darcekove poukazky? prosim prosim skuste sa mi k tomu vyjadrit, ak teda niekto vie
DAKUJEM :)
Aňa
07.07.04,11:08
darčekové poukážky v žiadnom prípade sa nedávajú priamo do nákladov a nemôže sa z nich odpočítať DPH, tak ako u občerstvenia
Oldi
07.07.04,11:22
podľa mňa to nie sú daňovo uznateľné náklady, ide o náklady na reprezentáciu, takže odporúčam pozrieť § 21 ods.1 písm.h). Dalo by sa to považovať za reklamný predmet do 500Sk ? No neviem, porozmýšľajte... Ja si myslím, že sú to jednoznačne náklady na reprezentáciu a nie na reklamu, preto sú daňovo neuznateľné... Iné názory ?
Luckasari
07.07.04,12:05
ak by sme sa na to pozerali ako na propagacne predmety do 500 Sk, tak su danovo uznatelne podla noveho zakona o dani z prijmu, aj DPH sa moze odpocitat, to je 100% spravne
len neviem, ci to brat ako reklamu, alebo propagacny predmet
nasla som si k tomu vysvetlenie na www.chequedejeuner.sk:

Citujem:
Legislatíva
V zmysle Zákona o dani z príjmov platného od 1. januára 2004. V zmysle § 19 bodu 1 ods. k) Zákona o dani z príjmov platného od 1. januára 2004 sú výdavky (náklady) na reklamu vynaložené za účelom prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka daňovým výdavkom, tzn. daňovo uznateľným nákladom.

Z uvedeného vyplýva, že organizácie môžu využiť kupón dar-šek a darovať ho svojim obchodným partnerom ako reklamný predmet, využiť v rôznych komunikačných kampaniach, súťažiach, klientských motivačných programoch atď. a až do výšky 500 Sk za každý dar-šek si ho môžu uplatniť ako daňovo uznateľný náklad.
Oldi
07.07.04,12:44
Súhlasím, ak je to do 500Sk, a spomínali ste, že na nich bude obchodné meno Vašej firmy, potom by to bolo možné považovať za reklamný predmet, veď § 21 ods.1 písm.h). nevymedzuje, čo je presne reklamný predmet, dôležité je, aby bol označený obchodným menom alebo ochrannou známkou a hodnota jedného predmetu neprevyšujúca 500Sk. Takže by to obstálo. Priznávam, že od 1.1.04 je zákon o DzP v tomto smere trošku liberálnejší (bolo načase). Len aká bude objektivita pri posudzovaní, čo je a nie je výdavok (náklad) na reklamu... To bude na kontrolóroch...
Ale aby som to zhrnul, za týchto okolností to predsalen obstojí, takže mením trošku názor...
juko
07.07.04,17:29
Tiež by som sa prikláňal k názoru, že tieto poukážky sú daňovo uznateľným výdavkom a na druhej strane nie sú príjmom, z ktorého sa vypočítavajú odvody. Takéto vyjadrenie sme dostali od zástupcov firiem poskytujúcich stravné poukážky s tým, že je to výhodná možnosť pre zamestnávateľa, ako zvýšiť príjem svojim zamestnancom bez zvýšenia finančnej náročnosti odvodov.
Luckasari
07.07.04,19:09
juko - asi sme sa celkom nerozumeli, mne sa jedna o darcekove poukazky (nie stravne listky), a chceli by sme ich rozdavat nasim obchodnym partnerom ako podporu predaja (nie zamestnancom)
juko
07.07.04,19:26
rozumeli sme sa dobre. Veď poukážky dar-šek tlačia a sprostredkovávajú tie isté firmy , ktoré sa zaoberajú stravnými lístkami
Zuzka
07.07.04,19:31
Vidfím, že Luckasari sa s tým trápi. Ja si myslím, že sú to daňovo uznané výdavky. Ja by som ich tak aj účtovala. Veď budú označené obchodným menom firmy.
atomka
08.11.05,09:10
Napísala som svojmu poradcovi na daňovy úrad, aby sa vyjadril k tejto problematike dar-šekov. Mohol by to byť daňovo uznateľný výdavok, ale nech sa k tomu vyjadria príslušné daňové úrady. Aspoň budem mať istotu pri kontrole, že je to správne. Výsledok dám vedieť na porade.