drekos
26.05.05,10:44
Firma odkúpila od súkromnej osoby nákl.automobil TATRU, rok výroby 1974,po právnej stránke..prevod,cest.daň..atď je všetko zaktualizované,len mi niekto poradil,že auto s takýmto dátumom výroby už nemôžem odpisovať.Prosím poraďte.Ja som ho zaradila do l.skupiny odpisovania,splátky podľa splátkového kalendára zaraďujem v MRP učtovníctve do 39.ostatné neodčitateľ.náklady.Na konci roka zaradim do odpisov.Je to správne?
Susan
26.05.05,11:39
Postupovala by som rovnako, v pripade ak si nakl.auto kupil nad 30.000 Sk a firma ho podla rozhodnutia bude pouzivat napr. 2-3-4 roky. V JU su len danove odpisy. Nevidim dovod, preco by sa nemalo auto odpisovat, ked je funkcne!
durisovad
26.05.05,12:48
Odpisy by som robila mesacne, nie raz za rok.
Jana Acsová
26.05.05,14:13
Firma odkúpila od súkromnej osoby nákl.automobil TATRU, rok výroby 1974,po právnej stránke..prevod,cest.daň..atď je všetko zaktualizované,len mi niekto poradil,že auto s takýmto dátumom výroby už nemôžem odpisovať.Prosím poraďte.Ja som ho zaradila do l.skupiny odpisovania,splátky podľa splátkového kalendára zaraďujem v MRP učtovníctve do 39.ostatné neodčitateľ.náklady.Na konci roka zaradim do odpisov.Je to správne?Aké splátky?
Ak máš auto kúpené na splátky tak kód 31 - nákup dlhodobého majetku.
Čo sa týka tej "nemožnosti" odpisovať, to sa týka majetku preradeného z osobného použitia do podnikania.
A ak si FO (to asi hej, keď používaš kódy v MRP), tak odpisy sú uzávierkovou operáciou - § 14 ods. 1 postupov.
andrej_rv
26.05.05,17:17
Pokiaľ bola kúpna cena TATRY vyššia ako 30,000,- Sk a v kúpnej zmluve (pri predaji na splátky) nie je tzv. výhrada vlastníctva (TATRA sa stane majetkom kupujúceho až zaplatením poslednej splátky), obstarané auto sa zaradí a odpisuje štandardným spôsobom - 1. odpisová skupina a ročný daňový odpis. Pri výhrade vlastníctva v KZ v podstate tak isto, len v zmluve (alebo v prehlásení predávajúceho) by mal byť dodatok, že podpisom zmluvy (resp. zaplatením 1. splátky) auto užíva kupujúci a predávajúci si naň neuplatňuje odpisy.
Timejka
26.05.05,17:57
DObrý deň,

ja mám taký istý problém, len s osobným automobilom. Podľa toho, čo som sa dočítala v publikácii "Daňovo uznateľné výdavky od A -Z" citujem
" V roku preradenia automobilu z osobného užívania do obchodného majetku zaradí podnikateľ automobil do obchodného majetku v obstarávacej cene, ktorej výšku je povinný preukázať, a uplatní odpis ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako by bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania. Odpisy pred zaradením do podnikania však nemôže uplatniť."
Z toho vyplýva, že na automobil si nemôžete uplatniť daňové odpisy.
Ale sama neviem ako mám postupovať. Každý má na to iný názor. Bolo by dobré keby sa k tomu niekto vyjadril kto má s tým skúsenosti.
Ďakujem
andrej_rv
26.05.05,18:13
DObrý deň,

ja mám taký istý problém, len s osobným automobilom. Podľa toho, čo som sa dočítala v publikácii "Daňovo uznateľné výdavky od A -Z" citujem
" V roku preradenia automobilu z osobného užívania do obchodného majetku zaradí podnikateľ automobil do obchodného majetku v obstarávacej cene, ktorej výšku je povinný preukázať, a uplatní odpis ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako by bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania. Odpisy pred zaradením do podnikania však nemôže uplatniť."
Z toho vyplýva, že na automobil si nemôžete uplatniť daňové odpisy.
Ale sama neviem ako mám postupovať. Každý má na to iný názor. Bolo by dobré keby sa k tomu niekto vyjadril kto má s tým skúsenosti.
ĎakujemOdpisy sa nemôžu uplatniť len pri PRERADENÍ dlhodobého majetku (auta, budovy, stroja..) u FO zo súkromného používania do obchodného majetku. Názornejšie - kúpiš si auto na súkromné účely v r. 2000. V tomto roku sa ho rozhodneš preradiť do podnikania - nárok na odpisy nemáš, lebo od zakúpenia uplynula doba dlhšia ako je doba odpisovania. (Ak by si ho kúpila v roku 2004, máš nárok na 3 roky odpisovania atď..). Ak však kúpiš starší dlhodobý majetok od niekoho iného (teda nejde o preradenie) a jeho cena je nad 30 tis. korún, normálne ho zaradíš a odpisuješ počnúc rokom obstarania podľa príslušných ustanovení zákona.
Timejka
26.05.05,18:59
Ďakujem!!!!!
Konečne jednoznačné stanovisko.
drekos
30.05.05,08:40
Aké splátky?
Ak máš auto kúpené na splátky tak kód 31 - nákup dlhodobého majetku.
Čo sa týka tej "nemožnosti" odpisovať, to sa týka majetku preradeného z osobného použitia do podnikania.
A ak si FO (to asi hej, keď používaš kódy v MRP), tak odpisy sú uzávierkovou operáciou - § 14 ods. 1 postupov.

Ďakujem za radu.Aj som si myslela,že to dam do 31,už som to preučtovala.Naša firma je združenie podnikateľov.