tetuška
03.12.08,20:42
Daňová kontrola vytkla daňovému subjektu,že pri účtovaní spôsobom B porušil § 43 Opatrenia MF SR č.23054/2002-92 a následne § 8 zákona č.431/2002 Z.z.o účtovníctve. Tento subjekt má výnosy z predaja tovaru (dreva a pneuservis).V zákone sa píše,že ak sa použije spôsob B účtovania zásob,tak sa analytická evidencia vedie formou skladovej evidencie tak,aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia. Môže mi niekto poradiť ako sa má viesť táto evidencia? Na skladových kartách? S účtovníctvom začínam,tak mi prosím poraďte. Ďakujem.
Ester plus
03.12.08,19:59
Spôsob B spočíva v tom, že nákup zásob sa bez ohľadu na to či sa spotrebovali (minuli) alebo nie účtuje priamo do spotreby. Neznamená to však, že by sa tieto zásoby nemali evidovať v skladovej evidencii. Zásoby sa musia prijať na sklad a pri výdaji sa zo skladu odpíšu. Takže počas roka budú v spotrebe všetky zásoby ktoré sa nakúpili. Na konci roka sa do tejto spotreby preúčtujú aj zásoby ak nejaké z minulého roka na sklade ostali a celý rok boli evidované na účtoch zásob 112, 132, 121, 123. Takže po preúčtovaní budú všetky zásoby v spotrebe. Samzrejme to ešte nemusí zodpovedať skutočnosti, pokiaľ k 31.12. .. ešte nejaké zásoby na sklade ostali. O tieto zásoby sa musí spotreba ponížiť zápisom 501/112 alebo 504/132, 121/611, 123/613.
Danila
03.12.08,20:00
JANULA999
24.02.10,12:49
Dobrý deň, prosím Vás ak účtujem spôsobom B a to drobný hmotný majetok dávam priamo do spotreby na 501xx a podľa zákona tento majetok musím viesť dlhšie ako 1 rok ako zásobu, tak na konci roka urobím inventúru drobného majetku a túto sumu (je to suma za ktorú som ten majetok obstarala - nakúpila) napr. spolu je to 4230 € robím to správne? A na konci roka to prevedenie (sumu 4230€) na MD 112 a D 501? Ale v tom prípade budem mať zisk? Ak si dám výsledovku tak Výsledok hospodárenia mám plusový. Sme začínajúca firma ktorá nakúpila stroje. Už som stoho hotová. Práve mi nejde do hlavy prečo mám stoho platiť ešte daň. Som začiatočníčka prosím poradte. Mám vtom chaos. Díky moc
JM1968
24.02.10,13:10
Dobrý deň, prosím Vás ak účtujem spôsobom B a to drobný hmotný majetok dávam priamo do spotreby na 501xx a podľa zákona tento majetok musím viesť dlhšie ako 1 rok ako zásobu, tak na konci roka urobím inventúru drobného majetku a túto sumu (je to suma za ktorú som ten majetok obstarala - nakúpila) napr. spolu je to 4230 € robím to správne? A na konci roka to prevedenie (sumu 4230€) na MD 112 a D 501? Ale v tom prípade budem mať zisk? Ak si dám výsledovku tak Výsledok hospodárenia mám plusový. Sme začínajúca firma ktorá nakúpila stroje. Už som stoho hotová. Práve mi nejde do hlavy prečo mám stoho platiť ešte daň. Som začiatočníčka prosím poradte. Mám vtom chaos. Díky moc
Ja to robím tak, že mám analyt.evidenciu na drobný HM do 1700€(nad už nie je drobný, ale odpisuje sa), účet 501.x1 a ak sa jedná o dr.HM s dobou použiteľnosti viac ako rok, robím aj operatívnu evidenciu (umožňuje mi to program, alebo to môže byť exc.tabuľka-č.dr.HM, názov, suma, doklad o nákupe, dátum zaradenia), sem dávam PC, nástroje, prístroje...čo sa ďalej nepredáva.
Tento účet nechávam v nákladoch, žiadne 112/501.x1, ale na konci roka túto operatívnu evidenciu dávam podpísať konateľom.
Ale mám aj anal.účet 501.x2 kam účtujem napr. kanc.potreby-papier, diskety, PHM, a ak na konci roka nespotrebujem všetko, robí sa inventúra a ak sa niečo neminulo, toto preúčtujem 112/501,x2.
Takto to funguje ak vedieš aj sklad tovaru, len účty sú iné 132/504, alebo sklad materiálu, ktorý ďalej predávate 112/501.x3, neviem presne čím sa zaoberáte....
Náklady sa musia znížiť, lebo podľa zákona, len to môžeš mať v nákladoch z čoho máš zisk. Nepredal si, máš to na sklade, nemôžeš mať v nákladoch, hoci si za to zaplatil.
JANULA999
24.02.10,13:54
Zdravím, zaoberáme sa rekonštrukcie budov, striech, a pod., vždy nakúpime materiál na zakázku a preto účtujem spôsobom B a vlastne nemám nič na sklade, ale vediem si pre orietáciu aj skladové karty. A práve naša sro vznikla v júni 2009 a nakupovali sme ručné náradie do 1700€ a dala som to do spotreby na 501xx s analytikou kde vediem tento drobný hmot. majetok. (ide vlastne o majetok firmy).Robím uzávierku po prvý raz. A v zákone je písané že takýto majetok sa vedie ako zásoba. Ide mi o to ak tieto náklady (ručné náradie DrHm) ktoré som dala do spotreby, mám dať teraz na konci roka na účet 112 ako zásobu? V tej istej sume ako som to kúpila? Ide mi o že chcem byť tento rok v strate, ale ak to dám do zásob tak nebudem? Neviem čí tomu dobre rozumiem. Napr. som v strate 3526€ a keď urobím ešte zápis prevod z účtu 501 (4253€ myslím tým ten DrHm v sume obstarania - alebo sa tam nedáva cena obstarania? Mám invetúru urobiť že kuse pasujú ale cena je 0 €?) na účtet 112 a potom mi súvaha výjde plusová 727€. A to by som mala zdaniť. Prosím ako to robíte? ďakujem pekne
JANULA999
24.02.10,17:18
Prosím poraďte mi som s toho zúfalá.
JM1968
25.02.10,12:56
náradie do 1700€ môže zostať na 501
a_je_to
25.02.10,23:06
Zdravím, zaoberáme sa rekonštrukcie budov, striech, a pod., vždy nakúpime materiál na zakázku a preto účtujem spôsobom B a vlastne nemám nič na sklade, ale vediem si pre orietáciu aj skladové karty. A práve naša sro vznikla v júni 2009 a nakupovali sme ručné náradie do 1700€ a dala som to do spotreby na 501xx s analytikou kde vediem tento drobný hmot. majetok. (ide vlastne o majetok firmy).Robím uzávierku po prvý raz. A v zákone je písané že takýto majetok sa vedie ako zásoba. Ide mi o to ak tieto náklady (ručné náradie DrHm) ktoré som dala do spotreby, mám dať teraz na konci roka na účet 112 ako zásobu? V tej istej sume ako som to kúpila? Ide mi o že chcem byť tento rok v strate, ale ak to dám do zásob tak nebudem? Neviem čí tomu dobre rozumiem. Napr. som v strate 3526€ a keď urobím ešte zápis prevod z účtu 501 (4253€ myslím tým ten DrHm v sume obstarania - alebo sa tam nedáva cena obstarania? Mám invetúru urobiť že kuse pasujú ale cena je 0 €?) na účtet 112 a potom mi súvaha výjde plusová 727€. A to by som mala zdaniť. Prosím ako to robíte? ďakujem pekne
Tuším, že si v tejto veci riadne zablúdila. Náradie sa vedie ako zásoba /účet 112/ iba od nákupu dovtedy, kým sa nevydá do používania. Keď sa vydá do používania - spotreby /501/112/, tak sa už nevedie účtovne /žiadny účet hlavnej knihy, iba ak tak nejaký podsúvahový 751/799/. Ale radšej iba neúčtovne, v nejakom operatívnom zozname. Na účet 112/501 idú nespotrebované zásoby nepoužitého materiálu, podľa koncoročnej inventúry. Náradie v používaní sa tam už nedáva, aj keď sa inventarizáciou zisťuje a vykazuje jeho stav v pôvodných obstarávacích cenách. Jeho zoznam a ocenenie je iba v inventúre a neúčtovnej operatívnej evidencii, ale v účtovníctve už nie.
Valika
06.03.13,06:28
Dobrý den poradíte mi prosím ?
Učtujem spôsobom B. Nákup rúr, kolien,oblúkov,skrutiek účtujem na 501 v priebehu roka 2012.
Predala som oblúky nakúpené ešte v 2010 a VF je naúčtovaná 311/642,343 alebo to účtovať na 311/604,343 ?
Nemusím mať účet 542 ? o výdajkách v priebehu roka neúčtujem.
Dakujem za rýchlu pomoc.
Valika
06.03.13,06:52
Môžem v priebehu roka 2012 účtovať 542/501 pri spôsobe B ?
Dakujem.
Valika
06.03.13,07:19
Neporadí nik ?
a_je_to
06.03.13,18:24
Môžem v priebehu roka 2012 účtovať 542/501 pri spôsobe B ?
Dakujem.

Môžeš. Pretože ak :
- účtuješ výrobnú firmu, ktorej predmetom je výroba a služby,
- nákup materiálu si účtovala na 501/321
- časť materiálu si predala a predaj si účtovala na 311/642
... tak nákup by sa mal preúčtovať na 542/501. Inak by účet 642 bol vo výkaze ziskov a strát bez parity. Dokladom by mal byť dodací list materiálu. Je tam ešte jedna podmienka, na ktorej sa až tak netrvá - že ten predaj by mal byť za cenu blízku obstarávacej. Lebo ak ide o vyššiu maržu a väčší objem predaja, tak už nejde o nákup a predaj materiálu, ale o predaj tovaru s cieľom dosiahnutia zisku.
Valika
07.03.13,05:40
Dakujem prajem pekný den.