vlastník2008
04.12.08,02:35
Dobrý deň,
mám otázku, či môže predseda spoločenstva zapísať vecné bremeno do listov vlastníctva na KU, ak s tým ako vlastník nesúhlasím a nič nepodpíšem.
Jedná sa o problém zateplovania bytového domu a rozhodnutie tesnej nadpolovičnej väčšiny, že sa to bude realizovať úverom od PSS. Osobne si myslím, že garancia mohla byť cez fond údržby a opráv.
Existujú prípadne iné riešenia, ak nesúhlasím so záložným právom na byt cca 2 mil. SK, kvôli úveru 100 000 Sk.
Ďakujem za odpoveď.
peton
04.12.08,04:10
§14
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

§15
(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

(2) Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome možno zriadiť aj v prospech tretej osoby.
felix1
04.12.08,06:40
Nepoznam Vase fin. moznosti, ale nebolo lepsie nasporit si pocas roka a uhradit 100 000.-Sk /byt v hotovosti? ( ak aj nie 100% vlastnikov aspon cast vlastnikov tak mohla urobit ). Nemal by som odvahu prehovarat vlastnikov na uver pri momentalnej ( a v roku 2009 ocakavanej ) ekonomickej situacii v SR.
anonym222
04.12.08,18:24
Nepoznam Vase fin. moznosti, ale nebolo lepsie nasporit si pocas roka a uhradit 100 000.-Sk /byt v hotovosti? ( ak aj nie 100% vlastnikov aspon cast vlastnikov tak mohla urobit ). Nemal by som odvahu prehovarat vlastnikov na uver pri momentalnej ( a v roku 2009 ocakavanej ) ekonomickej situacii v SR.
Úvery na zatepľovanie je celkom úplne bežná vec a oplatí sa do toho ísť. Netreba sa toho báť. Nie každý vie položiť na drevo 100 tisíc. Ceny za zatepľovanie išli za posledných pár rokov rapídne hore. Je taktiež úplne bežné, že sa ručí fondom opráv, pretože ten zo zákona musia platiť všetci. Banka má teda dostatočnú garanciu.
felix1
04.12.08,19:59
Nie každý vie položiť na drevo 100 tisíc. Ceny za zatepľovanie išli za posledných pár rokov rapídne hore. Je taktiež úplne bežné, že sa ručí fondom opráv, pretože ten zo zákona musia platiť všetci. Banka má teda dostatočnú garanciu.


To je sice pravda ale ak ich niekto ma na super ucte a dostane za ne 3.1%, je lepsie ich investovat do zateplenia ako si pozicat rovnaku sumu za 6,5%.
Za pozicanych 100 000.-Sk, zaplati spolu s urokom ( v zavislosti od dlzky splacania 10 az 20 rokov ) 140 az 180 000.-Sk. Pre mna je to jednoznacny dovod preco si najprv nasetrit ( ak je ale vôla v dome nieco realizovat). Mimochodom nemusi uver schvalit 2/3 vlastnikov? Pri ruceni fondom oprav ma sice banka dostatocnu garanciu ale aku garanciu maju vlastnici v dome. Ak sa spusti lavina neplaticov v dome ( z naozaj objektivnych dovodov), platbyschopna mensina dom neutiahne. Nehovoriac o ,, predpokladanej ,, navratnosti 15 - 20 rokov a zivotnosti pouzitych materialov cca 20 rokov! Som za zateplovanie, ale za vyhodnych podmienokaj pre vlastnikov bytov. Momentalne mam pocit ze z tejto stavebnej vlny profituju sprostredkovatelia poziciek, banky a stavebne firmy. Ak sa mylim, rad si precitam Vase nazory.
anonym222
05.12.08,16:21
Felix tvoje výpočty neobstoja. Ak by si pred 4 rokmi zateplil dom s úverom 6,5%, určite by si zaplatil menej ako keby si si 4 roky šetril s úrokom 3% a teraz ho dal zatepliť.
felix1
07.12.08,12:12
Ano mas pravdu, to platilo pred 4 rokmi ( rentabilita investicie pri zivotnosti pouzitych materialov 20 rokov pri splacani 20 rokov sa mi stale zda pre investora nevyhodna) ale caka nas rok 2009 so vsetkymi nasledkami svetovej recesie. Prave obava, ze cast vlastnikov pride o tie prijmy, z ktorych si nemoze za 2 az 4 roky nasetrit na zateplenie( 100000.-Sk : 24mes je 2083 az 4166.- az SK/mesiac) , ma vedie k obavam ze zostane problem na tych stastlivcoch, ktorym sa nezhorsi ekonomicka situacia. V akom poradi sa budu uspokojovat pohladavky veritelov vratane banky voci domu ak nastane situacia, ked cast vlastnikov nebude schopna platit do FO? Obavam sa, ze nasledky postihnu aj platiacich vlastnikov. Je pravda, ze doposial ceny nehnutelnosti, prac a materialov stale stupali. Myslite si, ze to bude pokracovat? Ja som aspon v tomto pripade optimisticky realista ( vid zlavy 40% na ,, vraj skoro vypredané,, byty pri Bratislavskom PKO kde sa pred rokom hovorilo o cenach 160 000/m2 bez DPH).