marko7997
04.12.08,06:06
Takto sa mi odmenil jeden z mojich bonsajov za dlhoročnú starostlivosť.;)
hanelie
04.12.08,14:48
napíš niečo o pestovaní:)
Stina
04.12.08,15:08
Skúsila som pestovať jeden, ale niekde som spravila chybu. Chudáčik nevydržal.
marko7997
05.12.08,05:17
Skúsila som pestovať jeden, ale niekde som spravila chybu. Chudáčik nevydržal.
Co konkretne sa mu stalo,ako dlho si ho mala ,ako si sa on starala,co to bol za bonsaj?
marko7997
05.12.08,05:23
napíš niečo o pestovaní:)
Co konkretne chces vediet,nieco o pestovani granatoveho jablka alebo vseobecne o bonsajoch ako takych?
marko7997
05.12.08,05:26
Prikladam este zopar fotiek granatoveho jablka z mojej zbierky.
marko7997
05.12.08,05:28
A takto mi kvitne bonsaj z cinskej ruze.
hanelie
05.12.08,07:25
všetko ma zaujíma o pestovaní, pretože obdivujem najmä tú trpezlivosť - potrebnú pri pestovaní bonsajov -
marko7997
05.12.08,08:56
Trpezlivost je samozrejme tiez potrebna ale hlavna je chut a odhodlanie a tiez vztah k rastlinam ako takym.Uz mas nejake skusenosti s pestovanim alebo sa Ti to iba paci a obdivujes to co vypestovali iny?Ja sa venujem tomuto konicku cca 15 rokov. Momentalne vsak nemam moc volneho casu lebo mam malu dcerku a je pravda ze niekolko kuskov mi aj zahynulo.Kazdopadne ak sa mu chces venovat je dobre si zohnat nejaku literaturu ale v podstate starostlivost je obdobna ako pri pestovani ci uz izbovych rastlin alebo rastlin v zahrade.Polievanie je trocha narocnejsie ale nie je to nic nezvladnutelne.A strihanie a tvarovanie sa tiez da lahko naucit.Su urcite pravidla ktore ked si zapametas tak potom ich pouzivas a ani ti neprijdu zvlastne.A bonsaje ...pozri na tie moje ani sa im moc teraz nevenujem a oni mi kvitnu a nahadzuju plody.Proste len nesmies zanedbat to co je pre ne nevyhnutne potrebne na prezitie.Fuch ale som sa rozpisal...
dari1
05.12.08,09:22
je to prekrasne, moje pokusy vzdy skoncili neuspesne, ale je fakt, ze to robim pokus-omyl, bez dodrziavania pravidiel... iba ked mam cas a to nestaci
takze zostavam pri muskatoch a pod.
marko7997
05.12.08,09:44
Bonsaj sa da vypestovat takmer z kazdej rastliny {mozno aj z muskatu by to islo,treba len skusit}
bbarborka
12.02.09,09:37
Ahojte, ja som si kupila asi tak pred mesiacom bonsaj. Na etikete bolo napisane JILM. Neviem ci je to spravny vyraz v slovencine. Myslim, ze je to po cesky.
Stale mu zltnu listy a potom opadnu. Kazdy den vecer ho orosim vodou a sem tam zalejem. Podla toho, ci ma suchu zeminu. Nemam ho pri okne, lebo sa bojim, ze by mu teply vzduch z radiatoru uskodil.
Poradite mi prosim, co robim zle, ked mu tie listy stale padaju?
Dakujem velmi pekne, za kazdu radu.
marko7997
17.02.09,09:49
Skus bonsaj rosit nie vecer ale v inom case tak aby listy stihli oschnúť dokiaľ je denné svetlo.Ako casto a akym sposobom polievas?Myslim ci nalejes vodu na povrch alebo ponoris cely bonsaj aj s miskou do vody.
sysula
22.04.09,09:10
Ja mam podobny problem. Mam bonsaj rok (netusim aky ma nazov), doteraz bolo vsetko ok, za par dni mu vacsina listov ozltla a opadala. Zalievam Vacsinou rano, do misky. Co robim zle?
MIJA
22.04.09,18:40
Dobrý deň, máte krásne bonsaje. Chcela by som sa spýtať, ako sa dá dopestovať stromček z granátového jablka. Ja som zasadila semienko, vyrastol jeden výhonok a ten, keď som ho zastrihla, nasadil jeden bočný. A nič viac. Čo som spravila alebo robím zle? Ďakujem za odpoveď.
buchač
23.04.09,18:31
Ja mam podobny problem. Mam bonsaj rok (netusim aky ma nazov), doteraz bolo vsetko ok, za par dni mu vacsina listov ozltla a opadala. Zalievam Vacsinou rano, do misky. Co robim zle?

http://www.e-bonsai.sk/2_serissa.htm
http://www.google.com/search?hl=sk&client=opera&rls=cs&hs=1Hk&q=bonsai+&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&lr=

Toto sú len všeobecné odkazy , keďže nevieme , aká je to rastlina .

P.S.:

Každý rok je aj výstava v budove KVP - organizátor je BB http://bogoflor.rastliny.sk/
marko7997
26.04.09,02:54
Ja mam podobny problem. Mam bonsaj rok (netusim aky ma nazov), doteraz bolo vsetko ok, za par dni mu vacsina listov ozltla a opadala. Zalievam Vacsinou rano, do misky. Co robim zle?
Dovodov na opadnutie listov moze byt niekolko.Napr.zmena umiestnenia bonsaja,alebo striedanie vegetacneho pokoja a rastu,nadmerne alebo nedostatocne zalievanie.Ale nie je to nic zvlastne hlavne ak to bonsaj neurobil so vsetkymi listami.Mne napriklad toto urobil bonsaj- granatove jablko aj niekolko krat pocas roka.Treba len cakat,nadalej sa on starat a namiesto opadanych listov po case vyrastu nove.:)
marko7997
26.04.09,03:17
Dobrý deň, máte krásne bonsaje. Chcela by som sa spýtať, ako sa dá dopestovať stromček z granátového jablka. Ja som zasadila semienko, vyrastol jeden výhonok a ten, keď som ho zastrihla, nasadil jeden bočný. A nič viac. Čo som spravila alebo robím zle? Ďakujem za odpoveď.
Bonsaj z granatoveho jablka sa da vypestovat tak ako z kazdej inej rastliny(strihanim,tvarovanim a nekonecnou trpezlivostou).Vypestovat bonsaj zo semienka je vsak este ovela zdlhavejsi sposob ale je o to zaujimavejsi a ked sa Ti to podari budes si ho este viac cenit ako keby si si ho kupila hotovy.Moj bonsaj na fotkach je dopestovany z odrezku a ma viac ako 10rokov. Pocas tychto rokov ho vzdy na jar presadim,prihnojujem ho,niekolko krat rocne stiham podla potreby.To ze po zastrihnuti vyhonku vyrastie iba jeden vyhon je u niektorych rastlin vcelku normalne.Nestracaj trpezlivost. Mozno by som nechal najkor /buduci kmen/ rast trochu dlhsie nech rastie napr.cely rok bez strihania.Zvycajne rastline v urcitej vyske kmena zacnu rast vyhonky ktore neskor skratis.;)
marko7997
26.04.09,03:22
http://www.e-bonsai.sk/2_serissa.htm
http://www.google.com/search?hl=sk&client=opera&rls=cs&hs=1Hk&q=bonsai+&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&lr=

Toto sú len všeobecné odkazy , keďže nevieme , aká je to rastlina .

P.S.:

Každý rok je aj výstava v budove KVP - organizátor je BB http://bogoflor.rastliny.sk/
Minuly vikend bola vystava bonsajov v Ntre. Bol som tam,nádhera.....;)
Mozem pridat zopar fotiek ak niekto chce....
Marína
26.04.09,05:26
Minuly vikend bola vystava bonsajov v Ntre. Bol som tam,nádhera.....;)
Mozem pridat zopar fotiek ak niekto chce....
Áno, chce.:) Marko, buď taký dobrý a poteš nás.
marko7997
01.05.09,04:20
Tak zopar fotiek,ked budem mat viac casu dam aj dalsie
marko7997
01.05.09,04:22
a este tieto
arizona
01.05.09,09:02
Sú naozaj nádherné !

Prezraď, ako dlho trvá pokým získajú takýto tvar?
katarina887
01.05.09,12:26
Mne sadia bonsaje vtáky :D... Pred troma rokmi som našla v kvetináči naklíčený žaluď, pár mesiacov neskôr ďalší a minulý rok na jar zasa lipu. Každý stromček má svoj kvetináč ale inak sa o nich v podstate nestarám, iba ak je veľmi sucho, tak ich polievam. Mám ich na balkóne a "správajú" sa ako ostatné stromy- na jeseň im opadajú listy a na jar zasa vypučia nové, občas aj nejaké nové konáriky. Všetky sú skoro rovnakej veľkosti- asi 20cm. Dali by sa aj z tíchto stromčekov vytvoriť nejaké zaujímavé bonsaje?
marko7997
03.05.09,17:40
trva to niekolko desiatok rokov,cim vecsie bonsaje tym starsie su.Aj ked su urcite moznosti ako sa da vek nadhodnotit.
katarina887
21.05.09,14:46
Toto sú moje "bonsaje" - samorasty :) na balkóne
marko7997
27.05.09,08:28
Toto sú moje "bonsaje" - samorasty :) na balkóne
Vyzeraju pekne,este zopar rokov starostlivosti a su z nich krasne bonsaje. Ako ich prezimujes???
MIJA
27.05.09,18:19
Ďakujem za odpoveď. Zároveň chcem povedať, že minulý týždeň sa mi objavil na granátovom jablku jeden bočný výhonok, tak, ako si to spomínal vo svojej odpovedi. Asi je to "na heslo" :-)) Teším sa z toho a čakám na ďalšie...
katarina887
29.05.09,12:31
Vyzeraju pekne,este zopar rokov starostlivosti a su z nich krasne bonsaje. Ako ich prezimujes???
Ako som už spomínala, nasadili mi ich vtáky :D. Doteraz som im nevenovala žiadnu zvláštnu pozornosť, sú to stromy ktoré rastú bežne vonku, takže iba ak je príliš sucho polejem ich ale ináč nič. Ako laik si myslím, že sú ešte príliš malé na tvarovanie a vlastne zatiaľ ešte ani nemajú veľa konárikov na tvarovanie. Tieto stromčeky mám stále vonku, u "nás" nie sú tuhé zimy, takže na jeseň listy opadnú a na jar vypučia nové, občas pribudne nejaký nový konárik. Ak máš pre mňa nejaké rady ohľadom starostlivosti alebo tvarovania, rada ich od odborníka príjmem ;).
marko7997
10.06.09,08:36
Ďakujem za odpoveď. Zároveň chcem povedať, že minulý týždeň sa mi objavil na granátovom jablku jeden bočný výhonok, tak, ako si to spomínal vo svojej odpovedi. Asi je to "na heslo" :-)) Teším sa z toho a čakám na ďalšie...
Tak drzim palce,a maj hodne trpezlivosti lebo ta je najpotrebnejsia.
marko7997
10.06.09,08:41
Ako som už spomínala, nasadili mi ich vtáky :D. Doteraz som im nevenovala žiadnu zvláštnu pozornosť, sú to stromy ktoré rastú bežne vonku, takže iba ak je príliš sucho polejem ich ale ináč nič. Ako laik si myslím, že sú ešte príliš malé na tvarovanie a vlastne zatiaľ ešte ani nemajú veľa konárikov na tvarovanie. Tieto stromčeky mám stále vonku, u "nás" nie sú tuhé zimy, takže na jeseň listy opadnú a na jar vypučia nové, občas pribudne nejaký nový konárik. Ak máš pre mňa nejaké rady ohľadom starostlivosti alebo tvarovania, rada ich od odborníka príjmem ;).
To mas super ze v zime nemusis nic s nimi robit,ja moje musim chranit pred mrazom zakopanim do zeme lebo inak by mi vymrzli. Myslim si ze by si ich pomaly mala zacat strihat aby sa im po case vytvorila korunka a aby sa podobali na stromy v prirode{lebo to je vlastne ucel bonsaja = zmensenina skutocneho stromu prenesena do misky}.Tak nevahaj a zacni.
jessyca
23.06.09,19:36
Ahojte, mam takyto bonsaj. Mala by to byt Carmona (Caj Fuki - kupeny pred vianocami) Asi pred 2 mesiacmi mi zacali opadat listky na jednej strane a momentalne su tam asi 4 listky iba :confused: Mate niekto takyto bonsaj? Ako sa on starate? Ja ho zalievam odspodu ze ho ponorim do vody na cca 30 min alebo kym nieje nasiaknuta zemina a aj som oprasovala listky vodou. Ale teraz ked je takmer bez listkov tak neviem :mee: Preberie sa este?
Je mozne ze ked bol premiestneny z mojej izby do obyvacky ze mu neprospela zmena?
marko7997
28.06.09,03:27
Mozno si ho privelmi casto polievala a v zime mu to mozno neprospelo.Skus ho presadit a pockaj co bude.Alebo to premiestnenie ....zalezi ako sa mu zmenili svetelne aj tepelne podmienky.:)
jessyca
30.06.09,07:31
Mozno si ho privelmi casto polievala a v zime mu to mozno neprospelo.Skus ho presadit a pockaj co bude.Alebo to premiestnenie ....zalezi ako sa mu zmenili svetelne aj tepelne podmienky.:)

uz je presadeny :) a dala som ho na balkom kde je ranne slnko a balkon mam zaskeny tak uvidim ci sa chudak preberie :o Ake hnojivo pouzivate lebo ja neviem zohnat hnojivo na bonsaje. Mozem pouzit aj take na izbove rastliny alebo palmy?
marko7997
02.07.09,03:57
uz je presadeny :) a dala som ho na balkom kde je ranne slnko a balkon mam zaskeny tak uvidim ci sa chudak preberie :o Ake hnojivo pouzivate lebo ja neviem zohnat hnojivo na bonsaje. Mozem pouzit aj take na izbove rastliny alebo palmy?
No kedze si ho presadila na tvojom mieste by som zatial o nejakom hnojeni neuvazoval. Az ked uvidis ze bonsaj je v poriadku a rastie. Su aj specialne hnojiva na bonsaje dostat ich napr.v Bonsaj centre v Nitre a urcite aj niekde inde.Normalne hnojiva na kvety by som radsej nepouzival.
A skus bonsaj castejsie rosit hlavne ak je v tom zasklenom balkone prilis teplo.Rosit ale tak aby do zotmenia voda na listoch uschla. ;)
jessyca
03.07.09,10:06
No kedze si ho presadila na tvojom mieste by som zatial o nejakom hnojeni neuvazoval. Az ked uvidis ze bonsaj je v poriadku a rastie. Su aj specialne hnojiva na bonsaje dostat ich napr.v Bonsaj centre v Nitre a urcite aj niekde inde.Normalne hnojiva na kvety by som radsej nepouzival.
A skus bonsaj castejsie rosit hlavne ak je v tom zasklenom balkone prilis teplo.Rosit ale tak aby do zotmenia voda na listoch uschla. ;)

Zatial som ho nepohnojila. On chudak uz nema ani jeden list ale obcas ho aj tak porosim. Hodim sem fotku potom ako vyzera. Zatial ani nevidiet ze by sa tlacili nove listky ani nic
marko7997
23.04.10,03:59
:)Hurá tohtorocna vystava Bonsajov v Nitre volá......:):)
lavanda
27.04.10,13:37
Bola som, videla som, obdivovala som - boli náááááááááádhernééééééé;). Na toto nemám odvahu...
2009
05.06.10,06:52
http://www.webnoviny.sk/slovensko/carovny-svet-bonsajov-bude-v-bratislav/149896-clanok.html
Ak má niekto záujem :). Výstava Čarovný svet bonsajov od utorka do nedele sprístupnia v Letnej čitárni U červeného raka.
P.s. Ja si určite pôjdem pozrieť Prírodou tvarované kamene - suiseki budú v Univerzitnej knižnici od 4. do 18. júna.
Marína
05.06.10,07:35
Suiseki sa venuje môj mng.;) Malá ukážka - Matterhorn
2009
05.06.10,07:41
Mňa tieto veci strašne zaujímajú. Ak by sa Ti chcelo spraviť album s popisom. Nemusí to byť o týždeň pokojne aj o mesiac.. pol roka. Ale ak by si si ho robila dáš mi vedieť? To sa časovo nedá všímať si všetko vieš?? :)
Marína
05.06.10,09:56
To budem potrebovať súhlas od mng.;) Opýtam sa. Ešte toho nemá veľmi veľa, odhadujem tak cca 20, sám si totiž vyrába aj podstavce a je to dosť náročné na čas, robí totiž na nich aj originál politúru. Tiež pre každý kameň sa podstavec tvaruje tak, aby pekne do neho zapadol.
Nevieš prečo to tu píšeme mimo témy? Veď bonsaje a suiseki spolu súznejú.
Ak by som robila, dám ti vedieť.:)
2009
05.06.10,11:15
Marína:Nevieš prečo to tu píšeme mimo témy? Veď bonsaje a suiseki spolu súznejú.
Ak by som robila, dám ti vedieť. :)
----------------------------------------------------
Hi neviem. Inak na tú výstavu idem a fotiť 100% budem. Čo mi pripomína niečo som včera odfotila pre Zuzku. Len teraz nemám čas :cool: to sem hodiť Tak toto je už ozaj mimo témy :):):)
Marína
05.06.10,13:10
Vidíš, veď môžeš urobiť ty z toho, čo nafotíš, tie suiseki budú určite "výberovejšie" ako naše.;)
2009
05.06.10,13:45
Vidíš, veď môžeš urobiť ty z toho, čo nafotíš, tie suiseki budú určite "výberovejšie" ako naše.;)
Ja som asi brontosaurus . Alebo niečo s doby...... Nie tejto. Všetko nájdeš na nete pre mňa neplatí. Nájdem tam naozaj všetko ale.. Neviem to napísať.
Marína
06.06.10,06:08
mimotemy Asi sme si nerozumeli, nemyslela som, aby si prezentáciu našla na nete ale ju urobila ty z fotiek z výstavy. Veď ty vieš robiť prezentácie;) http://www.porada.sk/1131509-post427.html
2009
07.06.10,04:23
mimotemy Asi sme si nerozumeli, nemyslela som, aby si prezentáciu našla na nete ale ju urobila ty z fotiek z výstavy. Veď ty vieš robiť prezentácie;) http://www.porada.sk/1131509-post427.html

Ja som sa zle vyjadrila a potom som sa už do tejto témy nevrátila. Samozrejme na výstavu idem lebo ma to zaujalo a som zvedavá. Nič o tom neviem mám iba informácie z netu. Ak som chcela vidieť fotky od súkromného zberateľa nebola to nemiestna zvedavosť ale chcem si vytvoriť osobnejšiu predstavu kým na výstavu pôjdem vieš? A fotoaparát mať budem. Nespoliehala by som sa na výstave, že si po toľkých dojmoch niečo poriadne zapamätám vieš?
P.s. Prírodou tvarované kamene, ktoré majú schopnosť vytvoriť ilúziu krajiny alebo objektu predstaví v Bratislave Slovenská asociácia suiseki a Univerzitná knižnica pod záštitou Veľvyslanectva Japonska na Slovensku od 4. do 18. júna. Výstava Suiseki a japonská keramika bude vo Výstavnej sále Ľ. Štúra v Univerzitnej knižnici na Michalskej 1 prístupná počas pracovných dní od 13:00 do 19:00.
http://www.bonsai-wbff.org/nabf/newsletter7/images/suismall1.jpg
2009
07.06.10,04:40
Marína
07.06.10,06:04
Už teraz rozumiem. Ďakujem za link a prajem ti pekný zážitok.:) Teraz som ich nemohla nafotiť, sú na chalupe a cez víkend sme tam neboli.
2009
21.06.10,08:09
17.VI. No nejaký super fotograf so mna nebude

http://www.porada.sk/album.php?albumid=775
Alcielle
23.11.10,13:26
Teraz - 28.11.2010 bude v Nitre v Cajovni Dobrých ludi stretnutie pestovatelov bonsai :)

Bonsai centrum NitraPri synagóge 3, pešia zóna
Nitra, Slovakia

"BONSAI CENTRUM NITRA
Vás srdečne pozývajú na
PRIATEĽSKÉ STRETNUTIE BONSAJISTOV
PRI DOBROM ČAJI

...Bonsajová nedeľa 28. XI. 2010 .............. 10,00 - 15,30
13,00 Stretnutie slovenských bonsajistov pri dobrom čaji
- Rozprávanie a fotoprezentácia z najväčšej bonsajovej výstavy v Číne, ktorá sa momentálne koná v Guangzhou
- Bonsajové štýly a tvorba krajiniek južnej Číny
- Foto-rozprávanie o ojedinelej výstave bonsajov v Brazílii
- Prezentácia veľkej dvojdielnej čínskej knihy Gold Awarded Penjing
of the World
- Priateľské stretnutia a rozpravy o bonsajovom umení, o vlastných
skúsenostiach z tvorby bonsajov a inšpiráciách z bonsajových výstav
- Tombola, v ktorej je každý víťazom (môžete priniesť i vlastné darčeky
pre priateľov)
- Výrazné zľavy na akadamu, bonsajové misky, bonsajové náradie,
hnojivá, drôty...
- Darček pre každého venuje Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí
Bonsai centrum Nitra i Čajovňa dobrých ľudí budú v nedeľu otvorené
od 10,00
Program priateľského stretnutia začína o 13,00
Vstup voľný!

Stretnutie bonsajistov sa koná v rámci 10. Nitrianskych čajových dní.
Srdečne Vás pozývame!"
Alcielle
04.12.10,09:50
my sme mlai dokopy 3 bonsaje. prvy sme kupili na vystave, maly fikus s tenkym kmienkom, darilo sa mu, az kym sme nemali spolubyvajuceho :mad: potom do mesiaca posiel. druhy sme dostali, ale ked som ho chcela presadit zistila som ze je to len konarik, ktory pustil par korienkov a listkov, posiel do 3 tyzdnov, tiez fikus :( treti, ktory nam robi radost uz vyse roka sme si vybrali v prahe v jednom nakupnom centre, tiez fikus, zatial sa drzi, na jar mu budem musiet asi vymenit zeminu, za original pre bonsaje. prave vcera som si kupila vacsiu podmisku, kde chcem naukladat kamienky zaliate vodou (zabudam pravidelne rosit :o). dufam, ze to nebude nas jediny, drzte palce