LubosP
04.12.08,11:09
Dobrý deň,

cca od aprila 2008 som na rodičovskej dovolenke,na matersku som nastupila v novembri 2007. Mam trvaly PP na dobu neurčitú založený pracovnou zmluvou 1.9.2007.Predtym som pracovala u toho isteho zamestnavatela na pracovnu zmluvu, ktora skoncila dohodou k 31.8.2007. Pokiaľ teraz dostanem výpoveď z dôvodu nadbytcnosti zamestanca, bude plyúť výpovedná lehota? Ak áno, dostanem za toto obdobie náhradu mzdy, v akej sume, resp.ako sa vypočíta? Ako sa bude počítať výška mesačného odstupného?

Ďakujem,

JanaP
Chobot
04.12.08,22:00
Dobrý deň,

cca od aprila 2008 som na rodičovskej dovolenke,na matersku som nastupila v novembri 2007. Mam trvaly PP na dobu neurčitú založený pracovnou zmluvou 1.9.2007.Predtym som pracovala u toho isteho zamestnavatela na pracovnu zmluvu, ktora skoncila dohodou k 31.8.2007. Pokiaľ teraz dostanem výpoveď z dôvodu nadbytcnosti zamestanca, bude plyúť výpovedná lehota? Ak áno, dostanem za toto obdobie náhradu mzdy, v akej sume, resp.ako sa vypočíta? Ako sa bude počítať výška mesačného odstupného?

Ďakujem,

JanaP

V prvom rade, počas RD si v ochrannej dobe a nemôžeš dostať výpoveď okrem dôvodov, ktoré sú v ZP vyslovene uvedené.

Ak by si dostala výpoveď (jedným z dôvodov je zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti), tak by ti plynula VD. Ale za túto dobu by si nemala nárok na náhradu mzdy, pretože si na RD. Musela by si prerušiť RD a nastúpiť do práce.

Zároveň ale by si mala nárok na odstupné. Odstupné sa vypočítava z pravdeodobného zárobku - v tvojom prípade by to bola mzda uvedená v pracovnej zmluve.

Aby som ti vedel presne poradiť, musela by si napísať, z akého dôvodu chce zamestnávateľ skončiť s tebou PP.
LubosP
05.12.08,07:13
a co v pripade ze sucastou mzdy v pracovenj zmluve okrem fixnej casti je pohybliva ciastka a mzda aj pred nastupom na MD bola kazdy mesiac pohybliva?
LubosP
05.12.08,07:26
este sa spytam na moznost skoncenia PP dohodou s odstupnym, ak s jeho vyplatenim zamestnavatel suhlasi...je to mozne? tie dovody kedy moze dat vypoved pocas RD som kukla v zakonniku....dakujem.
Chobot
05.12.08,07:54
a co v pripade ze sucastou mzdy v pracovenj zmluve okrem fixnej casti je pohybliva ciastka a mzda aj pred nastupom na MD bola kazdy mesiac pohybliva?

Záleží od toho, ako sú tie pohyblivé čiastky v PZ uvedené. Ak z PZ nevyplýva piramo nárok (teda že pohyblivá zložka je nenárokovateľná časť mzdy), tak sa to nezohľadňuje, lebo tú by nemusel dosiahnuť. Treba si pozrieť § 134 ZP, tam je o priemernej mzde a jej výpočte.

Je to tam tak nejasne uvedené, preto toto je len moje stanovisko a názor.


este sa spytam na moznost skoncenia PP dohodou s odstupnym, ak s jeho vyplatenim zamestnavatel suhlasi...je to mozne? tie dovody kedy moze dat vypoved pocas RD som kukla v zakonniku....dakujem.

Pri skončení PP dohodou vzniká zákonný nárok na odstupné len vtedy, ak dôvodom ukončenia PP sú organizačné zmeny, na základe ktorých je pracovník nadbytočný alebo zo zdravotných dôvodov. Tento dôvod musí byť v dohode o skončení vyslovene uvedený. A počas RD sa môže PP skončiť dohodou, na to sa zákaz výpovede nevzťahuje.
LubosP
05.02.09,10:12
pripad: ukoncila som pocas rodicovskej PP dohodu s uvedenim dovodu o nadbytocnosti a narokom na odstupne. Mzda pred nastupom na MD bola pohybliva,pohybliva cast je v mojom pripade narokovou ciastou zamestnanca. Aky bude vypocet priemerneho hodinoveho zarobku? PP trval od 1.9.2007 a na MD som nastupila 14.11.2007. Je mozne pravdepodobny zarobok ratat na zaklade miezd vyplatenych za 10 a 11/2007 kedze je to vlastne posledny predchadzajuci kal. stvrtrok v krorom bola mzda vyplatena?
Chobot
05.02.09,10:36
pripad: ukoncila som pocas rodicovskej PP dohodu s uvedenim dovodu o nadbytocnosti a narokom na odstupne. Mzda pred nastupom na MD bola pohybliva,pohybliva cast je v mojom pripade narokovou ciastou zamestnanca. Aky bude vypocet priemerneho hodinoveho zarobku? PP trval od 1.9.2007 a na MD som nastupila 14.11.2007. Je mozne pravdepodobny zarobok ratat na zaklade miezd vyplatenych za 10 a 11/2007 kedze je to vlastne posledny predchadzajuci kal. stvrtrok v krorom bola mzda vyplatena?

Nie, pravdepodobný zárobok je ten, ktorý máš uvedený v pracovnej zmluve. Ide teda o fixnú časť mzdy, pohyblivá časť je nenárokovateľná, a preto je otázne, či by si ju dostala. Preto je pravdopobnou mzdou to, na čo máš zmluvný nárok.
jales
05.02.09,13:29
My sme rušili jednu prevádzku a urobila som to u žien na RD tak, že som si zobrala tri porovnateľné zamestnankyne a z ich priemerov som urobila priemer aj pre tie na RD (mala som aj takú, ktorá už bola 5 rokov na MD a RD). Neviem, či som to urobila správne, ale vychádzala som z § 134 ods 3) kde je uvedené, že pravdepod. zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol. Tiež máme určenú pevnú mzdu a poh. odmenu. Pevná mzda už v tom čase u tej pracovníčky, ktorá bola doma 5 rokov nedosahovala ani MM a priemerný zárobok nesmie byť nižší ako MM.