majtnerova
04.12.08,12:24
Dobrý deň, chcem sa opýtať , ak zamestnankyňa chce nastúpiť do zamestania po 2 rokoch rodičovskej dovolenky, na aké pracovné miesto má nárok 1. má nárok na pozíciu, z ktorej odchádzala na MD alebo má nárok iba na pracovné zaradenie podľa ukončeného vzdelania?
Ďakujem
botuľa
04.12.08,15:53
pred 2 rokmi som si toto overovala u právničky.Bol to môj prípad. Dúfam, že to bude v poriadku. Nárok na svoje predchádzajúce miesto už nemáš, to máš iba počas mat. dvolenky - nie rodičovskej. Ale zamestnávať by ti mal ponúknúť inú podobnú prácu - teda nemalo by to byť úplne odlišné pôvodnej prac.náplne. a mala by si to podpisom potvrdiť. Do troch rokov dieťaťa ťa zamestnávateľ nemá právo prepustiť - si zákonom chránená:-) Skúsi sa niekto zapojiť do diskusie?
Chobot
05.12.08,00:17
pred 2 rokmi som si toto overovala u právničky.Bol to môj prípad. Dúfam, že to bude v poriadku. Nárok na svoje predchádzajúce miesto už nemáš, to máš iba počas mat. dvolenky - nie rodičovskej. Ale zamestnávať by ti mal ponúknúť inú podobnú prácu - teda nemalo by to byť úplne odlišné pôvodnej prac.náplne. a mala by si to podpisom potvrdiť.

S týmto súhlasím, je to tak.


Do troch rokov dieťaťa ťa zamestnávateľ nemá právo prepustiť - si zákonom chránená:-) Skúsi sa niekto zapojiť do diskusie?

Toto asi nebude presná informácia, pretože zamestnávateľ nemôže dať výpoveď žene na MD alebo na RD. RD štandardne trvá do veku 3 rokov dieťaťa, preto si to asi pochopila tak, že do 3 rokov nesmie dať výpoveď.

Pokiaľ sa ale vráti do práce, hoci dieťa ešte nemá 3 roky, môžu jej dať výpoveď. Zase je tam ale jedna výnimka - pokiaľ je tá matka osamelá, tak znovu platí pre ňu zákaz výpovede - pozri si § 64 ZP:

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
botuľa
16.12.08,18:30
opravujem a súhlasím s chobotom:)
KEJKA
16.06.09,12:52
ak matka - nie osamelá - odmietne po nástupe do zamestnania po 2 rokoch RD ponúknuté miesto /zmena pracovnej doby z 8 hod. 5 dní v týždni na 11,5 hod. 3 dni výždni/ - je možné jej dať výpoveď?
Ponúknutá pracovná pozícia zodpovedá jej kvalifikácii aj pôvodnej náplni práce. Zmena je len v organizácii pracovného času.
Tweety
16.06.09,12:56
ak matka - nie osamelá - odmietne po nástupe do zamestnania po 2 rokoch RD ponúknuté miesto /zmena pracovnej doby z 8 hod. 5 dní v týždni na 11,5 hod. 3 dni výždni/ - je možné jej dať výpoveď?
Ponúknutá pracovná pozícia zodpovedá jej kvalifikácii aj pôvodnej náplni práce. Zmena je len v organizácii pracovného času.
S každou zmenou PZ musia súhlasiť obidve strany, ak jedna nesúhlasi, zmena nemôže nastať, prakticky ak nesúhlasí z organiz. zmenami, môže dostať výpoveď podľa § 63 odst. 1. písm.d. b.
Chobot
16.06.09,13:44
S každou zmenou PZ musia súhlasiť obidve strany, ak jedna nesúhlasi, zmena nemôže nastať, prakticky ak nesúhlasí z organiz. zmenami, môže dostať výpoveď podľa § 63 odst. 1. písm.d.

Tweety, nemyslela si náhodou podľa písm. b)?
Tweety
16.06.09,15:17
Tweety, nemyslela si náhodou podľa písm. b)?
Samozrejme, že som myslela písmeno b,:) ale to bruško:--- sa mi akosi otočilo. Idem to opraviť. Dík.:)
KEJKA
16.06.09,15:31
S každou zmenou PZ musia súhlasiť obidve strany, ak jedna nesúhlasi, zmena nemôže nastať, prakticky ak nesúhlasí z organiz. zmenami, môže dostať výpoveď podľa § 63 odst. 1. písm.d. b.


Tweety, nemyslela si náhodou podľa písm. b)?
Zamestnankyňa sa plánuje vrátiť v lete a klient pre ňu nemá inú prácu, len tie predlžené zmeny. Takže sa pýta, ktorá strana môže alebo musí dať výpoveď, ak sa nedohodnú.
Tweety
16.06.09,15:36
Zamestnankyňa sa plánuje vrátiť v lete a klient pre ňu nemá inú prácu, len tie predlžené zmeny. Takže sa pýta, ktorá strana môže alebo musí dať výpoveď, ak sa nedohodnú. Lidka, výpoveď môžu dať obidve strany.
Zamestnanec podľa § 67:
§ 67
Výpoveď daná zamestnancom
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

A zamestnáv. podľa § 63 ako som už uviedla vyššie.
KEJKA
16.06.09,16:34
no ja len predpokladám patovú situáciu. Zam-eľ nebude chcieť dať výpoved, lebo ju potrebuje a ona zasa tiež nie, lebo robotu potrebuje, má malé dieťa, ale asi jej nebude vyhovovať robiť v takých zmenách.
Takže som chcela zatiaľ, kým je čas pohľadať riešenie, ktoré dáva nejaké priority jednej alebo druhej strane. Jasné, že právo dať výpoveď je na oboch stranách.
Asi to zostane na zamestnávateľovi, lebo on by mal matke 2-ročného dieťaťa vyhovieť, čo sa týka pracovnej doby.
Tweety
16.06.09,16:58
no ja len predpokladám patovú situáciu. Zam-eľ nebude chcieť dať výpoved, lebo ju potrebuje a ona zasa tiež nie, lebo robotu potrebuje, má malé dieťa, ale asi jej nebude vyhovovať robiť v takých zmenách.
Takže som chcela zatiaľ, kým je čas pohľadať riešenie, ktoré dáva nejaké priority jednej alebo druhej strane. Jasné, že právo dať výpoveď je na oboch stranách.
Asi to zostane na zamestnávateľovi, lebo on by mal matke 2-ročného dieťaťa vyhovieť, čo sa týka pracovnej doby. Áno je tu § 164
Úprava pracovného času
§ 164

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Chobot
17.06.09,05:55
no ja len predpokladám patovú situáciu. Zam-eľ nebude chcieť dať výpoved, lebo ju potrebuje a ona zasa tiež nie, lebo robotu potrebuje, má malé dieťa, ale asi jej nebude vyhovovať robiť v takých zmenách.
Takže som chcela zatiaľ, kým je čas pohľadať riešenie, ktoré dáva nejaké priority jednej alebo druhej strane. Jasné, že právo dať výpoveď je na oboch stranách.
Asi to zostane na zamestnávateľovi, lebo on by mal matke 2-ročného dieťaťa vyhovieť, čo sa týka pracovnej doby.

Za kratší koniec ťahá zamestnávateľ, pretože majú nejakú zmluvu, podľa ktorej má ona 5x8 hodinovú pracovnú dobu a túto jej zamestnávateľ musí dať. Ak jej to nemôže umožniť a zamestnávateľ navrhuje zmenu, zamestnankyňa to nemusí prijať. Ak to nepríjme, problém má zamestnávateľ - buď jej teda umožní pracovať 5 dní po 8 hodín, alebo ju bude musieť prepustiť a to z organizačných dôvodov.
lukacka
18.06.09,08:25
Ja vás chcem poprosiť o informáciu,či mám poslať nejakú oficiálnu žiadosť zamestnávateľovi o nástupe do práce po RD-po 2 rokoch a čo by mala žiadosť,resp.oznam obsahovať.ďakujem
ivka70
18.06.09,08:29
Ja vás chcem poprosiť o informáciu,či mám poslať nejakú oficiálnu žiadosť zamestnávateľovi o nástupe do práce po RD-po 2 rokoch a čo by mala žiadosť,resp.oznam obsahovať.ďakujem

Skor oznamenie, ze dnom xx.xx.xxxx koncis rodicovsku dovolenku a teda nastupujes do prace dna xx+1.xx.xxxx.
eby
18.06.09,08:29
Ja vás chcem poprosiť o informáciu,či mám poslať nejakú oficiálnu žiadosť zamestnávateľovi o nástupe do práce po RD-po 2 rokoch a čo by mala žiadosť,resp.oznam obsahovať.ďakujem
áno, pošli (všetky základné údaje a dátum návratu)