Maya
04.12.08,13:03
Dobrý deň,
som už zúfalá. Prenajímam byt podnájomníkovi s ktorým som uzavrela zmluvu na 2 roky cez realitnú kanceláriu. Byt užíva od augusta tohoto roku a je to občan ČR. Výpovedná lehota je 1 mesiac pre obe strany s týám že pokiaľ by neuhradil nájomné ani po 10 dňoch od splatnosti ( čio je 15.deň v meiaci a platí sa na mesiac vopred ) môžem ukončiť s ním zmluvu. Problém je v tom že od 15.11. mi nezaplatil na ďalší mesiac, mobil má odpojený a vymenil zámok na dverách, čiže sa do vlastného bytu neviem dostať.
Dotyčný sa stratil ako keby pod zem . V byte nikto nie je už dlhšiu dobu, pretože ani schránku nikto nevybera. Zmenil zamestnanie -jazdil na kamione pre jednu firmu ale viem ze teraz jazdi pre inu len neviem sa dopatrat pre ktoru.
Neviem ako mam postupovat. V realitke mi radia este par dni pockat ci sa neozve, pretoze ak z bytu mal nieco odniest tak to uz davno spravil. Okrem toho ak sa chcem dostat do vlastneho bytu musim zavolat do Sherlocku aby mi prisli odvrtat zamok co stoji u nich aj s vymenou noveho zamka okolo 7500 SK. Som zufala, peniaze mi velmi chybaju na uver a neviem ako konat. mam pocit ze realitka dava od toho ruky prec nakolko poplatok za sprostredkovaniu prenajmu bytu platil podnajomnik.
Neviete mi poradit co mam robit? A ako konat? Je mi zle z tho ako moze nieketo takto jednat. Ved ak mal problem tak m i mal vratit kluce a odist. ved sme ludia ja dokazem pochopit ak ma niekto problemy.
Prosím poradte!
Stina
04.12.08,12:26
Ak bola uzavretá nájomná zmluva cez realitnú kanceláriu, v prvom rade Ti musí pomocť realitka (jedná sa o porušenie zmluvných podmienok).
Zámok si však budeš musieť dať vymeniť sama. Aj keď ho vypátraš, nemáš istotu, že nemá ďalšie kľúče.
vieroslava
04.12.08,15:47
Predpokladám, že v zmluve máš uvedenú nejakú kontaktnú adresu na dotyčného. Pošli mu doporučený list s výzvou na zaplatenie nájomného v nejakej lehote a oznám mu, že ak túto lehotu nedodrží, nájom zaniká v zmysle zmluvných podmienok a v prípade, že ti neumožní prevziať byt, dáš otvoriť byt a vymeníš zámok. Ďalej, že nepreberáš zodpovednosť za veci, ktoré má ponechané v byte.
Neviem, ako máš formulovanú zmluvu, ale nie je zvykom dovoliť nájomníkovi, aby vymenil zámok na prenajatej nehnuteľnosti. Ďalej v zmluve by malo byť zakotvené ako postupovať v prípade zániku nájmu pri nezaplatení nájomného.