Oriešok
04.12.08,14:16
Potrebujem nájsť cestu z hotového bludiska. Prebrala som firmu so starými zostatkami na účtoch. Najviac ma trápi nesplatený lízing českej firme na technolog. zariadenie (r.1994). Lízing sa určité roky splácal, ale od roku 2000 na lízingovú českú firmu bol vyhlásený konkurz............dané zariadenie bolo mimo dražbu dané na predaj prostredníctvom súdu, kde ho odkúpil nejaký Čech a naša firma ho od neho spätne kúpila (kúpna zmluva 2003). Lenže nemám žiadne podklady, ako to dopadlo so zostatkom nesplateného lízingu - záväzku, kt. mi visí na účte dodávateľov (hrozná suma skoro 2 mil. Sk). Čo myslíte, ako sa mal vysporiadať daný lízing? Neviem, od čoho sa mám odraziť. Či sa mal postúpiť lízing, neviem na koho?........alebo čo s tým?:(
azla
04.12.08,13:49
Potrebujem nájsť cestu z hotového bludiska. Prebrala som firmu so starými zostatkami na účtoch. Najviac ma trápi nesplatený lízing českej firme na technolog. zariadenie (r.1994). Lízing sa určité roky splácal, ale od roku 2000 na lízingovú českú firmu bol vyhlásený konkurz............dané zariadenie bolo mimo dražbu dané na predaj prostredníctvom súdu, kde ho odkúpil nejaký Čech a naša firma ho od neho spätne kúpila (kúpna zmluva 2003). Lenže nemám žiadne podklady, ako to dopadlo so zostatkom nesplateného lízingu - záväzku, kt. mi visí na účte dodávateľov (hrozná suma skoro 2 mil. Sk). Čo myslíte, ako sa mal vysporiadať daný lízing? Neviem, od čoho sa mám odraziť. Či sa mal postúpiť lízing, neviem na koho?........alebo čo s tým?:(

Rozumiem tomu tak, že predmet leasingu Vám bol pre neplatenie odobratý leasingovou spoločnosťou. (následný predaj a spätne kúpa od nadobudateľa - je už asi iný vzťah, mimo leasingu.)

Vašej spoločnosti ostali zaväzky voči lesing. spoločnosti.
Nikto to nevymáhal ?
Nemáte žiadne súdne rozhodnutia ?
Nevymáhal si svoju pohľadávku ani spráca konkurznej podstaty ?
Zdá sa mi dosť vysoká suma záväzku, aby len tak ostala opomenutá.
Alebo len chýbajú doklady v účtovníctve o úhradach ?

S takým veľkým časovým odstupom asi ťažko nájdete informácie, ale možno
vedenie, konatelia, spoločníci ... mali by vedieť odpovedať na dané otázky.

Ak neboli začaté žiadne úkony na vymôženie pohľadávky zo strany leasingovej spoločnosti, záväzok bude pravdepodobne už premlčaný.

Ostáva asi len odpísať (do výnosov) a zdaniť.
Oriešok
05.12.08,06:45
Ďakujem pekne za ochotu, idem pátrať ďalej po ďalších dokladoch.....Technolog. zariadenie je vo firme stále bez toho, aby ho niekto demontoval z dôvodu neplatenia lízingu. Predpokladám, že by to bolo stratové pre českú firmu demontovať a odvážať naspäť do Čiech.......(veľmi objemné), snažili sa asi nájsť čo najpriechodnejšie riešenie........ešte sa určite ozvem o pomoc a radu. Práve toho dodanenia sa bojím....a čo by sa stalo so splátkami, kt. už boli platené x-rokov? Zostávajú v nákladoch? Nemám skúsenosti, čo prebieha pri neplatení lízingu (odobratie veci, čo splátky?)