viera4
04.12.08,14:38
Dobrý deň.
1. Mohli by ste mi vysvetliť či môj zamestnávateľ neporušil zákon keď mi tuto vetu dal do zmluvy. Pracujem ako v obchode s pracovným časom 40 hodín kde robíme 12 hodinové zmeny - krátky, dlhy týždeň. Na konci roku keď si nestihneme vybrať nadčasy tak ich vynuluje?
2. Je možne aby zamestnávateľ ďalsej kolegyni ktorá nastúpila po polroku po mne väčší plat - a má ho vyšší aj ako kolegyne ktoré tam pracujú viac rokov?(robíme tu istú robotu) lebo nástupny plat sa zvyšuje? nemáme mat rovnaký alebo odstupnovaný podľa počtu rokov?
Ďakujem
Marína
04.12.08,17:44
ZP § 121 ods.2
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

a čítaj aj http://www.porada.sk/t96232-rozdielne-mesacne-mzdy.html
Marína
07.12.08,07:15
viera4 (http://www.porada.sk/member.php?u=31640) Posledná návšteva: 05-12-08 02:39 PM
Ďakujem, že si si môj príspevok prečítala.
viera4
08.12.08,07:05
Ospravedlnujem sa a dakujem ze si mi odpisala a prepač ze som nepodakovala skor.vela prace lekarov a vnučata v nemocnici. zaujima ma toto:
Otázka c. 7 - § 121 ods. 2 – Mzda za prácu nadcas
Môže sa v KZ dohodovat okruh zamestnancov s ktorými je možné dohodnút, že vo výške mzdy
bude zohladnená práca nadcas v rozsahu viacej ako 150 hod, tak že sa v porovnaní
8
s okruhom zamestnancov uvedených v druhej vete tohto odseku (vedúci zamestnanci
a zamestnanci vykonávajúci, koncepcné, systémové, tvorivé ...práce) sa okruh dohodnutý v KZ
zúži (napr. ostanú v nom len vedúci zamestnanci), alebo aj rozšíri (napr. na všetkých
zamestnancov)?
Odpoved:
V prvom rade upozornujeme, že vo výške mzdy dohodnutej skupiny zamestnancov je
možné zohladnit prácu nadcas najviac v rozsahu 150 hodín v roku; so žiadnym zamestnancom
nie je možné dohodnút mzdové podmienky tak, že by vo výške mzdy bola zohladnená aj práca
nadcas presahujúca 150 hodín v roku.
V nadväznosti na znenie clánku 4 bod 2 Európskej sociálnej charty Ministerstvo práce,
sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v štádiu prípravy novely Zákonníka práce navrhlo
obmedzit možnost zohladnit v dohodnutej výške mzdy prípadnú práce nadcas len na skupinu
vedúcich zamestnancov.
V priebehu rokovaní sa zástupcovia zamestnávatelov a Konfederácie odborových zväzov
Slovenskej republiky zhodli na potrebe umožnit takéto dohodnutie mzdových podmienok aj so
skupinou zamestnancov vykonávajúcich vysoko nárocné a tvorivé práce. V tomto zmysle bolo
naformulované a zákonom c. 348/2007 Z. z. aj schválené nové znenie § 121 ods. 2 Zákonníka
práce. Vzhladom na zložitost rokovaní, ktorými sa dospelo k definitívnemu kompromisnému
zneniu, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky dohodnuté znenie
prevzalo bez dalšej úpravy.
Vychádzajúc z argumentov oboch sociálnych partnerov, okruh funkcií, dohodnutý
v kolektívnej zmluve, by mal korešpondovat s okruhom cinností uvedených v § 121 ods. 2 druhá
veta Zákonníka práce, vymedzeným pre situáciu, kedy zamestnávatel nemá uzavretú kolektívnu
zmluvu. Rozšírenie tohto okruhu na tzv. bežných zamestnancov by mohlo znamenat obmedzenie
práv zamestnanca ako úcastníka pracovnoprávneho vztahu a postup podla takto dojednaných
práv by mohol byt považovaný za postup v rozpore so zásadou dobrých mravov, ustanovenou v
cl. 2 Základných zásad Zákonníka práce.
Podla nášho názoru by preto v kolektívnej zmluve mal byt dohodnutý okruh
zamestnancov (vyjadrený konkrétnymi funkciami) obmedzený len na vedúcich a riadiacich
zamestnancov a zamestnancov vykonávajúcich vysoko nárocné koncepcné, systémové, tvorivé,
metodické alebo obchodné cinnosti. Okruh funkcií môže byt v kolektívnej zmluve dohodnutý aj
užšie (napr. len na funkcie vedúcich zamestnancov); rozšírenie možnosti dohodnút mzdu
s prihliadnutím na prípadnú prácu nadcas so všetkými zamestnancami alebo so zamestnancami,
ktorých povaha práce je odlišného charakteru ako v § 121 ods. 2 Zákonníka práce, by však bolo
v rozpore s cielom, ktoré toto ustanovenie sleduje.
V tomto zmysle by mali jednotne usmernit postup pri kolektívnom vyjednávaní
predovšetkým sociálni partneri, ktorí sa na prijatom znení dohodli. Nakolko však výber
konkrétnych funkcií zamestnancov je v kompetencii zmluvných strán, nie je možné vylúcit ani
ciastocné rozšírenie okruhu na dalšie funkcie. Upozornujeme preto na znenie dôvodovej správy
k novele Zákonníka práce, v ktorej sa obmedzenie možnosti zohladnit v dohodnutej výške mzdy
prípadnú práce nadcas len na skupinu vedúcich zamestnancov a zamestnancov vykonávajúcich
nárocné duševné práce zdôvodnuje volnejším rozvrhom pracovného casu a z toho vyplývajúceho
vzniku prípadnej práce nadcas u tohto okruhu zamestnancov.