Inuska17
04.12.08,16:18
ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?
botuľa
04.12.08,15:28
áno, vykoná obe platby
Inuska17
04.12.08,15:30
používa sa na to dáke tlačivo na platenie preddavku na daň, alebo sa to jednoducho len zaplatí.
evina
04.12.08,15:31
ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?

Platili ste preddavky aj v roku 2007?
evina
04.12.08,16:24
áno, vykoná obe platby

Inuška už nereaguje, tak napíšem:
Obe platby je treba uskutočniť k 31.3.2009 len v prípade, ak spoločnosť platila preddavky aj v roku 2007., t.j. mala povinnosť platiť preddavky z DP roku 2007. Takto zaplatený preddavok /vo výške z roku 2007/ zaplatí do 31.3. a dorovná do výšky preddavku vyplývajúceho z DP 2008 do 30.04.2009. V prípade, že platenie preddavkov z r. 2007 nevychádzalo zaplatí spoločnosť k 31.3.2009 daň za rok 2008 a prvý preddavok /dorovná nulu na výšku preddavku z roku 2008/ do 30.4.2009, t.j. v tomto prípadenevykoná obe platby k 31.3.2009.
Maxinka
16.01.09,10:33
Daň z príjmu sa počíta zo zisku, a ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. povinnosť platiť daň vyššiu ako 500.000 sk, ako bude platiť preddavok v 1/12?? má to platiť už v 01/09???
V roku 2008 neboli platené preddavky.
Tweety
16.01.09,10:35
Daň z príjmu sa počíta zo zisku, a ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. povinnosť platiť daň vyššiu ako 500.000 sk, ako bude platiť preddavok v 1/12?? má to platiť už v 01/09???
V roku 2008 neboli platené preddavky.
§ 42
Platenie preddavkov na daň
(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 500 000 Sk, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 50 000 Sk a nepresiahla 500 000 Sk, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(3) Ak správca dane neurčí platenie preddavkov na daň podľa odseku 11, preddavky na daň neplatí

a) daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 nepresiahla 50 000 Sk,
b) daňovník v likvidácii alebo v konkurze v zdaňovacom období podľa § 41 ods. 4 a 6,
c) daňovník podľa odsekov 8 a 10.

(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol. Daňovník, ktorý počas roka

a) zmenil právnu formu, pokračuje v platení preddavkov na daň vo výške vypočítanej z dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zmene právnej formy,
b) vznikol splynutím, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane daňovníkov zaniknutých splynutím za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníkov,
c) sa zlúčil s iným daňovníkom, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane
1. daňovníka zaniknutého zlúčením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka,
2. daňovníka, s ktorým sa zlúčil zaniknutý daňovník, za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zlúčeniu,
d) vznikol rozdelením, platí preddavky na daň v pomernej výške vypočítanej z dane daňovníka zaniknutého rozdelením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka, zodpovedajúcej pomeru vlastného imania zaniknutého daňovníka prevzatého daňovníkom vzniknutým rozdelením.

(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

(6) Daňou za predchádzajúce zdaňovacie obdobie sa rozumie daň vypočítaná zo základu dane zníženého o daňovú stratu uvedeného v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, na ktoré sú platené preddavky na daň, pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí a o daň vybranú podľa § 43 odpočítavanú ako preddavok na daň.

(7) Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky.
Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

(10) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň daňovníkovi so sídlom v zahraničí, vykonávajúcemu na území Slovenskej republiky stavebnú alebo montážnu činnosť, ak miesto alebo zariadenie na výkon tejto činnosti je považované za stálu prevádzkareň podľa § 16 ods. 2.

(11) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

(12) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania.

Doplním zaokrúhľovanie: Zákon o dani z príjmov - platnosť od 1.1.09
§ 47
Zaokrúhľovanie
(1) Základ dane, nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2 písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.

(2) Výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
Maxinka
16.01.09,10:44
ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
Maxinka
16.01.09,11:33
ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
:o:confused:
Tweety
16.01.09,11:40
ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
1. preddavky každý mesiac, počnúc januárom, tak ako je uvedené v odst 1. §42
2. pozri si poučenie k DP:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
evina
16.01.09,12:14
1. preddavky každý mesiac, počnúc januárom, tak ako je uvedené v odst 1. §42
2. pozri si poučenie k DP:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w%21/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw)!

Nakoľko v roku 2008 nevyplývala žiadna povinnosť povinnosť platiť preddavky -, tak k 31.3. sa neplatia žiadne preddavky, zaplatí sa daň za rok 2008. Do 30.4. 2009 sa vyrovná výška preddavkov za január - apríl , a potom od mája mesačne vypočítanú výšku preddavkov /§ 42 ods. 7/ . Predpokladám, že ste fungovali celý rok, len ste nemali v r. 2008 žiadnu povinnosť platiť preddavky...

K 31.3.2009 sa platia preddavky na základe daňovej povinnosti z roku 2007....
dvojča
21.01.09,20:56
ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? veľká vďaka!!
azla
22.01.09,06:08
Ak sa platia preddavky na daň z príjmov v priebehu účtovného obdobia účtuješ o nich ..... 341 / 221

Ak sa preddavky neplatili, neučtuješ.
liba2
22.01.09,10:51
ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? NIE
alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? ÁNO
veľká vďaka!!
. .
robin1
23.01.09,07:26
Je možnosť platiť preddavky aj mesačne, i keď povinnosť vychádza na štvrťročné platby? A áno, čo k tomu treba?
evina
23.01.09,07:28
Je možnosť platiť preddavky aj mesačne, i keď povinnosť vychádza na štvrťročné platby? A áno, čo k tomu treba?

Po dohode so správcom....
robin1
23.01.09,14:37
Takže "milá" pani na daňovom úrade povedala, že to vôbec neprichádza do úvahy a zákon toto nerieši ale dá sa to tak, že môžeme platiť mesačne, ale ku koncu štvrťroku tam musí byť tá správna suma.;)
evina
23.01.09,14:59
Takže "milá" pani na daňovom úrade povedala, že to vôbec neprichádza do úvahy a zákon toto nerieši ale dá sa to tak, že môžeme platiť mesačne, ale ku koncu štvrťroku tam musí byť tá správna suma.;)

Nuž, keď nerieši tak plať a do 31.3. atď správne ....:D
janaGT
17.02.09,16:42
ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? veľká vďaka!!

ja mám podobný prípad, v roku 2007 sme mali DP, takže v roku 2008 sme mali platiť preddavky. Konateľ taktiež nič nezaplatil. V roku 2008 nám skompenzovali NO DPH s preddavkom. Takže urobila som si vúčte 341/343.
Ako bude DU postupovať v prípade, že sa tie preddavky v plnej výške neuhradia. Budú ich stále vykazovať ako daň.nedoplatok, alebo v roku 2009 preddavky, ktoré sa mali zaplatiť v 2008 vynulujú?
evina
17.02.09,16:45
ja mám podobný prípad, v roku 2007 sme mali DP, takže v roku 2008 sme mali platiť preddavky. Konateľ taktiež nič nezaplatil. V roku 2008 nám skompenzovali NO DPH s preddavkom. Takže urobila som si vúčte 341/343.
Ako bude DU postupovať v prípade, že sa tie preddavky v plnej výške neuhradia. Budú ich stále vykazovať ako daň.nedoplatok, alebo v roku 2009 preddavky, ktoré sa mali zaplatiť v 2008 vynulujú?

Veru moja nevynulujú, to by bolo jednoduché.... Preddavky musia byť uhradené v plnej výške, t.j. kompenzácia plus doplatok. Ak ste tak neurobili daňová povinnosť sa vyrovná k 31.3.2009 za rok 2008, ale pravdepodobne pokuta za ich neuhradenie spolu so sankčným úrokom Vás neminie.
janaGT
17.02.09,16:53
Veru moja nevynulujú, to by bolo jednoduché.... Preddavky musia byť uhradené v plnej výške, t.j. kompenzácia plus doplatok. Ak ste tak neurobili daňová povinnosť sa vyrovná k 31.3.2009 za rok 2008, ale pravdepodobne pokuta za ich neuhradenie spolu so sankčným úrokom Vás neminie.
som si to presne tak myslela, ale majiteľ je majiteľ ...
ešte pre kontrolu - v účtovníctve sa mi objaví len platba resp. kompenzácia na 341 ale preddavky nemám v účte ...
Tweety
17.02.09,16:56
som si to presne tak myslela, ale majiteľ je majiteľ ...
ešte pre kontrolu - v účtovníctve sa mi objaví len platba resp. kompenzácia na 341 ale preddavky nemám v účte ...
Po zaúčtovaní kompenzácie s NO dph tú sumu tam budeš mať.
Mikolajova
25.02.09,07:15
Ahojte prosim Vas v r.2008 sme platili preddavky za rok 2007, ktore mame kompletne uhradene a zaučtovane na učte MD 341. Chcela by som sa opýtať či ich treba preúčtovať pripadne kedy či v r.2008 alebo až v roku 2009 s daňovou povinnosťou z roku 2008? Dan mam zaučtovanu D 341.
azla
25.02.09,07:54
Ahojte prosim Vas v r.2008 sme platili preddavky za rok 2007, ktore mame kompletne uhradene a zaučtovane na učte MD 341. Chcela by som sa opýtať či ich treba preúčtovať pripadne kedy či v r.2008 alebo až v roku 2009 s daňovou povinnosťou z roku 2008? Dan mam zaučtovanu D 341.

Preddavky platené v r. 2008 na daňovú povinnosť r. 2008 máte na účte 341 na str. MD.
- platené preddavky, (341aa)
- zrážková daň ........(341bb)
V záverečný účt. prípadoch r. 2008 máte zaúčtovanie splatnej dane 591/341xx
(účujete podľa vyčíslenej daňovej povinnosti).

V DP tiež uvádzate odpočet preddavkov, odpočet zrážkovej dane.
Ja mám účtované preddavky a zrážkovú daň na osobiných AE , preto to preúčtujem
341xx/341aa
341xx/341bb

Na účte 341xx mi ostane čiastka, ktorá vyjadruje môj vzťah s DÚ. (daň, ktorú zaplatím v marci 2009, prípadne môže tam byť preplatok )
Lila
25.02.09,08:08
ja mám otázku:
za r.2008 už máme vypracované DP, vieme presnú výšku dane, DP sme zatiaľ na DÚ nepodali a daň chceme uhradiť až koncom marca.
A podľa DP vieme aj presnú výšku mesačných preddavkov na r.2009.
/výška mes. preddavku nám teraz vychádza oveľa nižšia/
Otázka znie:
Musíme naďalej platiť preddavky na daň na r.2009 po starom alebo už môžme mes. preddavok na DzPPO zaplatiť po novom? Je tu podmienka, najprv doniesť na DÚ DP za r.2008, aby sme mohli platiť preddavky na r.2009 tak ako v skutočnosti vychádzajú?
KvetkaK
25.02.09,08:19
ja mám otázku:
za r.2008 už máme vypracované DP, vieme presnú výšku dane, DP sme zatiaľ na DÚ nepodali a daň chceme uhradiť až koncom marca.
A podľa DP vieme aj presnú výšku mesačných preddavkov na r.2009.
/výška mes. preddavku nám teraz vychádza oveľa nižšia/
Otázka znie:
Musíme naďalej platiť preddavky na daň na r.2009 po starom alebo už môžme mes. preddavok na DzPPO zaplatiť po novom? Je tu podmienka, najprv doniesť na DÚ DP za r.2008, aby sme mohli platiť preddavky na r.2009 tak ako v skutočnosti vychádzajú?

Pozri si toto:

§ 42 Platenie preddavkov na daň

7) Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Lila
25.02.09,08:25
Ďakujem
azla
25.02.09,12:57
ja mám otázku:
za r.2008 už máme vypracované DP, vieme presnú výšku dane, DP sme zatiaľ na DÚ nepodali a daň chceme uhradiť až koncom marca.
A podľa DP vieme aj presnú výšku mesačných preddavkov na r.2009.
/výška mes. preddavku nám teraz vychádza oveľa nižšia/
Otázka znie:
Musíme naďalej platiť preddavky na daň na r.2009 po starom alebo už môžme mes. preddavok na DzPPO zaplatiť po novom? Je tu podmienka, najprv doniesť na DÚ DP za r.2008, aby sme mohli platiť preddavky na r.2009 tak ako v skutočnosti vychádzajú?

Môžeš aj požiadať o platenie preddavkov inak.
Je potrebné podať žiadosť.
Až na základe vyjadrenia DÚ, môžeš postupovať inač, ako máš momentálnu povinnosť.

Prikladám link, je to tu rozoberané.

http://www.porada.sk/t88600-znizenie-preddavkov-na-dan-po.html
certik
25.02.09,15:33
Poradíte mi prosím v nasledovnom? Sro vznikla 28.10.2008 a za rok 2008 im vyšla danová povinnosť 29tis. Podľa par. 42 odst. 5 mám nahlásiť výšku predpokladanej dane. Tej prvej časti odstavca som rozumela takto: 29 : 3 x 12 a to je suma na preddavky. Ale tá druhá časť, čo je náš prípad, existovali sme menej ako 3 mesiace, tak to neviem ako stanovím predpokladanú daň a čo dám do riadku 910 daňového priznania?
azla
25.02.09,18:31
Ale tá druhá časť, čo je náš prípad, existovali sme menej ako 3 mesiace, tak to neviem ako stanovím predpokladanú daň a čo dám do riadku 910 daňového priznania?

Predpokladaná daň je spoločnosťou odhadovaná daňová povinnosť, ktorú Ste povinný nahlásiť správcovi dane do 31.3.2009 .

Zároveň preddavky, ktoré Vám vyplynú z predpokladanej dane Ste povinný za mesiace 1-3 zaplatiť v tej istej lehote. (do 31.3.2009)
certik
25.02.09,18:34
Asi si stojím na vedení ale stále nechápem ako mám určiť predpokladanú daň. Tak že skutočnú, ktorá nám vyšla vydelím 3 a vynásobím 12 a to môže byť odhadovaná a uvediem ju do riadku 910?
azla
25.02.09,19:23
Napríklad aj takto.

Alebo spoločnosť odhaduje, že bude v strate.:rolleyes:

Alebo spoločnosť má podpísané významné kontrakty a odhaduje, že predpokladaná daň bude viacnásobná oproti r. 2008:)
certik
25.02.09,19:35
Aha už mi doplo. Takže je to výhradne na nás. A to čo si "vymyslíme" dám do riadku 910 bez ohľadu na daň, ktorá mi vyšla za rok 2008.
Ďakujem veľmi pekne :)
janaGT
27.02.09,08:53
ja mám podobný prípad, v roku 2007 sme mali DP, takže v roku 2008 sme mali platiť preddavky. Konateľ taktiež nič nezaplatil. V roku 2008 nám skompenzovali NO DPH s preddavkom. Takže urobila som si vúčte 341/343.
Ako bude DU postupovať v prípade, že sa tie preddavky v plnej výške neuhradia. Budú ich stále vykazovať ako daň.nedoplatok, alebo v roku 2009 preddavky, ktoré sa mali zaplatiť v 2008 vynulujú?

prišiel deň D, kedy to musím hodiť do DP, takže ešte raz poprosím o odobrenie, či to robím správne:
DP za rok 2007 bola 1 898 536,-, čo bolo aj zaplatené v plnej výške.
Preddavky sa neplatili, len bola jedna kompenzácia vo výške 28 628,-
Preddavky z úrokov na bankovom účte sú 127,-
DP za rok 2008 je 564,- Sk
Môžem urobiť to, že 28 628 + 127 budem považovať za preddavok? Alebo len tých 127,-? Predpokladám, že všetko aj 28 628 aj 127,-
Je to správne?
Potom by mi vznikol preplatok.
azla
27.02.09,09:11
prišiel deň D, kedy to musím hodiť do DP, takže ešte raz poprosím o odobrenie, či to robím správne:
DP za rok 2007 bola 1 898 536,-, čo bolo aj zaplatené v plnej výške.
Preddavky sa neplatili, len bola jedna kompenzácia vo výške 28 628,-
Preddavky z úrokov na bankovom účte sú 127,-
DP za rok 2008 je 564,- Sk
Môžem urobiť to, že 28 628 + 127 budem považovať za preddavok? Alebo len tých 127,-? Predpokladám, že všetko aj 28 628 aj 127,-
Je to správne?
Potom by mi vznikol preplatok.

Ak ste dostali list, ktorým Vám oznámili, že NO použili na úhradu preddavku na dan z príjmov, je to akoby ste uhradili preddavok.
Čiže máš uhradené preddavky.........28 628,-
Preddavky zo zražk. dane...................127,-
-----------------------------------------------
Spolu.........................................28 755,-

Daň. povinnosť r. 2008................... ...564,-

Preplatok dane.............................28 191,-

Zároveň môžeš hneď v DP požiadať o vrátenie preplatku.
(DÚ preplatok vráti ak nemáte nedoplatky na iných daniach)
janaGT
27.02.09,09:17
Ak ste dostali list, ktorým Vám oznámili, že NO použili na úhradu preddavku na dan z príjmov, je to akoby ste uhradili preddavok.
Čiže máš uhradené preddavky.........28 628,-
Preddavky zo zražk. dane...................127,-
-----------------------------------------------
Spolu.........................................28 755,-

Daň. povinnosť r. 2008................... ...564,-

Preplatok dane.............................28 191,-

Zároveň môžeš hneď v DP požiadať o vrátenie preplatku.
(DÚ preplatok vráti ak nemáte nedoplatky na iných daniach)

áno, dostali sme oznam, že NO DPH použili na úhradu preddavku DzPPO.
Iné nedoplatky nemáme, len stále mi vŕtali v hlave tie nezaplatené preddavky ...
Takže urobím to ako píšeš.
Ďakuje!
erika_H
28.02.09,06:00
Dobrý deň prajem,chcela by som Vás poprosiť o radu-či postupujem správne:
spoločnosť s ruč.obmedzením vznikla v apríli 2008.Daň z príjmov PO za rok 2008 jej vychádza cca 45 tis Sk. Z tejto sumy by jej nemali vyjsť platiť preddavky v r.2009.Avšak,keďže nepodnikala celý rok 2008,mala by s.r.o. "rozpočítať celú daň" (?), tzn.
podnikala 9 mesiacov
45000 : 9 mesiacov = 5000 Sk mesačne
a prepočet na celý rok 2008
5000 x 12 = 60000 Sk
takže preddavky,kt.bude platiť v r.2009,sa budú počítať zo sumy 60000
60000: 4 = 15000 Sk
takže do 31.3.2009 zaplatí daň 45 tis Sk (v prepočte na €
do 30.4, 30.6, 30.9 a 31.12.2009 a 31.3.2010 ??? bude platiť 5x štvrťročné preddavky á 15000 sk..:confused:
ďakujem pekne poraďáci
erika_H
28.02.09,10:19
Dobrý deň prajem,chcela by som Vás poprosiť o radu-či postupujem správne:
spoločnosť s ruč.obmedzením vznikla v apríli 2008.Daň z príjmov PO za rok 2008 jej vychádza cca 45 tis Sk. Z tejto sumy by jej nemali vyjsť platiť preddavky v r.2009.Avšak,keďže nepodnikala celý rok 2008,mala by s.r.o. "rozpočítať celú daň" (?), tzn.
podnikala 9 mesiacov
45000 : 9 mesiacov = 5000 Sk mesačne
a prepočet na celý rok 2008
5000 x 12 = 60000 Sk
takže preddavky,kt.bude platiť v r.2009,sa budú počítať zo sumy 60000
60000: 4 = 15000 Sk
takže do 31.3.2009 zaplatí daň 45 tis Sk (v prepočte na €
do 30.4, 30.6, 30.9 a 31.12.2009 a 31.3.2010 ??? bude platiť 5x štvrťročné preddavky á 15000 sk..:confused:
ďakujem pekne poraďáci
posúvam
azla
28.02.09,12:55
Spoločnosť, keďže vznikla v priebehu roku 2008 preddavky na daň v r. 2008 neplatila.

- v r. 2009 do lehoty na podanie daňového priznania je povinná zaplatiť daň za rok 2008 (do 31.3.2009)

- vzhľadom k tomu, že daň za rok 2008 sa týkala iba časti zdaňovacieho obdobia počítaš preddavky podľa § 42/5 (správne počítaš, len treba v Eur)

- ďalej v tvojom prípade postupuješ podľa § 42/8 - preddavok za 1.Q je splatný do 31.3.2009

- ďalšie preddavky do konca kalendárneho štvrťroka § 42/2
Dana7
01.03.09,06:49
ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?

Prosím vás o radu, lebo neviem ako prišiel DÚ k sume preddavkov: Daňovník mal v roku 2007 daň. povinnosť 637.349,-- Sk. Preddavok v 1/12 by mal podľa mňa byť 53113,-- Sk. Daňovník samozrejme neplatil preddavky, až ich začal platiť v 08/2008 po výzve DÚ s tým, že doplatil od marca po august a potom platil mesačne, ale čiastku, ktorú mu dal DÚ a tá je 51742,-- Sk.
51742,-- Sk x 12 = 620904,--. Neviem kam zmizol ten rozdiel?
Tie doplatky preddavkov v auguste tiež zaplatil zo sumy 51742 x počet mesiacov, čo neplatil.
Vôbec neviem, ako mám teraz zaevidovať záväzok voči DÚ z titulu preddavkov, sumu čo vypočítal DÚ alebo sumu 12 x 1/12 z dane v r. 2007?:confused:

Ďakujem
erika_H
01.03.09,07:54
Spoločnosť, keďže vznikla v priebehu roku 2008 preddavky na daň v r. 2008 neplatila.

- v r. 2009 do lehoty na podanie daňového priznania je povinná zaplatiť daň za rok 2008 (do 31.3.2009)

- vzhľadom k tomu, že daň za rok 2008 sa týkala iba časti zdaňovacieho obdobia počítaš preddavky podľa § 42/5 (správne počítaš, len treba v Eur)

- ďalej v tvojom prípade postupuješ podľa § 42/8 - preddavok za 1.Q je splatný do 31.3.2009

- ďalšie preddavky do konca kalendárneho štvrťroka § 42/2

Ďakujem TI veľmi pekne Anka:) Nedá sa mi pridať Ti bodík:( nabudúce.. pekný víkend:cool:
azla
01.03.09,11:42
Prosím vás o radu, lebo neviem ako prišiel DÚ k sume preddavkov: Daňovník mal v roku 2007 daň. povinnosť 637.349,-- Sk. Preddavok v 1/12 by mal podľa mňa byť 53113,-- Sk. Daňovník samozrejme neplatil preddavky, až ich začal platiť v 08/2008 po výzve DÚ s tým, že doplatil od marca po august a potom platil mesačne, ale čiastku, ktorú mu dal DÚ a tá je 51742,-- Sk.
51742,-- Sk x 12 = 620904,--. Neviem kam zmizol ten rozdiel?
Tie doplatky preddavkov v auguste tiež zaplatil zo sumy 51742 x počet mesiacov, čo neplatil.
Vôbec neviem, ako mám teraz zaevidovať záväzok voči DÚ z titulu preddavkov, sumu čo vypočítal DÚ alebo sumu 12 x 1/12 z dane v r. 2007?:confused:

Ďakujem
Preddavky na nové preddavkové obdobie sa vypočítavajú podľa § 42. Popozeraj si ešte raz či si si správne počítala daň za predchádzajúce obdobie.
Daňový úrad vychádza pri výpočte z Tvojho podaného DP, myslím , že by tam nemala byť chyba.

Suma preddavkov, ktoré si platila daňovému úradu, je tvoja pohľadávka,
účtovanie platených preddavkov................341/221.

Daňovú povinnost za r. 2008 naučtuješ ......591/341 (ak bude)
Preddavky v DP za r. 2008 odpočítaš od daňovej povinnosti a ostane Ti buď nedoplatok, alebo preplatok na dani. (to by Ti malo súhlasiť na KS účtu 341)
Lenuška
04.03.09,19:30
Prosím Vás, keď daňovník - JÚ - nezaplatil preddavok na rok 2008 splatný 30.12.2008 ale až 5.1.2009.....môžem ho zarátať do preedavok v daňovom priznaní? V poučení o vyplnení DP B, je príklad , že ho mám zarátať. Odobrite mi to prosím, dakujem.
evina
04.03.09,19:41
Prosím Vás, keď daňovník - JÚ - nezaplatil preddavok na rok 2008 splatný 30.12.2008 ale až 5.1.2009.....môžem ho zarátať do preedavok v daňovom priznaní? V poučení o vyplnení DP B, je príklad , že ho mám zarátať. Odobrite mi to prosím, dakujem.

Podľa zákona nie, po dohode so správcom áno. Zákon hovorí:


34 Platenie preddavkov na daň
1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
VieraK.
06.03.09,08:11
Mám jednu otázku k danej téme. S.r.o. existovala v r. 2008 menej ako 3 mesiace, na daň.úrad nahlási predpokladanú daň za r. 2009 vo výške 45.000,- Sk, teda 1.493,72 €. Má túto sumu uviesť aj na r. 910 daň.priznania alebo nie. Nevznikne jej totiž povinnosť platiť preddavok na daň.
erika_H
06.03.09,10:20
Dobrý deň.Prosím Vás,má s.r.o.,ktorá za r.2008 vykáže stratu,nárok na vrátenie zrážkovej dane z úrokov?
ďakujem moc
azla
06.03.09,10:35
Mám jednu otázku k danej téme. S.r.o. existovala v r. 2008 menej ako 3 mesiace, na daň.úrad nahlási predpokladanú daň za r. 2009 vo výške 45.000,- Sk, teda 1.493,72 €. Má túto sumu uviesť aj na r. 910 daň.priznania alebo nie. Nevznikne jej totiž povinnosť platiť preddavok na daň.

V DP sa do r. 910 má uviesť daň na účely výšky preddavkov na daň podľa § 42.
Na základe toho by som uviedla hodnotu, ktorú uvádzaš 1.493,72 Eur.(napriek tomu, že nevznika povinnosť platiť preddavky)
azla
06.03.09,10:42
Dobrý deň.Prosím Vás,má s.r.o.,ktorá za r.2008 vykáže stratu,nárok na vrátenie zrážkovej dane z úrokov?
ďakujem moc

Ak je daňová povinnosť 0,- zrážková daň sa vykáže ako preplatok a môžete požiadať o vrátenie preplatku na dani priamo v DP, oddiel VI. ak je preplatok väčší ako 100,- Sk.
erika_H
06.03.09,11:17
Ak je daňová povinnosť 0,- zrážková daň sa vykáže ako preplatok a môžete požiadať o vrátenie preplatku na dani priamo v DP, oddiel VI. ak je preplatok väčší ako 100,- Sk.

Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
erika_H
06.03.09,16:13
môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
môžem prosím?
evina
06.03.09,17:13
Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..

Čo myslíš pod pojmom "nevysporiadala"? Nevysporiadala na účte 341 alebo v rámci podaného DP za rok 2007?
erika_H
07.03.09,07:59
Čo myslíš pod pojmom "nevysporiadala"? Nevysporiadala na účte 341 alebo v rámci podaného DP za rok 2007?
nevysporiadala 2x;)
mám to v zač.stave v hlavnej knihe
a keď pozerám kópiu DP,tak tam je strana s daňou a preddavkami úúplne prázdna
KEJKA
07.03.09,09:36
nevysporiadala 2x;)
mám to v zač.stave v hlavnej knihe
a keď pozerám kópiu DP,tak tam je strana s daňou a preddavkami úúplne prázdna
mám ten istý prípad a rozhodla som sa to uviesť do DPPO 2008.
Do poznámok to rozpíšem.
Požiadam o vrátenie a uvidím ako to dopadne.
liba2
07.03.09,09:44
Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
zrážková daň (v prípade straty za daný rok) mala byť uvedená v daňovom priznanní na príslušnom riadku;
v účtovníctve má byť zostatok na 341 MD.
Odporúčam ti, viesť si pre každý rok osobitný analyt. účet k účtu 341 (napr. 341-007 pre r.2007, aby si na prvý pohľad vedela ktorého roka sa to týka) . Je to dobré najmä vtedy, keď zostávajú nevysporiadané riaceré roky.
erika_H
07.03.09,12:21
zrážková daň (v prípade straty za daný rok) mala byť uvedená v daňovom priznanní na príslušnom riadku;
v účtovníctve má byť zostatok na 341 MD.
Odporúčam ti, viesť si pre každý rok osobitný analyt. účet k účtu 341 (napr. 341-007 pre r.2007, aby si na prvý pohľad vedela ktorého roka sa to týka) . Je to dobré najmä vtedy, keď zostávajú nevysporiadané riaceré roky.

Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy?:confused: je to asi 117 sk.. (za r.2007)
KEJKA
07.03.09,12:25
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy?:confused: je to asi 117 sk.. (za r.2007)
nakoľko DU vráti daň len nad 100 Sk,myslím,že je možné daň z úrokov lkumulovať.
Neviem, prečo predchádzajúci účtovník - mimochodom renomovaná firma - neuviedol daň zrážkou do DPPO. A firma nechce podaťč dodatočné DPPO - an to nie jej povinnosť. Tak som sa rozhodla pre takéto riešenie uviesť to aktuálnom DP a počkať, ako sa k tomu vyjadrí DU.
evina
07.03.09,13:07
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy?:confused: je to asi 117 sk.. (za r.2007)

Osobne si myslím, že ak zrážková daň nie je v roku 2007 uvedená v DP, a teda DÚ nevykazuje žiadny preplatok zúčtovala by som ju oproti účtu 591.
Myslím si, že v prípade Vašej požiadavky na vrátenie tohto preplatku z roku 2007 by DÚ požadoval DDP0.
evina
07.03.09,13:09
nakoľko DU vráti daň len nad 100 Sk,myslím,že je možné daň z úrokov lkumulovať.
Neviem, prečo predchádzajúci účtovník - mimochodom renomovaná firma - neuviedol daň zrážkou do DPPO. A firma nechce podaťč dodatočné DPPO - an to nie jej povinnosť. Tak som sa rozhodla pre takéto riešenie uviesť to aktuálnom DP a počkať, ako sa k tomu vyjadrí DU.

Daň je možné kumulovať /teda preplatok na dani z titulu zrážok bankou/ osobne pochybujem, že DÚ by to akceptoval bez podania DDP, ak sa to týka r. 2007, kedy taký preplatok nevykazuje....nuž ale za pokus to stojí :)
KEJKA
07.03.09,13:15
Osobne si myslím, že ak zrážková daň nie je v roku 2007 uvedená v DP, a teda DÚ nevykazuje žiadny preplatok zúčtovala by som ju oproti účtu 591.
Myslím si, že v prípade Vašej požiadavky na vrátenie tohto preplatku z roku 2007 by DÚ požadoval DDP0.


Daň je možné kumulovať /teda preplatok na dani z titulu zrážok bankou/ osobne pochybujem, že DÚ by to akceptoval bez podania DDP, ak sa to týka r. 2007, kedy taký preplatok nevykazuje....nuž ale za pokus to stojí :)
aby som nemusela podať DPPO dodatočné (z titulu zrážkovej dane to nie je povinné - uvediem zrážkovú daň 2007 a 2008 v DP 2008.
Pre poriadok túto skutočnosť uvediem v POznámkach.
A počkám na postup DU. Verím, že ju vráti bez kontroly, nejde o závratnú sumu. V prípade kontroly budem postup obhajovať ako viem.
Za pokus to stojí.
liba2
07.03.09,14:02
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy?:confused: je to asi 117 sk.. (za r.2007)
Ak nebude iný dôvod na podanie dodatočného DP za r. 2007, potom urob tak ako popisuje KEJKA. V r. 2008 v DP uveď obidve sumy zrážkovej dane ako aby boli uhradené len v r. 2008 a v poznámkach k tomuto bodu rozveď sumy podľa jednotlivých rokov. Dôležité podľa mňa je, aby to bolo v DP, lebo inak v evidencii DÚ nevyskočí tá suma ako záväzok voči vašej firme.
Katka0208
09.03.09,11:01
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o pomoc: s.r.o. vyšla daň z príjmu za rok 2008 vo výške 78 000,- sk. To znamená, že musí platiť preddavky kvartálne vo výške 19 500,- sk. V predchádzajúcom roku však preddavky neplatila. Ako je to teda vlastne s termínmi na úhradu preddavkov? Prvý preddavok je povinná zaplatiť do 31.3. alebo do 30.4. či 30.6. ? Mám v tom úplný zmätok. Ďakujem
azla
09.03.09,11:29
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o pomoc: s.r.o. vyšla daň z príjmu za rok 2008 vo výške 78 000,- sk. To znamená, že musí platiť preddavky kvartálne vo výške 19 500,- sk. V predchádzajúcom roku však preddavky neplatila. Ako je to teda vlastne s termínmi na úhradu preddavkov? Prvý preddavok je povinná zaplatiť do 31.3. alebo do 30.4. či 30.6. ? Mám v tom úplný zmätok. Ďakujem

Preddavky v r. 2008 ste neplatili. Do 31.3.2009 sa platia preddavky z poslednej známej daňovej povinnosti (čiže vy 0,-).
Ďalej postupuješ podľa § 42, odst. 9.
V lehote do 30.4.2009 vyrovnáš preddavky za I.Q.2009.
Platila si nulu, vychádza Ti 19 500 ; doplatiš 19 500 (samozrejme počítaš už v Eurách).

Ak by si bola prípad, že v roku 2008 podávaš DP prvýkrát nedoplatok dorovnáš do 31.3.2009 ( § 42, odst. 8)

Ďalej platíš preddavky podľa § 42, odst. 2
do 30.6.2009 .......647,28 Eur
do 30.9.2009 .......647,28 Eur
do 31.12.2009......647,28 Eur
do 31.3.2010 .......647,28 Eur

a zase zistíš DP za r.2009 a do 30.4.2010 dorovnáš (ak bude málo)
Katka0208
09.03.09,11:49
čiže ak tomu dobre rozumiem, v konečnom dôsledku zaplatím preddavok 5 krát? teda 5 x 647,28 eur?
azla
09.03.09,11:52
V roku 2009 ....4x.
Budú to preddavky na daňovú povinnosť roku 2009.

Preddavok do 31.3.2010 už bude na daňovú povinnosť roku 2010, iba je vypočítaný a platí sa podľa poslednej známej daňovej povinnosti (čiže rok 2008).
Katka0208
09.03.09,11:54
jááj, uz tomu uplne rozumiem. vééľmi pekne ďakujem za odpoveď. som rada, že som sa z toho vymotala. pekný deň
lydiaKAR
09.03.09,20:40
Dobrý večer na ktorý riadok v danovom priznaní k dani z príjmov PO mám uviesť daň z úrokov, ktorá mi vyšla 231Sk?? Daňový poradca mi povedal že na riadok 810 mám dať preddavky na daň čo sme platili a na 820 tie úroky ale ja sa z tých zákonov čo sú uvedené vedľa položiek v danovom priznaní akosi nevyznám. Prosím poraďte, alebo mám dať obe sumy spolu na riadok 810?
azla
10.03.09,05:54
Dobrý večer na ktorý riadok v danovom priznaní k dani z príjmov PO mám uviesť daň z úrokov, ktorá mi vyšla 231Sk?? Daňový poradca mi povedal že na riadok 810 mám dať preddavky na daň čo sme platili a na 820 tie úroky ale ja sa z tých zákonov čo sú uvedené vedľa položiek v danovom priznaní akosi nevyznám. Prosím poraďte, alebo mám dať obe sumy spolu na riadok 810?

Preddavky na daň (podľa §42).........................................riad ok 810
Zrážková daň z úrokov (nie úroky) (podľa § 43/7)................riadok 830
zuzana
10.03.09,12:15
Preddavky v r. 2008 ste neplatili. Do 31.3.2009 sa platia preddavky z poslednej známej daňovej povinnosti (čiže vy 0,-).
Ďalej postupuješ podľa § 42, odst. 9.
V lehote do 30.4.2009 vyrovnáš preddavky za I.Q.2009.
Platila si nulu, vychádza Ti 19 500 ; doplatiš 19 500 (samozrejme počítaš už v Eurách).

Ak by si bola prípad, že v roku 2008 podávaš DP prvýkrát nedoplatok dorovnáš do 31.3.2009 ( § 42, odst. 8)

Ďalej platíš preddavky podľa § 42, odst. 2
do 30.6.2009 .......647,28 Eur
do 30.9.2009 .......647,28 Eur
do 31.12.2009......647,28 Eur
do 31.3.2010 .......647,28 Eur



a zase zistíš DP za r.2009 a do 30.4.2010 dorovnáš (ak bude málo)




Ak budem mať za rok 2009 stratu, tak ten preddavok so 31.3.2010 musím ešte platiť alebo nie?
azla
10.03.09,13:24
Ak budem mať za rok 2009 stratu, tak ten preddavok so 31.3.2010 musím ešte platiť alebo nie?

Za I.Q.2010 ešte budeš platiť preddavky z poslednej známej daňovej povinnosti. (stále z r. 2008).
Ak podľa daňového priznania za rok 2009 nevznikne povinnosť platenia predavkov, zaplatené preddavky (za 1.q.2010) sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
evina
10.03.09,13:32
Ak budeš vedieť v dostatočnom časovom slede, že za rok 2009 budeš mať stratu, môžeš požiadať o zrušenie preddavku k 31.3.2010 DÚ na základe §66 Zákona o správe daní a poplatkov...

http://www.porada.sk/666424-post3.html
Zoltán Kovács
10.03.09,13:34
Ak budeš vedieť v dostatočnom časovom slede, že za rok 2009 budeš mať stratu, môžeš požiadať o zrušenie preddavku k 31.3.2010 DÚ na základe §69 Zákona o správe daní a poplatkov...

Trochu ťa poopravím evina. O zrušenie nie, ale stanovenie v inej výške (a tá iná výška môže byť aj nulová). ;)
evina
10.03.09,13:37
Trochu ťa poopravím evina. O zrušenie nie, ale stanovenie v inej výške (a tá iná výška môže byť aj nulová). ;)

To, aby lepšie rozumela ;). Medzitým som hľadala a pripla link, ten je dokladovaný paragrafom...
Zoltán Kovács
10.03.09,13:41
To, aby lepšie rozumela ;). Medzitým som hľadala a pripla link, ten je dokladovaný paragrafom...

Totiž ak podá žiadosť o zrušenie, tak to DÚ na 100% zamietne. Nakoľko povinnosť platenia preddavkov nezaniká, len sa môže stanoviť v inej výške s prihliadaním na predpokladanú daňovú povinnosť. Samozrejme DÚ väčšinou vyžaduje aj pádny dôvod na zníženie (stanovenie v inej výške = 0). Teda doloženie predbežných výsledkov, z ktorých je jasné, že daňová povinnosť zrejme bude menšia ako už zaplatené preddavky. Vlastná skúsenosť.
evina
10.03.09,13:51
Totiž ak podá žiadosť o zrušenie, tak to DÚ na 100% zamietne. Nakoľko povinnosť platenia preddavkov nezaniká, len sa môže stanoviť v inej výške s prihliadaním na predpokladanú daňovú povinnosť. Samozrejme DÚ väčšinou vyžaduje aj pádny dôvod na zníženie (stanovenie v inej výške = 0). Teda doloženie predbežných výsledkov, z ktorých je jasné, že daňová povinnosť zrejme bude menšia ako už zaplatené preddavky. Vlastná skúsenosť.

Iste, preto citácia paragrafu....

P.s. V tomto prípade by som sa ja nebála napísať i o zrušenie preddavku z dôvodu dosiahnutia straty za dané zdaňovacie obdobie. nemajú dôvod zamietnuť, keď navyše ešte ďalej nebude povinnosť platenia preddavkov....Ale súhlasím s Tebou - podľa zákona ide o platenie preddavkov inak ...
Lila
11.03.09,07:19
prosím, čo konkrétne budú žiadať, nestačí im v žiadosti uviesť, že od zač. roka sme prepustili XY ľudí a k 28.2.2009 máme vyčíslenú XY účtovnú stratu.
A od marca hľadáme iný predmet činnosti, ktorý by nás uživil.
Je nutné dať aj konkrétnejšie výsledky ? resp. výkazy za r.2009?
prosím súrne
evina
11.03.09,07:24
prosím, čo konkrétne budú žiadať, nestačí im v žiadosti uviesť, že od zač. roka sme prepustili XY ľudí a k 28.2.2009 máme vyčíslenú XY účtovnú stratu.
A od marca hľadáme iný predmet činnosti, ktorý by nás uživil.
Je nutné dať aj konkrétnejšie výsledky ? resp. výkazy za r.2009?
prosím súrne

Sú to postačujúce dôvody, ale podľa mňa budú žiadať k tomu 28.02., resp. 31.3. aj výkazy. Času máte málo, jednajte rýchlo a osobne so správcom rovno aj s tými výkazmi radšej.
Lila
11.03.09,09:20
ďakujem veľmi pekne:)
alušik
12.03.09,05:52
Dobrý deň prajem,chcela by som Vás poprosiť o radu-či postupujem správne:
spoločnosť s ruč.obmedzením vznikla v apríli 2008.Daň z príjmov PO za rok 2008 jej vychádza cca 45 tis Sk. Z tejto sumy by jej nemali vyjsť platiť preddavky v r.2009.Avšak,keďže nepodnikala celý rok 2008,mala by s.r.o. "rozpočítať celú daň" (?), tzn.
podnikala 9 mesiacov
45000 : 9 mesiacov = 5000 Sk mesačne
a prepočet na celý rok 2008
5000 x 12 = 60000 Sk
takže preddavky,kt.bude platiť v r.2009,sa budú počítať zo sumy 60000
60000: 4 = 15000 Sk
takže do 31.3.2009 zaplatí daň 45 tis Sk (v prepočte na €
do 30.4, 30.6, 30.9 a 31.12.2009 a 31.3.2010 ??? bude platiť 5x štvrťročné preddavky á 15000 sk..:confused:
ďakujem pekne poraďáci

Len sa chcem uistiť, čo sa v tomto prípade uvedie na r.910 daňového priznania? Uvedie sa tam suma 45 tis. alebo tých 60 tis.? Keď pozerám poučenie na vyplnenie DP, tak je tam odvolávka len na § 42 ods. 6 - z toho by mi teda vyplývalo, že tam uvediem sumu 45 tis. a prepočet preddavkov potom vypíšem v odd. V. Dobre uvažujem?
azla
12.03.09,06:35
Len sa chcem uistiť, čo sa v tomto prípade uvedie na r.910 daňového priznania? Uvedie sa tam suma 45 tis. alebo tých 60 tis.? Keď pozerám poučenie na vyplnenie DP, tak je tam odvolávka len na § 42 ods. 6 - z toho by mi teda vyplývalo, že tam uvediem sumu 45 tis. a prepočet preddavkov potom vypíšem v odd. V. Dobre uvažujem?

Je to podobný prípad ako aj ten , keď spoločnosť platí preddavky podľa predpokladanej dane.

Tiež som nad tým uvažovala, čo by sa tam malo napísať, vzhľadom na to, že :

V DP sa píše:
V DP sa do r. 910 má uviesť daň na účely výšky preddavkov na daň podľa § 42. (podľa tlačiva bližšie nešpecifikované písmenka)

V poučení sa píše:
Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona. Pri výpočte sa základ dane uvedený na riadku 500 prenásobí sadzbou dane platnou pre obdobie, za ktoré sú preddavky platené. Táto suma sa zníži o hodnotu uvedenú na riadku 710 a o hodnotu uvedenú na riadku 830.Úľava na dani uvedená na riadku 610 sa odpočítava, len ak ustanovenia zákona, na základe ktorých je uplatňovaná, neustanovujú iný spôsob platenia preddavkov.
Upozornenie: daň za rok 2008 sa na riadku 910 uvedie v Sk a pre účely stanovenia výšky preddavkov na daň platených po lehote na podanie daňového priznania sa prepočíta konverzným kurzom v V. časti – Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Podľa môjho názoru do r. 910 by som uviedla daň na účely platenia preddavkov (tá z ktorej budeš počítať preddavky) a v oddieli V. by som to iba prepočítala konverzným kurzom.
alušik
12.03.09,06:58
Anka, ja som to minulý rok napísala pri novej s.r.o. tak, ako vyšla daň - t.j. riadila som sa poučením k DP a daňový úrad mi na to nepovedal nič. Keď som však čítala túto tému, začalo mi to vŕtať v hlave, či nad tým uvažujem dobre a či by tam teda nemala byť už tá prepočítaná daň, preto som sa pýtala. Stále som na pochybách a ja sa skôr prikláňam držať sa priamo poučenia. Ďakujem však za názor. Možno sa vyjadrí ešte niekto ďalší.;)
Katija
12.03.09,07:27
Anka, ja som to minulý rok napísala pri novej s.r.o. tak, ako vyšla daň - t.j. riadila som sa poučením k DP a daňový úrad mi na to nepovedal nič. Keď som však čítala túto tému, začalo mi to vŕtať v hlave, či nad tým uvažujem dobre a či by tam teda nemala byť už tá prepočítaná daň, preto som sa pýtala. Stále som na pochybách a ja sa skôr prikláňam držať sa priamo poučenia. Ďakujem však za názor. Možno sa vyjadrí ešte niekto ďalší.;)
Na stránke DRSR, je riadok 910 zadefinovaný ako najmenej 0, alebo nezáporné číslo podľa tohoto výpočtu.

r. 910 = r.600-r.710-r.830

Keď tlačivo vypĺňaš tam, tak sa ti do riadku 910 automaticky dosadí takto vypočítaná hodnota.
__________________
Katija:):cool:
alušik
12.03.09,08:12
Ďakujem pekne. Ja som to tiež skúšala vyplniť na DRSR. Takže tam nechám teda daň neprepočítanú a výpočet preddavkov urobím do odd. V DP, tak ako som to urobila minulý rok.;)
evina
12.03.09,08:17
Je to podobný prípad ako aj ten , keď spoločnosť platí preddavky podľa predpokladanej dane.

Tiež som nad tým uvažovala, čo by sa tam malo napísať, vzhľadom na to, že :

V DP sa píše:
V DP sa do r. 910 má uviesť daň na účely výšky preddavkov na daň podľa § 42. (podľa tlačiva bližšie nešpecifikované písmenka)

V poučení sa píše:
Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona. Pri výpočte sa základ dane uvedený na riadku 500 prenásobí sadzbou dane platnou pre obdobie, za ktoré sú preddavky platené. Táto suma sa zníži o hodnotu uvedenú na riadku 710 a o hodnotu uvedenú na riadku 830.Úľava na dani uvedená na riadku 610 sa odpočítava, len ak ustanovenia zákona, na základe ktorých je uplatňovaná, neustanovujú iný spôsob platenia preddavkov.
Upozornenie: daň za rok 2008 sa na riadku 910 uvedie v Sk a pre účely stanovenia výšky preddavkov na daň platených po lehote na podanie daňového priznania sa prepočíta konverzným kurzom v V. časti – Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Podľa môjho názoru do r. 910 by som uviedla daň na účely platenia preddavkov (tá z ktorej budeš počítať preddavky) a v oddieli V. by som to iba prepočítala konverzným kurzom.

Postupovala by som tak ako píše Azla.
Prečo?
Pred bodom 6 je bod 5 predmetného paragrafu, a ten hovorí:
5/ Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie...

To znamená pre účely preddavkov si je povinný daňovník prepočítať daň na celé obdobie .....

Potom nasleduje bod 6/
6/ Daňou za predchádzajúce zdaňovacie obdobie sa rozumie daň vypočítaná zo základu dane zníženého o daňovú stratu uvedeného v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, na ktoré sú platené preddavky na daň, pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí a o daň vybranú podľa § 43 odpočítavanú ako preddavok na daň.
A v našom prípade je daň za predchádzajúce obdobie, tá prepočítaná...
Nevidím ani zmysel písať tam daň, ktorá s výpočtom skutočných preddavkov nekorešponduje.
Ak Vás DÚ aj neupozornil, tak najskôr preto, že ste preddavky hradili v správnej výške.
Takže podľa zákona je postup správny tak ako píše Azla a poučenie ho nemôže v plnom rozsahu nahradiť.
P.s. pravdou je, že bohužial niekedy ani soft DÚ nie :)D
alušik
12.03.09,09:18
A tak sú písané naše zákony! :o Dva pohľady na jednu a tú istú vec... Zajtra zavolám na DÚ a pre istotu sa opýtam, aký pohľad budú mať oni. ;)
Katija
12.03.09,09:42
Postupovala by som tak ako píše Azla.
Prečo?
Pred bodom 6 je bod 5 predmetného paragrafu, a ten hovorí:
5/ Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie...

To znamená pre účely preddavkov si je povinný daňovník prepočítať daň na celé obdobie .....

Potom nasleduje bod 6/
6/ Daňou za predchádzajúce zdaňovacie obdobie sa rozumie daň vypočítaná zo základu dane zníženého o daňovú stratu uvedeného v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, na ktoré sú platené preddavky na daň, pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí a o daň vybranú podľa § 43 odpočítavanú ako preddavok na daň.
A v našom prípade je daň za predchádzajúce obdobie, tá prepočítaná...
Nevidím ani zmysel písať tam daň, ktorá s výpočtom skutočných preddavkov nekorešponduje.
Ak Vás DÚ aj neupozornil, tak najskôr preto, že ste preddavky hradili v správnej výške.
Takže podľa zákona je postup správny tak ako píše Azla a poučenie ho nemôže v plnom rozsahu nahradiť.
P.s. pravdou je, že bohužial niekedy ani soft DÚ nie :)DToto nie je argument. Áno, v každom zákone je pred bodom 6. bod 5. a aj 4,3,2,1.
A kde je prosím ťa porušený zákon?
Pozri, ak chcú mať podľa poučenia v riadku 910 daň na účely výpočtu preddavkov vyčíslenú len podľa odseku 6, tak tam netreba miešať iné odseky.
Viem jedno, keby v tom riadku chceli mať zohľadnený aj bod 5, tak by ten software tak napísali, aby im to vyrátal. Údaje na to potrebné DPPO obsahuje.
Ešte raz citujem z poučenie.

"Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona...."

Okrem toho ak tam teda dáš sumu podľa odseku 6, to ešte neznamená, že pri výpočte preddavkov odignoruješ ostatné odseky paragrafu. Ak máš dôvod použiť odsek 5, tak ho použiješ.
__________________
Katija:):cool:
evina
12.03.09,10:21
Toto nie je argument. Áno, v každom zákone je pred bodom 6. bod 5. a aj 4,3,2,1.
A kde je prosím ťa porušený zákon?
Pozri, ak chcú mať podľa poučenia v riadku 910 daň na účely výpočtu preddavkov vyčíslenú len podľa odseku 6, tak tam netreba miešať iné odseky.
Viem jedno, keby v tom riadku chceli mať zohľadnený aj bod 5, tak by ten software tak napísali, aby im to vyrátal. Údaje na to potrebné DPPO obsahuje.
Ešte raz citujem z poučenie.

"Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona...."

Okrem toho ak tam teda dáš sumu podľa odseku 6, to ešte neznamená, že pri výpočte preddavkov odignoruješ ostatné odseky paragrafu. Ak máš dôvod použiť odsek 5, tak ho použiješ.
__________________
Katija:):cool:

Neviem prečo taký konfrontačný tón. Dovolila som si vysloviť svoj názor a nikoho z porušenia zákona neobvinila. Potvrdila som len to, čo písala Azla a ja by som to tak urobila. Neargumentovala som proti Tebe...:)
Katija
12.03.09,10:55
Neviem prečo taký konfrontačný tón. Dovolila som si vysloviť svoj názor a nikoho z porušenia zákona neobvinila. Potvrdila som len to, čo písala Azla a ja by som to tak urobila. Neargumentovala som proti Tebe...:)evina, prepač ak to tak vyznelo. To ma mrzí.
Nič iné som nechcela povedať, len to, že nevidím zmysel v tom, trápiť sa práve s týmto riadkom a robiť to ináč, ako si to na MF SR vymysleli.
Sú predsa vážnejšie iné problémy a toto nie je jediný riadok o ktorrom netušíme, prečo je taký aký je.
:) :o Na odlahčenie. A ty si ešte nečítala, že poučenia sú pre nás záväzné? To je povážlivé, že máš svoj názor.
__________________
Katija:):cool:
evina
12.03.09,11:40
evina, prepač ak to tak vyznelo. To ma mrzí.
Nič iné som nechcela povedať, len to, že nevidím zmysel v tom, trápiť sa práve s týmto riadkom a robiť to ináč, ako si to na MF SR vymysleli.
Sú predsa vážnejšie iné problémy a toto nie je jediný riadok o ktorrom netušíme, prečo je taký aký je.
:) :o Na odlahčenie. A ty si ešte nečítala, že poučenia sú pre nás záväzné? To je povážlivé, že máš svoj názor.
__________________
Katija:):cool:

No zdalo sa mi to tak ..... a ináč aj nasledovanie jednotlivých odsekov v zákone po sebe má svoj zmysel ...


Možno povážlivé:D ale ja by som to napísala správne /už práve aj preto, že to vôbec nepovažujem za problém, ale správne platenie preddavkov/, t.j. z dane z ktorej naozaj počítam preddavok a nechala by som sa vyzvať k event. diskusii DÚ. Zaujímalo by ma ináč ako im to berie soft...:D
Katija
12.03.09,13:21
No zdalo sa mi to tak ..... a ináč aj nasledovanie jednotlivých odsekov v zákone po sebe má svoj zmysel ...


Možno povážlivé:D ale ja by som to napísala správne /už práve aj preto, že to vôbec nepovažujem za problém, ale správne platenie preddavkov/, t.j. z dane z ktorej naozaj počítam preddavok a nechala by som sa vyzvať k event. diskusii DÚ. Zaujímalo by ma ináč ako im to berie soft...:Devina ty by si im to vedela vysvetliť - verím. Ja tiež. Ale napr. moji klienti za pána jána nechcú chodiť diskutovať na DÚ. Musela by som isť buď celkom sama, alebo s klientom a robiť mu hovorcu. Čistá strata času.
Nakoniec nevieme ako sa údaje ďalej melú a spracovávajú v tom ich softe. Má pre nich zmysel - nemá zmysel?
:) Teraz si dovolím aj ja svoj vlastný názor.
Osobne som presvedčená, že riadok 910 je v DPPO zbytočný. (Mám podozrenie, že je uplne jedno, čo tam kto uvedie-lebo preddavky sa presne dajú vyrátať z podaného DPPO aj bez neho.) Aj by som to vyskúšala, že tam napíšem blbosť, ale nechce sa mi riskovať prípadnú návštevu na DÚ s klientom v prípade, že by to predsa len systému vadilo. A to by som musela ešte aj klamať, že išlo o preklep.:D
__________________
Katija:):cool:
Lila
13.03.09,07:09
Ja plne súhlasím s Evinou, určite by som to vyplnila podľa Eviny. Ten, kto vyplňuje DP, musí brať do úvahy aj samotný zákon. Nepodceňovala by som úradníkov na DÚ, veď majú aj Vašu Súvahu a VzaS, kde uvádzate, za aké obdobie podávate údaje /je to vyčíslené v mesiacoch od-do/ A samotný fakt, že to prvýkrát nahadzujú do systému, tak to by som v žiadnom prípade neriskovala.:)
alušik
13.03.09,07:46
Dievčatá, všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za názory. Tiež som nakoniec ten svoj pohľad musela vďaka Vám prehodnotiť...
Volala som práve na DÚ, aby som sa uistila, ako im to konkrétne berie softvér priamo na daňových úradoch (keď na stránke DRSR to nijako neupraví na 12.mesiacov) a dozvedela som sa, že na r.910 mám zapísať hodnotu upravenú podľa celého § 42. Nemám si vraj všímať konkrétnu odvolávku v Poučení...
evina
13.03.09,08:06
evina ty by si im to vedela vysvetliť - verím. Ja tiež. Ale napr. moji klienti za pána jána nechcú chodiť diskutovať na DÚ. Musela by som isť buď celkom sama, alebo s klientom a robiť mu hovorcu. Čistá strata času.
Nakoniec nevieme ako sa údaje ďalej melú a spracovávajú v tom ich softe. Má pre nich zmysel - nemá zmysel?
:) Teraz si dovolím aj ja svoj vlastný názor.
Osobne som presvedčená, že riadok 910 je v DPPO zbytočný. (Mám podozrenie, že je uplne jedno, čo tam kto uvedie-lebo preddavky sa presne dajú vyrátať z podaného DPPO aj bez neho.) Aj by som to vyskúšala, že tam napíšem blbosť, ale nechce sa mi riskovať prípadnú návštevu na DÚ s klientom v prípade, že by to predsa len systému vadilo. A to by som musela ešte aj klamať, že išlo o preklep.:D
__________________
Katija:):cool:

Ak však vyplníš riadok 910 zle, bude DÚ vyzývať, a to vo vzťahu ku klientovi ja považujem za problematickejšie. T.j. v prípadoch, kde je možná takáto odchýľka upozorním klienta, že síce v Poučení je to tak...., ale zákon hovorí tak .... a v prípade Výzvy, aby sa nevyplašili a s DÚ to vybavím sama. Mimochodom komunikáciu s DÚ za svojich klientov /s ostatnými inštitúciami pomenej/ vybavujem ja- z jednoduchého dôvodu - oni mnohokrát nevedia presne o čom sa hovorí a vyhnemen sa zbytočným problémom a ja viem urobiť okamžitý operatívny zásah aj pri event. telefonáte /uvádzam všade svoje tel. číslo smerom k DÚ/, a to práve za stratu času nepovažujem. Aj správcovi dane lepšie padne, ak diskutuje o tom s tým kto to robil a kto vie o čom sa točí :rolleyes:
azla
13.03.09,08:09
Dievčatá, všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za názory. Tiež som nakoniec ten svoj pohľad musela vďaka Vám prehodnotiť...
Volala som práve na DÚ, aby som sa uistila, ako im to konkrétne berie softvér priamo na daňových úradoch (keď na stránke DRSR to nijako neupraví na 12.mesiacov) a dozvedela som sa, že na r.910 mám zapísať hodnotu upravenú podľa celého § 42. Nemám si vraj všímať konkrétnu odvolávku v Poučení...


V DP sa píše:
V DP sa do r. 910 má uviesť daň na účely výšky preddavkov na daň podľa § 42. (podľa tlačiva bližšie nešpecifikované písmenka)

V poučení sa píše:
Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona. (skrátené)
Upozornenie: daň za rok 2008 sa na riadku 910 uvedie v Sk a pre účely stanovenia výšky preddavkov na daň platených po lehote na podanie daňového priznania sa prepočíta konverzným kurzom v V. časti – Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Podľa môjho názoru do r. 910 by som uviedla daň na účely platenia preddavkov (tá z ktorej budeš počítať preddavky) a v oddieli V. by som to iba prepočítala konverzným kurzom.

Čiže potvrdili, že vyplňujem podľa zadania textu v r. 910.:)

Čo považujem za chybu, je to, že Poučenie píšu ONI a majú ho písať v súlade so zákonom. (aby nebol rozpor) a nie, že si Poučenie v tomto bode nemám všímať.

Ďalšia vec - myslím si:rolleyes:, že ak v DP sa uvedie za aké obdobie je podávané, tak soft by mohol zvládnuť vzorec, že ak podávam DP za 7 mesiacov, tak to prepočíta.
Ak podávam DP za menej ako 3 mesiace, tak mi nechá "voľnosť".

Alebo to by sme chceli veľa ?:rolleyes:
Katija
13.03.09,08:58
Ja plne súhlasím s Evinou, určite by som to vyplnila podľa Eviny. Ten, kto vyplňuje DP, musí brať do úvahy aj samotný zákon. Nepodceňovala by som úradníkov na DÚ, veď majú aj Vašu Súvahu a VzaS, kde uvádzate, za aké obdobie podávate údaje /je to vyčíslené v mesiacoch od-do/ A samotný fakt, že to prvýkrát nahadzujú do systému, tak to by som v žiadnom prípade neriskovala.:) :)
Ja by som to tak nevyplnila. Áno, aj v samotnom DPPO je údaj, z ktorého vedia, či je to nová firma, alebo nie.To tvrdím od začiatku. Ale o to nejde. Údaje sa do systému dostávajú naskenovaním a či sa riadok 910 vyhodnotí ako správny, alebo chybný, to záleží od toho ako je napísaný ich software.
Pracovníkov DÚ nepodceňujem, ale ani si nemyslím, že preratávajú riadok 910 kalkulačkou. Ak systém vyhlási chybu, tak sa na to pozrú. Ak nevyhlási, tak nič.
A ďalej, toto nie je novinka. Sú na svete už tri poučenia (k roku 2007, 2008 a aj k 2009), kde sa stále píše, že sa tam má uvádzať § 42 ods. 6.
Prečo to teda nezmenia? Nech mi nikto netvrdí, že minulý rok nedostali DPPO 2007 s riadkom 910 vyplneným aj tak, aj onak. To je také náročné dopísať do poučenia aj odsek 5? Stále si myslím, že buď tam chcú naozaj len odsek 6, alebo je to jedno čo tam uvedieme.

Alušik postupovala minulý rok podľa poučenia a čo sa stalo - nič. Bolo to OK.
Tento rok tam zohľadní aj bod 5, lebo jej to na jej DÚ odsúhlasili. A ak sa zase nič nestane a bude to v poriadku, čo to bude znamenať? Kedy to bolo dobre? Vtedy, alebo teraz? A prečo?
Vraví sa, aj blbý zákon je zákon a musí sa dodržovať. Ja to aplikujem aj na poučenia. Čo si pýtajú, to odo mňa dostanú.
__________________
Katija:):cool:
Katija
13.03.09,09:05
Ak však vyplníš riadok 910 zle, bude DÚ vyzývať, a to vo vzťahu ku klientovi ja považujem za problematickejšie. T.j. v prípadoch, kde je možná takáto odchýľka upozorním klienta, že síce v Poučení je to tak...., ale zákon hovorí tak .... a v prípade Výzvy, aby sa nevyplašili a s DÚ to vybavím sama. Mimochodom komunikáciu s DÚ za svojich klientov /s ostatnými inštitúciami pomenej/ vybavujem ja- z jednoduchého dôvodu - oni mnohokrát nevedia presne o čom sa hovorí a vyhnemen sa zbytočným problémom a ja viem urobiť okamžitý operatívny zásah aj pri event. telefonáte /uvádzam všade svoje tel. číslo smerom k DÚ/, a to práve za stratu času nepovažujem. Aj správcovi dane lepšie padne, ak diskutuje o tom s tým kto to robil a kto vie o čom sa točí :rolleyes::) evina ak vyplním riadok 910 podľa poučenia, tak chyba nemôže byť na mojej strane. A to platí o všetkých riadkoch, všetkých priznaní, ku ktorým existuje poučenie.
__________________
Katija:):cool:
sabi306
13.03.09,09:13
ahojte. Vie mi niekto poradiť? Som začínajúca účtovnička a viem vyčítat potrebné veci zo zakonov, ale viac hlav viac rozumu a chcela by som sa uistiť ako nieco na zaciatku pokazit a urobit si zle meno. Takze, prisla jedna pani za mnou s danovym. Pracovala v mesiacoch 9,10,11,12 v troch firmach. Dovtedy bola na ÚP. Príjem ma spolu 36 000, jeden zamestnavatel jej vyplatil danovy bonus na dieta za dva mesiace. Ja to chapem tak, ze ona nemusi podavat danove a nemoze si uplatnit danovy bonus zo zakona. Ale ci ma ten podla mna nezakonne vyplateny bonus vratit, si uz neviem odpovedat. Dakujem
Katija
13.03.09,09:16
Čiže potvrdili, že vyplňujem podľa zadania textu v r. 910.:)

Čo považujem za chybu, je to, že Poučenie píšu ONI a majú ho písať v súlade so zákonom. (aby nebol rozpor) a nie, že si Poučenie v tomto bode nemám všímať.

Ďalšia vec - myslím si:rolleyes:, že ak v DP sa uvedie za aké obdobie je podávané, tak soft by mohol zvládnuť vzorec, že ak podávam DP za 7 mesiacov, tak to prepočíta.
Ak podávam DP za menej ako 3 mesiace, tak mi nechá "voľnosť".

Alebo to by sme chceli veľa ?:rolleyes: Bingo. Soft by s tým naozaj nemal najmenší problém. Lenže programátorom nikto neprikázal, aby ho tak napísali.
__________________
Katija:):cool:
Katija
13.03.09,09:21
ahojte. Vie mi niekto poradiť? Som začínajúca účtovnička a viem vyčítat potrebné veci zo zakonov, ale viac hlav viac rozumu a chcela by som sa uistiť ako nieco na zaciatku pokazit a urobit si zle meno. Takze, prisla jedna pani za mnou s danovym. Pracovala v mesiacoch 9,10,11,12 v troch firmach. Dovtedy bola na ÚP. Príjem ma spolu 36 000, jeden zamestnavatel jej vyplatil danovy bonus na dieta za dva mesiace. Ja to chapem tak, ze ona nemusi podavat danove a nemoze si uplatnit danovy bonus zo zakona. Ale ci ma ten podla mna nezakonne vyplateny bonus vratit, si uz neviem odpovedat. DakujemDP nemusí podať a DB nemusí vracať. Ak jej DB zamstnávateľ vyplatil, tak určite zákonne.
__________________
Katija:):cool:
evina
13.03.09,10:15
:) evina ak vyplním riadok 910 podľa poučenia, tak chyba nemôže byť na mojej strane. A to platí o všetkých riadkoch, všetkých priznaní, ku ktorým existuje poučenie.
__________________
Katija:):cool:

Nie je to celkom pravda. Poučenie nie je nad zákonom.
Je možné, že soft je nastavený tak, že nevyhodí chybu ani s prepočítaním ani bez, nakoľko v tom riadku môže byť viacero možností. DÚ ani nemôže toto považovať za veľkú chybu pokiaľ sa správne zaplatí výška preddavkov, je možné, že niektorí vyzvú, je možné, že niektorí si to upravia správne v predpise. Všetko závisí od ľudí ako ja vravím, ale som presvedčená, že správne je tam uvedená prepočítaná daň....
Tu začne platiť, čo som spomínala vyššie v odseku 6 predmetného zákona je už zahrnutý aj odsek 5, ktorý je v zákone pred ním.
Poučením k DP si iba pomáhame, nemôže byť prvoradé....


Pozri si Poznámku na konci poučenia:

Poznámka:
Poučenie doplňuje predtlač jednotlivých riadkov priznania a nenahrádza znalosť zákona. Poučenie má slúžiť ako pomôcka na vyplnenie tlačiva priznania a upozorniť na hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať pri správnom výpočte daňovej povinnosti a dane na úhradu.
azla
13.03.09,10:28
Bingo. Soft by s tým naozaj nemal najmenší problém. Lenže programátorom nikto neprikázal, aby ho tak napísali.
__________________
Katija:):cool:

Svojim príspevkom som chcela povedať, iba toľko....

Poučenie na vyplňanie ...., a vyplňanie DP na stránke drsr (kde kontrolu zabezpečeuje nejaký soft ) by mali byť v súlade so zákonom, podľa ktorého sa máme riadiť pri výpočte preddavkov na daň.
Katija
13.03.09,11:02
Nie je to celkom pravda. Poučenie nie je nad zákonom.
je možné, že soft je nastavený tak, že nevyhodí chybu ani s prepočítaním ani bez, nakoľko v tom riadku môže byť viacero možností. DÚ ani nemôže toto považovať za veľkú chybu pokiaľ sa správne zaplatí výška preddavkov, je možné, že niektorí vyzvú, je možné, že niektorí si to upravia správne v predpise. Všetko závisí od ľudí ako ja vravím, ale som presvedčená, že správne je tam uvedená prepočítaná daň.... 100 % súhlas
Tu začne platiť, čo som spomínala vyššie v odseku 6 predmetného zákona je zahrnutý aj odsek 5, ktorý je v zákone pred ním.
Nesúhlasím, je to naopak v odseku 5 je zahrnutý výsledok odseku 6. Musíme postupovať najprv podľa 6, (nič o prepočitavaní cez mesiace tam nie je) a až potom podľa 5. Inými slovami odsek 6 je v tomto prípade dominantný (aj keď je za 5) lebo je všeobecný- platí pre všetkých, odsek 5 sa týka len niektorých. Génia, čo by vedel vyrátať preddavky naopak (najprv by zohladnil odsek 5 a potom 6) nepoznám.:D A rada by som.
Poučením k DP si iba pomáhame, nemôže byť prvoradé....


Pozri si Poznámku na konci poučenia:

[B]Poznámka:
Poučenie doplňuje predtlač jednotlivých riadkov priznania a nenahrádza znalosť zákona. :) Veľmi dobre poznám. Ale už som inde napísala a ty si súhlasila, že v tomto prípade zákon predsa neporušujem.:D Preddavky by som platila správne. Poučenie má slúžiť ako pomôcka na vyplnenie tlačiva priznania a upozorniť na hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať pri správnom výpočte daňovej povinnosti a dane na úhradu.
A ty si nemyslíš, že za to, čo je v poučaniach by mal mať niekto zodpovednosť? Prečo by som ju mala na seba brať ja? A ešte aj opravovať chyby. Ja si počkám, že či to kompetentní niekedy opravia a tým sa priznajú, že tam mali chybu.
Mali by sme ukončiť našu debatu. Ťažko už niečo nové k tomu povieme. Myslím si, že ja nepresvedčím teba a ty zase mňa. Ale čo už s nami, keď máme vlastné názory.
__________________
Katija:):cool:
Katija
13.03.09,11:10
Svojim príspevkom som chcela povedať, iba toľko....

Poučenie na vyplňanie ...., a vyplňanie DP na stránke drsr (kde kontrolu zabezpečeuje nejaký soft ) by mali byť v súlade so zákonom, podľa ktorého sa máme riadiť pri výpočte preddavkov na daň. Rozumela som. A keď to tak nie je ako by to malo byť, tak to my dańoví poplatníci máme riešiť za tých, čo to majú v pracovnej náplni? Prečo? Ja odmietam.
__________________
Katija:):cool:
evina
13.03.09,11:37
A ty si nemyslíš, že za to, čo je v poučaniach by mal mať niekto zodpovednosť? Prečo by som ju mala na seba brať ja? A ešte aj opravovať chyby. Ja si počkám, že či to kompetentní niekedy opravia a tým sa priznajú, že tam mali chybu.
Mali by sme ukončiť našu debatu. Ťažko už niečo nové k tomu povieme. Myslím si, že ja nepresvedčím teba a ty zase mňa. Ale čo už s nami, keď máme vlastné názory.
__________________
Katija:):cool:

Máš pravdu, ja si myslím, že nesieme zodpovednosť zo zákona a nie z poučenia a beriem to tak, že poučenie nemôže obsiahnuť všetko, ale tým, že uviedli §42 od. 6, tak znamená, že tam patrí aj § 42 ods.5:D Takže ja to za chybu nepovažujem :), len za nemožnosť od softu vypočítať všetko za nás ....

P.s. Na záver sa Ti priznám, že poučenie čítam v mimoriadnych prípadoch ako doplnok, ale idem po riadkoch a opakujem si tam uvedené paragrafy :)
azla
13.03.09,11:48
:):):)
Katija
13.03.09,12:18
Máš pravdu, ja si myslím, že nesieme zodpovednosť zo zákona a nie z poučenia a beriem to tak, že poučenie nemôže obsiahnuť všetko, ale tým, že uviedli §42 od. 6, tak znamená, že tam patrí aj § 42 ods.5:D Takže ja to za chybu nepovažujem :), len za nemožnosť od softu vypočítať všetko za nás ....

P.s. Na záver sa Ti priznám, že poučenie čítam v mimoriadnych prípadoch ako doplnok, ale idem po riadkoch a opakujem si tam uvedené paragrafy :)Uź som nechcela, ale musím.:D
Ešte raz, soft by to zvládol keby ho tak napísali a do poučenia by možno nikoho ani nenapadlo pozerať. Ostalo by neodhalené, že tam odsek 5 nespomínajú :D
Ak mal byť odsek 5 zohľadnený pri výpočte riadku 910 a v poučení a softe nie je, ja to za chybu pokladám a na vine sú konkrétni, nezodpovední zodpovední ľudia. Howgh.
:) Idem si obliecť palčáky a odpojiť internet, nech už sem nevypisujem.
__________________
Katija:):cool:
evina
13.03.09,12:29
Uź som nechcela, ale musím.:D
Ešte raz, soft by to zvládol keby ho tak napísali a do poučenia by možno nikoho ani nenapadlo pozerať. Ostalo by neodhalené, že tam odsek 5 nespomínajú :D
Ak mal byť odsek 5 zohľadnený pri výpočte riadku 910 a v poučení a softe nie je, ja to za chybu pokladám a na vine sú konkrétni, nezodpovední zodpovední ľudia. Howgh.
:) Idem si obliecť palčáky a odpojiť internet, nech už sem nevypisujem.
__________________
Katija:):cool:


:D asi sú môjho názoru, že je tam zohľadnený :D:D.....

Ale howg za debatou..... len prosím Vás plaťte preddavky v správnej výške a v správnych termínoch :):)
azla
13.03.09,12:49
... už len na záver ...
Alušik položila otázku v príspevku č. 78 a už je príspevok č. 106. :rolleyes::):D
evina
13.03.09,12:56
... už len na záver ...
Alušik položila otázku v príspevku č. 78 a už je príspevok č. 106. :rolleyes::):D

My sa netrochárime predsa ako iní ....:D:D
azla
13.03.09,13:26
mimotemy
Mám rada diskusie, lebo v nich odznejú rôzne názory na nejakú situáciu a tie rôzne názory niekedy prispejú k tomu, že sa na danú situáciu pozriem aj z tej druhej strany, z ktorej som to dovtedy neanalyzovala.:rolleyes::):D
nina100
16.03.09,08:08
Dobry den,
prosim vas o pomoc - S.r.o. : v roku 2008 sme postupne platili 1/4 preddavky z danovej povinnosti: 122810,- t.j. 30.703,- . Teraz do 31.3. by sme mali zaplatit este raz /30.703,-/.. no danova povinnost za rok 2008 je 107.500,- .. t.j. 4x30.703,- je 122.812,- - viac akú povinnost máme za daný rok. Chcem sa opýtat ako dalej postupovať? zaplatím ešte preddavok vo výške 30.703,- do 31.3.2009? V danovom priznaní poziadam o vrátenie preplatku 15.312,-? Dalej platím preddavky do 30.6.,30.9.,31.12 vo výške 26.875,-?
dakujem
azla
16.03.09,08:20
Preddavok za I.Q. 2009 platíte ešte podľa poslednej známej daňovej povinnosti (30.703; prepočítané na Eura).
Ďalšie preddavky platíte potom do 30.6, 30.9, 31.12 ....26875,- (prepočítať na Eurá)
Preplatok na dani 15.312,- môžete požiadať o vrátenie, alebo použiť na ďalšie preddavky.
(Ak požiadate, preplatok by ste mali začiatkom mája späť)
nina100
16.03.09,09:46
Azla - dakujem veľmi pekne za pomoc :)
osh
20.03.09,09:54
s.r.o. platila doteraz štvrťročné preddavky. Za rok 2008 vyšla daň nad 500000,- Sk. V akých termínoch sa musia platiť mesačné preddavky?
Tweety
20.03.09,09:56
s.r.o. platila doteraz štvrťročné preddavky. Za rok 2008 vyšla daň nad 500000,- Sk. V akých termínoch sa musia platiť mesačné preddavky?
§ 42
Platenie preddavkov na daň
(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 500 000 Sk 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
evina
20.03.09,10:10
s.r.o. platila doteraz štvrťročné preddavky. Za rok 2008 vyšla daň nad 500000,- Sk. V akých termínoch sa musia platiť mesačné preddavky?

K 31.3.2009 zaplatíte preddavok vo výške, ktorý ste platili v roku 2007. Do 30.4.2009 doplatíte rozdiel medzi týmto preddavkom a vypočítanými mesačným preddavkami za január - marec, plus zaplatíte preddavok za apríl 2009 a ďalej mesačne až do 31.03.2010.
cazu3
24.03.09,22:58
Podľa zákona nie, po dohode so správcom áno. Zákon hovorí:


34 Platenie preddavkov na daň
1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.


Ahojte, ked som si citala zakon a celu vasu debatu, tak mi vychadza, ze som postupovala spravne, ale uz si nie som ista. Skusite na to prosim hodit ockom?
Firma vznikla v 2006 a vysla jej hned strata.
Potom mala v 2007 zisk, ale dan vysla vdaka umorovaniu casti straty z r.2006 do 500 Sk, cize sa nevyrubila ani neplatila (uviedla sa iba zrazkova dan v DP na riadku 830 aby bol evidovany preplatok)
V roku 2008 sa bude umorovat zvysok straty z 2006 a tym padom vychadza dan aj po odpocitani zrazkovej dane (z 2006 a 2007) na necelych 17000 Sk. Cize ak som si spravne vysvetlila zakon ani tentokrat este nevyplyva firme platit preddavky na dan alebo predsa?
cazu3
25.03.09,10:54
Dakujem Evina. :-)