jeja21
04.12.08,18:27
Chcela by som vás poprosiť, ako argumentovať zamestnávateľovi, ktorý ma odmieta prijať do zamestnania po skončení materskej dovolenky? Mám súhlas od zamestnávateľa, kde je termín ukončenia RD 31.12.2008, dcéra má 2 roky. Určite chcem nastúpiť k 1.1.2009, viem, že mám na to právo zo zákona, len neviem, či je povinný ma zamestnať, keď dcéra ešte nemá 3 roky. V Zákonníku práce som túto povinnosť v par. 166-170 nenašla. Vlastne som nenašla nič ohľadom povinností zamestnávateľa po nástupe z RD, len sa o tom hovorí.
Chobot
05.12.08,13:10
Chcela by som vás poprosiť, ako argumentovať zamestnávateľovi, ktorý ma odmieta prijať do zamestnania po skončení materskej dovolenky? Mám súhlas od zamestnávateľa, kde je termín ukončenia RD 31.12.2008, dcéra má 2 roky. Určite chcem nastúpiť k 1.1.2009, viem, že mám na to právo zo zákona, len neviem, či je povinný ma zamestnať, keď dcéra ešte nemá 3 roky. V Zákonníku práce som túto povinnosť v par. 166-170 nenašla. Vlastne som nenašla nič ohľadom povinností zamestnávateľa po nástupe z RD, len sa o tom hovorí.

Ty sa môžeš kedykoľvek rozhodnúť vrátiť sa z RD a zamestnávateľ ti to musí umožniť. Pokiaľ by pre teba nemal pracovné miesto, môže ti dať výpoveď z nadbytočnosti, ale nemôže ti brániť ukončiť RD.

Je to v ZP uvedené v § 166 ods. 2:


(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Z toho zvýrazneného je evidentné, že ty si určíš, ako dlho potrebuješ byť na materskej, ZP to limituje maximálne 3 rokmi.
Beella
08.01.09,16:15
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o info - koľko vopred musím nahlásiť zamestnávateľovi, že sa chcem vrátiť po RD do práce?
Plánujem nastúpiť od 01.09.09 a na RD bude k tomuto dátumu takmer rok.

Vopred ďakujem !
Chobot
08.01.09,19:03
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o info - koľko vopred musím nahlásiť zamestnávateľovi, že sa chcem vrátiť po RD do práce?
Plánujem nastúpiť od 01.09.09 a na RD bude k tomuto dátumu takmer rok.

Vopred ďakujem !

ZP neudáva žiadnu lehotu. Teoreticky by si mohla požadovať nástup zo dňa na deň.

Najlepšie je dohodnúť sa so zamestnávateľom vopred, ty si zváž, koľko vopred. Ja na tvojom mieste by som minimálne 2 mesiace dopredu oznámil, čo zamýšľam, aby sa mohol zamestnávateľ prispôsobiť (napr. vytvoriť pracovné miesto).
Beella
09.01.09,08:20
Chobot, Ďakujem
Jankaaa
06.03.09,08:07
Zamestnankyňa nastúpila na MD 1.4.2006 a na RD 13.11.2006. K akému dátumu by mala nastúpiť do zamestnania? K 1.4.2009? Máme povinnosť jej to oznámiť? /nástup do zamestnania/
Chobot
06.03.09,08:58
Zamestnankyňa nastúpila na MD 1.4.2006 a na RD 13.11.2006. K akému dátumu by mala nastúpiť do zamestnania? K 1.4.2009? Máme povinnosť jej to oznámiť? /nástup do zamestnania/

Nastúpiť do práce by mala na druhý deň po tom, čo dieťa dovŕši 3 roky (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je to 6 rokov).

Nemáte povinnosť jej to oznamovať, ale mala by sa ona ozvať, či chce nastúpiť, alebo bude chcieť nejaký iný typ voľna, pretože vtedy sa jej skončí nárok na RD a vy by ste jej mohli od toho dňa vykazovať neospravedlnenú absenciu. Môžete ju ale kontaktovať (ak máte na ňu číslo) a predbežne sa informovať, ako sa hodlá zariadiť.
Jankaaa
06.03.09,10:44
Vďaka.Pekný deň.
ruci
23.03.09,10:48
prosim Vas,
studujem tu matersku a rodicovsku dovolenku a neviem akosi najst odpoved na moju dilemu: je zamestnavatel povinny "drzat pracovne miesto" aj pocas rodicovskej dvolenky podla § 166 ods. ZP. Mne z § 157 ZP vyplyva, ze nemusi.
Avsak co so zamestnnakynou, ktora je od 2003 na materskej a rodicovskej a potom hned presla do dalsej materskej a dalsej rodicovskej, ktora jej konci teraz v septembri a chce do prace nastupit? Jej miesto je obsadene a sefka jej ho nechce uvolnit, ine miesto nemame?
Tweety
23.03.09,10:50
prosim Vas,
studujem tu matersku a rodicovsku dovolenku a neviem akosi najst odpoved na moju dilemu: je zamestnavatel povinny "drzat pracovne miesto" aj pocas rodicovskej dvolenky podla § 166 ods. ZP. Mne z § 157 ZP vyplyva, ze nemusi. Správne
Avsak co so zamestnnakynou, ktora je od 2003 na materskej a rodicovskej a potom hned presla do dalsej materskej a dalsej rodicovskej, ktora jej konci teraz v septembri a chce do prace nastupit? Jej miesto je obsadene a sefka jej ho nechce uvolnit, ine miesto nemame? Ak je pre vás nadbytočná, ak skončí RD, môžete jej dať výpoveď podľa § 63 odst 1. písm. b, s nárokom na odstupné.,
V texte.
brčko
23.03.09,10:54
súhlasím s Tweety,
po tom, čo si splníte povinnosť podla § 63 ods.2, napr. ak nemáte možnosť zamestnávať ju ani na kratší prac.čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
tak jej môžete dať výpoved z nadbytočnosti.
ruci
23.03.09,11:02
dakujem Vam za rady, ste zlati
takze ked pani po skonceni RD nastupi do prace, tak jej pisomne oznamime, ze nemame moznost ju dalej zamestnavat, a to ani na kratsi pracovny cas a dame jej pisomnu vypoved z dovodu nadbytocnosti
pisomne rozhodnutie zamestnavatela o nadbytocnosit je v tomto priapde potrebne?
Tweety
23.03.09,11:10
dakujem Vam za rady, ste zlati
takze ked pani po skonceni RD nastupi do prace, tak jej pisomne oznamime, ze nemame moznost ju dalej zamestnavat, a to ani na kratsi pracovny cas a dame jej pisomnu vypoved z dovodu nadbytocnosti
pisomne rozhodnutie zamestnavatela o nadbytocnosit je v tomto priapde potrebne?
Dôvod výpovede- nadbytočnosť uvediete vo výpovedi. To samotné rozhodnutie už nie je potrebné dávať.
ruci
23.03.09,12:19
este som natrafila v ZP na ustanovenie § 61 ods. 3: "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca."
je teda vhodna vypoved z dovodu nadbytocnosti zamestnankyni, kt. sa vrati z RD, jej miesto nie je zrusune, ale je obsadene na dobu neurcitu? metie ma to, lebo jej miesto nebolo zrusene, no ona je de facto nadbytocna, no neviem ako splnit tu povinnost podla § 61 ods. 3 ZP, hm?
ruci
25.03.09,12:57
poradaci, prosim Vas o Vase nazory,
tak som studovala judikaturu vo veciach skoncenia PP z dovodu nadbytocnosti zamestnanca a som z toho zmatena, pretoze tie judikaty davaju v pripade vypovede z tohto dovodu do nevyhnutnej pricinnej suvislosti nadbytocnost a organizacne zmeny
avsak co v situacii, ked sa vrati zamestnankyna po skonceni rodicovskej dovolenky do prace (cize zamestnavatel nie je povinny ju zaradit na jej povodnu pracu a pracovisko, § 157 ZP) jej pracovne miesto je obsadene zamestnancom s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu (tzn. jej miesto nebolo zrusene, nijake organizacne zmeny neboli vykonane) a ine volne miesto nie je a ani ho nie je mozne vytvorit
mozno v totmto pripade dat zamestnnakyni vypoved v zmysle § 63 ods. 1 pism. b?
zamestnavatel moze dat vypoved len zo zakonnych dovodov, v pripade tomto prichadza du uvahy iba nadbytocnost, avsak jej nadbytocnost nenastala z dovodu organizacnych zmien a mne aj zo znenia:
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
vyplyva, ze nadbytocnost musi vzniknut z organizacnych zmien u zamestnavatela
co si o tom myslite? ja uz si neviem rady :-)
Chobot
25.03.09,13:36
poradaci, prosim Vas o Vase nazory,
tak som studovala judikaturu vo veciach skoncenia PP z dovodu nadbytocnosti zamestnanca a som z toho zmatena, pretoze tie judikaty davaju v pripade vypovede z tohto dovodu do nevyhnutnej pricinnej suvislosti nadbytocnost a organizacne zmeny
avsak co v situacii, ked sa vrati zamestnankyna po skonceni rodicovskej dovolenky do prace (cize zamestnavatel nie je povinny ju zaradit na jej povodnu pracu a pracovisko, § 157 ZP) jej pracovne miesto je obsadene zamestnancom s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu (tzn. jej miesto nebolo zrusene, nijake organizacne zmeny neboli vykonane) a ine volne miesto nie je a ani ho nie je mozne vytvorit
mozno v totmto pripade dat zamestnnakyni vypoved v zmysle § 63 ods. 1 pism. b?
zamestnavatel moze dat vypoved len zo zakonnych dovodov, v pripade tomto prichadza du uvahy iba nadbytocnost, avsak jej nadbytocnost nenastala z dovodu organizacnych zmien a mne aj zo znenia:
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
vyplyva, ze nadbytocnost musi vzniknut z organizacnych zmien u zamestnavatela
co si o tom myslite? ja uz si neviem rady :-)

Tým, že sa vrátila po RD a nie po MD, tak nie si povinná ju zaradiť na pôvodnú pozíciu, ale musíš jej ponúknuť podobnú, primeranú jej kvalifikácii. Ak také miesto nemáš, je pre teba nadbytočná a preto ju môžeš prepustiť z organizačných dôvodov, aj keď jej pôvodné miesto nebolo zrušené.
ruci
26.03.09,07:44
zakonnik prace vobec neriesi situaciu takejto nadbytocnosti

zam-tel ju prepusti z dovodu nadbytocnosti, to je jasne, ja len riesim kazdy pripadny problem, co ak ...

nestretli ste sa niekto s nejakym sudnym sporom zam-ec contra zam-tel, kde by sud dal za prevdu zamestnnacovi, ze jeho nadbytocnost nema vobec suvis z organizacnymi zmenami?
Chobot
26.03.09,08:02
zakonnik prace vobec neriesi situaciu takejto nadbytocnosti

zam-tel ju prepusti z dovodu nadbytocnosti, to je jasne, ja len riesim kazdy pripadny problem, co ak ...

nestretli ste sa niekto s nejakym sudnym sporom zam-ec contra zam-tel, kde by sud dal za prevdu zamestnnacovi, ze jeho nadbytocnost nema vobec suvis z organizacnymi zmenami?

Je kopec takýchto súdnych sporov. V každom ide o to, ako dokázala tá ktorá strana obhájiť, dokázať či inak vysvetliť tú "svoju" pravdu. Každý prípad je individuálny, hoci môžu byť podobné. A každý prípad závisí najmä od subjektívneho pohľadu sudcu....:rolleyes:

Ale viem, že vo všeobecnosti platí, že pokiaľ má firma nadbytočný počet zamestnancov, záleží len na rozhodnutí zamestnávateľa, ktorého zamestnanca prepustí, nemusí to zdôvodňovať. Je to na jeho rozhodnutí. Napr. majú 5 pracovníkov vo finančnom oddelení a rozhodnú, že potrebujú len 4. Tak zamestnávateľ môže ktorúkoľvek prepustiť, nemusí zohľadňovať ani vek, ani kvalifikáciu ani soc. pomery. AK povie, že pôjde pani Gizela a zostane Zuzaka, tak pôjde, hoci pani Gizela pracuje vo firme 15 rokov a Zuzka je len čerstvá absolventka.

Toto je v podstate aj tvoj prípad. Tým, že sa zamestnankyňa vráti po RD na svoje pôvodné miesto, tak máte teraz na rovnakú pozíciu 2 zamestnancov, z ktorých je jeden nadbytočný. A koho sa rozhodnete prepustiť, záleží len od rozhodnutia firmy. Myslím, že keby sa obrátila na súd, tak neuspeje.
ruci
26.03.09,08:13
dakujem si zlaty
o subjektivnom pohlade sudcov viem a je ozaj subjektivny :)
ano, sud skuma ci su splnene vsetky hmotnopravne podmienky vypovede, ako pisomna forma a predchadzajuce prerokovanie s odbormi, ponuknutie ineho miesta atd. a proces vyberu nadbytocneho zamestnanca ja na zamestnavatelovi
Erika Kostolániová
02.04.09,09:37
Nástup do práce po rodičovskej dovolenke:

Zamestnankyňa si po 6 rokoch ( 2 MD po sebe )rodičovskej dovolenky nárokuje u zamestnávateľa vrátiť sa na pôvodné miesto učiteľky.Aprobačné predmety učiteľky škola za obdobie 6 rokov vyriešila. Ponúknuté voľné miesto v školskom klube odmietla. Aký by mal byť ďalší postup zamestnávateľa?
Chobot
02.04.09,13:09
Nástup do práce po rodičovskej dovolenke:

Zamestnankyňa si po 6 rokoch ( 2 MD po sebe )rodičovskej dovolenky nárokuje u zamestnávateľa vrátiť sa na pôvodné miesto učiteľky.Aprobačné predmety učiteľky škola za obdobie 6 rokov vyriešila. Ponúknuté voľné miesto v školskom klube odmietla. Aký by mal byť ďalší postup zamestnávateľa?

AK pre ňu nemá miesto, ktoré by prijala, tak ju môže prepustiť z dôvodu nadbytočnosti.
Sandra1
08.04.09,04:40
Dobry den, poradaci,
potrebovala by som informaciu od niekoho z personalistiky ohladne vypovede:
Zamestnavatel vytvoril pracovne miesto, ktore bolo dotovane uradom prace, poberal dotaciu, v case poskytovania dotacie zamestnankyna odisla na MD a potom na RD, namiesto nej nastupila nova zamestnankyna, ako zastupovanie pocas MD a RD.
Potrebovala by som sa dozvediet, kedy jej moze dat zamestnavatel vypoved, ked nastupi riadne do prace po ukonceni RD?, tak, aby to nebolo v rozpore zo zakonom, lebo zamestnavatel si chce nechat tu zastupujucu a tu, co odisla na MD nechce.
Potrebovala by som vediet aka je tam ochranna lehota a ci tam vobec je ochranna lehota pre tu zamestnankynu, ktora je na RD.
A ako postupovat, aby ta zastupujuca zamestnankyna nemusela ist na urad prace v den, ked sa vrati ta z RD.
Pripomeniem, ze sa jedna o pracovne miesto vytvorene na zaklade dotacie z uradu prace.
Vie mi niekto poradit?
Vopred dakujem.:confused:
Chobot
08.04.09,06:24
Dobry den, poradaci,
potrebovala by som informaciu od niekoho z personalistiky ohladne vypovede:
Zamestnavatel vytvoril pracovne miesto, ktore bolo dotovane uradom prace, poberal dotaciu, v case poskytovania dotacie zamestnankyna odisla na MD a potom na RD, namiesto nej nastupila nova zamestnankyna, ako zastupovanie pocas MD a RD.
Potrebovala by som sa dozvediet, kedy jej moze dat zamestnavatel vypoved, ked nastupi riadne do prace po ukonceni RD?, tak, aby to nebolo v rozpore zo zakonom, lebo zamestnavatel si chce nechat tu zastupujucu a tu, co odisla na MD nechce.
Potrebovala by som vediet aka je tam ochranna lehota a ci tam vobec je ochranna lehota pre tu zamestnankynu, ktora je na RD.
A ako postupovat, aby ta zastupujuca zamestnankyna nemusela ist na urad prace v den, ked sa vrati ta z RD.
Pripomeniem, ze sa jedna o pracovne miesto vytvorene na zaklade dotacie z uradu prace.
Vie mi niekto poradit?
Vopred dakujem.:confused:

Hore v príspevkoch máš odpoveď na veľa tvojich otázok:

Pre istotu som témy spojil.




Potrebovala by som vediet aka je tam ochranna lehota a ci tam vobec je ochranna lehota pre tu zamestnankynu, ktora je na RD.

Pokiaľ je na RD, tak je chránená. Akonáhle ukončí RD a nastúpi do práce, tak je obyčajným zamestnancom.


A ako postupovat, aby ta zastupujuca zamestnankyna nemusela ist na urad prace v den, ked sa vrati ta z RD.

Hneď po nástupe jej dáte výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, bohužiaľ ju budete musieť ešte platiť 2 mesiace (buď bude chodiť do práce a bude si lúštiť krížovky, alebo ju necháte doma a dáte jej náhradu mzdy vo výške priemerky) a až potom skončí PP.


Pripomeniem, ze sa jedna o pracovne miesto vytvorene na zaklade dotacie z uradu prace.
Vie mi niekto poradit?
Vopred dakujem.:confused:

To je jedno, vy miesto nerušíte, len máte 2 ľudí na to miesto a jedného prepúšťate. Veď dotáciu ste dostali na pozíciu, nie na konkrétneho zamestnanca.
Klimentová Viera
08.04.09,06:35
Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD. Chce však pracovať u zamestnávateľa na dohodu počas RD. Je to možné a za akých podmienok?
Tweety
08.04.09,06:39
Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD. Chce však pracovať u zamestnávateľa na dohodu počas RD. Je to možné a za akých podmienok? Pracovať na dohodu môže aj počas RD a za rovnakých podmienok ako ostatní.
Klimentová Viera
08.04.09,07:04
Ďakujem.
zuz23
22.05.09,11:02
Dobrý,

mám jednu otázočku.
Po RD nastupujem do práce, kde som odrobila 11 rokov. Firma kde som pred RD pracovala sa presťahovala do iného mesta, IČO a všetky iné náležitosti zostali nezmenené, čiže ide o tú istú firmu. Nakolko nové sidlo je od mesta mojho bydliska vzdialené takme 50 km, neviem si predstaviť, ako by som to s 2 detmi zvladala. Spoločnosť chce moj nastup do práce uhrať sposobom, aby som ja sama dala výpoved, logicky bez odstupného. Je možné, aby mi fa ponúkala miesto v inom meste, aj ked je to tá istá spoločnosť? Keď odmietnem, čo z toho vyplýva?

Dakujem krásne za odpoveď
veronikasad
22.05.09,11:15
Dobrý,

mám jednu otázočku.
Po RD nastupujem do práce, kde som odrobila 11 rokov. Firma kde som pred RD pracovala sa presťahovala do iného mesta, IČO a všetky iné náležitosti zostali nezmenené, čiže ide o tú istú firmu. Nakolko nové sidlo je od mesta mojho bydliska vzdialené takme 50 km, neviem si predstaviť, ako by som to s 2 detmi zvladala. Spoločnosť chce moj nastup do práce uhrať sposobom, aby som ja sama dala výpoved, logicky bez odstupného. Je možné, aby mi fa ponúkala miesto v inom meste, aj ked je to tá istá spoločnosť? Keď odmietnem, čo z toho vyplýva?

Dakujem krásne sa odpoveď
Oznám písomne zamestnávateľovi, že ti končí rodičovská dovolenka a chceš nastúpiť do práce. Jednou z náležitostí prac. zmluvy je dohodnuté miesto výkonu práce. Ak došlo ku zmene, musí dôjsť k spísaniu dodatku k prac. zmluve, ktorý podpisujú zamestnanec aj zamestnávateľ. Ak ty s navrhovanou zmenou nesúhlasíš a zamestnavatel nemá pre teba miesto v zmysle pôvodnej zmluvy, musí ti dať výpoveď s nárokom na odstupné.

Nepodpisuj žiadnu dohodu o skončení prac. pomeru pred doručením výpovede zamestnávateľa, ani si sama nedávaj výpoveď.
zuz23
22.05.09,11:24
dakujem krásne za odpoved
brčko
22.05.09,11:33
Dobrý,

mám jednu otázočku.
Po RD nastupujem do práce, kde som odrobila 11 rokov. Firma kde som pred RD pracovala sa presťahovala do iného mesta, IČO a všetky iné náležitosti zostali nezmenené, čiže ide o tú istú firmu. Nakolko nové sidlo je od mesta mojho bydliska vzdialené takme 50 km, neviem si predstaviť, ako by som to s 2 detmi zvladala. Spoločnosť chce moj nastup do práce uhrať sposobom, aby som ja sama dala výpoved, logicky bez odstupného. Je možné, aby mi fa ponúkala miesto v inom meste, aj ked je to tá istá spoločnosť? Keď odmietnem, čo z toho vyplýva?

Dakujem krásne za odpoveď

Predpokladám v tvojej PZ máš uvedené ako pracovisko/miesto výkonu práce starú adresu. Teraz by bolo dobré tam zájsť ešte pred ukončením RD aj s listom, čo píše Veronika, že žiadaš o nástup do práce podla tvojej prac.zmluvy, príp. to zaslať (no osobne je osobne).

Oni ti predpokladám ponúknu spísať dodatok o mieste výkonu práce príp. aj pracovnej pozícii. Ty s tým však súhlasiť nemusíš. Vklude im podpíš, že o nové miesto (ktoré nezodpovedá tvojej PZ) nemáš záujem. Potom im nezostane nič iné, ako ti dať výpoved. Je len dôležité, že ty nebudeš mať absenciu/porušenie prac.disciplíny. S dokazovaním či si nastúpila do práce, kde ... by bol asi problém, preto by som to riešila v dostatočnom predstihu pred ukončením RD. No trvala by som na svojom, že mám záujem pracovať v mieste, kde si robila predtým, tj. podla prac.zmluvy.
culinocka
08.06.09,09:00
Dobrý deň,

chcela by som Vás porpostiť o radu ako mám sformulovať oznámenie, alebo žiadosť o návrate do práce po rodičovskej dovolenke.

Veľmi pekne Vám ďakujem.
Chobot
08.06.09,09:21
Dobrý deň,

chcela by som Vás porpostiť o radu ako mám sformulovať oznámenie, alebo žiadosť o návrate do práce po rodičovskej dovolenke.

Veľmi pekne Vám ďakujem.

Vážený pán ....

V súvislosti s čerpaním rodičovskej (materskej) dovolenky, na ktorú som nastúpila dňa ........ so Vám dovoľujem oznámiť, že túto rodičovskú (materskú) dovolenku plánujme ukončiť dňa ...... a do práce by som chcela nastúpiť dňa.....

Prosím o Vaše vyjadrenie k môjmu nástupu.

S pozdravom,

podpis
Zuzka2510
10.06.09,11:59
Dobrý deň. Potrebovala by som súrne od Vás poradiť. Máme zamestnankyňu, ktorá je zamestnaná od r. 2003, v r. 2006 nastúpila na materskú, potom následne na rodičovskú dovolenku. Do práce nastúpila v 09/2008. Dnes sňou chce zamestnávateľ ukončiť prac.pomer dohodou, pretože sa dosť zle pohádali a nechce mať zamestnávateľ žiadne problémy s ňou, keďže si vošli do vlasov. Ona teraz ak dostane uk.prac.pomeru ale nedostane podporu z úr.práce, pretože neplatilo sa za ňu fond nezamestnanosti,keďže sa počas rod.dov.prerušuje poistné. Vraj sú tieto zamestnankyňe v nejakej ochrannej lehote a vraj materská je 5 rokov. Nič som o tom nepočula, ale teraz neviem čo mám robiť, aby to bolo OK. PROSÍIIIM.
Zuzka2510
10.06.09,12:34
:mee:
janka345
17.06.09,11:48
Ahojte, nakoľko som podobnú otázku v témach nenašla, chcela by som sa opýtať: Mam dve deti vek 4 a 2 roky plynule som prešla z prvej materskej na rodičovský príspevok a následne na druhu materskú. Momentálne som na rodičovskom príspevku. A planujem sa vratiť do zamestnania. Počas celej materskej som zamestanná u tuho istého zamestnávateľa. Na aký počet dní dovolenky mám narok po nástupe do zamestnania.
Platí, že 4 roky x 21 dní dovolenky? Alebo je to krátene.
ďakujem všetkým za radu
jana
Tweety
17.06.09,11:51
Ahojte, nakoľko som podobnú otázku v témach nenašla, chcela by som sa opýtať: Mam dve deti vek 4 a 2 roky plynule som prešla z prvej materskej na rodičovský príspevok a následne na druhu materskú. Momentálne som na rodičovskom príspevku. A planujem sa vratiť do zamestnania. Počas celej materskej som zamestanná u tuho istého zamestnávateľa. Na aký počet dní dovolenky mám narok po nástupe do zamestnania.
Platí, že 4 roky x 21 dní dovolenky? Alebo je to krátene.
ďakujem všetkým za radu
jana
Nárok na D sa kráti za dni na RD, za prvých 100 dní o 1/12, ďalších 21 dní, rovnako o 1/12.
eulik
17.06.09,19:41
prosím Vás ako písomne oznámiť - teda zoštylizovať zamestnávateľovi, že sa vraciam z rodičovskej dovolenky naspäť do práce? Ďakujem Vám
KEJKA
17.06.09,19:56
prosím Vás ako písomne oznámiť - teda zoštylizovať zamestnávateľovi, že sa vraciam z rodičovskej dovolenky naspäť do práce? Ďakujem Vám
príspevok 32 - máš odpoveď.
zukana
03.09.09,06:36
Nárok na D sa kráti za dni na RD, za prvých 100 dní o 1/12, ďalších 21 dní, rovnako o 1/12.
Môžte mi teda poradiť. Ja som nastúpila na RD 27.7.2008 a do práce som nastúpila 2.9.2009. Na koľko dní dovolenky budem mať teda nárok????
Chobot
03.09.09,06:43
Môžte mi teda poradiť. Ja som nastúpila na RD 27.7.2008 a do práce som nastúpila 2.9.2009. Na koľko dní dovolenky budem mať teda nárok????

Za ktoré roky sa pýtaš? Ak sa pýtaš na rok 2008, tak musíš upresniť, čo si robila v období od 1.1. do 26.7.2008 (PN, práca, MD,...).
Tiež uveď, aký je tvoj ročný nárok - 20 či 25 dní?

Ak máš ročný nárok 20 dní, tak za rok 2009 to bude 8/12 z 20 teda 13, resp. 13,5 dňa (ak tvoj zamestnávateľ poskytuje 1/2 dňa dovolenky) za predpokladu, že do konca roka odpracuješ najmenej 60 dní.
zukana
03.09.09,08:02
na MD som nastúpila 17.1.2008. mám nárok na 20 dní.
Chobot
03.09.09,08:16
na MD som nastúpila 17.1.2008. mám nárok na 20 dní.

Rok 2009 som už napísal, za rok 2008 si neodpracovala 102 dní, teda ročný nárok sa ti bude krátiť o 1/12. Takže budeš mať nárok na 18 resp. 18,5 dňa.

Od 1.1. do 17.1. si dúfam pracovala...:rolleyes: Aj keby nie, tak ten nárok to už nezmení.
Ľudka75
08.09.09,07:07
Dobrý deň,

dňa 4.9.2006 som nastúpila na MD s tým, že mi zostalo nevyčerpaných 17 dní dovolenky za rok 2006.
Dňa 19.3.2007 som nastúpila na RD, ktorá mi končí 29.9.2009.
Môj zamestnávateľ X (od ktorého som odišla na MD) so mnou končí prac.pomer k 30.9.2009, nakoľko mi nevie ponúknuť vhodné pracovné miesto.
Znamená to, že v mesiaci september dostanem vyplatené odstupné a taktiež by mi mali preplatiť i nevyčerpanú dovolenku 17 dní z roku 2006 a z roku 2007 koľko?

A ešte, 1.9.2008 som nastúpila u nového zamestnávateľa Y, ale zamestnávateľa X som si nechala otvoreného, kým neskončím RD. Aký bude teraz postup, keď mám Vyhlásenie.... podpísané u zamestnávateľa Y?

Ďakujem vopred za odpovede.
Chobot
08.09.09,08:09
Dobrý deň,

dňa 4.9.2006 som nastúpila na MD s tým, že mi zostalo nevyčerpaných 17 dní dovolenky za rok 2006.
Dňa 19.3.2007 som nastúpila na RD, ktorá mi končí 29.9.2009.
Môj zamestnávateľ X (od ktorého som odišla na MD) so mnou končí prac.pomer k 30.9.2009, nakoľko mi nevie ponúknuť vhodné pracovné miesto.
Znamená to, že v mesiaci september dostanem vyplatené odstupné a taktiež by mi mali preplatiť i nevyčerpanú dovolenku 17 dní z roku 2006 a z roku 2007 koľko?

A ešte, 1.9.2008 som nastúpila u nového zamestnávateľa Y, ale zamestnávateľa X som si nechala otvoreného, kým neskončím RD. Aký bude teraz postup, keď mám Vyhlásenie.... podpísané u zamestnávateľa Y?

Ďakujem vopred za odpovede.

Keďže do 19.3. 2007 si neodrobila 60 dní (iba 54 - za odpracované sa považujú aj dni na MD), nevzniká ti nárok na ročnú dovolenku, len za dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní 1/12 dovolenky. Teda za rok 2007 budeš mať nárok na 2/12 z ročného nároku dovolenky.

K tomu nástupu k Y nerozumiem, ako si mohla nastúpiť, ak si bola na RD? To si len uzatvorila pracovnú zmluvu?

Vyhlásenie k dani môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, aj keď máš viacero PP.
Ľudka75
08.09.09,08:25
Keďže do 19.3. 2007 si neodrobila 60 dní (iba 54 - za odpracované sa považujú aj dni na MD), nevzniká ti nárok na ročnú dovolenku, len za dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní 1/12 dovolenky. Teda za rok 2007 budeš mať nárok na 2/12 z ročného nároku dovolenky.

K tomu nástupu k Y nerozumiem, ako si mohla nastúpiť, ak si bola na RD? To si len uzatvorila pracovnú zmluvu?

Vyhlásenie k dani môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, aj keď máš viacero PP.


Ďakujem.
Takže dovolenka za rok 2007 mi vychádza na 3,33 dní. Akým priemerom bude počítaná? Posledným odrobeným kalendárnym štvrťrokom v roku 2006 alebo dákym predpokladom?

K zamestnávateľovi Y som nastúpila na pracovný pomer, čo je možné aj počas RD.
Znamená to, že zamestnávateľ X mi vyplatí odstupné bez zdanenia a ja si ho v roku 2010 iba dám do daňového priznania?

Ďakujem.
Santal11
08.09.09,08:27
Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
Chobot
08.09.09,09:22
Ďakujem.
Takže dovolenka za rok 2007 mi vychádza na 3,33 dní. Akým priemerom bude počítaná? Posledným odrobeným kalendárnym štvrťrokom v roku 2006 alebo dákym predpokladom?

Priemer je predchádzajúci kalendárny kvartál. V zmysle ZP pokiaľ zamestnanec v predchádzajúcom kvartáli nemal žiadny príjem, tak sa berie predpokladaný príjem, teda mzda, ktorá je uvedená v prac .zmluve, viď § 134 ods. 2 a 3:


(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.



K zamestnávateľovi Y som nastúpila na pracovný pomer, čo je možné aj počas RD.
Znamená to, že zamestnávateľ X mi vyplatí odstupné bez zdanenia a ja si ho v roku 2010 iba dám do daňového priznania?

Ďakujem.

Jaj, tak to si ale zle vysvetľuješ. VYhlásenie sa podpisuje nie pre to, aby sa príjem zdaňoval, ale pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti dane. Takže z odstupného musí zamestnávateľ riadne odviesť daň, ale neuplatní ti nezdaniteľnú časť. Tú si uplatníš za celý rok v ročnom zúčtovaní dane.
veronikasad
08.09.09,09:34
Ľudka75, u ktorého zamestnávatela máš podpísané vyhlásenie ? Môžeš mať len u jedného
Ľudka75
08.09.09,09:46
Jaj, tak to si ale zle vysvetľuješ. VYhlásenie sa podpisuje nie pre to, aby sa príjem zdaňoval, ale pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti dane. Takže z odstupného musí zamestnávateľ riadne odviesť daň, ale neuplatní ti nezdaniteľnú časť. Tú si uplatníš za celý rok v ročnom zúčtovaní dane.


Ach, no jasné. Dáko sa mi to pomotalo. Ďakujem za ozrejmenie.

Ešte raz vďaka.
Ľudka75
08.09.09,09:48
Ľudka75, u ktorého zamestnávatela máš podpísané vyhlásenie ? Môžeš mať len u jedného

Ahoj, no nakoľko momentálne pracujem u zamestnávateľa Y, tak iba u neho.
Čučoriedka 5
08.09.09,09:59
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ak pracovníčka chce nastúpiť do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky ( po dovršení troch rokovo veku dieťaťa dňa 18.9.2009 ) a zamestnávateľ chce s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti. Má pracovníčka nárok na odstupné ??? aj na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej doby ??? Pracovníčka pracovala spoločnosti od roku 2002 z toho ale bola od roku 2006 na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke.

Ďakujem
Tweety
08.09.09,10:14
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ak pracovníčka chce nastúpiť do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky ( po dovršení troch rokovo veku dieťaťa dňa 18.9.2009 ) a zamestnávateľ chce s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti. Má pracovníčka nárok na odstupné ??? aj na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej doby ??? Pracovníčka pracovala spoločnosti od roku 2002 z toho ale bola od roku 2006 na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke.

Ďakujem
Áno, nárok na odstupné má, aj na čerpanie VD, ak bude PP skončený dohodou, t.j, bez čerpania VD, už plat za VD nebude mať.
evinka33
08.09.09,10:32
Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)
Čučoriedka 5
08.09.09,10:50
Áno, nárok na odstupné má, aj na čerpanie VD, ak bude PP skončený dohodou, t.j, bez čerpania VD, už plat za VD nebude mať.

Ďakujem Tweety za odpoveď, ale čo v prípade , keď pracovníčka nebude súhlasiť s dohodou ?? a bude chcieť nastúpiť do zamestnania ?? a zamestnávateľ ju už nechce zamestnať, alebo lepšie povedané nemá t.č. žiadne voľné miesto.
Tweety
08.09.09,10:52
Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)
Áno.
Tweety
08.09.09,10:54
Ďakujem Tweety za odpoveď, ale čo v prípade , keď pracovníčka nebude súhlasiť s dohodou ?? a bude chcieť nastúpiť do zamestnania ?? a zamestnávateľ ju už nechce zamestnať, alebo lepšie povedané nemá t.č. žiadne voľné miesto.
Nastúpi do práce , ak dostane výpoveď, od 1. dňa nasl. mesiaca od dátumu výpovede jej bude plynúť VD. Pp sa skončí po jej uplynutí.
Čučoriedka 5
08.09.09,10:56
Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)


Ak si na rodičovskej dovolenke a syn nastúpil 2.9.2009 do škôlky v prvom rade musíš túto zmenu nahlásiť na ÚPSVaR a zamestnávateľovi zašli oznámenie že chceš nastúpiť do zamestnania 16.11.2009. Samozrejme , že môžeš byť na rodičovskom príspevku do 3. rokov veku dieťaťa ( v niektorých prípadoch dokonca až do 6.rokov veku dieťaťa )
Čučoriedka 5
08.09.09,11:00
Nastúpi do práce , ak dostane výpoveď, od 1. dňa nasl. mesiaca od dátumu výpovede jej bude plynúť VD. Pp sa skončí po jej uplynutí.

Ako môže nastúpiť do práce, keď nie je žiadne voľné pracovné miesto ??
Mne sa skôr jedná o to, či pri ukončení PP dohodou jej nemáme vyplatiť aj náhradu mzdy za
plynutie VD ?? alebo jej vyplatíme iby odstupné ???
Chobot
26.10.09,09:01
Ako môže nastúpiť do práce, keď nie je žiadne voľné pracovné miesto ??
Mne sa skôr jedná o to, či pri ukončení PP dohodou jej nemáme vyplatiť aj náhradu mzdy za
plynutie VD ?? alebo jej vyplatíme iby odstupné ???

Práve preto sa bavíme o dohode, teda dohodnete sa, za akých podmienok ona bude ochotná súhlasiť so skončením PP.

Zákonný nárok bude mať na odstupné či pôjde o výpoveď alebo dohodu. Ak jej ale ponúknete dohodu, príde o čas výpovednej doby, počas ktorej by mohla pracovať a dostávať mzdu. Ak chcete, aby súhlasila s dohodou, budete jej musieť ponúknuť nejakú kompenzáciu (ale nemusíte - potom ale ona nemusí súhlasiť s dohodou) za výpovednú dobu.

A je jedno, či máte voľné miesto alebo nie. Ona je váš zamestnanec a vy ste si počas jej RD mali tak zabezpečiť, aby sa mohla kedykoľvek vrátiť do práce.
thalia13
26.11.09,12:31
Ahojte prosím Vás o radu dnes celý deň študujem okolo rodičovskej dovolenky. Mam taky prípad zamestnankyna nastupila na MD potom na RD. Prerušila RD a išla pracovať na HTTP ale pobera doteraz rodičovský príspevok lebo malinka nie je umiestnena v štátnom zariadeni. Do práce nastupula 01.04.2009 k 31.03.2009 poslala kolegyna RLFO do SP o ukončení RD aj ukončení prerušenia oznámila to aj do ZP. Teraz od 01.12.2009 by chcel isť na rodičovský dovolenku jej manžel lebo malinka je stale chora. Mojou povinnosťou je poslať RLFO do SP o začatí RD a vzniku prerušenia + oznámenie do ZP. Ako to bude z rodičovským príspevkom? Asi si to budu musieť nahlasiť na urade prace soc veci a rodiny však? je to všetko? prosím Vás o rady dakujem krásne