ajka11
26.05.05,13:30
Prosim Vas viete mi niekto surne poradit? Ako je to s pracou pre poistovnu na zivnostensky list? Co to pre mna znamena? Mate s takouto pracou skusenost?Dakujem
Zuziana
27.05.05,09:15
Pri podnikaní v poisťovníctve máš buď ŽL alebo licenciu. Správaš sa tak isto ako každý iný živnostník. Ak si len teraz získala ŽL alebo licenciu, máš oznamovaciu povinnosť voči daňovému úradu, sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni. Potom sa správaš ako každý iný živnostník. Vedieš účtovníctvo a podávaš daňové priznanie. Ak by si mala výdavky veľmi nízke, neoplatí sa ti viesť účtovníctvo, sleduješ len príjmy a uplatníš si 25% výdavky.
sarinka
17.01.07,12:26
A ak som pracovala na dohodu na základe mandátnej zmluvy,ako finančný poradca,vykonávajúci pre mandanta činnosť smerujúcu k náboru poistencov v súlade so zákonom č.580/2004Z.z.o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov?Aj tak mám voči daň.úradu oznamovaciu povinnosť?Tiež musím viesť účtovníctvo?Okrem toho som zamestnancom,momentálne na materskej dovolenke.
Ofélia
17.01.07,14:38
Každá práca uzatvorená podľa obchodného zákonníka sa považuje za szčo či so živnosťou, alebo bez nej, takže treba sa nahlásiť na všetkých úradoch, viesť si účtovníctvo a priznávať príjmy v DP.
Ofélia
17.01.07,15:11
Nezdvihly sa výdavky na rok 2006 z 25% na 40 %?
Muška
17.01.07,15:13
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2
Muška
17.01.07,15:14
Nezdvihly sa výdavky na rok 2006 z 25% na 40 %?
áno.
To len Sarinka obnovila tému z pred skoro dvoch rokov :D
sarinka
17.01.07,19:01
Aj v prípade,že som zamestnaná v súkromnej firme,momentálne na materskej(poberám rodičovský prís.)Moc tomu nerozumiem.Čo v prípade,že som na daňovom úrade nebola?Ale daňové priznanie musím podať,lebo som v r.2006 spolu s materským príspevkom zarobila asi 47000Sk.Len neviem na akom tlačive?Bližšie vysvetlené v téme:rodičovská dovolenka a práca na dohodu
sarinka
17.01.07,19:04
Aj v prípade,že som zamestnaná v súkromnej firme,momentálne na materskej(poberám rodičovský prís.)Moc tomu nerozumiem.Čo v prípade,že som na daňovom úrade nebola?Ale daňové priznanie musím podať,lebo som v r.2006 spolu s materským príspevkom zarobila asi 47000Sk.Len neviem na akom tlačive?Bližšie vysvetlené v téme:rodičovská dovolenka a práca na dohodu
Ofélia
17.01.07,19:12
V prípade že ste svoju zmluvu nezaevidovali v ZP a DÚ uf, DÚ hrozí 5000 sk pokutou a ZP neviem. Ešte otázka mám tomu rozumieť, že vy máte ŽL a neboli ste sa zaevidovať ani na DÚ, SP a ZP?
Muška
17.01.07,20:04
A ak som pracovala na dohodu na základe mandátnej zmluvy,ako finančný poradca,vykonávajúci pre mandanta činnosť smerujúcu k náboru poistencov v súlade so zákonom č.580/2004Z.z.o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov?Aj tak mám voči daň.úradu oznamovaciu povinnosť?Tiež musím viesť účtovníctvo?Okrem toho som zamestnancom,momentálne na materskej dovolenke.

Na dohodu - akú ??? - ako zamestnanec? odvádzali za Teba dane ?
Máš licenciu /neviem ako sa to volá/ ? - si SZČO
Na základe akej mandátnej zmluvy? - možno si mala byť živnostník.
sarinka
17.01.07,20:16
ZL nemám,nikto ho nevyžadoval.Daň mi nestrhávali a ja som ju tiež neplatila.
Muška
17.01.07,20:21
čiže:
neodvádzali dane - tzn. , že dohoda o vykonaní práce to nebola
licenciu - nemáš - čiže ani príjem podľa § 6 odst. 2 písm. d) to nebol
príjem bol náhodný, jednorázový ??? -ak áno - potom by to mohlo ísť do § 8
Muška
17.01.07,20:24
A ešte sa opýtam.

Už to nerobíš?
žeby si to zaradila medzi ten § 8 - ako príležitostný príjem.

Ak by sa to opakovalo, mala by si požiadať o živnostenský list
sarinka
17.01.07,20:29
už to nerobím.Čo to znamená §8?Ale aj keď by to bol príležitostný príjem je povinnosťou spoločnosti pre ktorú pracujem odvádzať za mňa daň?Podľa čoho zistím,že to je príležitostný príjem?
Muška
17.01.07,20:33
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí

Tu nepotrebuješ živnostenský list - ak sa nejedná o veľkú sumu a bolo to iba nejaký časový úsek roka - tak by si to mohla sem zaradiť. Nevyplýva Ti z toho platba do SP ani ZP
Muška
17.01.07,20:34
už to nerobím.Čo to znamená §8?Ale aj keď by to bol príležitostný príjem je povinnosťou spoločnosti pre ktorú pracujem odvádzať za mňa daň tu si povinná sama zdaniť v DP?Podľa čoho zistím,že to je príležitostný príjem? vysvetlené vyššie

... v texte
sarinka
17.01.07,20:46
neviem,či je to veľká suma,ale zarobila som 30350Sk.Ale na daňovom úrade odo mňa vyžadujú registráciu.Bolo mi povedané,že spoločnosť ma do soc.poisťovne zahlási.Ale,či tak aj spravili,to neviem.Tá zmluva je ešte stále platná,ale ja som mala vykonávať tú prácu len do 30.09.2006.Už nemám žiadne podklady,aby som to mohla vykonávať aj ďalej.Aký typ daňového priznania som povinná podať?