exoomer
04.12.08,19:14
Dobry den,

pracujem v jednej s.r.o. firme ako brigadnik. Robime tam spolu so spoluziakom, aby sme mali vsetko plne legalne. Problem je vsak ten, ze platime aj DPH a zaroven aj odvody firme. Firme ide 19%, tak ako dan. No pocul som, ze ak nase zarobky nepresiahnu urcitu sumu, da sa nejako vyklznut z platenia dani a preto by som rad vedel:
1) Aka je dana ciastka (cital som nieco okolo 7.000sk/mesiac)
2) Ako postupovat, ak nepresiahneme trzby a tym padom nechceme platit dan zo zarobku
3) Da sa nejakym sposobom pytat dan spat, ak sme uz vyfakturovali urcitym firmam faktury aj s DPH, ale neprekrocili sme dany limit?
Braňo
04.12.08,18:19
Ako brigádnik platíš DPH firme?
:rolleyes:
ekopo
04.12.08,18:22
Vidím, máš v tom trochu chaos. Ak pracuješ na dohodu o brgádnickej práci študentov (tak som vyrozumel), dostaneš mzdu zníženú o zrážkovú, resp. preddavkovú dan vo výške 19%. Do 31.3. si urobíš danové priznanie, na základe ktorého si Ti zrazená dan vráti, nakoľko každý má nárok na základnú nezdaniteľnú čiastku. To je napísané zjednodušene. A nemontuj do toho DPH. To je vyššia matematika. Preštuduj si nasledovné témy:

http://www.porada.sk/t1195-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov.html
http://www.porada.sk/t92475-dohoda-o-brigadnic-cinnosti-odvody-tpp-a-dovp.html
http://www.porada.sk/t91381-dohoda-o-brigadnickej-praci-studenta.html
exoomer
04.12.08,20:21
Takze jednoducho povedane: zakaznik zaplati sumu (v nej je zahrnuta cena za pracu + 19% firme + 19% zrazkova dan) a nam na konci, po podani danoveho priznania dojde praca + zrazkova dan a firme ostane tych 19% ano?
Rozalka
04.12.08,20:25
Také jednoduché to zas nie je:
zákazník zaplatí cena za prácu + 19% DPH.
Pri podaní daňového priznania: (cena za prácu bez DPH - výdavky spojené s tou prácou). Toto sa odaní 19% daňou z príjmov a daň sa odvedie.
Zostane = (cena za prácu - výdavky spojené s tou prácou - zaplatená daň z príjmov)
exoomer
04.12.08,20:30
cize napr ak chcem cisty zisk z nejakej prace mat 1.000sk, aku musi firma fakturovat sumu (ak bere firma 19% zo sumy pre seba)?
1.000sk + 19% firme + 19% dan?
evina
04.12.08,20:34
Exoomer, ako Ekopo napísal vážne máš v tom chaos. Ak pracuješ naozaj ako brigádnik-dal Ti Ekopo linky. Ty ak pracuješ na dohodu, zamestnávateľ Ti zráža zjednoduším daň príjmu- neostáva firme ale odvádza ju štátu.

ja sa pozastavím skôr pri Tvojom bode 3. Kto fakturoval firmám /ak si brigádnik nefakturuješ/...Prečo sú faktúry s rozpisom DPH. Ste platiteľmi DPH, máte od DÚ registračné číslo? žiadna daň nepatrí firme - ani daň z príjmu ani DPH - to všetko patrí štátu. Obávam sa, že sa kvôli tej DPH môžeš dostať do problému. Skús ešte raz presne definovať čo vlastne si- zamestnaný na dohodu, živnostník ?????
marjankaj
04.12.08,20:37
cize napr ak chcem cisty zisk z nejakej prace mat 1.000sk, aku musi firma fakturovat sumu (ak bere firma 19% zo sumy pre seba)?
1.000sk + 19% firme + 19% dan?

Veď tebe to môže byť jedno koľko si firma vyfakturuje. To je jej problém. Ak dostaneš svojich 1000,-Sk v čistom, tak by si mal byť spokojný. Naviac ak podáš daňové priznanie ešte ti môžu vrátiť, ak nemáš vysoké príjmy.(nad 98496 Sk)
exoomer
04.12.08,20:43
Tam ide o to, ze zakaznikov si zhanam viac menej sam. Pod firmou pracujeme len aby sme boli legalne :o) Takze ak ja dohodenm za web 5.000, chcel by som si vediet vypocitat aky bude moj cisty zisk. Pretoze momentalne je to tak, ze cisty zisk je precisteny o nejakych 41% [19% firme (uz zo zdanenej ceny) a 19% dan] cize ak je zakazka vybavena na 1416sk, moj cisty zisk je len 1000sk. Ale ak by sa mi ta dan na konci roka vratila, tak by som cenu dal nizsiu (1190sk => 840sk mne, 19% dan ktora sa mi vrati a 19% firme). V tom je ten hlavny problem, ktory sa pokusam vyriesit, ci mam davat ceny o tych 41,61% drahsie (s tym ze uz dan neuvidim) alebo ich mam zdvihnut len o 19% firme a dan sa mi po danovom priznani vrati.
m.hladka
04.12.08,20:47
Zrejme chce vedieť, koľko by mala mať firma tržby, aby mohol mať napr. tých 1000.- Sk. Mne to vychadza asi 1417,- Sk. Zrejme je tam akási dohoda, že sa práca odvíja od tržieb a dohodárovi sa vyplatí, po odpočítaní 2x 19%. Ja som to tak nejak pochopila. Zlé?
m.hladka
04.12.08,20:52
Tak to si musíš urobiť prepočet na rok, aby si vedel koľko asi zarobiš všetky príjmy v roku.
Odpočitateľná položka na rok 2008 je 8 208,-/mes., t.j. rok 98 496,- Sk. Ten rozdiel zdaníš a podľa toho zistíš koľko sa ti vráti.
exoomer
04.12.08,20:59
Presne :o) ja chcem za tu pracu 1000sk, cize musim pripocitat 2x19%. Ale ak by mi ta dan isla spat (kedze neprekrocim ten limit rocny) tak by stacilo pripocitavat 1x19% (firme) pretoze ta druha 19% (dan) by mi prisla spat na konci roka (alebo mesiaca?)
marjankaj
04.12.08,21:00
Tam ide o to, ze zakaznikov si zhanam viac menej sam. Pod firmou pracujeme len aby sme boli legalne :o) Takze ak ja dohodenm za web 5.000, chcel by som si vediet vypocitat aky bude moj cisty zisk. Pretoze momentalne je to tak, ze cisty zisk je precisteny o nejakych 41% [19% firme (uz zo zdanenej ceny) a 19% dan] cize ak je zakazka vybavena na 1416sk, moj cisty zisk je len 1000sk. Ale ak by sa mi ta dan na konci roka vratila, tak by som cenu dal nizsiu (1190sk => 840sk mne, 19% dan ktora sa mi vrati a 19% firme). V tom je ten hlavny problem, ktory sa pokusam vyriesit, ci mam davat ceny o tych 41,61% drahsie (s tym ze uz dan neuvidim) alebo ich mam zdvihnut len o 19% firme a dan sa mi po danovom priznani vrati.

Tých 5000 je vrátene DPH? Ja neviem akú máš dohodu s firmou? Firma za teba platí preddavky na daň z príjmu a úrazové poistenie. Aspoň si myslím, keďže pracuješ ako brigádnik. A koľko ti dá z tržieb, ktoré jej získaš to by ste mali mať dohodnuté písomne. Na konci roka ti dá potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch a na základe toho môžeš podať daňové priznanie.
evina
04.12.08,21:04
Presne :o) ja chcem za tu pracu 1000sk, cize musim pripocitat 2x19%. Ale ak by mi ta dan isla spat (kedze neprekrocim ten limit rocny) tak by stacilo pripocitavat 1x19% (firme) pretoze ta druha 19% (dan) by mi prisla spat na konci roka (alebo mesiaca?)

Daň Ti môže byť vrátená na konci roka, resp. po podaní DP za rok 2008 t.j. cca do konca apríla 2009. To je jedných 19%-daň z príjmu.

Firma odvádza tých podľa teba druhých 19%. Tu pre Tvoju informáciu, ona nedovádza celých 19% lebo si na vstupe odpočítava nejakú časť, čiže rozdiel ostáva firme. Z toho ešte platí za Teba úrazové poistenie.
exoomer
04.12.08,21:06
tzn. ze ak do roka nezarobim viac ako 98 496sk,- tak mi po danovom priznani vratia DPH ktore som odovzdaval cely rok?
evina
04.12.08,21:09
tzn. ze ak do roka nezarobim viac ako 98 496sk,- tak mi po danovom priznani vratia DPH ktore som odovzdaval cely rok?

Áno, ak tie príjmy budú z dohody. Podáš si Ty sám DP typu A a daň Ti bude vrátená.
evina
04.12.08,21:15
Teraz ma napadlo, daň nemusíš platiť mesačne, ak u toho zamestnávateľa podpíšeš Vyhlásenie....na uplatňovanie nezdaniteľnej čiastky mesačne. To by ten príjme mesačne nesmel prekročiť vyššie spomínaných 8 208,- SK,
marjankaj
04.12.08,21:17
tzn. ze ak do roka nezarobim viac ako 98 496sk,- tak mi po danovom priznani vratia DPH ktore som odovzdaval cely rok?

Nevrátia ti žiadnu DPH. Vrátia ti len tie strhnuté preddavky na daň z príjmu.