scorpions
04.12.08,19:24
Dobrý deň,
potrebovala by som od Vás radu.Moja švagriná má postihnutú dcérku ( je hluchá), ale nakoľko stavajú dom a potrebujú peniaze, vrátila sa do práce a dcérka je pri opatrovateľke ( kamarátke ktorá je tiež na materskej ). No od januára ak ostane v práci tak jej zoberú materskú. Poradili jej aby si niekoho najala k malej čo sa bude o ňu starať ale vraj to musí byť na živnosť. Uvažovala že jej mama sa bude o malú starať. A zaujíma ju že keď si otvorí živnosť a je už na dôchodku, či bude platiť poplatky a odvody do poisťovní a ak áno tak v akej výške? Vpred Vám ďakuje za radu.
scorpions
05.12.08,09:56
nikto mi nevie poraidť.....prosím!!!!!!
Nadena
05.12.08,10:01
Ahoj
A stará mama to nechce robiť zadarmo?
Stina
05.12.08,10:12
Odvody do SP zatiaľ platiť nebude, až po podaní DP za predchádzajúci rok.
Chobot
05.12.08,10:46
Dobrý deň,
potrebovala by som od Vás radu.Moja švagriná má postihnutú dcérku ( je hluchá), ale nakoľko stavajú dom a potrebujú peniaze, vrátila sa do práce a dcérka je pri opatrovateľke ( kamarátke ktorá je tiež na materskej ). No od januára ak ostane v práci tak jej zoberú materskú. Poradili jej aby si niekoho najala k malej čo sa bude o ňu starať ale vraj to musí byť na živnosť. Uvažovala že jej mama sa bude o malú starať. A zaujíma ju že keď si otvorí živnosť a je už na dôchodku, či bude platiť poplatky a odvody do poisťovní a ak áno tak v akej výške? Vpred Vám ďakuje za radu.

Nesedí mi to s tou materskou. Nie je náhodou na rodičovskej dovolenke? Pretože ak by začala robiť, tak nárok na materskú automaticky stráca.
Nadena
05.12.08,12:14
To už je čo, že si staré mamy budú na živnosť opatrovať vnúčatá?
brčko
05.12.08,12:17
skús si prečítať, sa opýtať tu. Niekto tento link pridal do témy o materskom (musím ho dodatočne oceniť, ak nájdem ten príspevok).
http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26

môžeš sa aj spýtať

Ak už poberaš rodič.príspevok, t.j. poberáš ho za obdobie začínajúce najneskôr od 31.12.08, tak sa u teba postupuje podla ešte teraz plateného zákona o rodič.príspevku. Takže aby si nestratila nárok na RP, tak nesmieš dať dieťa do štátom dotovanej škôlky. Pracovať aj na prac.zmluvu môžeš, o rodič.príspevok neprídeš.

P.s. tak som našla ten príspevok, kde je uvedený tento aj iný link:
http://www.porada.sk/883834-post32.html