EkoMax
05.12.08,09:01
prosím o radu. Dopočula som sa, že agentúra dočasného zamestnávania nie je povinná vykonávať exekučné zrážky zo mzdy zamestnanca. Neviem na ktorý § ktorého zákona sa pozrieť, aby som si to overila.
Ak s takýmto prípadom máte skúsenosti, napíšte mi prosím ako postupovať.
Katka91
05.12.08,08:18
No neviem, veľmi sa mi to nezdá. Podľa mňa, ak aj ide o dočasné zamestnanie, ale agentúra je platiteľom mzdy a iných príjmov, zrážky na základe exekučného príkazu vykonávať musí.
tuta
05.12.08,08:50
Kedysi platilo, že agentúra v zmysle zákona o službách zamestnanosti č. 5/2004 Z.z. §31 ods.2 nesmela vykonávať zrážky zo mzdy dočasného zamestnanca.

Presná citácia zákona:

(2) Agentúra dočasného zamestnávania nesmie vykonávať
zrážky zo mzdy dočasného zamestnanca s výnimkou
zrážok podľa osobitného predpisu.36)

Ale vyzerá, že to bolo zrušené.
EkoMax
05.12.08,09:03
kde to viem zistiť ?
Katka91
05.12.08,09:06
kde to viem zistiť ?

zákon č. 233/1995 - Exekučný poriadok
Katka91
05.12.08,09:22
zákon č. 233/1995 - Exekučný poriadok

prípadne ešte 5/2004
EkoMax
05.12.08,09:43
Kedysi platilo, že agentúra v zmysle zákona o službách zamestnanosti č. 5/2004 Z.z. §31 ods.2 nesmela vykonávať zrážky zo mzdy dočasného zamestnanca.
(Ale vyzerá, že to bolo zrušené.

Kde zistím, či to ešte platí ? Volala som 4 exekútorom, ale ani jeden mi nevedel povedať, ako postupovať.
Katka91
05.12.08,15:27
Kde zistím, či to ešte platí ? Volala som 4 exekútorom, ale ani jeden mi nevedel povedať, ako postupovať.

Pozerala som na www.iura.sk aktuálne znenie zákona, ale v tom par. 31, ods. 2 je už niečo celkom iné, takže zrejme to bude naozaj zrušené. A v Exekučnom poriadku som niečo takéto tiež nenašla. Pracovala som na exek. úrade, ale tiež si nepamätám, že by sme sa tam s niečím takýmto stretli. Skús si ešte prejsť ten zákon 5/2004.
Katka91
05.12.08,15:47
Pozerala som na www.iura.sk (http://www.iura.sk) aktuálne znenie zákona, ale v tom par. 31, ods. 2 je už niečo celkom iné, takže zrejme to bude naozaj zrušené. A v Exekučnom poriadku som niečo takéto tiež nenašla. Pracovala som na exek. úrade, ale tiež si nepamätám, že by sme sa tam s niečím takýmto stretli. Skús si ešte prejsť ten zákon 5/2004.

Nedá mi to pokoj, pozerala som ešte raz ten zákon a našla som par. 62, ods. 5, ktorý znie: "(5) Zamestnávateľ nesmie vykonávať akékoľvek zrážky zo mzdy alebo inej odmeny poskytovanej zamestnancovi za vykonanú prácu v súvislosti s jeho prijatím do zamestnania a vykonávať akékoľvek zrážky zo mzdy alebo inej odmeny poskytovanej zamestnancovi za vykonanú prácu v súvislosti so sprostredkovaním zamestnania v prospech osoby, ktorá sprostredkovala zamestnanie."
Ja teda neviem, je to tak dosť krkolomne napísané, ale podľa mňa sa tam hovorí o zrážkach zo mzdy, ktoré súvisia s prijatím zamestnanca v prospech osoby, ktorá sprostredkovala zamestnanie, teda nejedná sa o exekučné zrážky. Ale je to môj názor, bolo by fajn, keby sa niekto k tomu ešte vyjadril, nerada by som ti poradila zle;) Každopádne, ak sa dozvieš niečo nové, napíš, celkom ma to zaujíma.
EkoMax
05.12.08,19:42
Zatiaľ som nič nezistila, ale po telefonických hovoroch s exekútormi som im zaslala vyjadrenie aj s prefotenou časťou zákona 5/2004 § 31 ods. 2 kde sa o tom hovorí. Počkám čo mi odpíšu. A určite dám vedieť.
maux
12.12.08,09:00
Kde zistím, či to ešte platí ? Volala som 4 exekútorom, ale ani jeden mi nevedel povedať, ako postupovať.
Uz je to zrusene asi tri alebo styri roky. na 100%. Je potrebne zrazat ako normalnemu zamestnancovi.
Jana26
12.12.08,09:28
Ja pracujem v aagentúre dočasneho zamestnávania a exekučné zrážky účtovníčka normálne zráža podľa exekučného príkazu.na výplatnej páske napíše exekúcia a strhne mu sumu ktorú prišla od exekútora.