evelien
26.05.05,15:05
Po krásnych témach Registratúrny poriadok a Ochrana osobných údajov som sa pustila do štúdia zdravotného poistenia. To je teda hŕba príspevkov :eek: Rozhodla som sa totiž, že ušetrím firme peniaze na šéfovi - k tomuto rozhodnutiu som dospela po prečítaní jednoho článku od p. Mihála, ale teraz ho nie a nie nájsť. Prosím vás o komentáre k jednotlivým bodom, či súhlasite s mojim rozhodnutím a návrhom riešenia:
1.
s.r.o. s jedným spoločníkom bez odmeny, ten je konateľom bez odmeny a zároveň zamestnancom. Mesačne chce mať cca Sk 14.000,-- (skromný to človek). Rozhodla som sa, že mu dám výpoveď. :D
2.
Ako konateľovi mu tiež nedám žiadnu odmenu.
3.
Ako spoločníkovi mu dám mesačne odmenu za prácu pre spoločnosť Sk 16.000,--. On si zaplatí DzP 19%, ZP 4% a firma ZP 10%. Ale tu mi vyskakujú otázky:
a/ keďže sa takýto človek nepovažuje za zamestnanca ani za SZČO, aký typ zmluvy s ním mám uzatvoriť?
b/ a čo s jeho dôchodkom? Má ten druhý pilier.
c/ a čo teda vôbec je, keď nie je zamestnanec ani SZČO?
4.
prijímame nového spoločníka, ten nebude dostávať nič, iba mu bude vyplatený podiel zo zisku. Je živnostníkom, tak sme sa rozhodli, za obchody, ktoré nám sprostredkuje, nám bude ako živnostník fakturovať 5% z objemu obchodu.

Tak čo, rozhodla som správne? A viete mi odpovedať na veci, ktoré som nepochopila? Pozerám na to, a tento príspevok vyzerá ako zápis z porady :o
evae
26.05.05,13:16
no ja riesim nieco podobne. zalezi ci ten tvoj sef ma aj ine zamestnanie, ved nejake odvody do SP platit musi, ved co by bolo s nemocenskym, dochodkom....

ten moj je zamestnancom v tejto firme, jediny spolocnik a zaroven konatel nateraz bez odmeny. a moj plan je podobny, ale len podobny. ma nejake prasule ako zamestnanec, ma druhy pilier a treba platiti aj nejake dane a tak :) avsak peniaze, ktore chce po kazdej akcii ako odmenu mu dam ako odmenu konatelovi za bytie konatelom. okamzite neplati nic, len po podani dan. priznania za rok 2005 z toho zrejme bude musiet odviest ZP, 14% (to je celkom usetreny penez nie?) pretoze z odmeny konatelovi neplati spolocnost 10% ale rovno konatel 14% nakolko je povazovany za SZCO, ale to sa ma tiez od leta vraj zmenit... ale neviem, dan sa plati ihned alebo tiez az po podani dan. priznania?

to fakturovanie 5%, to je kvazi zbieranie nakladov a zaroven odmenovanie druheho spolocnika?
veronica
26.05.05,14:07
Mňa by tiež zaújímalo to čo sa pýtala Evelin...
Stretol sa už niekto s tým?:D
Manual
26.05.05,14:34
Evelin to sú nejakí blbí šéfovci, keď vlastní zamestnanci takto s nimi zametajú xi-xi-xi...
A rozhodujú o nás bez nás druhý Mníchov...
Bez urážky
Ahoj
evelien
27.05.05,08:39
Ja si myslím, že je úplne jedno, či bude platiť preddavky na daň teraz, alebo zaplatí daň potom. Ale myslím, že je jednoduchšie platiť po troche ako naraz veľa.
Tých 5% je presne tak, ako píšeš. Preddavky na podiel zo zisku nie je možné vyplácať a keďže sa snažíme nevykazovať príliš veľký zisk, tak by sa mu ako podiel na zisku moc peňazí neušlo. I keď som niekde čítala príspevok od p. Mihála, že v konečnom dôsledku sa viac oplatí vykazovať zisk, ako ísť do straty, tak si na tento krok zatiaľ netrúfam, lebo ma tu stále strašia, že by sme mali potom platiť preddavky na daň z príjmu. A keďže sme menšia firma, tak vyhadzovať prachy len tak, by nás v prípade nejakého zlého obdobia mohlo zložiť na kolená. Ozaj, aká je min. výška zisku, z ktorej sa začínajú vypočítavať tie preddavky?
No a ešte odpoveď to Manual: šéf nie je blbý, to skôr ja - som príliš aktívna. A keďže sa tomu moc nerozumie, tak dá na mňa. Preto prosím o radu tu, aby som mu náhodou neskrachovala firmu :D
evae
27.05.05,09:10
to manual: povedzme, ze mam dobry vplyv na svojho sefa ;)
to evelien: v sucastnej dobe je lepsie vykazovat nejaky ten zisk, po prve preto, ze sa do roznych sutazi atd davaju vykazy (neviem ci sa zucastnujete, no my ano, potrebujem plus), dalsia vec je v pripade ziadania uveru (ten sme tiez vybavovali)... a myslim, ze ten sposob ako som pisala s konatelom je spravny. vykazovat mu odmeny. ak ma ten tvoj aj iny pracovny pomer, tak staci ked bude v tej vasej firme len ako konatel (zrejme na mandatnej zmluve). ten moj tu musi ostat aj zamestnany, pretoze inde nie je. takze bude poberat dva platy.
a naozaj s tymi nakladmi pozor, fakt sa moze stat, ze pride zle obdobie a 5% vas polozi... ale tam viac vidis ty, ake mate zmeny v trzbach.
evelien
27.05.05,09:18
a naozaj s tymi nakladmi pozor, fakt sa moze stat, ze pride zle obdobie a 5% vas polozi... ale tam viac vidis ty, ake mate zmeny v trzbach.

ja som myslela nie tých 5 %, ale preddavky na daň z príjmu. Vôbec neviem, ako sa počítajú. Ale známy vykázal väčší zisk a teraz musí platiť kvartálne nejaké peniaze - myslím okolo 40 tisíc. A to si zatiaľ nemôžeme dovoliť. Pokašle sa mi nejaká väčšia zákazka a ako firma by sme mohli ísť do kelu. A potom už fakt neviem, z čoho by sme tie prachy na daňový úrad posielali. Chcem vedieť teda, že aký najvyšší zisk môžem vykázať, aby sme v budúcom roku neplatili preddavky na daň zo zisku. Nevieš, hm?
evae
27.05.05,10:35
nie, ale myslim ze dan zprijmu preddavkovo sa plati z akehokolvek plusoveho vykazu na konci roku. neplatis iba v pripade, ak mas danovu stratu
juliska
27.05.05,11:12
V prípade právnickej osoby: ak posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu 50.000,- platí preddavky štvrťročne a ak presiahla 500.000,- platí mesačne.
V prípade fyzićkej osoby: ak posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu 20.000,- Sk platí predavky štvrťročne a ak presiahla 500.000,- platí mesačne.
evelien
30.05.05,05:28
V prípade právnickej osoby: ak posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu 50.000,- platí preddavky štvrťročne a ak presiahla 500.000,- platí mesačne.
V prípade fyzićkej osoby: ak posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu 20.000,- Sk platí predavky štvrťročne a ak presiahla 500.000,- platí mesačne.

A v akej výške sú tie preddavky?
evelien
30.05.05,05:33
A práve sa mi podarilo nájsť ten fajn článok od pána Mihála. Pripájam, ak sa niekto k nemu nedostal, tak možno pomôže.
evelien
01.06.05,05:30
No už som uzavrela túto kapitolu:
1. šéfovi výpoveď nedám, len mu znížim mzdu na minimum
2. aj odmenu konateľa mu dám, a nech si ZP a DzP platí sám

Tak som chcela ušetriť, ale keď on musí zostať tým zamestnancom, čo už. Bola som príliš iniciatívna :(
evae
01.06.05,05:35
ale tym mu trosku navysis odvody, nie? ved celkove odvodove zatazenie zamestnanca je 13,4% tym, ze mu das odmenu ako konatelovi, zaplati si 14% to je o cosik viac, ako keby si mu to odmenu dala ako zamestnancovi :) alebo ide o to, aby usetrila firma, na odvodoch? tym padom je to fajn, len aby ta nezvozil, ze on teraz plati viac... to vies, konatelia hihi
mischo98
02.06.05,13:33
evelien:
je jedno ci mu das vypoved alebo bude mat odmenu za pracu spolocnika, pretoze podla vsetkych relevantnych zakonov, (dan z prijmu, soc. aj zdravot. poisteni) sa spolocnik, ktory pobera za svoju cinnost prijem zo zavislej cinnosti za pracu pre spolocnost povazuje za "zamestnanca" (akurat sa nan nevztahuje zakonnik prace). Odvody musi z takehoto prijmu platit do zdrav. aj soc. poistovne.
rozdiel je iba pri odmene za vykon konatelskej funkcie, tento prijem nie je vymeriavacim zakladom pre soc. poistovnu, iba si ako szco z neho bude platit ZP. podla mna vsak ide z hladiska dane z prijmu o prijem zo zavislej cinnosti, a preto MUSI spolocnost odvadzat preddavok na dan z tohto prijmu.
ak sme pri setreni penazi, najlepsia alternativa by bola, aby obaja spolocnici mali zivnost, v tom pripade by si mohli k tomuto prijmu uplatnovat vydavky /minimalne pausal 25%/