svbpribinova
05.12.08,09:35
mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde :confused:) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi :(, tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova
Chobot
05.12.08,08:53
mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde :confused:) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi :(, tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova

Zatepliť bytový dom nie je povinnosť - je to možnosť, o ktorej rozhodujú vlastníci bytov hlasovaním. Žiadny zákon takú povinnosť neukladá. To ani nemôže, to je ako keby chcel niekto zákonom prinútiť majiteľov rodinných domov, že každý rodinný dom musí mať na streche škridľu.
Jozef I
05.12.08,10:11
Hlavne sa netreba nechať obalamutiť, že zateplenie je povinnosť! Nie je! Ako už napísal Chobot. Treba rozum a chladnú hlavu. Ano treba sa pozrieť na výťah, lebo ak ten nie je funkčný, tak tam je hrozba problémov a nedajbože zranenia.
Elena Navrátilová
05.12.08,10:22
mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde :confused:) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi :(, tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova

Podľa mňa si to dotyčný pletie s energetickým auditom budov, domov... takže nepodliehajte žiadnej panike. Keď to bude tvrdiť nech predloží skutočné dôkazy svojho "tvrdenia". A sme zas pritom, že keď chce niekto niečo tvrdiť nech to aj podloží. Keď už ide niekto kritizovať nech to robí konštruktívne.
plada
15.06.11,19:47
Ahojte priatelia,
dnes ma prekvapil jeden sused, ktorý tvrdi. že do konca roka 2015 vraj musia byť všetky domy na Slovensku zateplené, mal na mysli paneláky. Pýtala som sa na číslo zákona, vraj nie je chodiaca encyklopédia.
Máte o tom nejakú znalosť?
Ja si myslím, že si z neho niekto vystrelil.
verkaz
15.06.11,19:57
Nestretla som sa stým. Vlastníci bytov sami rozhodnú, čo je pre nich dobré. Táto povinnosť zateplovať musí byť nejaký blud.
Chobot
15.06.11,21:02
Ahojte priatelia,
dnes ma prekvapil jeden sused, ktorý tvrdi. že do konca roka 2015 vraj musia byť všetky domy na Slovensku zateplené, mal na mysli paneláky. Pýtala som sa na číslo zákona, vraj nie je chodiaca encyklopédia.
Máte o tom nejakú znalosť?
Ja si myslím, že si z neho niekto vystrelil.


Prečítaj si 2. príspevok (ak si ho ešte nečítala)... ;);)

A pozdravuj suseda, čo nemá v hlave encyklopédiu, ale klebety.:rolleyes:
Barbara
16.06.11,04:33
veruže aj ja som to čítala, že do 2015 musí byť,ale iba v nejakom článku
plada
16.06.11,04:45
To, že niečo napíšu v novinách nie je pre mňa relevantná odpoveď, pýtam sa, či je v platnosti zákon, z ktorého to vyplýva.
Inak, Chobot, ďakujem za pripomenutie druhého príspevku, lenže ten bol aktuálny pred tromi rokmi.
Preto som tu pridala tento dotaz. Mohlo sa niečo zmeniť a v tom príleve informácií si človek všetko nevšimne.
Mária27
16.06.11,20:01
Pozri sa na zákon 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov, ale také dátumy v ňom nie sú. Vyberám z neho:

§ 2
Postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov
(1) Postupmi a opatreniami podľa § 1 sú
a) jednotná metodika výpočtu energetickej hospodárnosti budovy (ďalej len "výpočet"),
b) určenie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť nových budov a významne obnovovaných budov,
c) povinné vydávanie certifikátov o energetickej hospodárnosti budov (ďalej len "energetická certifikácia").

§ 13
(1) Povinnosti, ktoré má podľa tohto zákona vlastník budovy, vzťahujú sa aj na správcu budovy vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce, na spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a na bytové družstvo.

§ 14
Povinnosť energetickej certifikácie sa vzťahuje
a) na novú budovu a na významne obnovovanú existujúcu budovu, ktorých kolaudačné konanie sa začalo po 1. januári 2008,
b) na budovu predávanú alebo prenajímanú po 1. januári 2008.
bambulka04
27.09.12,19:13
http://www.energia.sk/clanok/energeticka-efektivnost/znizenie-spotreby-energie-v-eu-prinesie-usporu-50-mld/8123/

Skuste si pozrieť aktualne či vas nedonutia zateplit.Ak Vam pride o 3 roky Energeticky Audit:-)
bambulka04
27.09.12,19:16
Aj Spoločenstva su podniky:-)
Halli
27.09.12,20:09
Aj Spoločenstva su podniky:-)
a čo ? :-)
sito
28.09.12,09:38
Áno! Pre niekoho sú! Len preto aby podnikateľské prostredie vylepšili v tejto zemi.



Treba počúvať po slovensky ...


http://www.youtube.com/watch?v=v1j9a1EY68E

Ve Zlíne, pred záverečnou, " ogaři, dáme si sklenku, poslední "