Dana7
05.12.08,10:00
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, ako postupovať a hlavne ako správne určiť a zúčtovať obstarávaciu cena auta.
Firma kúpila v júni úžitkové auto. Začala ho používať od júla. Dnes k nemu šéf dokúpil ďalšie 4 ks plechových diskov a zimné pneumatiky.
Môžem dať tieto disky a pneumatiky rovno do nákladov, alebo to mám chápať ako technické zhodnotenie v prvom roku obstarania a navýšiť o túto sumu obstarávaciu cenu a do nákladov si to dám len v odpisoch?

Ďakujem
Tweety
05.12.08,09:04
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, ako postupovať a hlavne ako správne určiť a zúčtovať obstarávaciu cena auta.
Firma kúpila v júni úžitkové auto. Začala ho používať od júla. Dnes k nemu šéf dokúpil ďalšie 4 ks plechových diskov a zimné pneumatiky.
Môžem dať tieto disky a pneumatiky rovno do nákladov, alebo to mám chápať ako technické zhodnotenie v prvom roku obstarania a navýšiť o túto sumu obstarávaciu cenu a do nákladov si to dám len v odpisoch?

Ďakujem
Môžeš to zaúčtovavať priamo do nákladov.
Rozalka
02.02.10,08:38
Ako posudzujete nákup zimných pneumatík (ZP)?
Verím tomu, že názory budú 50/50.

Som toho názoru, že ide o daňový výdavok, lebo
- kúpou ZP nedošlo k zhodnoteniu majetku
- výdavok je povinný, prikazuje mi to iný predpis

Môžem takto postupovať, ak
- obstaranie ZP je súčasťou obstarania vozidla?
- medzi obstaraním vozidla a ZP prešlo pár dní?

V tejto súvislosti mi potom napadajú takéto myšlienky:
- ak je kúpa ZP súčasťou kúpy vozidla, pripočítam ich k cene vozidla, ale
aký je v tom potom rozdiel, ak ZP kúpim za 4 dni? Mám tiež pripočítať? Prečo?
- ak to neposúdime ako TZh, môže byť cena ZP akákoľvek?


Už neriešim "v roku obstarania", pretože v roku obstarania príde aj taký čas, že musím auto obuť na zimu, čo mi prikazuje predpis o premávke na komunikáciách.

Aj vy mávate takéto pochybnosti?
JM1968
07.03.10,18:28
Dobrý večer, prosím vie mi niekto poradiť, či je kurzový rozdiel z faktúry za kúpu auta v zahraničí súčasťou obstarávacej ceny vozidla?Ďakujem.
azla
07.03.10,19:30
Nie.
Vyberám z postupov účtovania iba toto písmeno ...


§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku


(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
...
g) kurzové rozdiely,
JM1968
07.03.10,19:35
Nie.

Vyberám z postupov účtovania iba toto písmeno ...


§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku


(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
...
g) kurzové rozdiely,

Ďakujem veľmi pekne.
ivan999
08.03.10,09:58
Dobry den,

Kupili sme nove uzitkove auto z Polska. Sme platcami DPH uctujeme v JU. Platili sme zalohu asi 5% z hodnoty automobilu a o mesiac zvysok. Ako mam zauctovat tych 5% ako prevazkova rezia??? Lebo automobil sme nadobudli az ked sme doplatili zvysok. A ako potom s odpismi? dakujem
MartinaZC
19.10.10,08:07
Prosím o radu: myslím si správne, že pri obstaraní vozidla účtujem kolok pri evidencii na DI, dialničnú nálepku, autopoťahy...... ako réž. náklady a nepripočítavam to k obstarávacej cene vozidla?
Môžem si uplatniť DPH z pohon. hmôt aj pri spôsobe uplatňovania paušálu 80%. A v tomto prípade nemusím evidovať km a viezť knihu jázd? Vopred ďakujem za radu.
ALEXOLIVER
03.05.11,07:17
ahojte, chcela by som sa spýtať na obstarávaciu cenu auta kvôli zdaňovaniu. Spoločnosť obstarala nové auto formou krátkodobého finančného prenájmu /auto sa prenajíma, ale nie je v majetku firmy, nakoniec sa vráti/, pri obstaraní sa odpočíta DPH. Chcela by som si potvrdiť, obstarávacia cena auta, ktoré bude používané aj na súkromné účely a bude sa zamestnancovi zdaňovať 1%, bude bez DPH? Ďakujem.
Mária.K.
03.05.11,11:14
ahojte, chcela by som sa spýtať na obstarávaciu cenu auta kvôli zdaňovaniu. Spoločnosť obstarala nové auto formou krátkodobého finančného prenájmu /auto sa prenajíma, ale nie je v majetku firmy, nakoniec sa vráti/, pri obstaraní sa odpočíta DPH. Chcela by som si potvrdiť, obstarávacia cena auta, ktoré bude používané aj na súkromné účely a bude sa zamestnancovi zdaňovať 1%, bude bez DPH? Ďakujem.
Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá DPH, na účely zdaňovania vo výške 1% zamestnancovi, sa cena vozidla o túto DPH zvýši.
Pripájam znenie ustanovenia ZDP, ktoré upravuje výšku ceny zahrnovanú do príjmov zamestnanca:

(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, /6/ na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši.
ALEXOLIVER
03.05.11,18:43
ďakujem pekne za odpoved.