halúzka
05.12.08,11:05
Dobrý deň, poprosím o radu skúsenejších!

Spoločnosť(SRO, PÚ - platca DPH) je v prenajatých priestoroch a už si obstarala novú nehnuteľnosť ktorú bude používať na pod.účely. Nehnuteľnosť je už zapísaná v katastri, ale stále ju nemám zaradenú do majetku, nakoľko tam prebiehajú stavebné úpravy a nevyužívame ju zatiaľ. Už mi chodia faktúry za plyn, eletrinu, vodu..atď., na tú novú nehnuteľnosť ktorú vlastníme.
Ako zaúčtovať preddavky na plyn, elektrinu, vodu...?
Zatiaľ to dávam na 042 - nakoľko nehnuteľnosť nepoužívame. Je to tak správne?
halúzka
05.12.08,10:51
prosím skúsenejších.....
KEJKA
05.12.08,13:53
robíš správne, hoci ja by som budovu zaradila, ked mám LV.
Neuplatníš daňové odpisy, ak uznáš za vhodné, kedže budovu nevyužívaš.
Neviem akého charakteru sú tie stavebné úpravy - ak bránia riadnemu užívaniu - teda robíš technické zhodnotenie, tie náklady na energie súvisia s obstaraním. Potom je to jasná 042.
KEJKA
06.12.08,07:45
súhlasím....ja som hovorila o budove ako celku a o prípade ked sa bud využiva alebo nevyuživa.
Rozšírenie mojej odpovede o prípad súčasného využívana a zhodnocovana vítam,
zuzlik0402
13.02.10,08:39
Dobrý deň,

mám presne rovnaký problém, firma obstarala budovu, ktorá ešte nie je skolaudovaná a tým pádom ani zaradená a stále ostáva na 042. Všetky náklady, ktoré počas roka s touto budovou súviseli, nechávam na 042. Ale čo ďalej?

Môžem v roku zaradenia budovy tieto náklady napr. na elektrinu preúčtovať do nákladov na 502 alebo budú tvoriť súčasť hodnoty majetku na 021?

A kým všetko tento rok dávam na 042, môžem si normálne uplatňovať DPH z týchto faktúr za elektrinu, vodné, stočné a pod.?

Ďakujem.