Marína
26.05.05,17:01
Prosím o radu, alebo váš názor. Potrebujem od 1.6.2005 prihlásiť dôchodcu (ako zamestnanca) do SP a ZP. Má 64 rokov. Problém spočíva v tom, že výmer má zatiaľ ako invalidný dôchodca. v Zák. 461/2003 Z.z. § 80 ods.2 druhá veta znie: Invalidný dôchodok sa považuje odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku za starobný dôchodok. Z toho vyplýva, že z invalidného dôchodcu sa stane starobný. Volala som do SP na dôchodkové.Potvrdili mi, že z ich hľadiska je zatiaľ invalidný, prehodnocovať jeho invaliditu nebudú, pretože už dovŕšil dôchodkový vek a výmer na starobný dôchodok dostane možno v tomto roku(dosť skoro, ešte raz upozorňujem, že má 64 rokov). Konzultovala som v SP s odborníčkou na odvody, ale aj ona mi nedala jednoznačnú odpoveď, že sa na to ešte pozrie, ako ho posudzovať.
Je to pre mňa dôležité nielen kôli jeho zaregistrovaniu v SP(či už invalidný alebo starobný), ale dôležité je jeho zaradenie kôli odvodom a to nielen do SP, ale aj ZP. Povedzte mi svoj názor, prosím, lebo v pondelok ho idem zaregistrovať a nielen ja, ale aj oni sami nevedia ako.
p. dr. Mihál, aj vy mi pomôžte, prosím.
Marína
Jana Motyčková
27.05.05,07:07
Jednoznačne by som ho považovala za starobného dôchodcu - tak ako uvádzaš, podľa § 80 ods.2 "Invalidný dôchodok sa považuje odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku za starobný dôchodok", čiže poberá starobný dôchodok.
Marína
27.05.05,15:11
Už mi je to jasné.
§ 263 ods. 9 - Invalidný dochodok uvedený v ods. 1, ktorého poberateľ pred 1. januárom 2004 dovŕši vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža, alebo vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu, sa považuje od 1. januára 2005 za starobný dôchodok.
§ 263 ods. 12 - Invalidný dôchodok uvedený v odseku 9 sa vypláca po 31. decembri 2004 zo základného fondu starobného poistenia. atd.
Volali mi dnes po včerajšej konzultácii zo Sociálnej poisťovne. Vedúca odboru dôchodkového a vedúca odboru poistného sa zhodli, že pri posudzovaní invalidného dôchodcu je potrebné použiť uvedené znenia. Súčasne vedúca odboru dôchodkového mi povedala, že pri najbližšom zvyšovaní dôchodku, by menovaný už mal mať na výmere uvedný text starobný a nie invalidný dôchodok. Invalidný dôchodca ak dovŕši vek 60 resp.57 rokov, už sa nebude jeho invalidita preskumávať, ale automaticky(viď predchádzajúci text) sa z neho stáva starobný dôchodca.
Marína