Natalka12
05.12.08,12:32
Dobrý deň,chcem sa opýtať otázku, na ktorú neviem nájsť odpoveď.Môže mi po rozvode manžel zrušiť mne aj nášmu maloletému synovi právo na užívanie bytu, kde teraz bývame?Byt nie je v BSM, je výlučným vlastníctvom manžela.Predpokladám, že dieťa bude zverené mne( mali sme súd o UÚPP do rozvodu, kde dieťa zverili do opatery mne na čas do rozvodu), pretože otec nejaví o svojho syna žiaden záujem.Manžel podal žiadosť o rozvod a vyhráža sa nám, že nás vyhodí po rozvode z bytu aj s malým.Vôbec ho nezaujíma, kde pôjdeme.Ďakujem za radu.
Chobot
05.12.08,11:56
Dobrý deň,chcem sa opýtať otázku, na ktorú neviem nájsť odpoveď.Môže mi po rozvode manžel zrušiť mne aj nášmu maloletému synovi právo na užívanie bytu, kde teraz bývame?Byt nie je v BSM, je výlučným vlastníctvom manžela.Predpokladám, že dieťa bude zverené mne( mali sme súd o UÚPP do rozvodu, kde dieťa zverili do opatery mne na čas do rozvodu), pretože otec nejaví o svojho syna žiaden záujem.Manžel podal žiadosť o rozvod a vyhráža sa nám, že nás vyhodí po rozvode z bytu aj s malým.Vôbec ho nezaujíma, kde pôjdeme.Ďakujem za radu.

Máš skutočne na myslil užívacie právo? Nemyslela si náhodou trvalý pobyt?

Ak ide o trvalý pobyt, tak v zmysle zákona o hlásení pobytu občanov č. 253/1998 § 7 ods. 1 tebe môže zrušiť trvalý pobyt, ale nezaopatrenému dieťaťu nie:


(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) .....
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,

Užívacie právo má len majiteľ bytu prípadne jeho manželka. Ty už nemáš užívacie právo k bytu, lebo nie si jeho vlastníkom ani nájomníkom. Nemáš právny základ, ktorý by ti dával nárok na užívacie právo.
Natalka12
05.12.08,16:00
Takže mne keď zruší trvalý pobyt a užívacie právo k bytu a dieťaťu nie? Znamená to , že ja nás môže len tak vyhodiť na ulicu?To som dopadla, keď som sa 10 rokov venovala len rodine, venovala som jej všetok čas a peniaze.