mirka16
26.05.05,17:12
Ahojte!mozete mi poradit? Sme s.r.o. uctujuca v PU, platitel DPH , mozem vystavit fakturu v EUR slovenskemu odberatelovi? Ako to je potom s DPHckou, jednoducho preratam kurzom NBS?
Jana Acsová
26.05.05,15:27
Môžeš, zákon to nezakazuje. Čo sa týka kurzu platí kurz NBS pre deň uskutočnenia účtovného prípadu - účtovný kurz a DPH v deň dodania tovaru alebo služby - daňový kurz.
mirka16
26.05.05,15:31
A co potom s kurzovym rozdielom medzi uskutocnenim dodania tovaru a prijatim platby od odberatela? Niekde som citala, ze pokial vyde kurzova strata, nie je uznany ako danovy vydavok. hmmm ? A pokial tak fakturu vystavim, musi tam byt uvedeny kurz, ktorym to preratam?
Jana Acsová
27.05.05,06:23
Priznám sa, už som sa dávno nezaoberala týmto problémom, ale však máme aj ďalších poraďákov.

Z mojej strany toľko:
Fakturácia v cudzej mene by mala byť zmluvne dohodnutá, alebo vyplývať z vašich všeobecných obchodných podmienok. Mám veľmi zlé skúsenosti, ak sa súbežne na faktúre uvádzajú dve meny, lebo zvyčajne niečo nesadne (napr. tvoj odberateľ bude účtovať v iný deň, DPH uplatňovať v iný deň - hovorím len hypoteticky) a vtedy začínajú medzi obchodnými partnermi hádky. Takže podľa mňa nič neporušíš ak budeš účtovať len v EUR.
Čo sa týka kurzových rozdielov - jedným usmernením DR SR boli napadnuté KR medzi tuzemcami, ale od uplatňovania tohto usmernenia sa DR SR stiahlo a považuje ho za nesprávnu interpretáciu zákona (to bolo pred dvoma rokmi ... asi), hovorilo sa tam okrem iného, že kurzový rozdiel nevzniká, iba finančný náklad a výnos a radili účtovať 568 a 668. Ale doba sa zmenila. Pozrela som do postupov § 24 hovorí o účtovaní kurzových rozdielov 563 a 663 a neodvoláva sa (tak ako predtým) na "zahraničné pohľadávky a záväzky", t.j. mám za to, že účty kurzových rozdielov sa používajú na majetok a záväzky znejúce na cudziu menu a to je aj faktúra medzi tuzemcami znejúca na cudziu menu. Overila som to aj v § 24 zákona o účtovníctve, rovnako používa terminológiu "majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene". Z môjho pohľadu sú splnené všetky podmienky pre fakturáciu v EUR medzi tuzemcami. Kurz NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu je dobrý (následne sa robia uzávierkové prepočty - ale to je iná kapitola).
jamajka
27.05.05,10:35
Mirka, máme tiež také faktúry, je to presne tak ako píše AVO, môžeš ju vystaviť v EUR, musíš na ňu napísať akým kurzíkom si ju prerátala, DPH musí byť vyčíslené aj v SKK, ak ti pri jej úhrade vznikne kurzový rozdiel je to daňový náklad (i keď viem, že už bola snaha aby "slovenské kurzové rozdiely"
neovplyvňovali základ dane). Ak ju nebudeš mať do konca roka celú uhradenú, musíš z nej rátať i kurzové rozdiely k 31.12.05.