Benko
05.12.08,15:36
Ahojte, firma rozhodla, že auto zaradené v OM už nebude používať na podnikanie a pri vhodnej príležitosti ho chce predať. Vyradené ešte nie je, ale odpisy už neúčtujem, že? A jasné, že ani daňové nebude mať na konci roka.
Prosím vás, dobre hovorím?
ďakujem.
Ester plus
07.12.08,12:20
Pri účtovných odpisoch neexistuje niečo ako prerušenie odpisovania. Pri daňových odpisoch na druhej strane sa zase neskúma či sa majetok využíva na podnikanie - ale tu sa dajú odpisy prerušiť. Daňové odpisy sa neuplatňujú len vtedy ak majetok nie je k 31.12. v stave. Ak sa teda majetok predá v priebehu roka tak sa daňové odpisy neuplatnia ale naproti tomu môže ísť celá zostatková cena do nákladov bez ohľadu na výšku predajnej ceny.
Tweety
07.12.08,12:45
[quote=Ester plus;888959 Pri daňových odpisoch na druhej strane sa zase neskúma či sa majetok využíva na podnikanie [/quote]

S tým by som si dovolila nesúhlasiť.
§ 22 Zákon o dani z príjmu
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Ester plus
07.12.08,13:15
...a je používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov..., neznamená že koľko krát som ho pri podnikaní použila, ale že bol zakúpený za účelom dosiahnutia príjmov t.j. že si nemôžem zakúpiť taký majetok, ktorý s mojím podnikaním nesúvisí.