clen
30.06.07,23:17
hocijaky, proste chcem vediet kde je napisane ze povodcom registratury je podnikatel...pretoze registratura moze byt vedena len povodcom..
Orsz
30.06.07,21:26
hocijaky, proste chcem vediet kde je napisane ze povodcom registratury je podnikatel...pretoze registratura moze byt vedena len povodcom..


Pozri si typológiu v príspevku č.235 tejto témy - tam som ju pripojila. Ak to potrebuješ pre SZČO - tak ten nemá povinnosť registratúry.
clen
30.06.07,21:42
hej tam je skutocne nieco take napisane, no riadit by sme sa mali skor zakonmi ako nejakymi odporucaniami-ked uz hovorime o povinnostiach a podpora tvrdenia ze podnikatel je na toto povinny mi zatial v zakone chyba
-a bez zakona/vyhlasky a pod predsa nic nemusime...

Chcem poukazat na to ze ten zakon je tak hlupo napisany ze z neho nevyplyva ani to kto je pôvodcom registratury.

a sory za ten otaznik co som pouzil v prispevkoch vyssie- nie je to surne
som tu novy....
Melnick
30.06.07,22:00
hocijaky, proste chcem vediet kde je napisane ze povodcom registratury je podnikatel...pretoze registratura moze byt vedena len povodcom..

Zákon 395/2002 §2 odst.16.:)
Melnick
30.06.07,22:05
hej tam je skutocne nieco take napisane, no riadit by sme sa mali skor zakonmi ako nejakymi odporucaniami-ked uz hovorime o povinnostiach a podpora tvrdenia ze podnikatel je na toto povinny mi zatial v zakone chyba
-a bez zakona/vyhlasky a pod predsa nic nemusime...

Chcem poukazat na to ze ten zakon je tak hlupo napisany ze z neho nevyplyva ani to kto je pôvodcom registratury.

a sory za ten otaznik co som pouzil v prispevkoch vyssie- nie je to surne
som tu novy....

Slovo podnikateľ v § 2 odst.16 skutočne nenájdeš ,ale výraz ako "fyzická osoba" a "právnická osoba" tam skutočne sú.:)
Orsz
02.07.07,15:38
Dnes som volala do štátneho archívu, a výsledok: nemusíííííííím dávať registratúrny plán na schválenie. Uvediem, o aké firmy sa jedná:
1. s.r.o., platca DPH, za rok 2006 povinnosť auditu, za rok 2007 už nie - to je dôležité, aktuálny stav, zamestnancov 18 - nemáme povinnosť
2. a.s. - firma, ktorá prenajíma nebytové priestory, žiadni zamestnanci, platca DPH, povinnosť auditu - nemusí predkladať - vraj nie sme "zaujímaví pre nich" :mee: , no hurá :D .

No čo poviete? Pošlú mi to aj písomne mailom - pred týždňom som to tam posielala, ale ešte mi nestihli odpísať, vraj už každým dňom.
M&G
03.07.07,05:30
Dnes som volala do štátneho archívu, a výsledok: nemusíííííííím dávať registratúrny plán na schválenie. Uvediem, o aké firmy sa jedná:
1. s.r.o., platca DPH, za rok 2006 povinnosť auditu, za rok 2007 už nie - to je dôležité, aktuálny stav, zamestnancov 18 - nemáme povinnosť
2. a.s. - firma, ktorá prenajíma nebytové priestory, žiadni zamestnanci, platca DPH, povinnosť auditu - nemusí predkladať - vraj nie sme "zaujímaví pre nich" :mee: , no hurá :D .

No čo poviete? Pošlú mi to aj písomne mailom - pred týždňom som to tam posielala, ale ešte mi nestihli odpísať, vraj už každým dňom.


GRATULUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM!: D
anklar
03.07.07,11:53
GRATULUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM!: D

Všetci si len gratulujete. A čo ja? Z čoho mám žiť? Keď zisťujem ako v mnohých sro-čkach nakladajú s písomnosťami je mi smutno. Aspoň sem-tam by si mohli niektoré zavolať nejakého zainteresovaného človeka, nech im to trošku spacifikuje. Nuž, čo! Tak vám všetkým aj ja gratulujem k tomu, že máte pokoj.
Orsz
07.07.07,21:50
Anklar, nebuď smutná. Možno, keby si robila našu robotu, tiež by si mala takýto postoj. A ver mi, že veľká väčšina poraďákov má svoje doklady a doklady svojich klientov krásne zoradené podľa požiadaviek. A nepotrebujú na to súhlas štátneho archívu. Takže Ťa určite mnohí nesklameme ;) .
anklar
09.07.07,05:38
Anklar, nebuď smutná. Možno, keby si robila našu robotu, tiež by si mala takýto postoj. A ver mi, že veľká väčšina poraďákov má svoje doklady a doklady svojich klientov krásne zoradené podľa požiadaviek. A nepotrebujú na to súhlas štátneho archívu. Takže Ťa určite mnohí nesklameme ;) .
Ahoj, Orsz. Ale to je milé, tento Tvoj príspevok pre mňa! Ty si zlatá, Orsz!
Nuž, vieš, bránila som svoje živobytie. Nuž čo, zdá sa, že mi vzali možnosť pretĺkať sa. A ver mi, že o systematickej práci poraďákov nemám žiadne pochybnosti, to by som si nedovolila. Napokon, tá registratúra nie je len o účtovných dokladoch. Ech, je to v háji. Musím sa pozrieť do spodného šuflíka a zistiť čo ešte viem robiť. Alebo to zabalím a pôjdem do TPP? (Ha-ha-ha, anklar, si stará!)
ludmilla
09.07.07,05:54
Aj ja som v piatok obdržala email: naša s.r.o., ktorá má 15 zamestnancov a poskytuje služby protipožiarnej ochrany nemusí vypracovávať ani registratúrny poriadok ani registratúrny plán, samozrejme musí naďalej podľa §16 zákona č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach - evidovať, ukladať, ochraňovať a so súhlasom nášho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z našej činnosti.
Tieto všetky úkony sme robili i doteraz, takže ma vlastne potešili. Takúto radosť prajem i Vám ostatným.
Assea
17.09.07,04:22
Sme malá a.s.... Registratúrny poriadok sme tvoriť nemuseli, plán však áno. Tento nám bol schválený 19.07.2007 - od kedy mám povinnosť sa ním riadiť?

Čo všetko to v praxi obnáša? Ja napr. mám výdajky či príjemky pripnuté k danej faktúre či pokladničnému dokladu ku ktorému sa vzťahujú....
Zaujíma ma či doklady, skladové d., personálne a pod. môžem ukladať tak ako doteraz???

Vlastne vôbec neviem čím začať a čo treba urobiť... :-(
Musím viesť reg. denník... od akého dňa.... a čo všetko v ňom treba evidovať.

ďakujem za všetky rady...
Gabhus
17.09.07,05:07
Ahoj Assea, pozri sa na www.civil.gov.sk, nájdi si tam archívnictvo a registratúru a tam to všetko je. Ak si mala povinnosť vypracovať registratúrny plán, je tam návod na jeho používanie. Ak chceš vedieť viac, prečítaj si vzorový registratúrny poriadok na tejto stránke, je tam vysvetlené všetko ohľadom registratúry. Ak niečo chceš vedieť, pýtaj sa najlepšie v územne príslušnom archíve, v Prešove s tým problém nie je. A malí podnikatelia nemusia mať vypracované nič, len dodržiavať zákon. Na tejto stránke je vysvetlené aj to, čo kto musí mať vypracované. Nie je to nič zložité.
anklar
17.09.07,06:29
Sme malá a.s.... Registratúrny poriadok sme tvoriť nemuseli, plán však áno. Tento nám bol schválený 19.07.2007 - od kedy mám povinnosť sa ním riadiť?

Čo všetko to v praxi obnáša? Ja napr. mám výdajky či príjemky pripnuté k danej faktúre či pokladničnému dokladu ku ktorému sa vzťahujú....
Zaujíma ma či doklady, skladové d., personálne a pod. môžem ukladať tak ako doteraz???

Vlastne vôbec neviem čím začať a čo treba urobiť... :-(
Musím viesť reg. denník... od akého dňa.... a čo všetko v ňom treba evidovať.

ďakujem za všetky rady...
Ahoj, Assea.
Ak si doteraz neviedla reg. dennik, zaloz si ho aspon k 1. oktobru, ak nie je mozne pisomnosti zaevidovat spatne od 1. septembra. Reg. dennik sa normalne vedie od 1. januara(resp. prvym prac. dnom v roku), zacina cislom 1 a konci cislom pouzitym v posledny den v roku, poslednym zapisom. Faktury, nepodstatne veci, pozvanky na ktore nereagujete, tam nezapisuj. Ked skoncis rok, teda pouzijes posledne poradove cislo v denniku, urob v nom za tym poslednym por. cislom ciaru, urob kratky zapis, ze registraturny "dennik je uzatvoreny dnom xx.xx.xxxx poradovym cislom xxx. Uved aktualny datum,podpis sa,uved svoju funkciu a daj to podpisat aj sefovi (aj jeho funkciu tam uved). Su na trhu rozne reg. denniky, vyber si taky, v ktorom je aj kolonka znaku hodnoty. Takto budes mat pisomnost ihned oznacenu a usetris si pracu pri vyradovacom konani.
Ak nahodou vykonas chybny zapis, necisti to zmizikom alebo krycim printom, iba ho preskrtni aby vsetko zostalo citatelne a pouzi nasledujuci riadok/por.cislo.
anklar
17.09.07,06:33
Aha, zabudla som: v kazdej firme maju svoje vlastne skratky pre pisomnosti, resp. pomocnu evidenciu. Urob zoznam Vasich skratiek aj s rozpisanim co ktora znamena a vloz ho do svojho reg. dennika. Zoznam skratiek ma byt jeho sucastou.
Assea
17.09.07,10:27
Milá anklar :)

ďakujem za praktické rady. Tzn. že nemusím spätne robiť od 01.07.2007???
Prípadne nestačí to od 01.01.2008?

Čo všetko vlastne zapíšem do reg. denníka??? došlú poštu ???
Alebo dávam čísla aj zápisniciam z porád, personálnym dokladom a všetkému čo mám obsiahnuté v reg. pláne???

Ešte takýto dotaz: Treba písomnosti ukladať podľa "schémy" reg. plánu? Alebo stačí ako bolo vo firme zaužívané doteraz???
anklar
17.09.07,13:52
Assea, chýbajú mi zákl. informácie. Vychádzala som z Tvojej info., ze reg. plán ti schválili v júli t.r., ergo, založili ste sa nedavno.
Ak to tak nie je a fungujete už dávnejšie, tak, no: robila si nejakým spôsobom evidenciu písomností keď si neviedla reg. denník? Predpokladám, že áno. To už nechaj podľa svojej pôvodnej evidencie a skús aspoň ten august a september spätne zaevidovať v novom reg. denníku (už chcem veľa, však?).
Do denníka zapisuj došlú poštu - okrem toho, čo som ti už písala. Na faktúry máš knihu faktúr. Zhruba, netreba zapisovať takú korešpondenciu, na ktorú nie je potrebné reagovať. Ale, napr. ak dostanete takú pozvánku na ktorú reagovať treba, tú tiež zaeviduj. Ďalej v ňom zaeviduješ odoslanú poštu - tiež iba významnú- pozor, nie len iným subjektom, ale aj tú vlastnú, ktorú máte medzi sekciami/dcérami/útvarmi... Na menej významnú korešpondenciu, ak dovolíš, odporúčam ti zaviesť evidenčnú pomôcku. Teda, zvlášť knihu alebo zošit, kam toto budeš zaznamenávať. Tých evidenčných pomôcok môže byť niekoľko, podľa druhu predmetu evidencie. Čo sa týka ukladania, tak ten plán je tiež vodítkom. Aby neboli v jednom šanone hrušky aj jablká.
Podľa môjho mienenia, ten denník máš mať už v tomto roku, neodkladaj na 1/1/08. Po zapísaní spisu v reg. denníku opatríš ten spis celým znakom, t.j. napr.: 12/AS/2007.
Zápisnice z porád sa normálne do denníka nezapisujú. Iba, ak to chce výsostne vedenie. Tie aj tak majú svoje poradové čísla podľa dátumov ich konania. V mnohých prípadoch je možné dať evidenčné číslo z denníka jedine na obálku - ako napr. pri zmluvách.
Vieš čo, pýtaj sa ďalej. Rýchlosť mojej odpovede bude v rámci situácie.
Môžeš mi aj zavolať, svoje číslo ti dám SS.
Assea
17.09.07,14:26
Ahoj. No trošku si ma vyľakala. Naša a.s. funguje od roku 1998, ja pre "ňu" pracujem od 09/2005. Podľa mojich info bol termín na predloženie reg. plánu na schválenie do 30.06.2007. V júli 07 nám teda prišiel schválený. Viem že zákon je platný od 2003... Riadiť sa podľa neho (podľa reg. plánu) máš odo dňa schválenia, alebo??? pozerala som aj zákony... aj vyhlášky... ale nič o týchto termínoch som sa nedočítala.

Z Tvojej odpovede mi tiež vychádza, že do reg. denníka stačí evidovať došlé a vyšlé, interné aj externé dokumenty. Ostatné veci ako napr. mzdové veci, odovodové... účtovné... to stačí ukladať ako doposiaľ? Netreba im robiť nijaké "reg. zoznamy..."???

Moc ďakujem za pomoc.
anklar
17.09.07,14:47
Ahoj. No trošku si ma vyľakala. Naša a.s. funguje od roku 1998, ja pre "ňu" pracujem od 09/2005. Podľa mojich info bol termín na predloženie reg. plánu na schválenie do 30.06.2007. V júli 07 nám teda prišiel schválený. Viem že zákon je platný od 2003... Riadiť sa podľa neho (podľa reg. plánu) máš odo dňa schválenia, alebo??? pozerala som aj zákony... aj vyhlášky... ale nič o týchto termínoch som sa nedočítala.

Z Tvojej odpovede mi tiež vychádza, že do reg. denníka stačí evidovať došlé a vyšlé, interné aj externé dokumenty. Ostatné veci ako napr. mzdové veci, odovodové... účtovné... to stačí ukladať ako doposiaľ? Netreba im robiť nijaké "reg. zoznamy..."???

Moc ďakujem za pomoc.
Tak, pre zmenu, teraz si vyľakala Ty mňa. Mám tomu rozumieť tak, že do schválenia reg.plánu v júli t.r. ste nemali registratúrny denník? Čo sa týka Tvojich informácií o reg. pláne, tie sú v poriadku. Aj ste postupovali správne. Avšak, keď fungujete od r. 1998, tak ste predsa museli mať v minulosti aj reg. poriadok spolu s plánom. A museli ste viesť aj reg. denník.
Alebo to tak azda nebolo? Zacinkaj mi. Ešte som v kancelke.
Assea
18.09.07,08:40
V prípade že vediem registratúrny denník, nemusím už viesť knihu došlej a odoslanej pošty???

ĎAKUJEM za radu...
Melnick
18.09.07,08:56
V prípade že vediem registratúrny denník, nemusím už viesť knihu došlej a odoslanej pošty???

ĎAKUJEM za radu...

ReDe nahrádza knihu došlej a odoslanej pošty.:)
anklar
18.09.07,09:03
V prípade že vediem registratúrny denník, nemusím už viesť knihu došlej a odoslanej pošty???

ĎAKUJEM za radu...
Nemusíš. Lebo ju vlastne vedieš v reg. denníku.
Kniha došlej a odoslanej pošty, Protokol písomností, Registratúrny denník = to všetko sú názvy "knihy" pre evidenciu písomností. Staršie názvy. Ten posledný je nový. Registruješ/eviduješ v ňom všetky dokumenty, ktoré majú byť registrované/evidované a majú byť opatrené evidenčným číslom, značkou.

Napr.:
por.č. Zaslal Dňa Vec Číslo Poč.list.
21 Assea 17/9 Žiadosť o vysvetlenie 531722 1
Bratislava k otázke RD
17.09.2007

Pridelené: anklar Kedy: 18/9/07 Uložené: as.01 ZH: S3 Záznam o vyradení:

Značka spisu bude: 21/skr.firmy-útvaru,sekcie.../2007
To som zvedavá, v akom tvare sa toto objaví. :confused:
Všetkých, ktorí to videli, od Napr. ...do vyradení prosím o ospravedlnenie. Je to hrozný nepodarok. Pôvodný úmysel bol v tabuľkovom tvare.
Assea
18.09.07,09:18
Napr.:
por.č. Zaslal Dňa Vec Číslo Poč.list.
21 Assea 17/9 Žiadosť o vysvetlenie 531722 1
Bratislava k otázke RD
17.09.2007

Pridelené: anklar Kedy: 18/9/07 Uložené: as.01 ZH: S3 Záznam o vyradení:


Ja mám v Reg. denníku tieto stĺpčeky:

číslo/dňa/doručené od/ obsah podania /vybavuje/vybavené-odosl/dňa
predch. číslo/prílohy uložené pod zn.

Dúfam že som kúpila dobre... :confused:
anklar
18.09.07,09:58
Už to vidím.To je ale mišúúúng!!!, nie takto som to napísala, ale tak, ako je to v denníku.
Ochch, hanba.
anklar
18.09.07,10:01
Napr.:
por.č. Zaslal Dňa Vec Číslo Poč.list.
21 Assea 17/9 Žiadosť o vysvetlenie 531722 1
Bratislava k otázke RD
17.09.2007

Pridelené: anklar Kedy: 18/9/07 Uložené: as.01 ZH: S3 Záznam o vyradení:


Ja mám v Reg. denníku tieto stĺpčeky:

číslo/dňa/doručené od/ obsah podania /vybavuje/vybavené-odosl/dňa
predch. číslo/prílohy uložené pod zn.

Dúfam že som kúpila dobre... :confused:

OK
anaman
18.09.07,10:51
Assea, podľa mojich skúseností a na základe tvojich informácií sa nedá jednoznačne povedať, či potrebuješ viesť aj poštovú knihu, alebo ti ju nahradí ReDe. V prvom rade je potrebné vychádzať z organizačnej štruktúry vašej firmy. V žiadnom prípade nie je dobré robiť veľké zásahy už do fungujúceho systému správy registratúry. Poštová kniha ti v žiadnom prípade nenahradí ReDe. No nie v každej organizácii sa dá ReDe nahradiť poštovou knihou. Mojim klientom v tomto prípade doporučujem rozumne využívať systém pomocných evidencií. Predpokladám, že vaša organizácia patrí pod predarchívnu starostlivosť ŠA BB. Podľa mojich skúseností v tomto archíve veľmi striktne vyždujú dodržiavať zákon 395/2002 Z.z. Ale aj veľmi ochotne poradia. Na tvojom mieste by som sa určite poradila s pracovníkmi archívu.
Assea
18.09.07,15:04
anman, naša "spoluporaďáčka" Anklar mi mnohé veci osvetlila, a trošku som sa konečne dostala do toho čo valstne tá "registratúra" je... zajtra si ešte okolo toho podokončujem nejaké veci a chystám sa dohodnúť si konzultáciu, hlavne či robím všetko OK, s milou pani z archívu, čo mi pomohla i pri zostavovaní reg. plánu. Ale pri veľkosti našej spoločnosti (obrat do cca 10 mil. ročne, 4 zamestnanci...) dúfam že registračný denník plne pokryje naše "potreby" :-)))
anklar
19.09.07,13:04
anman, naša "spoluporaďáčka" Anklar mi mnohé veci osvetlila, a trošku som sa konečne dostala do toho čo valstne tá "registratúra" je... zajtra si ešte okolo toho podokončujem nejaké veci a chystám sa dohodnúť si konzultáciu, hlavne či robím všetko OK, s milou pani z archívu, čo mi pomohla i pri zostavovaní reg. plánu. Ale pri veľkosti našej spoločnosti (obrat do cca 10 mil. ročne, 4 zamestnanci...) dúfam že registračný denník plne pokryje naše "potreby" :-)))
Assea, ďakujem ti za to, že som ti mohla v niektorých veciach pomôcť. Rada to urobím kedykoľvek. Pre informáciu, moje pracovné postupy boli veľmi dobre ohodnotené spoločnosťou KPMG. Z toho vychádzam, že keď som ti vysvetlila nejaké postupy, tak som to podľa svojho svedomia vysvetlila dobre, minimálne uspokojivo.
Čo sa týka "spoluporaďáčky", tak toto cudzie perie mi nepatrí. Ja som, žiaľ, Poradu objavila tiež iba pred pár mesiacmi. Som len radový člen. Poraďáci, to sú odborníci. Moja odbornosť je tu medzi Poraďákmi ako kvapka v oceáne. Vlastne sa za odbornosť ani nepovažuje, sú to len skúsenosti za veľa rokov praxe.
Nech sa ti darí v tom širokom zábere Tvojich pracovných povinností na niekoľkých pozíciách.
Melnick
19.09.07,13:12
Assea, ďakujem ti za to, že som ti mohla v niektorých veciach pomôcť. Rada to urobím kedykoľvek. Pre informáciu, moje pracovné postupy boli veľmi dobre ohodnotené spoločnosťou KPMG. Z toho vychádzam, že keď som ti vysvetlila nejaké postupy, tak som to podľa svojho svedomia vysvetlila dobre, minimálne uspokojivo.
Čo sa týka "spoluporaďáčky", tak toto cudzie perie mi nepatrí. Ja som, žiaľ, Poradu objavila tiež iba pred pár mesiacmi. Som len radový člen. Poraďáci, to sú odborníci. Moja odbornosť je tu medzi Poraďákmi ako kvapka v oceáne. Vlastne sa za odbornosť ani nepovažuje, sú to len skúsenosti za veľa rokov praxe.
Nech sa ti darí v tom širokom zábere Tvojich pracovných povinností na niekoľkých pozíciách.
Len si z toho peria kľudne trocha privlastni . Si ňou- "spoluporadáčkou". A minimálne v tejto téme si určite aj odborníčkou.:)
anklar
19.09.07,16:44
Len si z toho peria kľudne trocha privlastni . Si ňou- "spoluporadáčkou". A minimálne v tejto téme si určite aj odborníčkou.:)
Melnick, Ty teda vieš, ako pohladkať dušu človeka. Veľmi pekne ti za to ďakujem. A úprimne - cítim sa poctená.
Pekne ťa pozdravujem ešte z práce.
Melnick
19.09.07,17:01
mimotemy anklar s tou prácou to nepreháňaj.;)
Olgica
09.11.07,08:33
Ohľadne registratúry sa už popísalo dosť, ale známa má 1 malú sro s 2ZC a je aj SZČO. Kto musí vypracovať (sro a aj SZČO) a schváliť reg.plán alebo len reg.poriadok? a do kedy? myslím že už uplynul termín?!
Olgica
09.11.07,08:43
Ohľadne registratúry sa už popísalo dosť, ale známa má 1 malú sro s 2ZC a je aj SZČO. Kto musí vypracovať (sro a aj SZČO) a schváliť reg.plán alebo len reg.poriadok? a do kedy? myslím že už uplynul termín?!
Nikto mi neporadí????????:mee:
anklar
09.11.07,09:37
Nikto mi neporadí????????:mee:
Nemaj obavy, Olgica. Nemusí nič. Ani SZČO, ani sro-čka s 2 zamestnancami. NEMUSÍ! (môže, ak chce mať takú normu - nemusí ju však predkladať na schválenie)
chudaska
12.11.07,12:02
mňa sa pýtala SZCO,že keď podniká viac ako 10 rokov a chcela by dať tie stare roky zrusit,nakolko uctovnictvo je povinna archivovať 10 rokov,je povinná poslať žiadosť do archívu a až s ich súhlasom, potom môže skartovať tieto papiere? Je to tak,nestretli ste sa niekto s týmto?
Orsz
12.11.07,12:05
mňa sa pýtala SZCO,že keď podniká viac ako 10 rokov a chcela by dať tie stare roky zrusit,nakolko uctovnictvo je povinna archivovať 10 rokov,je povinná poslať žiadosť do archívu a až s ich súhlasom, potom môže skartovať tieto papiere? Je to tak,nestretli ste sa niekto s týmto?

Nemôže ich skartovať. Tu platí povinnosť vyradenia cez štátny archív.
Rozalka
12.11.07,12:15
Nemôže ich skartovať. Tu platí povinnosť vyradenia cez štátny archív.
Môžeš vysvetliť, čo znamená technicky "vyradiť cez štátny archív"?

Chudaska sa pýta:
či je povinná poslať žiadosť do archívu a až s ich súhlasom a potom môže skartovať tieto papiere?
Orsz
12.11.07,12:19
Môžeš vysvetliť, čo znamená technicky "vyradiť cez štátny archív"?

Zatiaľ som to nerobila, ale keď som to zisťovala v štát.archíve ohľadom povinnosti registrácie - tak mi povedali okrem toho, že sa nemusí registrovať, že by pri vyradení musí ísť cez štátny archív, nemôže si to svojvoľne vyradiť. Neviem, či som to pochopila správne - ale ja sa radšej na vyraďovanie nechystám v dlhšej dobe :) .
Rozalka
12.11.07,12:22
Zatiaľ som to nerobila, ale keď som to zisťovala v štát.archíve ohľadom povinnosti registrácie - tak mi povedali okrem toho, že sa nemusí registrovať, že by pri vyradení musí ísť cez štátny archív, nemôže si to svojvoľne vyradiť. Neviem, či som to pochopila správne - ale ja sa radšej na vyraďovanie nechystám v dlhšej dobe :) .
Z toho mi vyplýva, že to platí tak, ako uviedla chudaska: podám žiadosť, odsúhlasia, skartujem. Ak nepríde odpoveď do xxx dní, môžeš skartovať. xxx - myslím, že je 60, ak to niekto vie, prosím doplňte.
chudaska
12.11.07,12:37
Ja si tiež myslím,že to takto pôjde, najprv žiadosť, a neviem,či to nie je tak,že dokonca niekto z toho archívu príde na kontrolu a potom mi príde vyjadrenie,že to môžem skartovať. Ja tiež by som to nerobila,lebo sa mi to zda zdlhave,ale ak ta SZCO uz podniká 15-20 rokov,tak tie papiere ozaj zaberajú zbytočne miesto!!!
Rozalka
12.11.07,12:57
... tie papiere ozaj zaberajú zbytočne miesto!!!
Niekedy tie papiere ozaj idú na nervy, mimotemyale od môjho manžela pri kúpe SW dodávateľ pre uplatnenie zľavy žiadal predložiť doklad o vlastníctve staršej verzie tohto softvéru. Doklad som našla v r. 1994 a manžel ušetril skoro 25 tis. Sk. Takže nie vždy sa oplatí skartovať ...
Nika
12.11.07,13:04
Ja si tiež myslím,že to takto pôjde, najprv žiadosť, a neviem,či to nie je tak,že dokonca niekto z toho archívu príde na kontrolu a potom mi príde vyjadrenie,že to môžem skartovať. Ja tiež by som to nerobila,lebo sa mi to zda zdlhave,ale ak ta SZCO uz podniká 15-20 rokov,tak tie papiere ozaj zaberajú zbytočne miesto!!!


Áno je to tak. Do archívu som poslala návrh na vyradenie reg. záznamov. Potom prišli skontrolovali mi to a nakoniec som dostala rozhodnutie. Celé to trvalo trochu dlhšie, niekoľko mesiacov-čiastočne a mojou vinou, lebo som to poslala do nesprávneho archívu.
chudaska
13.11.07,07:29
ešte sa ta chcem NIKA opýtať, čo si písala v tom návrhu na vyradenie záznamov. Máš nejaký vzor?
Nika
13.11.07,08:20
ešte sa ta chcem NIKA opýtať, čo si písala v tom návrhu na vyradenie záznamov. Máš nejaký vzor?

pripájam návrh na vyradenie a zoznam vecných skupín - tak ako mi to povedala pani z archívu
anklar
13.11.07,09:16
mňa sa pýtala SZCO,že keď podniká viac ako 10 rokov a chcela by dať tie stare roky zrusit,nakolko uctovnictvo je povinna archivovať 10 rokov,je povinná poslať žiadosť do archívu a až s ich súhlasom, potom môže skartovať tieto papiere? Je to tak,nestretli ste sa niekto s týmto?
Je to tak, ide o vyraďovacie konanie. Na likvidáciu starej dokumentácie je potrebný súhlas príslušného archívu. Po posúdení archívom dostanete od neho po uplynutí 60 dní (možno aj skôr) písomné vyjadrenie.Ak po uplynutí 60 dní nedostanete žiadne písomné vyjadrenie od príslušného archívu, znamená to, že dokumentáciu môžete likvidovať v sídle firmy. Opatrnosť je však namieste, netreba sa s tým príliš ponáhľať na vlastnú päsť (po tých 60 dňoch), radšej sa popýtať zamestnancov archívu, či môžme vykonať likvidáciu.

No tak, ponáhľala som sa s odpoveďou až potom som čítala ďalšie príspevky. Nika to už pritom vyriešila.
ekopo
13.11.07,10:35
Dnes bol Zbierke zákonov uverejnený zákon o archívoch a registratúrach č. zákona 503/2007
kto chce, môže si čítať tu:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207776&FileName=zz07-00503-0207776&Rocnik=2007
chudaska
13.11.07,10:59
čítal to niekto, čo sa tam výrazne zmenilo?
STRELEC
14.11.07,09:56
čítal to niekto, čo sa tam výrazne zmenilo?
Zákon má 17 strán - tak som ho len preletel, ale vidí sa mi, že prakticky zmizla povinnosť pre bežné podnikateľské subjekty vypracúvať nejaké registratúrne plány a pod. Alebo som snáď takúto povinnosť prehliadol??

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25641
anklar
14.11.07,11:24
Zákon má 17 strán - tak som ho len preletel, ale vidí sa mi, že prakticky zmizla povinnosť pre bežné podnikateľské subjekty vypracúvať nejaké registratúrne plány a pod. Alebo som snáď takúto povinnosť prehliadol??

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25641
Aj keď si zákon len preletel, nič si neprehliadol. Keď budeš chcieť vyraďovať starú dokumentáciu (keď sa ti už písomnosti nezmestia ani v pivnici;)), vtedy sa písomne obráť na "svoj" archív v rámci vyraďovacieho konania.
casiopea
18.12.07,21:37
To znamená, že ak sme malá sro-čka nemusíme dávať schvalovať registratúrny poriadok a plán, ale minimálne raz za 5 rokov musíme urobiť vyradovacie konanie?
Katarína Kolarčíková
27.12.07,14:46
To znamená, že ak sme malá sro-čka nemusíme dávať schvalovať registratúrny poriadok a plán, ale minimálne raz za 5 rokov musíme urobiť vyradovacie konanie?

Vie sa k tejto otázke niekto vyjadriť prosím? Tiež by ma to zaujímalo... :o
wagner
27.12.07,20:17
Zákon 503/2007 v § 16-práva a povinnosti pôvodcu registratúry podľa bodu 3, hovorí kto je povinný mať registratúrny poriadok. Týka sa to verejnej správy a pod .ale nie podnikateľských subjektov, pokiaľ nie sú napojené na verejnú alebo štátnu správu.
magdus28
14.02.08,06:48
tiež prispejem svojou troškou - malé s.r.o., ktoré nemajú povinnosť overenia účt. závierky auditorom, nemusia mať zo zákona vypracovaný reg. plán, ani reg. poriadok - mám to preverené v štátnom archíve. Pri vyraďovaní dokumentov - musia o to požiadať štátny archív.
clen
21.12.09,17:15
Keby to platilo pre FO, tak by všetci občania SR museli viesť registratúru! Lenže ani to z toho nevyplýva, pretože pojem pôvodca registratúry je definovaný s odkazom na pojem registratúra a ten je zas definovaný s odkazom na pojem pôvodca registratúry. Tieto dva pojmy sú definované jeden pomocou druheho, z coho vyplyva ze nemozno urcit kto je povodcom, pretoze obe definicie su uplne nejasne.
AnnaK
22.12.09,10:32
Až na § 35 zákona o účtovníctve, z ktorého vyplýva, že účtovné jednotky musia mať vypracovaný registratúrny plán. Takže nie všetci občania, ale právnické osoby a fyzické osoby, ktoré sú účtovnými jednotkami.
veronkaj
05.01.10,15:44
prosím vie mi dať niekto link akoby mal taký registrat. plán vyzerať ak je teda nutný pre FO szčo platcu dph ?? a od kedy ho mal mať???
musí ho dať niekde schvaľovať???