Iveta
26.05.05,18:23
Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:

Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky



Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osoby – živnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Luckasari
26.05.05,16:40
huráááááá, hurááááááááá

a slááááááva, všetkým takýmto super byrokratickým zákonom
lenkak
26.05.05,16:43
O jednu starosť menej.
Zuziana
26.05.05,16:59
A ja som dnes strávila nad tým celý deň!!! Mohla som radšej hrať spidera.
andrej_rv
26.05.05,17:06
Vraveli to síce, len neviem, či je v kompetencii ministerstva posúvať účinnosť zákona. Lebo ak to náhodou má odsúhlasiť aj tých 150 zvolených exotov, neviem, či sa netešíme zbytočne, tí si teraz určite na to nenájdu čas.
Miruška
26.05.05,17:11
HIP HIP HURÁ. Ešte pár takýchto ťahov našich kompetentných v ďaľších oblastiach prepapierizovaného štátu a ušetríme na
- stromoch
začnú sa odbúravať

- strhaní podnikatelia
- neurotici - podnikatelia - ekonómovia, účtovníci
- začnú pribúdať peniažky do zdravotníctva ( menšia spotreba liekov na civilizačné choroby )
- harmónia v rodine
Ak som niečo zabudla a to určite tak ma doplňte. Budem aspoň jednu noc kľudnejšie spať.
Marta V
26.05.05,17:19
Ale povinnosť registratúry sa posúva len pre podnikateľov. Pre organizácie platí do 30. 6. 2005? Dobre som to pochopila?
bepo
26.05.05,17:45
Marta V-kto je u teba podnikateľ?Myslíš SZČO?Tí nemajú povinnosť dať na schválenie reg.plán a poriadok.Ako sa vyjadril Kaník 2 roky posunu účinnosti sa využijú na novelizovanie celého zákona takže možno povinnosť registrácie odpadne aj pre iné skupiny.
tinusa
26.05.05,18:03
Ahojte vospolok.

Pracujem vo firme, ktora vypracovava registraturne poriadku a plany pre firmy . A bez ohladu na to, ci sa teraz nieco posunulo alebo nie, Vam vsetkym vrelo doporucujem, vypracovat si to .Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to. A ked tak nad tym premyslam, tak sa vlastne posunul len cas na sankcie. Ale ako firma by som mala podla toho postupovat uz vpodstate takmer tri roky. Takze ked sa teraz, ludovo povedane na to " vykaslem" a splnim si literu zakona az za dva roky ( lebo az vtedy mi hrozi za to nejaka pokuta), kde je napisane, ze mi nepride z archivu kontrala, ktora mi "presnori " agendu staru styri roky a bude ma sankciovat za to, ze som nepostupovala od roku 2003 podla platneho zakona, ze mi neudeli pokutu (az do vysky 1000000,- ) za to, ze som znicila nejake papiere bez vyradovacieho konania. A povedzme si "narovinu".. ved ja som vlastne o nejakom konani nemala ani ponatie. A myslim, ze archivy si nedaju ujst moznost prilepsit si... .
To je moj nazor.
Ahojte.
Marta V
26.05.05,18:04
Ano, myslela som SZČO. To by bolo dobre, keby sa povinnosť posunula pre všetkých. Ďakujem za usmernenie
andrej_rv
26.05.05,18:42
...Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to...Tinusa, každý z nás uzná, že sú veci, ktoré treba archivovať, myslím najmä na mzdy, údaje o trvaní pracovného pomeru atď. Ale som zásadne proti rozsahu a spôsobu archivácie. Kopu dokladov musia aj tak archivovať štátne orgány (živ. oprávnenie, registrácie, povolenia atď.), takže je tu zbytočná duplicita. Povinnosť a dobu uchovávania účtovných a daňových dokladov nám ukladajú iné zákony. A ostatné mi nemá kto čo predpisovať - ak niečo dlhšie držím ako potrebujem, je to moja vec, ak niečo vyhodím skôr a doplatím nato,tiež je to moja chyba. A neviem, prečo mi má niekto predpisovať a schvaľovať ešte aj to, akú pečiatku použijem alebo ako si roztriedim doklady. Keď mne raz vyhovuje mať všetky faktúry, výpisy, VPD v jednom šanóne "Účtovné doklady", čo mi má niekto určovať, ako to mám zakladať. Ak štát chce niekomu o 200 rokov uľahčiť štúdium "národného kultúrneho dedičstva" pozostávajúceho z mojich firemných dokladov, tak nech si to zaplatí sám, nech si zamestná ľudí, čo budú doklady prevzaté z firiem triediť a kôpkovať. Ja nato nemám ani čas, ani chuť a nevidím ani žiadny zmysel tejto činnosti. A vrchol všetkého je, že za všetko udeľovať pokuty. Nech si zákon ukladá archivačné povinnosti a pokuty štátnym a verejným orgánom, ktorým na to prideľuje aj zodpovedajúce personálne a finančné zabezečenie. Úlohou podnikateľa je tvoriť hodnoty, vytvárať pracovné miesta a platit dane, nie takéto somariny. Len bohužiaľ dnes každý úrad od hasičov počnúc cez hygienu, inšpektorát práce až po ochranu osobných údajov len vymýšľa povinnosti a mädlí si ruky nad očakávanými pokutami. Už len čakám, kedy mi uloží vypracovať nejakú smernicu astronomický ústav alebo úrad jadrového dozoru.
Takže dúfam, že zákon o registratúre sa prepracuje a najmä zjednoduší tak, aby naozaj spĺňal svoj účel a neslúžil len na obyčajné buzerovanie pracujúcich ľudí.
adam
26.05.05,18:52
Akoby si čítal moje myšlienky! ...Vo všetkom súhlasím...
jkr52
26.05.05,19:02
ondrejvla
26.05.05,19:57
Ja to neprežijem! Zasa som niečo robila úplne zbytočne! Ale prajem to aspoň tým, čo nad tým ešte ani nedumali! A tom som si zabila dva dni rozčuľovaním nad Žilinským ŠA!
babenko1
26.05.05,20:10
andrej.. krásne si to napísal... lepšie by som to neskomponovala .... kopec zbytočných papierov a neviem čoho si navymýšľajú, ešte čakám, kedy vydajú nejaký zákon, že budeme platiť a vytvárať nejaké smernice za to, že dýchame vzduch....
ondrejvla
26.05.05,20:15
Ale Babenko, veď za to predsa platíme dane! A aj zdravotnú poisťovňu, no a nezabudni že aj sociálku, aby si ten vzduch mohla dýchať aj na dôchodku!
babenko1
26.05.05,20:18
Vlasti.. ani mi o tom nehovor.. teraz si už musíš aj na dôchodok šetriť... kam sme to dospeli???
nikulik
27.05.05,03:18
ahojte, takze sa nam to posuva, o jednu starost menej, a myslim si ze tento chaos ktory tu nastal za posledne mesiace, nastane presne aj o dva roky, takze cim skor s tym zacneme tym lepsie, ale ako poznam viacerych nechaju si to na poslednu chvilu.:D
Zuziana
27.05.05,04:02
V tejto chvíli už máme dosť informácií ako sme to mli pôvodne robiť. Myslím, že o 2 roky v zjednodušenej forme to už hravo zvládneme.
silvia
27.05.05,04:07
Nesledovala som včera Televizne noviny. Takže keď sme s.r.o., stále pre nás platí 30.6.2005? - tak som to pochopila z niektorych prispevkov. Ale keď čítam priložené vyhlásenie MV SR tak, "všetky povinné subjekty budú mať na vypracovanie a schválenie svojich reg.plánov a poriadkov dalšie 2 roky".
Tak ako?
Marian
27.05.05,04:07
A to mi práve včera prišiel z archívu schválený reg. poriadok a plán. Smola. Keby to tak nejako vymysleli aj s ochranou (osobných údajov).
nikulik
27.05.05,04:15
no a co teraz ti, ktori uz to dali na schvalenie,alebo uz to maju schvalene, cize aky datum uviedli, musia sa od vtedy tym riadit, a archivovat podla statneho archivu?? no tak to je smola,ale aspon budu zabehany o dva roky uz :D
rabek
27.05.05,05:05
Takže povinnosť odovzdania reg. planu nemusim odovzdat do 30.6.2005. ?
evina
27.05.05,05:14
Takže povinnosť odovzdania reg. planu nemusim odovzdat do 30.6.2005. ?
Zákon zatiaľ platí takto, na stránkach MV je upozornenie, že bude predložená novela vyhlášky, korá tento dátum má zmeniť. Podľa môjho názoru až potom to bude platné.Nemôže to podľa mňa zmeniť ani oznam v TV ani v novinách a ani MV len tak samé od seba .
rabek
27.05.05,05:18
Pevne verim, ze to prejde. Myslim ze byrokraciu tohto typu je zbytocna pre zivnostnikov.
Ja mam zivnost popri zamestnani, ale ked to pojde takto dalej, mozem to radsej zavriet, pretoze viac casu stravim nad papierovou pracou ako nad zarabanim
KON-EKON
27.05.05,05:38
Ďakujem Andrej za raňajšiu dávku humoru. Dobre som sa pobavila, píšeš nám všetkým z duše.Mali sme hlavu v smútku, pretože nie,že by sme to nestvorili, ale je do toho treba dať aj istú dávku svojho umu, čiže navrhnúť to tak, aby sme si my v konečnom dôsledku uľahčili prácu. Ja som práve včera vyhlásila všetkým SZČO 3. stupeň povodňovo-registratúrnej pohotovosti, zlinčovala som ich, vysvetlila tú hrôzu ktorá ich doma čaká so zapisovaním dokladov a dnes počujem ako sa doma potichu rehocú. Ja im to prejem,však to prajem aj sebe.Ale viem, že daňoví pracovníci už boli na školeniach ako kontrolovať reg.denníky, ich dualitu, takže v tichosti sa niečo aj tak chystá, ako nám znepríjemniť život, vytiahnúť peniaze z peňaženky do štátnej pokladnice. Myslím si, že je skutočne potrebné mať vo veciach poriadok, dať tomu nejaký obraz, ale všetko s mierou.Ten kto pracoval kedysi vo väčšej firme, kde pracovalo aspoň 500 ľudí vie, čo je poriadok a systém práce musí v obehu dokladov panovať, ale tí čo o tom nemajú páru a nikdy to nevideli sú v chaose. Však nás tam aj bolo zamestnaných... Tým, že musíme zvládnuť prácu celého tímu je to veľmi náročná práca a nevedomosť podnikateľov ako si zaviesť systém evidencie je na našich hlavách. Myslím si, že sme dostali trochu času, aby sme ich to teraz naučili a dali niečo aj na ich plecia. Česť tým, čo sa snažia, ale pri všetkej úcte je ich veľmi málo. Ešte raz ďakujem za takéto krásne príspevky ako píše Andrej a ostatní. Humor nadovšetko milujem a porada je vlastne taká naša citová záležitosť pri kakofónii ako je ekonomika a všetko s tým spojené. Zdravím.
Zita5
27.05.05,05:46
Tinusa, každý z nás uzná, že sú veci, ktoré treba archivovať, myslím najmä na mzdy, údaje o trvaní pracovného pomeru atď. Ale som zásadne proti rozsahu a spôsobu archivácie. Kopu dokladov musia aj tak archivovať štátne orgány (živ. oprávnenie, registrácie, povolenia atď.), takže je tu zbytočná duplicita. Povinnosť a dobu uchovávania účtovných a daňových dokladov nám ukladajú iné zákony. A ostatné mi nemá kto čo predpisovať - ak niečo dlhšie držím ako potrebujem, je to moja vec, ak niečo vyhodím skôr a doplatím nato,tiež je to moja chyba. A neviem, prečo mi má niekto predpisovať a schvaľovať ešte aj to, akú pečiatku použijem alebo ako si roztriedim doklady. Keď mne raz vyhovuje mať všetky faktúry, výpisy, VPD v jednom šanóne "Účtovné doklady", čo mi má niekto určovať, ako to mám zakladať. Ak štát chce niekomu o 200 rokov uľahčiť štúdium "národného kultúrneho dedičstva" pozostávajúceho z mojich firemných dokladov, tak nech si to zaplatí sám, nech si zamestná ľudí, čo budú doklady prevzaté z firiem triediť a kôpkovať. Ja nato nemám ani čas, ani chuť a nevidím ani žiadny zmysel tejto činnosti. A vrchol všetkého je, že za všetko udeľovať pokuty. Nech si zákon ukladá archivačné povinnosti a pokuty štátnym a verejným orgánom, ktorým na to prideľuje aj zodpovedajúce personálne a finančné zabezečenie. Úlohou podnikateľa je tvoriť hodnoty, vytvárať pracovné miesta a platit dane, nie takéto somariny. Len bohužiaľ dnes každý úrad od hasičov počnúc cez hygienu, inšpektorát práce až po ochranu osobných údajov len vymýšľa povinnosti a mädlí si ruky nad očakávanými pokutami. Už len čakám, kedy mi uloží vypracovať nejakú smernicu astronomický ústav alebo úrad jadrového dozoru.
Takže dúfam, že zákon o registratúre sa prepracuje a najmä zjednoduší tak, aby naozaj spĺňal svoj účel a neslúžil len na obyčajné buzerovanie pracujúcich ľudí.


Hovoríš mojou rečou a já sa s Tvojim príspevkom 100% stotožňujem . Je to skutočne zákon o naplnení štátnej pokladne z pokút . Asi sa málo platí daní , tak to musia niekde dobehnúť . Veď aj policajti musia každý rok splniť plán vo vyberaní pokút na niekoľko miliónov korún .:) :)
misurka
27.05.05,06:20
Platí to pre všetky podnikateľské subjekty bez ohľadu formy podnikania, či už je to SZČO, s.r.o., a.s., ap.
jana k
27.05.05,06:30
Prosím vás mohol by niekto prilepiť link na stránku, kde je ministerstvom potvrdené, že sa to odkladá, alebo citovať nejakú vyhlášku, lebo pokiaľ niečo take neuvidim, tak sa mi tomu nechce veriť. A neviete niekto ako to teraz do roku 2007 bude fungovať?
Ďakujem, dufam že ma potešite.
Pekný deň
Jana
danielko
27.05.05,06:42
Skús: www.minv.sk (http://www.minv.sk)

Tam by sa to malo objaviť.

Pekný deň.
evelien
27.05.05,09:11
Ak štát chce niekomu o 200 rokov uľahčiť štúdium "národného kultúrneho dedičstva" ...
Navrhujem, aby sme prispeli do tohto dedičstva tým, že si každý vytlačíme svoju tému, ktorú sme tu zaviedli a všetko riadne zarchivujeme. Táto stránka vrátane všetkých príspevkov je hodnotná a našim budúcim pokoleniam priblíži naše názory na súčasných zákonodarcov. Zároveň sú tu mnohé osobné veci: recepty, krásne a vtipné príhody, atď. Určite toto všetko je pre mňa dôležitejšie a hodnotnejšie ako starý neaktuálny katalóg od dodávateľa.
:D
ucetni_fantozzi
27.05.05,09:18
nuz ak som to spravne pochopil, je to len navrh, ktory moze ale nemusi byt schvaleny, tyka sa len zivnostnikov a okrem toho povinnost sa len presuva, nie rusi - tak ked uz sme na tom zacali makat a je to viac-menej skoro hotove, preco to uz nedotiahnut, to je moj skromny nazor...

mam vsak este stale jeden problem: chcel by som sa spytat, ci niekto nevie poradit, ktore z dokumentov mam povazovat za tie, ktorym by som mal v registraturnom plane pridelit znak hodnoty "A", resp. ked tento znak do planu nedam, neschvalia mi ho? hm, aj ked ste uz asi vsetci myslienky ohladom registratury zamkli do suflika, dufam ze mi niekto poradi... dakujem!
AMC
27.05.05,09:41
Andrejova reakcia na Tinusu je super, stotožňujem sa s každým slovom. Len doplním môj názor, že ak zákon nezjednoduchšia, mali by sa podnikatelia spojiť a vzoprieť, nedovoliť štátnym úradníkom z nich robiť poslušných baranov.
Zuzana68
27.05.05,09:54
Súhlasím s tebou ucetni_fantozzi, jedná sa o návrh, ale netýka sa tento návrh len živnostníkov. V texte je všetkých pôvodcov registratúry.
Mne sa vrátil pripomienkovaný plán z ŠA a mienim ho dokončiť nech sa týmto šialenstvom už nemusím prehrýzať o 2 roky ak posun schvália.

K tvojej otázke v porade bolo uvedený registratúrny plán aj s Ačkami. Ak ich tam neuvedieš napr. pri zápisniciach z VZ, tak ti to v pripomienkovaní vytknú.
No na druhú stranu ti napíšu , kam chcú tie nešťastné Ačka doplniť.
Zuziana
27.05.05,11:42
Tinusa, každý z nás uzná, že sú veci, ktoré treba archivovať, myslím najmä na mzdy, údaje o trvaní pracovného pomeru atď. Ale som zásadne proti rozsahu a spôsobu archivácie. Kopu dokladov musia aj tak archivovať štátne orgány (živ. oprávnenie, registrácie, povolenia atď.), takže je tu zbytočná duplicita. Povinnosť a dobu uchovávania účtovných a daňových dokladov nám ukladajú iné zákony. A ostatné mi nemá kto čo predpisovať - ak niečo dlhšie držím ako potrebujem, je to moja vec, ak niečo vyhodím skôr a doplatím nato,tiež je to moja chyba. A neviem, prečo mi má niekto predpisovať a schvaľovať ešte aj to, akú pečiatku použijem alebo ako si roztriedim doklady. Keď mne raz vyhovuje mať všetky faktúry, výpisy, VPD v jednom šanóne "Účtovné doklady", čo mi má niekto určovať, ako to mám zakladať. Ak štát chce niekomu o 200 rokov uľahčiť štúdium "národného kultúrneho dedičstva" pozostávajúceho z mojich firemných dokladov, tak nech si to zaplatí sám, nech si zamestná ľudí, čo budú doklady prevzaté z firiem triediť a kôpkovať. Ja nato nemám ani čas, ani chuť a nevidím ani žiadny zmysel tejto činnosti. A vrchol všetkého je, že za všetko udeľovať pokuty. Nech si zákon ukladá archivačné povinnosti a pokuty štátnym a verejným orgánom, ktorým na to prideľuje aj zodpovedajúce personálne a finančné zabezečenie. Úlohou podnikateľa je tvoriť hodnoty, vytvárať pracovné miesta a platit dane, nie takéto somariny. Len bohužiaľ dnes každý úrad od hasičov počnúc cez hygienu, inšpektorát práce až po ochranu osobných údajov len vymýšľa povinnosti a mädlí si ruky nad očakávanými pokutami. Už len čakám, kedy mi uloží vypracovať nejakú smernicu astronomický ústav alebo úrad jadrového dozoru.
Takže dúfam, že zákon o registratúre sa prepracuje a najmä zjednoduší tak, aby naozaj spĺňal svoj účel a neslúžil len na obyčajné buzerovanie pracujúcich ľudí.

Andrej, súhlasím s tebou. Ono problém je v tom, že každý jeden zákon je šitý na veľký podnik. Ja účtujem malých podnikateľov a malé sročky. Zober si jednoosobovú sro s obchodnou činnosťou. Veď nemá takmer žiadnu poštu - okrem teda tej, ktorú zachytávame v účtovníctve. Načo má spracovávať 20 stranový eleborát o registratúre, vyhotovovať pčiatky, vzory, poverovať sám seba? alebo externú účtovníčku?
fluffy
27.05.05,12:11
Tento zákon je blbosť a nemá miesto v trhovo-ekonomickom demokratickom štáte. Dúfajme, že zdravý rozum rozhodne a do dvoch rokov zabudneme na to, že s takouto myšlienkou niekto vôbec prišiel. Je pravda, že ak človek chce opodstatniť čokoľvek, tak si nájde odôvodnenie, lenže chovanie iba býkov nenaplní mliekarne.
klaudik
27.05.05,16:18
:) Super. Včera mi naši dvaja ministri pripravili krásny víkend, pretože som mala naplánované práve spomínané nezmyselné papierovanie ohľadom archivácie. O to viac ťa to rozčúli, keď sám si SZČO a robíš účto ďalším malým firmám doma, kde máš samozrejme automaticky ich archív. Pre mňa radosť,len zámočník si bude musieť počkať, lebo ešte dva roky si určite u neho neobjednám mreže.
mackova
28.05.05,16:09
Caute, chcela by som sa este raz uistit, ci to plati aj pre s.r.o. - odklad o dalsie 2 roky?
tinusa
28.05.05,21:50
chysta sa novela vyhlasky, ktora len posunie termin na podanie.. ale zakon je v platnosti uz viac ako dva roky a neuvazuje sa o jeho zmene.. takze uz viac ako dva roky bolo treba podla neho postupovat ( napriklad pokial ide o vyradovacie konania... ).. tak vam viac - menej vsetkym drzim palce, ktori si to nechate na poslednu chvilku a podate registraturne zalezitosti na archiv az za dva roky.. a spatne sa pustite do zosuladovanie vasich dokumentacii, ktore budu v tej dobe stare viac ako styri roky..
stat jednoducho stanovil pravidla.. tiez sa mi vsetky nepacia.. napriklad to, ze musim podavat kazdy mesiac vykazy na socialne, zdravotne, danove.. ze musi zamestnavatel mat vo svojich prevadzkach isty pocet hasiacich pristrojov, rozvesane unikove plany, ktore nikdy mozno ani nebude potrebovat... a podobne.. mozme o tom este viest siahodlhe diskusie o obmedzovani, co ja viem napriklad aj ludskych slobod...
.. ale raz vysiel zakon a je platny...
miro_mr
28.05.05,22:12
Caute, chcela by som sa este raz uistit, ci to plati aj pre s.r.o. - odklad o dalsie 2 roky?Pockajme na vyhlasku a bude to jasne, ale ked to MV verejne vyhlasuje tak tomu verme.
Ked sa prilis tlaci na pilu tak to ani dopadnut inak nemohlo.
Najviac podla mna urobila depresia poctivych malych podnikatelov, ktory su zvyknuti vsetko nacas plnit, ktoru u nich ti co strasili pokutami a aj archivari, ktori furt cosi chceli schvalovat vyvolali odvolavanim sa na jedno ustanovenie zakona, bez ohladu na to ze dalsich x ustanoveni sa v praxi tiez nedodrziava a ani dat nebude.
Dufam ze teraz sa ti co videli vo vypracovavani poriadkov za peniaze malym podnikatelom zlatu banu dostatocne presvedcili ze skutocne nebolo treba nic vypracovavat ani nic predkladat a ani nikoho strasit. Prax je prax ludkovia ak niekto cital moje prispevky tak zisti ze som sa marne snazil celu dobu varovat ze registratura neni o opisovani smernic, ani o zarabani na FO.
Registratura je profesionalna praca s informaciami - darmo ma firma zlate klucky aj na zachodoch, ak jej pracovnici nevedia pracovat s informaciami, ak firma nema zabehnuty system prace s dokumentami jak papierovymi tak elektronickymi, ktory ma prislusne parametre (ktore nevymyslal pracovnik ktory je vo firme od jej zaciatku a tvari sa ako Guru, ale odbornici na spravu informacii) tak je to len amatercina, ktora sa moze v konkurencnom prostredi vypomstit.
Biely pohlad je to co som tu cital ze registraturu treba uplne zrusit.
Cierny je zase ten ze plan sa da vytvorit za 30 minut a poriadok je len vlastne popisanie doterajsieho systemu. A cely system ma sluzit len na vytazovanie archivneho dedicstva.
Ani jedno ani druhe. V podnikatelskom subjekte musi byt taky system prace s informaciami, ktory firmu taha a je jedno ci a na ktorej pozicii sedi skuseny pracovnik, alebo novacik. To znamena ak sa vo firme nejaka informacia nachadza aj ked je len dielcia, treba o nej vediet ze ju mame a kde ju mame. Iba takyto system nam dovoli pruzne reagovat v kazdodennej praxi, ale aj v pripadoch sudnych sporov, reklamacii a inych prilezitosti kedy sa musime vratit zpatne k urcitym informaciam.
Princip registratury je v pracnom usporiadavani dokumentov tak aby si v konecnom dosledku stat z nich mohol vybrat do archivu. Toto je podoprene legislativou.
Ked ale uz musim nieco pre stat usporiadavat, nebolo by dobre si to usporiadat najme pre seba aby mi to pomahalo v podnikani a az toto si nechat schvalit??? - No a toto je tiez registratura ale robena trochu inak. Takyto system sa neda urobit ani za den ani za dva. Musi sa urobit urcita inventura procesov a k nim priradenych dokumentov.
A prave zakon a termin do 30.6. bol prilezitostou pre takuto inventuru a navodenie noveho - vylepseneho systemu prace s informaciami. (verte mi ze kazda takato inventura prinesie mnozstvo prekvapeni kde zistite ze dvaja su plateni za to iste, ze ludia nevedia kto ma original akto kopie, kto a kde uklada prilohy k zmluvam a pod). Toto su zase spolocne body so sytsmom prace s dokumentami podla eu noriem. Takze ak sa ma reguistratura robit tak nech ma firma zabite tri muchy jednou ranou.
Na jedno to ale bolo dobre aspon ste videli, kto ako podnika, ake sluzby poskytuje, akych odbornikov zamestnava na vsetky mozne aj nemozne oblasti ale aj aka je znalost uradnikov co sa tyka prostredia firiem a podnikatelov.
Az sa pokusite podla schvalenych smernic pracovat a ukladat zistite ci ich mate vypracovane dobre potom si ten kto vam ich robil zasluzi pochvalu, alebo zistite ze ak by ste ich mali dodrziavat tak skrachujete a potom sa je treba s doverou obratit na ich spracovatela.
miro_mr
28.05.05,22:29
.. ale raz vysiel zakon a je platny...Stav sa nezmenil - zakon plati nadalej - sme v situacii ako v roku 2003.
Treba vsak viac zohladnit to co sa hodi do podnikatelskej sfery. Zakon je dobre napisany nikde nie je povinnost vedenia spisu a archivmi je tvrdo vyzadovana. Tridsat strankova smernica opisuje spisovu evidenciu. V podnikovej najma vyrobnej sfere je vsak pisomnosti, ktore idu cez registraturny dennik len minimum. Je tam obrovske mnozstvo dokumentov napr. vyrobnych o ktorych tato smernica vobec nepojednava. Toto su tie renoncy, ktore treba zo strany archivov trochu korigovat. Smernica podnikova musi vyzerat uplne inak ako smernica z uradu. Spis nie je liekom na vsetko. Ale v niektorych pripadoch je aj v podnikovej sfere nenahraditelny. Je to genialny vynalez ale hodi sa len na urcite agendy. Takze ak podnikatelovi niekde spis vyhovuje tak je to jeho vec kde a kedy. Predpisovat sukromnej osobe farbu razitka, rozne kolonky a pod. to je problem ktory hranici s ustavou. Musim robit na rozdiel od uradnika len to co je dane zakonom (je vyhlaska zakon??), pise sa v zakone o spisoch a razitkach? Inak si mozem robit co nie je zakazane. Takze aj registratura by mala v podniku byt niekde medzi tymito dvomi hranicami.
Par zmien by si zasluzil aj zakon. Nie preto ze by bol zle napisany ale preto ze prax ukazala. Ak by sa zakon dodrziaval tak ako hovori o registraturnych zaznamoch a smerniciach tak nie je ziadnym problemom ani pre stredne ani pre velke subjekty.
Dufajme ze sa pocas tych dvoch rokov aj ten otvori a ze sa prisposobi viac na skutocne podmienky podnikatelskej sfery. O nic svetoborneho nejde ved aj cely svet sa zaobera spravovanim informacii a sytemy su uz vymyslene. Ide o to len ich zosuladit.
V EU to riesia elektrotechnici, u nas archivari. Co keby jedni k druhym nakukli pod pokrievku a isli jednym smerom. Ved aj jedni aj druhi vymyslelei to iste len to inak volaju
- jedni dokument, druhy registraturny ztaznam
- jedni subor dokumentov, alebo zdrozeny dokument a druhi spis
- jedni sa zameriavaju na podnikatelske subkjekty, druhy najma na urady
a takto mozem pokracovat dalej.
Mozno ak na nas podnikatelov prestanu uradnici pozerat ako na potencialnych zlodejov, bude sa nam volnejsie dychat.
Vsetko je to len o ochote uznat ze ten druhy tiez nieco potrebuje na co ja nie som zvyknuty a co trebars nepoznam lebo som v urade od malicka a nepoznam podmienky vo firme a naopak som podnikatel a neviem o com je archivnictvo a oni tiez nieco potrebuju.

Len na okraj podotknem ze mna osobne bude dost mrziet ak za 200 rokov niekto bude tvrdit ze tato generacia bola banda tupcov reprezentovana vykvetom v parlamente, po ktorej bude menej infomacii ako mohlo normalne byt.
Len si zoberte kolko informacii sa z histroie zachovalo na papieri a fotografiach, ktore pre vtedajsich ludi nemali takisto ziadnu cenu ako terajsie papiere pre nas. Lenze v sucasnej dobe sa meni pomer medzi elektronickymi a papierovymi dokumentami a fotografiami a tym ze stale viac informacii je v elektronickej podobe je uz teraz velmi pravdepodobne ze sa nezachovaju - neni takeho media, ktore by vydrzalo rovnako ako papier a atrament alebo klasicka fotografia.
iriska
29.05.05,13:48
Miro mr, povedz mi, prosím ťa, koho za 200 rokov budú zaujímať tony papiera popísané číslami a sprostosťami. Tých ľudí už bude zaujímať niečo úúúúúúplne iné.

Ešte mi povedzte, že zrušili tie Oznámenia o stave zásob liehu a budem vyskakovať po strop...

A také názory, že si niekto niečo necháva na poslednú chvíľu a že ho niekto ľutuje, že si nerobí reg.plán, neberiem. Malý živnostník je rád, že dokáže v tejto byrokratickej spoločnosti prežiť sám osebe. Takže, keď ubudne papierovania, resp. nepribudne, sme len radi, nie?
miro_mr
29.05.05,17:03
Miro mr, povedz mi, prosím ťa, koho za 200 rokov budú zaujímať tony papiera popísané číslami a sprostosťami. Tých ľudí už bude zaujímať niečo úúúúúúplne iné.

Presne rovnako ako dnes budu ludia, ktorych ich minulost absolutne nebude trapit a budu ludia, ktori ako dnes budu chodit do muzei a archivov studovat veci z minulosti. To nie je ako dejepis v skole. Tu ide velmi casto o konkretne veci. Keby nebolo archivov ver tomu ze mnoho mnoho ludi by dnes malo problemy s restituciami a inymi vecami. Aj pri takychto veciach casto napomoze zaznam z uctovych pisomnosti, resp. zmluv, dopisov a inych dokumentov, ktore sa chvalabohu zachovali. Archivnictvo je velmi uzitocna zalezitost. Len ma sluzit na to aby budovalo dokumentacnu zakladnu spolocnosti a sluzilo k presnemu zachyteniu zoivota spolocnosti nie aby svojimi zasahmi do cinnosti firiem menilo chod firiem a zivot spolocnosti.

K tomu dalsiemu len znovu pripomeniem, ze fyzicke osoby ani male sro nemaju jednotlivo spravidla ziadnu historicku hodnotu, preto znovu len zopakujem ze sprava registratury neni o FO ani malych sro. - to tu tvrdim uz asi 3-ti mesiac.
bepo
29.05.05,17:46
miro_mr- každý pozemok je jedinečný a preto ja dôležité archivovať info o ňom.Ale teba zaujíma papier z roku 1758 za koľko kúpil tvoj pra-pra-dedo 4 vrecia pšenice?Dúfam že tie bludy sa výrazne skrešú a prestane zbytočná buzerácia.
fluffy
29.05.05,18:08
Transformácia ľudského rozmýšlania je najťažšia. A toto sa ukazuje aj v našej spoločnosti. Len preto, že ZÁKON je na svete nemusi to znamenať, že je správny alebo chráni človeka pred zneužívaním byrokratmi alebo štátom.

Denno-denne sme svedkami prípadov a politických káuz, ktoré nám prinášajú masmédia, a to najmä o porušovaní a zneužívani zákonov byrokratmi a zamestnancami justičného systému. Prečo si myslíme, že tento zákon nie je jeden z tých potencionálnych foriem a prostriedkov, ktoré prispejú k takýmto dianiam? Je pravdou, že je potrebné, aby sa spoločnosť cestou štátnych inštitúcii bránila proti kriminalite vo všetkých sférach, ale nie v dobe, keď samotní sudcovia a byrokrati porušujú zákony. Ak by som bol momentálne byrokrat štátnej moci, tak tento zákon by som podporoval z celej duše. Lenže byrokrat nesmie zabudnúť, že je sluha spoločnosti. Žiadna osoba nesmie dovoliť, aby jeho ľudské práva boli porušované len preto, aby sa uľahčila práca byrokratov. Existuje množstvo iných foriem ako bojovať proti kriminalite bez toho, aby štátna moc porušovala práva iných. Zákony nesmú byť iba "cieľove" pravidlá štátnej moci, ale v prvom rade musia nadväzovať na hodnoty kultúrnej spoločnosti. Aj napriek tomu, že ľudské hodnoty v danom čase môžu byť na nízkej úrovni. Ak štát takýto prístup nerešpektuje, tak v takomto prípade sa takýto štát nazýva "totalitný". Je pravda, že niečo za niečo, ale nikdy to nemôže byť sloboda ľudí ako cena za neschopnosť štátu v boji aj keď proti takým závažným veciam ako je korupcia, tunelovanie, zneužívanie justičného systému, atď.

Často počujeme, že to, čo na Slovensku chýba je stredná vrstva. Je to pravda. Vo všetkých vyspelých trhovo orientovaných demokraciach je to práve malý a stredný podnikateľ, ktorý je tvorcom strednej vrstvy. Ak chceme, aby sa ľudia a podnikatelia chovali zodpovedne k svojim povinnostiam, tak musíme urobiť cestou transformácie všetko, aby sa tak chovali. Jednou z týchto možností sú inštitúty, ktoré sú vo svete veľmi osvedčené napríklad REGIONÁLNE INDUSTRIÁLNE DOŠKOĽOVACIE CENTRÁ. Zaškoľovanie archivovania dokumentácie môže byť jedným z ich programov. Som názoru, že až potom čo sme vyčerpali úsilie nato, aby takáto vedomosť bola u podnikateľov samozréjmosťou, iba potom sa môžeme vyhrážať sankciami za nedodržanie zákonov.

Pre nás, ktorí sa profesionálne zaoberáme archivníctvom dokumentov je potrebné si uvedomiť, že naša zárobková činnosť nesmie sa stať prioritou na úkor slobody spoločnosti. Toto sa stáva často vtedy, keď ľudské hodnoty nie sú v danej spoločnosti totálne vysporiadané. Dnes, 15 rokov po Velvetovej revolúcii sa iba teraz začíname zaoberať zväzkami ŠtB a už chceme vyrábať ďalšie zväzky. To, že dnešná dokumentácia podnikateľov je pre dobro budúcich generácii je blud. Tento zákon je na kompromitáciu terajšej generácie za účelom odstrániť trestnú činnosť. Ako bolo vyššie uvedené "byť efektívny na tejto scéne na to nie je potrebné takýto zákon"!
miro_mr
29.05.05,19:03
miro_mr- každý pozemok je jedinečný a preto ja dôležité archivovať info o ňom.Ale teba zaujíma papier z roku 1758 za koľko kúpil tvoj pra-pra-dedo 4 vrecia pšenice?Dúfam že tie bludy sa výrazne skrešú a prestane zbytočná buzerácia.Nerozumieme sa. Ja vravim ze su veci ktore su cenne a su tie ktore nikdy mat cenu nebudu. U FO je pravdepodobnost velmi nizka rovnako ako u malych sro. Tie majetky som uviedol len ako priklad.
Zalezi kto sa cim zaobera a ake informacie sa u neho nachadzaju, nie vsetky su z hladiska dokumentarneho zaujimave. A tiez tvrdim ze treba legislativu aj v tomto smere zjednotit s praxou.
miro_mr
29.05.05,19:15
Pre nás, ktorí sa profesionálne zaoberáme archivníctvom dokumentov je potrebné si uvedomiť, že naša zárobková činnosť nesmie sa stať prioritou na úkor slobody spoločnosti.
Tento zákon je na kompromitáciu terajšej generácie za účelom odstrániť trestnú činnosť. Ako bolo vyššie uvedené "byť efektívny na tejto scéne na to nie je potrebné takýto zákon"!To prve sedi.
To druhe je trochu si myslim inak. Toto plati uz od roku 1975 kedy bol zakon 149. Napr. aj Ceskej republike vychadzali z podobnej legislativy ale urobili toi tak ze firmam napisali zoznam dokumentov, ktore musia po sebe zanechat a do evidencie a prace s dokumentami im nekafru zakonom.V CR sa do tvorby zakona aktivne zapojili aj pravnici a odbornici za podnikatelov (napr. skupina reprezentovana Ing. Smejkalom odbornikom na ochranu osobnych udajov a zastancov myslienky ze stat nema co do tychto veci podnikatelom hovorit) a preto ich zakon je trochu iny, ale aj tak su tam vymenovane konkretne vecne skupiny, ktore znicit nesmu a po zaniku spolocnosti ich musia odovzdat statu.
Takze v ceskom zakone si mozes pozriet ktore dokumenty maju podla historikov cenu pre buducnost a porovnat s nasimi planmi aj u nas su to Acka.
Ta trestnost je v nasich podmienkach zrejme dosledkom toho co sa tu deje ale prvotny zaujem je skutocne cisto historicky.
mackova
29.05.05,22:24
Poradaci mohli by ste mi este raz povedat ci sa tyka odklad aj s.r.o.?
gabina
30.05.05,05:55
MIRO_MR


""""darmo ma firma zlate klucky aj na zachodoch, ak jej pracovnici nevedia pracovat s informaciami, ak firma nema zabehnuty system prace s dokumentami jak papierovymi tak elektronickymi, ktory ma prislusne parametre (ktore nevymyslal pracovnik ktory je vo firme od jej zaciatku a tvari sa ako Guru, ale odbornici na spravu informacii) tak je to len amatercina, ktora sa moze v konkurencnom prostredi vypomstit. """""

Keď ma firma na zlaté kľučky... tak určite má veľmi dobrý systém práce......
prečo keď naši štátní úradnici tak všetko perfektne vedia..... nemáme zlaté kľučky aj v štátnych úradoch....???????
dana hanakova
30.05.05,06:54
Prečítala som si rôzne názory, či robiť registratúru, alebo je to buzerácia, zasahovanie do firmy atď.

Po mojich skúsenostiach, každá firma sa k tomuto stavia podľa toho akých má ľudí. Pretože sú firmy, ktoré si vedú archivovanie dokumentov tak ako treba, aj bez toho, že by tušili o nejakom zákone. A bolo ich väčšina. Skrátka je tam poriadok. Sú však aj takí , ktorých registratúra je jedna alebo dve veľké krabice, kde sa hádže všetko a keď potrebuje niečo dokladovať, tak navrieska na referentku na úrade, že ho otravuje. Podľa mňa tento zákon chcel okrem historického hľadiska, zaviesť istú normu do podnikateľskej sféry s nakladaním dokladov.
Čudujem sa tejto histérii, aj pánom poslancom v parlamente, čo sa teraz zobudili a zistili, že zodvihli ruku za takýto zákon. Pretože registratúra sa dá uviesť v súlade zo zákonom podľa toho ako to má firma už zažité a tie veci čo nemali to je len vec zvyku. Argument, že to zvyšuje náklady je smiešny. No ale najlepšie sa múti v bordely.
Katty
30.05.05,07:46
Každá normálna firmička ak má zodpovedného účtovníka, tak narába s dokumentami tak aby sa im nič nestalo aby sa nestratili a aby po skončení roka boli riadne premiestnené napr. do archivačných krabíc, každá označená rokom a názvami šanonov ktoré boli do nej "prebalené". Ide o účtovné doklady, faktúry, pokladne, banky, daňové priznania ... atď. Hocikedy sa dá ľahko vyhľadať čo kto potrebuje, navyše všetko je nahodené v PC takže evidencia je prehladná. Ale čo je blbosť aby sa kvôli nejakému zákonu začali odkladať zbytočné papiere, zapisovali sa telefonáty, tlačili maily a zachytávali sa informácie ako keby to na niečo bolo. A predsa každá fo a po vie že musí mať a viesť evidenciu dokumentov založenia firmy, zmien, výpisov OR, zápisníc, daňových priznaní... a v prípade zamestnancov uchováva ich osobné spisy ktoré stále dopĺňa. Tak načo robiť elaboráty a deliť na milionpäťčastí napr. mzdový šanon na evidenciu dochádzky, priepustiek, dovoleniek, dohôd, PN, stravovanie, výplatné listiny, podklady k mzdám, prehlásenia, dávky, prihlášky... Ak má firmička dvoch zamestnancov a za celý rok nenaplní ani jeden šanon a to má toto všetko v jednom, tak aký význam majú registratúrne značky podľa vzorového reg.plánu MC, MD, MF, MG, MH, MI, PD, PE, PE1, PE2, PF, PG, PG atď. Veď snáď nechcete aby sme každú súčasť miezd dávali do zvlášť zakladača alebo euroobalu a mali z toho potom riadny guláš. Veď preto to máme po mesiacoch so všetkým čo k tomu patrí. Prečo jednoducho nepovedali že chcú od PO a FO zoznam alebo prehľad zakladania písomností v tej ktorej firme. Tak by od nás dostali na papieri že mzdy máme v jednom šanone, že faktúry zakladáme na došlé a odoslané, že zmluvy máme v jednom šanóne, že objednávky s dodacími listami sú pricvaknuté pri faktúrach a že pokladne a banky máme tak a tak. Takto by nenabúrali žiadny chod firmy a v prípade že by mali nejaké pripomienky k tomu ako to tá ktorá firma robí a mali k tomu aj logické vysvetlenie, tak by odpísali a firma by si tú ktorú časť upravila. Ja neviem.... o dva dni idem na školenie ale stále som presvedčená o tom, že niekto miesto uľahčovania podnikania robí pravý opak. Veď firma ktorá má bordel v papieroch a nemá v tom systém, tak veľmi rýchlo v tomto našom podnikateľskom prostredí skončí...
miro_mr
30.05.05,08:10
Tak načo robiť elaboráty a deliť na milionpäťčastí napr. mzdový šanon na evidenciu dochádzky, priepustiek, dovoleniek, dohôd, PN, stravovanie, výplatné listiny, podklady k mzdám, prehlásenia, dávky, prihlášky Presne tak!
Plan ma by to podla toho ako firma funguje a nemal by zasahovat do chodu firmy.
Martina.Ungerova
30.05.05,08:25
Môj názor na toto všetko je taký, že celý zákon s odstupom času buď úplne zrušia, alebo sa bude týkať len malého okruhu firiem. A najsmutnejšie na tom všetkom je to, že tie firmy, ktoré k tomu pristupovali seriózne a vyhodili 15.000 za vypracovanie reg.poriadku tie peniaze už nikdy neuvidia.
dana hanakova
30.05.05,08:32
Martina máš pravdu, zase sa ukázalo, že tí čo sa na všetko vyflákli tak obyšli bez újmy. Ale povinnosť musí zostať. Táto potreba vychádza z povinností pri systéme manažmentu kvality a je to povinnosť všade v zahraničí.

Tí čo si registratúru zaviedli, kúpili softwery, len to sprehladní dianie vo firme a zo strany nadriadených je možnosť kontroly kto čo mal vybaviť, kedy to spravil a či to spravil. Keď nič nieje zapísané tak nikto o ničom nevedel a nič nedostal :)
Ale na túto tému prebiehajú zasa dve PORADY.
miro_mr
30.05.05,09:24
Môj názor na toto všetko je taký, že celý zákon s odstupom času buď úplne zrušia, alebo sa bude týkať len malého okruhu firiem. A najsmutnejšie na tom všetkom je to, že tie firmy, ktoré k tomu pristupovali seriózne a vyhodili 15.000 za vypracovanie reg.poriadku tie peniaze už nikdy neuvidia.Ak sa to urobilo tak aby to firme pomohlo tak problem neni, aspon mate zavedeny system. Ak ale plan bol robeny tak aby bol co najrychlejsie schvaleny tak bylo lepsie pockat s jeho ucinnostou ako sa to cele vyvrbi.
K uplnemu zruseniu nedojde skoro urcite. Toto neni len cisto slovenska specialita.
babetka
30.05.05,10:23
Čo teraz?
Keď som bola odniesť poriadok na schválenie do archívu, pracovníčka mi povedala, že sa tým poriadkom už mám riadiť teraz pred schválením. Začala som zapisovať (chaoticky) do denníka, pečiatkovať (chaoticky) a zakladať "spisy" (chaoticky), ktoré obsahujú len jeden papier. Mám postupovať takto (chaoticky) ďalej alebo sa môžem na to vy.......kašlať?
Shaman
30.05.05,11:15
Aky datum ucinnosti si napisala do poriadku?
babetka
30.05.05,11:59
Aky datum ucinnosti si napisala do poriadku?

Mala som tam 1.1.2006, ale v archíve mi povedali, že odo dňa "schválenia", tak som to nechala nevyplnené.
Ide mi o to, že som to začala všetko zapisovať, lebo mi v archíve povedali, že sa poriadkom už musím riadiť a musím mať už žiadosť na schválenie očíslovanú číslom z reg. denníka. Tak som začala zapisovať do denníka všetku korešpondenciu a dala som na tú žiadosť číslo, ktoré nasledovalo v denníku a odniesla som to "opravené" a teraz neviem či mám číslovať ďalej. Úprimne povedané nechce sa mi na každý papier, ktorý mi príde zakladať spis, lebo k 1 papieru mi pribudne dvojhárok a kopí sa mi to.
Shaman
30.05.05,12:22
Závisí to od dátumu účinnosti. Ak máš od 1.1.2006, teraz nemusíš. Ak máš od dátumu schválenia, nič iné ti neostáva. Jedine žeby si šla na úrad a pokúsila sa to stiahnuť ešte ako neodsúhlasené.
babetka
30.05.05,12:43
Závisí to od dátumu účinnosti. Ak máš od 1.1.2006, teraz nemusíš. Ak máš od dátumu schválenia, nič iné ti neostáva. Jedine žeby si šla na úrad a pokúsila sa to stiahnuť ešte ako neodsúhlasené.

Ďakujem. Budem tam musieť zavolať.
AlexS
31.05.05,05:24
Ďakujem. Budem tam musieť zavolať.
Registratúrny denník sa vedie po rokoch, preto najbližší termín začiatku vedenia denníka je 1. január 2006. Pozri knihu Kartous- Mrížová, strana 175. Pán Kartous je zodpovedný za archívnictvo v SR, ak Ti to v archíve neuveria môžeš zavolať a lebo poslať mail p. Kartousovi a odpovie naša známa pani Mrížová, kompetentná osoba v archívnictve. Ako osoba znalá zákona 395/2002 Z. z. iba využiješ § 16, ods. 1, podľa ktorého je pôvodca registratúry oprávnený požiadať o informáciu, odbornú radu a usmernenie.
nikulik
31.05.05,05:59
Ahojte poradaci, vcera som sa zucastnila skolenia Sprava registratury a ochrana archivnych dokumentov. Prednášajúca bola Mgr.Bozena Malovcova, a Marta Bednarova, zo Štatneho archivu v Levoči-presnejsie z pobočky v Poprade, po tom minulotyzdnovom vyhlaseni v markize sa polovica ludi co boli prihlaseny nedostavila.
To skolenie bolo perfektne, vysvetlili nam celu registraturu, poriadok, plan, dennik...atd, cele archivovanie dokumentov, a vsetko co s tym suvisi,samozrejme ze sa mozno nestihlo vsetko, ale boli velmi zlate a vysvetlili nam, ze ak niecomu nebudeme rozumiet, kludne mozme zavolat, zamailovat, alebo dokonca prist osobne, vo vsetkom nam ochotne pomozu a ak budeme chciet prevedu nas aj ich archivom ako by to malo v nasej firme vyzerat.

Dalsiu vec, ktoru zdoraznili hned na zaciatku, je to ze to co vyhlasila markiza je uplna hlupost, pretoze hned potom v piatok im prisiel z MV SR do archivu mail, kde im vysvetlili, ze sa to o dva roky neposuva ako to vyhlasili v televizii, ze to je iba NAVRH zakona, ktory moze prejst a nemusi, takze myslim si ze viaceri si vydychli, ale....mozno to predlzia. :D
Takze ja tam tak ci tak pojdem, lebo nam povedali ze kludne si mozme dat datum od ktoreho sa budeme riadit 01.06.2005, a odvtedy zacneme archivovat, a od toho datumu aj vies registrat. dennik. :)
A aj keby to posunuli o tie dva roky, nikoho to asi neminie, takze lepsie zacat skor ako neskoro.

Fuuuha, ale som sa rozpisala :D , ale este jednu vec som chcela, hovorili nam aj o pokutach a vysvetlili nam, ze to ze nas niekto strasi s pokutami je riadna blbost, lebo oni ked pridu do nejakej firmy, skor pomozu a nie davaju pokuty,povedali ze pokuty...to uz by dali tej firme, ktora napriklad existuje 5-10 rokov a nema ani jeden doklad ulozeny, ak vsetko znicil. ...oni nechcu firmy strasit pokutami,ale chcu len aby si ludia uvedomili, ze ten archiv je na to,aby aj o nejakych 100 rokov sa vedelo ze ste existovali ;) .

A to ze si niekto dal vypracovat reg.plan a poriadok,tak to boli len zbytocne vyhodene peniaze, pretoze nam dali aj disketu na tom skoleni a tam bolo vsetko.

Tak dufam, ze som Vas neunudila, pekny dnik praje *nikulik*
Katarina1
31.05.05,07:31
to: nikulik - a kde bolo to skolenie, lebo ja som z PP a nevedela som o tom...
nikulik
31.05.05,08:13
Pozvanka mi poslal Zväz poľnohospodárskych druzstiev a obchodnych spolocnosti SR regionalna rada, Patrizanska 690/87, Poprad, oni organizuju take seminare. Ale tie pani z archivu povedali ze uz skolenia nerobia, ze toto bolo posledne lebo ich uz vraj urobili strasne vela, ale treba tam zavolat, mozno este nejake budu robit, a aj ked nie, oni su tam strasne zlate, ochotne pomozu, aj vsetko vysvetlia.:)
Januš
31.05.05,11:13
To, že ten zákon je dlhšie je síce pravda, ale je tam taktiež napísané, že registratúrne poriadky a plány pripravené resp. schválené do 30.06.2005 ( čo momontálne je do 30.06.2007) a postupovať sa má začať od 01.01.2006. Je pravda že platí ale nás zaujíma od kedy je tá registratúra účinná.
tinusa
01.06.05,13:58
ahojte vospolok..
ako tak citam vase nazory na moje prispevky.. neda mi nespomenut:
Hovorila som dnes s pani z jedneho statneho archivu, kam tiez davame na schvalenia RP a ta mi povedala, ze sa denno-denne stratava s ludmi, ktori pridu k nej, maju pred dochodkom a zufalo hladaju svoju dokumentaciu... pretoze 5 rokov robili tam, 5 rokov tam.. ... ziadna z firiem uz neexistuje.. a doklady su "bohviekde" .. Takze aj pre taketo pripady je cely ten zakon...ktoreho zrusenie, podla jej slov vobec nepripada do uvahy...Ako ona vravela, robia si evidenciu osob, ktore si uz povinnost splnili a RP predlozili a citujem: "tym uz daju pokoj a na tych ostatnych si posvietia.. " ... nemyslim tym, ze sa budu ohanat pokutami, ale len tym, ze si to tak- ci tak budu musiet dat naporiadok a zosuladit zo zakonom..
len tolko..
Heleč
01.06.05,14:25
Ľudkovia tak posúva sa ten termín účinnosti? Uverejnili to už niekde?
mackova
01.06.05,19:57
Ahojte, takze dobre som pochopila, aj male sro, maju odklad o 2 roky?
Nejako mi nekto nepovie na rovinu. Je to tak?
Dik.
evina
01.06.05,20:21
Na stránke MV je oznam o tom, že predložia v najbližších dňoch novelu vyhlášky na predĺženie povinnosti predkladania re. plánov ku schváleniu do 30.6.2007. Pokiaľ to neschváli parlament samozrejme platí termín podľa teraz platných predpisov t.j. 30.6.2005. Keďže MV takúto novelu pripravuje nie je prepodklad, že by to však kontrolovalo a robilo problémy.
andrej_rv
01.06.05,20:51
Podľa SME "Minister vnútra Vladimír Palko dal v piatok na medzirezortné pripomienkové konanie novelu vyhlášky, ktorou by sa mala o dva roky odložiť povinnosť drobných podnikateľov viesť registratúru. "Vyhláška by mala vstúpiť do platnosti v priebehu júna. V novom znení uloží podnikateľom povinnosť nechať si schváliť registratúrny plán a registratúrny poriadok do konca júna 2007. Podľa nových predpisov by sa potom malo začať postupovať od 1. januára 2008," povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia rezortu vnútra" - podrobnejšie http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2240143
Medulienka
02.06.05,04:40
Ja som registratúrny poriadok a registratúrny plán vypracovala manželovi - SZČO práve teraz v nedeľu 29.5.05 podľa metodického pokynu MV SR, celé mi to trvalo na počítači 15 minút a dúfam, že budem mať svätý pokoj !!! Preto by som Vám to odporúčala vypracovať a budete mať aj Vy pokoj !!!
Katty
02.06.05,06:34
čaute ľudkovia
tak po včerajšom školení registratúry vám môžem povedať že síce termín sa posúva o dva roky ale je to vraj z dôvodu aby archívy postíhali poschvalovať a pokontrolovať do roku 2007 reg.poriadky a plány aby sa podľa nich dalo od 01.01.2008 fungovať. Takže nikoho to neminie a čím skôr si to niekto spraví tým skôr bude mať pokoj, ale treba si to fakt urobiť presne na vašu firmu lebo kopírovať nejaké vzory je blbosť, každá firma je iná. Čo je plus, že sa nemusíme tento mesiac naháňať a rýchlo rýchlo volačo zbúchať. A ešte jedna novinka ak firma ešte nie je zaevidovaná na príslušnom archíve (to znamnená že ešte nikdy nič do archívu neposielala ani s ním nič nemala) tak by sa mala čím skôr dať zaevidovať nasledovnou formou: pošle sa listom prvý výpis z OR a posledný + sprievodný list (zasielame vám výpis z OR na zaevidovanie našej spoločnosti). Takže tak pekný deň
miro_mr
02.06.05,06:52
A ešte jedna novinka ak firma ešte nie je zaevidovaná na príslušnom archíve (to znamnená že ešte nikdy nič do archívu neposielala ani s ním nič nemala) tak by sa mala čím skôr dať zaevidovať nasledovnou formou: pošle sa listom prvý výpis z OR a posledný + sprievodný list (zasielame vám výpis z OR na zaevidovanie našej spoločnosti). Takže tak pekný deňToto je najvacsi problem na slovensku. Ak neni v zakone ziadna povinnost tak si nejaku vymyslime. Pokial dobre citam zakon tak subjekt je povinny nahlasit zmenu obchodneho nazvu a nie vznik subjektu. Vznik subjektu je iny proces ako premenovanie alebo prestahovanie.
Stat tak vyzaduje od nas informacie, ktore uz davno ma jak v OR tak statisticky urad ich ma - to nevie jedna ruka co robi druha ci co. Posielanie zbytocnych listov tiez nieco stoji ci nie. Nezabudajme ze ze sukromnik musi robit iba to co je zakonom stanovene, kym uradnim moze robit len to co je v zakone stanovene.
Nikde v zakone neni uvedene ze sa povodca ma po svojom vzniku resp. potom niekam nahlasovat.
Katty
02.06.05,08:57
...na slovensku je vela veľkých problémov a mimochodom všetko niečo stojí, napr. aj tlačenie niekoľkostranového reg. poriadku a plánu, neviem prečo sa to nedá poslať mailom, navyše sa môže stať že sa to bude ešte niekoľkokrát prerábať lebo archívy s tým našim prepisom nemusia byť na prvýkrát spokojní. A je im asi jednoduchšie ak budú zakladať spis našej fy, opísať údaje z výpisu ako si ho vyhľadať na internete alebo vyžiadať od OR. V prípade akýchkoľvek otázok môžme kontaktovať p. Mgr. Hodasovú zo Štátneho archívu v BA.
Lucy
03.06.05,08:37
Zuziana
03.06.05,17:12
Ja som dnes počula takú iformáciu, že o zákone sa má rokovať 18.6. - údajne zmeny sa nechystajú, iba posunutie termínu o 2 roky.
Vevey
06.06.05,05:56
Stihnu odklad uviest do platnosti do 30.6.2005? Ak nie, tak pokuty pre firmy, co nepodali na schvalenie RPaP?
Hanka
06.06.05,12:18
Dufam, ze to stihnu a slubili, ze do platnosti urobia zmeny, prehodnotia zakon, aby sa to co urcuju uz platne zakony neduplovalo.
misurka
09.06.05,04:31
Je účinnosť zákona právoplatne presunutá až na 30. jún 2007, alebo je potrebné predložiť regist. poriadok do 30/6/2005?
dodo987
09.06.05,06:08
No je to stále otázne, ale dnes som vyčitál:

Ministerstvo vnútra vydá do konca mesiaca vyhlášku, ktorá posunie termín vypracovania registratúrnych plánov a poriadkov na 30. jún 2007.
"Novela bola do utorka v pripomienkovom konaní. Teraz ju odobruje stála komisia pri legislatívnej rade vlády. Následne ju podpíše minister vnútra, aby nadobudla účinnosť najneskôr 30. júna tohto roku," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.

zdroj:
http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_pludia.asp?r=sk_pludia&c=A050609_052348_sk_pludia_p01

...nechajme sa prekvapiť....
Magdaléna Teplanová
10.06.05,11:06
ďakujem za informácie, pomohlo mi to
ESTER
10.06.05,11:17
Povinnosť evidovať všetky dokumenty súvisiace s podnikaním sa odsúva o dva roky. Ministerstvo vnútra vydá do konca mesiaca vyhlášku, ktorá posunie termín vypracovania registratúrnych plánov a poriadkov na 30. jún 2007.

Podľa platného zákona zatiaľ musia právnické a fyzické osoby vypracovať registratúrne plány a poriadky do konca júna.

"Novela bola do utorka v pripomienkovom konaní. Teraz ju odobruje stála komisia pri legislatívnej rade vlády. Následne ju podpíše minister vnútra, aby nadobudla účinnosť najneskôr 30. júna tohto roku," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.

Podľa zástupcov podnikateľských združení predĺženie termínu problém len odďaľuje. "Vytvorí sa však priestor na prehodnotenie, či sa má všetko vykonávať tak, ako predpisuje zákon, alebo sa to celé zruší," povedal hovorca Republikovej únie zamestnávateľov Ľubomír Žitňan.

Koaličná rada sa minulý týždeň zhodla na tom, že vypracovanie týchto dokumentov je pre podnikateľov zbytočná administratívna záťaž. "Do konca roka by sme chceli obsah zákona zmeniť, prípadne celú povinnosť pre podnikateľov zrušiť," povedal Jirko Malchárek z ANO. Ministerstvo vnútra však podľa Koišovej o zrušení tejto povinnosti neuvažuje. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Havrana ani Ruskov rezort novelu zákona o archívoch a registratúre zatiaľ neplánuje predložiť.

Novelu zákona o archívoch a registratúre predložili do parlamentu poslanci Slobodného fóra. V ich návrhu sa povinnosť viesť registratúru týka len orgánov štátnej správy, štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií, samosprávy, právnických osôb zriadených zákonom a právnických a fyzických osôb, ktoré o to dobrovoľne požiadajú.
iva
10.06.05,11:20
Ten záver predchádzajúceho príspevku sa mi páči - FO a PO, ktoré o to dobrovoľne požiadajú .....
silva
14.06.05,08:12
Minister vnútra v piatok ( 10.6.2005 ) podpísal vyhlášku o posunutí termínu na schválenie registratúrneho poriadku - viď www.minv.sk

silva
Nika
14.06.05,16:03
Novelu zákona o archívoch a registratúre predložili do parlamentu poslanci Slobodného fóra. V ich návrhu sa povinnosť viesť registratúru týka len orgánov štátnej správy, štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií, samosprávy, právnických osôb zriadených zákonom a právnických a fyzických osôb, ktoré o to dobrovoľne požiadajú.
Mohlo by im to prejsť.
miro_mr
14.06.05,18:13
Mohlo by im to prejsť.Radsej nie. Zmeny to chce, ale zrusenie by prinieslo problemy napr. tym tisicom ludi, ktory este len pojdu do dochodku a robili v podnikoch, ktore uz neexistuju, alebo presli do sukromneho vlastnictva a pod.
Nika
14.06.05,19:17
Ale veď sa posielali evidenčné listy do poisťovne(už si nepamätám ako sa vtedy volala), kde bola uvedená doba zamestnania, zárobok, rovnako ako dnes. Kde to všetko je. Všetko nahlasuje. Pomaly už nič iné robiť nebudem ako výkazy štatistiky.... Načo to potom robíme? Ja viem, že niektoré firmy v tom majú neporiadok a kašlú na to, ale kašlať budú aj na archívy. Aj tak postihujú iba poctivcov.
miro_mr
15.06.05,05:13
Ale veď sa posielali evidenčné listy do poisťovne(už si nepamätám ako sa vtedy volala), kde bola uvedená doba zamestnania, zárobok, rovnako ako dnes. Kde to všetko je. Všetko nahlasuje. Pomaly už nič iné robiť nebudem ako výkazy štatistiky.... Načo to potom robíme? Ja viem, že niektoré firmy v tom majú neporiadok a kašlú na to, ale kašlať budú aj na archívy. Aj tak postihujú iba poctivcov.Vidis posielali aj posielame a predsa poistovna tieto udaje casto vyzaduje. Najma v pripade ak sa niekto odvola proti jej vymeru, ked niekomu chybaju dolozene roky a pod.
To ze v tom maju niektore firmy bordel a ze to plesnivie je stale este dobre. Horsie by bolo ak by to vyviezli do zberu lebo im to zabera miesto. Zatial im zakon o registraturach v zniceni brani.
Luckasari
15.06.05,12:52
Práve vyšlo v Zbierke zákonov pod číslom predpisu 251/2005 Z.z. zmena vyhlášky o registratúrach, termín posunutia je už teda čierny na bielom. Povinnosť vyhotoviť registratúrny poriadok a plán bude do 31.06.2007.
marianna
16.06.05,09:33
Tak ako ste sa rozhodli tí, čo ste ešte nič nepodávali, posielate alebo nie?
Chobot
16.06.05,09:42
Ja som to uz mesiac krvopotne pripravoval, tak to nenechám zapadnút prachom. Dnes som to dal poslat spolu s výpisom z OR a organizacným poriadkom do Státneho archívu v BA.
nikulik
16.06.05,09:42
Ja ano, uz som to vysvetlila aj sefovi, a myslim ze cim skor zacneme tym lepsie. Zanesiem to tam do konca roka a datum od kedy sa tym budem riadit dam 01. 01. 2006, tak nam to poradili aj na skoleni, od 01.tiez zacnem viest poriadne dennik, a zatial co druhi budu v r.2007 zmätkovat ked sa bude blizit ten termin (co urcite budu) tak ja uz budem zabehana.....:D
...ej ale to krasne znie? vsak, len keby to aj tak bolo v skutočnosti, ale nie, teraz vazne, myslim si ze to netreba odkladat, lebo potom toho bude len viac a viac.:)
katika
16.06.05,10:05
Ja som sa ešte stále nerozhodla a čo ty Marianna? Ja viem, že je to len odloženie povinností, ale možno sa zmení zákon. Ešte sa poradím so šéfom.
babetka
16.06.05,11:08
jééj, ako Vám je dobre. Ja som to chcela mať z krku. Dala som to schváliť pred tým ako sa začalo diskutovať o posunutí. A výsledok? Včera mi prišiel list že mi ten poriadok schvaľujú od 1.6.2005. Do poriadku som dátum nenapísala, lebo keď som tam mala od 1.1.2006 tak mi bolo na archíve povedané, že dátumom schválenia nadobúda platnosť. Volala som na archív. Tam mi povedali, že sa to len posúva dátum povinnosti dať schváliť a keď mám schválený, mám podľa neho postupovať. Všetko si nechávam na poslednú chvíľu a teraz keď som to poslala skôr, tak sa mi to vypomstilo. Vôbec neviem ako to mám robiť. Začala som zakladať spisy na každý jeden papier, čo mi dôjde a je z toho chaos. Takže ak ho predsa len budete posielať na schválenie, dajte dátum platnosti od 1.1.2006.
vladan
16.06.05,11:16
... ja som ešte s registratúrou ani nehla, ale bola som už na školení :D ... nie je to až taká hrôza ako vyzerá, len sa na to treba poriadne pripraviť. Keďže sa táto povinnosť posunula, budem mať (možno :D ) viac času na nájdenie systému ako to správne aplikovať u nás vo firme ... vypracovať reg. poriadok by nemal byť až taký problém, ale ak by som mala takto postupovať už od 1.1.2006, tak neviem, neviem čo by to s našou firmou urobilo :D:D:D ... a hlavne s mojimi nervami :p
Sany
16.06.05,11:19
... ja som ešte s registratúrou ani nehla, ale bola som už na školení :D ... nie je to až taká hrôza ako vyzerá, len sa na to treba poriadne pripraviť. Keďže sa táto povinnosť posunula, budem mať (možno :D ) viac času na nájdenie systému ako to správne aplikovať u nás vo firme ... vypracovať reg. poriadok by nemal byť až taký problém, ale ak by som mala takto postupovať už od 1.1.2006, tak neviem, neviem čo by to s našou firmou urobilo :D:D:D ... a hlavne s mojimi nervami :pa najnovšia správa je, že túto povinnosť možno zrušia úplne....
vladan
16.06.05,11:19
a najnovšia správa je, že túto povinnosť možno zrušia úplne....
Sany, ukáž skade máš túto najnovšiu správu! :D
Sany
16.06.05,11:25
Sany, ukáž skade máš túto najnovšiu správu! :DŠtyri vládne strany sa na stredajšom rokovaní zhodli, že zákon, ktorý podnikateľom a živnostníkom ukladá povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a plán, je obsahovo zlý a treba ho zmeniť. Právnické aj fyzické osoby mali tieto dokumenty predložiť do 30. júna tohto roku.


"Zhodli sme sa, že ide o dedičstvo minulej vlády. V najbližších dňoch začne zatiaľ platiť vyhláška ministerstva vnútra, ktorá termín na predloženie registratúrnych plánov a poriadkov presúva o dva roky, na 30. jún 2007. Podnikatelia sa teda nemusia obávať," povedal Jirko Malchárek z ANO. Podľa neho koalícia ešte v tomto roku bude hľadať riešenie ako zákon obsahovo pozmeniť, či prípadne úplne zrušiť.


Podnikateľom by tak odpadla povinnosť evidovať všetky dokumenty vrátane záznamov schôdzí či zápisov školení. Povinnosť archivovať účtovníctvo upravuje totiž zákon o účtovníctve, zákon o DPH, zákon o zdravotnom poistení či zákon o sociálnom poistení.

Podľa podnikateľských združení je potrebné priestor, ktorý vznikne odkladom termínu, využiť na diskusiu. "Treba prehodnotiť, či sa má v danej oblasti všetko vykonávať tak, ako predpisuje zákon, alebo sa to celé zruší," povedal Ľubomír Žitňan z Republikovej únie zamestnávateľov.

Podľa Združenia podnikateľov Slovenska posunutie termínu nie je riešením. "Riešením je úplné zrušenie povinnosti pre podnikateľské subjekty. Ak štát chce ponechať túto povinnosť v prípade štátnych orgánov alebo organizácií a inštitúcií verejného sektora, nemáme výhrady," povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. S návrhom predĺžiť termín na predloženie registratúrnych poriadkov a plánov prišlo ministerstvo vnútra pred týždňom po žiadosti ministra práce Ľudovíta Kaníka. Ten žiadal kolegu Vladimíra Palka, aby túto povinnosť pre firmy a živnostníkov zrušil po tom, čo mali viaceré podnikateľské združenia voči tejto povinnosti výhrady.
Zdroj: www.pravda.sk (upravené)
Luckasari
16.06.05,11:49
ja som tiež s registratúrou zatiaľ ani nehla, nechávala som si to na máj, potom sa začalo hovoriť, že sa to možno predĺži, alebo zruší, tak som čakala a predĺžili to ... zatiaľ

včera v správach bolo, že to možno celé zrušia, aj v jednom článku som to čítala, takže ja sa chystám aj naďalej s tým zatiaľ nehýbať :D
AlexS
16.06.05,15:17
jééj, ako Vám je dobre. Ja som to chcela mať z krku. Dala som to schváliť pred tým ako sa začalo diskutovať o posunutí. A výsledok? Včera mi prišiel list že mi ten poriadok schvaľujú od 1.6.2005. Do poriadku som dátum nenapísala, lebo keď som tam mala od 1.1.2006 tak mi bolo na archíve povedané, že dátumom schválenia nadobúda platnosť. Volala som na archív. Tam mi povedali, že sa to len posúva dátum povinnosti dať schváliť a keď mám schválený, mám podľa neho postupovať. Všetko si nechávam na poslednú chvíľu a teraz keď som to poslala skôr, tak sa mi to vypomstilo. Vôbec neviem ako to mám robiť. Začala som zakladať spisy na každý jeden papier, čo mi dôjde a je z toho chaos. Takže ak ho predsa len budete posielať na schválenie, dajte dátum platnosti od 1.1.2006.Registratúrny poriadok ste vypracovali preto, aby Vám zefektívnil činnosť. Ak Vám schválený RP nevyhovuje, pošlite schváliť nový RP, kde si určíte termín vhodný pre Vašu spoločnosť.
Manual
16.06.05,19:59
Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
nikulik
17.06.05,03:48
Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
To uz sa musi rozhodnut kazdy sam, niektori to odovzdaju aby s tym zacali co najskor a mali to z krku, a ini zase pockaju do r.2007, lebo dufaju ze sa to dovtedy predlzi znova alebo dokonca zrusi, pravdupovediac, ja tomu neverim ze sa to zrusi, lebo co by robili tie archivy.Oni len chcu aby aj o 100 rokov sa vedelo ze tu nejaka taka firma xy bola, cim sa zaoberala atd.
Aj ked ja osobne nezavidim tym ktori pockaju a zacnu archivovat az po 30. 06. 2007, vsetko potom spätne archivovat, no nic moc :D
vladan
17.06.05,04:42
Oni len chcu aby aj o 100 rokov sa vedelo ze tu nejaka taka firma xy bola, cim sa zaoberala atd.
Aj ked ja osobne nezavidim tym ktori pockaju a zacnu archivovat az po 30. 06. 2007, vsetko potom spätne archivovat, no nic moc
zámer zákona je, aby sa zachovalo historické dedičstvo a prípadne, aby tieto archivované dokumenty mohli poslúžiť napríklad na odhaľovanie trestnej činnosti ...
... ja som archiváciu pochopila asi tak, že až po vypracovaní a schválení registratúrneho poriadku a plánu sa postupuje podľa nich ... dokumenty, ktoré máš vo firme a týkajú sa obdobia pred schválením a aplikovaním registratúrneho poriadku a plánu nemusíš uviesť do stavu aký ti predpisujú, až pri ich vyraďovaní by to malo byť podľa vecných skupín (síce aj to bude o držku, ale čo už) :D
babetka
17.06.05,05:58
Registratúrny poriadok ste vypracovali preto, aby Vám zefektívnil činnosť. Ak Vám schválený RP nevyhovuje, pošlite schváliť nový RP, kde si určíte termín vhodný pre Vašu spoločnosť.
Vďaka Alex. Musím tam ešte zavolať. Poriadok som robila podľa vzorového, lebo na archíve mi povedali, že ak sa nebude odlišovať od vzoru, tak ho schvália. Alex myslíš, že by sa nejakým spôsobom dalo vyhodiť z poriadku zakladanie spisov? T.j. len by som číslovala došlé dokumenty a uvádzala číslo dokumentu predchádzajúceho, že sa to k tomu vzťahuje. Odpadlo by mi to, že napr. ak posielam ponuku zákazníkovi, tak musím dávať každú ponuku do osobitného spisu a podobné iné listy, z ktorých spis by tvoril iba jeden dokument.
marianna
17.06.05,08:11
No ja si to asi pripravím a nechám na stole ležať do konca roka. A možno aj do r. 2007. Uvidím čo ďalej. Ide o to, že sa mi nechce od januára viesť Reg. denník, a nútiť všetkých zamestnancov, ktorí korešpondujú, aby tam všetko zapisovali.
Jano11
17.06.05,08:41
Prečítajte si dnes v Pravde /minister hospodárstva Rusko odpovedá na otázky diskutujúcich/ , na registratúrny poriadok, plán stany ANO predložiť na september
novelu tohto zákona.
učtovníčka
17.06.05,09:02
Prečítajte si dnes v Pravde /minister hospodárstva Rusko odpovedá na otázky diskutujúcich/ , na registratúrny poriadok, plán stany ANO predložiť na september
novelu tohto zákona. Nečítala som to, ale myslím si že by mohli robiť poriadok niekde inde a nie v naších
spisoch, lebo aj bez takého komplikovaného zákona toho máme dosť.
Dúfam, že v tej novele nedostanú skvelý nápad a nezrušia posunutie termínu.
Iba ak by mali rozbehnutý biznis s registratúrnymi plánmi a klesol in dopyt alebo lobistov
ktorí boli aktívni a nateraz majú po veľkých zárobkoch. Však oni si nájdu niečo iné.....
Jano11
17.06.05,09:10
Stačí si kliknuť na internete. Naopak účtovníčka, podľa Ruska bude podaná novela,
aby táto podľa jeho vyjadrenia absurdnosť bola poslaná na smetisko dejín. Vraj
tak sa dohodli na koaličnej rade.
Nika
17.06.05,12:20
Ako sa dohodli na koaličnej rade nie je pre našich politikov smerodatné. Aj tak si potom robia čo chcú.
AlexS
18.06.05,18:16
Vďaka Alex. Musím tam ešte zavolať. Poriadok som robila podľa vzorového, lebo na archíve mi povedali, že ak sa nebude odlišovať od vzoru, tak ho schvália. Alex myslíš, že by sa nejakým spôsobom dalo vyhodiť z poriadku zakladanie spisov? T.j. len by som číslovala došlé dokumenty a uvádzala číslo dokumentu predchádzajúceho, že sa to k tomu vzťahuje. Odpadlo by mi to, že napr. ak posielam ponuku zákazníkovi, tak musím dávať každú ponuku do osobitného spisu a podobné iné listy, z ktorých spis by tvoril iba jeden dokument.Babetka, podľa školiteliek zo štátneho archívu v BA je systém základného čísla, čiže čísla spisu základný systém evidencie a je povinný. Ja som sa dohodol v spoločnosti na systéme, že pracovníci evidujú iba dôležité dokumenty. Ponuky poslané zákazníkom sa neevidujú dokiaľ nepríde objednávka. Objednávka sa zaeviduje poradovým číslom v reg. denníku, ktoré sa stane základným čislom a pridelí sa číslo spisu. Objednávka sa pridelí určenému pracovníkovi a tým sa z objednávky stane prípad a potom sa všetky dokumenty do ukončenia zoskupia do daného spisu. Nechcem Ťa strašiť, ale dosť nám komplikuje, keď prípad neskončí v kalendárnom roku, čo je dosť bežné, a prechádza do následujúceho roku. Môj registratúrny poriadok som poslal na schválenie, ale zatial bez reakcie zo strany archívu. Majú toho veľa takže moje názory nemám vyvrátené, ale ani potvrdené.

Alex.
ala13
20.06.05,05:44
Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
A nemozes ten schvaleny prilepit? Nam ho neschvalili, a pritom sme ho robili z ich vzorov, len sme nejake casti vypustili, asi boli dolezite:p , ale pre nas nemali napln.

Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?:confused:
S21
20.06.05,06:14
prikladám schválený poriadok a plán, len s jednou malou zmenou, archív mi dal účinnosť od 1.6.2005
ala13
20.06.05,06:28
prikladám schválený poriadok a plán, len s jednou malou zmenou, archív mi dal účinnosť od 1.6.2005
Dakujem. Takze ti tym datumom vyrobili robotu navyse? Niekde som tu citala, ze sa ale moze zacat az od zaciatku roka. Takze to potom v tomto pripade treba dorobit od 1.1.2005?
S21
20.06.05,06:32
ja som pôvodne dávala na schválenie poriadok s účinnosťou od 1.1.2006, ako je uvedené v zákone, ale oni so mnou vypiekli a určili dátum účinnosti od 1.6.2005. :D:D:D
ala13
20.06.05,06:41
ja som pôvodne dávala na schválenie poriadok s účinnosťou od 1.1.2006, ako je uvedené v zákone, ale oni so mnou vypiekli a určili dátum účinnosti od 1.6.2005. :D:D:D

A co konkretne teda uz od toho 1.6. robis?
S21
20.06.05,07:07
ešte nič, to schválenie mi došlo 14.6.05 :D
miro_mr
20.06.05,07:12
základným čislom a pridelí sa číslo spisu. Objednávka sa pridelí určenému pracovníkovi a tým sa z objednávky stane prípad a potom sa všetky dokumenty do ukončenia zoskupia do daného spisu.

Alex.Vynikajuco AlexS takto je to aj prakticke. Jedinu chybu to ma v tom ze dennik sa vedie na jeden kalendarny rok a to je zrejme ten problem co pises. Toto je v manualne vedenom systeme trochu brzda ale da sa vyriesit tym ze zavedies samostatnu evidenciu na zakazky ktora bude mat podobne parametre ale pojde cez roky.
Miro
Manual
20.06.05,16:47
A nemozes ten schvaleny prilepit? Nam ho neschvalili, a pritom sme ho robili z ich vzorov, len sme nejake casti vypustili, asi boli dolezite:p , ale pre nas nemali napln.

Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?:confused:Nemám schválený, rozhodujem sa, či ho mám zaslať na schválenie... keď sa termín posúva.
Pekný večer želám...
viktoria
21.06.05,04:37
Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?:confused:
Už je to schválená v zbierke vyšlo v Čiastke 109:
http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?cc=109&ro=2005
Magdaléna Teplanová
21.06.05,06:38
Ďakujem veľmi pekne za presné informácie, tiež som sa bála, že odklad neprejde.
Pomohla mi presná adresa zbierky (až potom som videla a uverila)
Magda
AlexS
21.06.05,07:25
Toto je v manualne vedenom systeme trochu brzda ale da sa vyriesit tym ze zavedies samostatnu evidenciu na zakazky ktora bude mat podobne parametre ale pojde cez roky.
MiroProblém prechodu do ďalšieho roku som navrhol riešiť tak, že v nasledujúcom roku k danému prípadu prijmem cez registratúrny denník celý spis k prípadu z predchádzajúceho roku.

Manuálne vedený denník je samozrejme brzda. Zatiaľ sa mi nepodarilo presvedčiť majiteľov o investovaní do SW. Riešil som to iba cez Excel, čo je minimálna pomoc, ale lepšie než papierová kniha. Podarilo sa mi z Internetu stiahnuť demo SW "Registratúrny denník", i cena bola priaznivá, ale než som mal čas si ho preveriť uplynula doba demoverzie.

Schválené posunutia najneskoršej povinnosti viesť registratúru nám možno dá viac priestoru na rozhodovanie o type SW pre registratúru. Čím skôr sa zavedie SW, tým lepšie. Veľmi dôležité je vybrať ten najvhodnejší. lebo potom sa ťažko prechádza na iný. Je to tak ako so SW účtovníctvo. Ja verím, že po čase si vytvoríme skupiny podľa typov SW pre registratúru, kde si budeme radiť tak ako v účtovníctve. Je potrebné počítať i s tým, že každý nový systém, hlavne pri zavádzaní, spôsobuje problémy.



Alex
Duša
21.06.05,19:04
Ďakujem Viktoria za úplné informácie. Vrelá vďaka poslanci.
Monika
22.06.05,06:22
Prajem všetkým krásny deň.

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom predĺženia termínu spracovania archivácie.
Vzhľadom k tomu, že termín je posunutý a vyšlo to aj v zbierke zákonov, neviem sa rozhodnúť, či mám archiváciu podľa tohto zákona dobrovoľne robiť, alebo nie. Ako Ste sa rozhodli Vy?
Napíšte mi prosím Vaše názory a rozhonutia.
Srdečná vďaka.
Zabi
22.06.05,07:18
Prečo by som mala robiť niečo, čo nemusím? Nikto mi nezaplatí viac, ak to robiť budem. Okrem toho tak či tak archivujem dokumenty podľa iných zákonov, len o tom nespisujem ďalšie dokumenty, ktoré by som potom musela tiež archivovať. V malej obchodnej firmičke nie je taká záľaha dokumentov, aby som k tomu, aby som sa v nich mohla vyznať potrebovala registratúrny poriadok a plán. A väčšie firmy ak chcú mať vo svojich dokumentoch poriadok, tak určite naň nejakú smernicu majú už dávno vypracovanú.
heket
22.06.05,07:32
Ak sa plán vypracuje teraz, potom môžu byť problémy , ked zákon novelizujú. Určite to spravia ešte inak, budú chcieť vylepšovať /či úspešnen nevieme/ A museli by sme ho nanovo doplňať , prepracovávať. Preto ja počkám. A okrem toho ak by bol plán archívom schválený musí sa už dodržiavať.
Siuzi
28.06.05,12:21
Ahojte všetci!
Chcem sa pripojit do diskusie o registratúre. Ja som bola na školení v Trnave (mimochodom nás tam prišlo 5 - už bolo oznámenie v televízii o posune) bolo nám pracovníkom archívu vysvetlené, že register sa musí viesť, povinnosť majú všetci a čo sa týka toho 30.6.2005 vraj to bolo zle prezentované v médiách - doplniť to mali tí, čo už mali registr. poriadky, mali to opraviť podľa nového zákona. A čo sa týka starých rokov a vyraďovania dokumentov, postupuje sa podľa plánu, ktorý trebárs odovzdám teraz. Už mám z toho fakt galimatiáš.
Bianka
24.08.05,05:03
Prosim Vás ktorý zákon alebo vyhláška v zbierke hovorí o presunutí tohto termínu na rok 2007?
Hlinkovx
24.08.05,05:13
Z.z. 251/2005
dana hanakova
24.08.05,08:05
Je to Vyhláška Ministerstva vnútra SR č.251/2005. Je zverejnená aj na stránke Min.vnútra SR.
ekonom1
22.09.05,05:11
To je pekné že to predĺžili, ale mali to zrušiť.
evabie
09.11.05,15:00
Zdravím Ťa Tinusa, máme problém s celou registratúrou, ak ste firma, ktorá sa tým zaoberá, rada by som sa s Vami skontaktovala a oboznámila sa s Vašou ponukou.
tinusa
09.11.05,18:54
evabie, kontakt ti posielam ako "sukromnu spravu" .. prijemny vecer vsetkym..
Chvojkova
16.11.05,16:41
To je pekné že to predĺžili, ale mali to zrušiť.
Mám písomné vyjadrenie MV o špatnom výklade zákona . Posunutý termín platí len pre tie subjekty , ktoré už majú registratúru ale nie podľa teraz platných predpisov. Pre ostatných platí zákon , čiže pri vzniku firmy.
jananov
16.11.05,17:11
Mám písomné vyjadrenie MV o špatnom výklade zákona . Posunutý termín platí len pre tie subjekty , ktoré už majú registratúru ale nie podľa teraz platných predpisov. Pre ostatných platí zákon , čiže pri vzniku firmy.Nemohli by ste prosím uverejniť na stránke to pisomné vyjadrenie, nie je mi to totiž celkom jasné. Čo znamená pri vzniku firmy - prihlásiť sa v archíve ako nová firma, alebo to znamená že nová firma má stále povinnosť odovzdať na schválenie reg. poriadok a plán, napriek tomu, že účinnosť zákona bola posunutá? Ďakujem.
Chvojkova
16.11.05,17:36
Nemohli by ste prosím uverejniť na stránke to pisomné vyjadrenie, nie je mi to totiž celkom jasné. Čo znamená pri vzniku firmy - prihlásiť sa v archíve ako nová firma, alebo to znamená že nová firma má stále povinnosť odovzdať na schválenie reg. poriadok a plán, napriek tomu, že účinnosť zákona bola posunutá? Ďakujem.
Nemám ho momentálne pri sebe, ale znenie vyjadrenia je asi takéto:povinnosť registratúry má každý zo zákona platného v pôvodnom znení, to znamená že firmy, ktoré vznikli počas platnosti tohto zákona mali mať registratúru automaticky./retroaktivita zákona je neprípustná/ Firmy, ktoré tak neurobili ,majú doporučené čim skôr urobiť registratúru a predošlé roky podľa nej vytriediť a archivovať. Posunutý termín ,o ktorom je toľko polemík, platí pre firmy , ktoré už mali registratúru vypracovanú, ale nie sú v súlade s platnými predpismi.
Je to všetko veľmi nezrozumiteľne vysvetľované v médiách.Existuje združenie registratúry , ktoré vstupuje do pripomienkovania zákona. Určite Vám budem vedieť povedať viac o tom na budúci týždeň, pretože dnes mali poradu štátne archívy a budú usmernené , akým spôsobom majú usmerňovať klientov. Je navrhnutých množstvo zmien/ napr. kategórie ludských zdrojov nebudú 70 rokov ale len 45 atď../ aj ja sa teším na tie úpravy, preto že už teraz každý archív má iné požiadavky .
jananov
16.11.05,17:44
Ďakujem za informácie. Ak budete mať na budúci týždeň nové poznatky, podeľte sa s nami, myslím že nie som jediná, kto nevie, čo s registratúrou ďalej. Ešte raz ďakujem. Jana
jananov
16.11.05,18:44
Na stránke Asociácie správcov registratúr som našla tento list, ktorý ste pravdepodobne mysleli:
http://www.asrsr.sk/index.php?page=list_mvsr
To naozaj vyzerá, že tú vyhlášku, ktorou posúvajú účinnosť zákona o 2 roky, nedotiahli poriadne do konca.
Chvojkova
18.11.05,12:11
Asociácia zverejnila presne to isté znenie listu. Predpokladám že po školení pracovníčok v archívoch budeme múdrejší, preto že úpravy, ktoré robia v registratúrnich plánoch a poriadkoch tiež nie sú úplne v poriadku. Ťažko bude nezainteresovaná osoba z archívu posudzovať oprávnenosť položiek, keď ani netuší v čom subjekt podniká a aké sú jeho priority. Každý plán a poriadok by mal byť šitý na mieru.
Milan Benka
19.11.05,08:13
Pokiaľ viem, účinnosť posunuli o dva roky, ale povinnosť spracovávať registratúru a dodržiavať zákon sa môže kontrolovať už od 01.01.2006.
Chvojkova
19.11.05,08:29
Ano , kontrolovať začnú od januara 2006. Učinnosť, ktorú posunuli o dva roky
platí len pre subjekty , ktoré nemajú správnu registratúru a budú ju musieť prerobiť podľa nového. Takto je to uplne lopatisticky.
jananov
19.11.05,16:28
Väčšina firiem si myslí, že sa ich registratúra ďalšie dva roky netýka a niečo takéto vôbec netušia.
Chvojkova
19.11.05,18:00
Ťažký omyl, ja som taká múdra tiež len kôli tomu , že robím účto firme čo robí registratúry, pripomienkuje zákon a je členom asociácie registratúry.
Manual
19.11.05,18:31
Ťažký omyl, ja som taká múdra tiež len kôli tomu , že robím účto firme čo robí registratúry, pripomienkuje zákon a je členom asociácie registratúry.
Prosím môžeš polopate vysvetliť ten list, čo uvádza jananov v linku ? Je kopec firiem, čo si dali vypracovať reg. plán a poriadok, ale po odsunutí účinnosti zákona o 2 roky si ho nedali zámerne schváliť, pretože ak to bude parlament znova prerokovávať, pre drobné firmy možno nebude aktuálny. Aký dopad má ten list MV na tieto malé firmy.
Pekný večer želám...:)
Erika Mravcová
19.11.05,18:52
Ahojte vospolok.

Pracujem vo firme, ktora vypracovava registraturne poriadku a plany pre firmy . A bez ohladu na to, ci sa teraz nieco posunulo alebo nie, Vam vsetkym vrelo doporucujem, vypracovat si to .Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to. A ked tak nad tym premyslam, tak sa vlastne posunul len cas na sankcie. Ale ako firma by som mala podla toho postupovat uz vpodstate takmer tri roky. Takze ked sa teraz, ludovo povedane na to " vykaslem" a splnim si literu zakona az za dva roky ( lebo az vtedy mi hrozi za to nejaka pokuta), kde je napisane, ze mi nepride z archivu kontrala, ktora mi "presnori " agendu staru styri roky a bude ma sankciovat za to, ze som nepostupovala od roku 2003 podla platneho zakona, ze mi neudeli pokutu (az do vysky 1000000,- ) za to, ze som znicila nejake papiere bez vyradovacieho konania. A povedzme si "narovinu".. ved ja som vlastne o nejakom konani nemala ani ponatie. A myslim, ze archivy si nedaju ujst moznost prilepsit si... .
To je moj nazor.
Ahojte.
Ahojte, ja si tiež myslím, že zásada opatrnosti je na mieste. Aspon si na dodržiavanie tohto zákona zatial zvykneme. Napríklad na vedenie knihy
došlej a vyšlej pošty. A poupratovat archiv /resp. aspon ho vobec niekde
zriadit / tiež nezaškodí.
Chvojkova
19.11.05,19:14
Všetko je na stránke www.asrs.sk. Ja som si dala schváliť reg. aj na SZČO. Bude to riadny nápor na archív, keď všetci pochopia , že mali mať reg. už dávno schválenú. A to malo kto tuší , že existuje aj štátna norma , ktorá určuje tvar dokumentov - vzhľad, tvar listov, spôsob komunikácie....Je toho veľa aj na koňa , nie len na nás. Naše mami, ktoré pracovali v štátnej správe len konštatujú , že to všetko tu už bolo.
alex1
20.11.05,14:51
Zdravím, môže mi niekto jednoznačne povedať, či som mala poslať registratúru na schválenie alebo ešte nemusela? Mám sro aj Fo. Začala som všetko chystať k termínu 30.6. a keď to potom posunuli tak som sa venovala iným veciam.
A teraz som našla vaše príspevky a neviem či som spravila dobre.
:o
Chvojkova
20.11.05,15:42
Určite ste mala poslať registratúry. Za s.r.o. určite a za Fo je to veľmi nejasné, nakoľko archív rozhodol, že ak Fo má registrat.poriadok a plán podľa ich šablóny, tak nemusí ho dávať na schválenie, čo je veľmi zavádzajúce, nakoľko je to len rozhodnutie archívu. Ja som žiadala od nich písomné potvrdenie, že mi Fo neschvália. Nechceli také potvrdenie vystaviť, tak mi ho nakoniec schválili.
ajobs
20.11.05,19:04
No nie je to sranda, myslím, že drvivá väčšina firiem postupovala tak, že to dala ako "zbytočnú záťaž" na 2 roky k ľadu:eek: :confused:
alex1
21.11.05,08:16
Tak to ste ma nepotešili. Čo teraz mám urobiť?

A keď mám teraz založenú novú sro, mám aj hneď poslať registrat. poriadok?
Lila
21.11.05,12:29
Dobrý deň, prosím Vás ako viete, že až od 1.1.2006 začnú kontroly???

Čo ak "reg. poriadok...", ktorý povedzme v decembri zašleme na schválenie a k 1.1.2006 ho ešte nebudeme mať písomne schválený, budú pokuty tiež ?
912
21.11.05,12:59
Všetko je na stránke www.asrs.sk (http://www.asrs.sk). Ja som si dala schváliť reg. aj na SZČO. Bude to riadny nápor na archív, keď všetci pochopia , že mali mať reg. už dávno schválenú. A to malo kto tuší , že existuje aj štátna norma , ktorá určuje tvar dokumentov - vzhľad, tvar listov, spôsob komunikácie....Je toho veľa aj na koňa , nie len na nás. Naše mami, ktoré pracovali v štátnej správe len konštatujú , že to všetko tu už bolo.

Ja by som sa len chcela spýtať, či je tá stránka aktuálna, pretože mi vypisuje, že taká neexistuje.

Ďakujem.
MIRKA
21.11.05,13:55
Ja by som sa len chcela spýtať, či je tá stránka aktuálna, pretože mi vypisuje, že taká neexistuje.

Ďakujem.
ani mne nefunguje...
jananov
21.11.05,14:27
Správny link na tú stránku je: http://www.asrsr.sk/
Chvojkova
21.11.05,17:28
Hneď na začiatok sa ospravedlňujem za tú adresu, nejak to "r" vypadlo.
Registratúrny poriadok a plán je vlastne vntropodniková smernica , ktorá má byť vypracovaná na začiatku činnosti, ako aj iné smernice - účtovná, bezpečnostná........Pre toho, kto zakladá novú spoločnosť , je to ideálna chvíľa, od začiatku sa ním riadiť. Nebudete mať ten problém , ako ostatné spoločnosti s vytrieďovaním minulého obdobia.
miro_mr
22.11.05,19:29
OK ak si precitate tuto diskusiu od zaciatku, aj tu je to niekolkokrat napisane.
Vyhlaska nehovori o ziadnom vypracovani smernic ale ich zosuladeni s paragrafom myslim 9 vyhlasky.
Teda ide o tie organizacie, ktore mali vypracovany tzv. spisovy poriadok a plan podla zakona 149/1975 Zb.
Kedze novy zakon nepozna znak hodnoty S a V ktore platili podla zakona 149/75, bolo treba upravit plany a poriadky uz existujuce aby tam neboli neplatne znaky hodnoty.
To je vsetko.
Zakon plati zatial stale a tam ziadne terminy nenajdete.
aladin
07.12.05,08:43
TIEž tak som vedel že sa zákon posuva o 2 roky, teraz (streda 10.00) na radio slovensko - stredy stale radia podnikatelôm , vraví že odklad bol (je) do 31.12.2005 a nie 2 roky viete o tom niekto nieco :???
jamajka
07.12.05,09:19
Aj ja som sa to práve dopočula z rozhlasu. A riadne ma to zmiatlo.....:confused:
Dana K.
07.12.05,09:47
TIEž tak som vedel že sa zákon posuva o 2 roky, teraz (streda 10.00) na radio slovensko - stredy stale radia podnikatelôm , vraví že odklad bol (je) do 31.12.2005 a nie 2 roky viete o tom niekto nieco :???

Sem-tam to aj v časopisoch píšu, že to treba urobiť do 31.12.2005, ale v zbierke zákonov č.251/2005 je napísané, že termín 30.06.2005 sa nahrádza termínom 30.06.2007 a termín 01.01.2006 sa nahrádza termínom 01.01.2008. Schválne som bola pozrieť do zbierky na internete a žiadna novšia vyhláška tam ohľadom toho nie je.
Chvojkova
07.12.05,12:53
V archíve je po tomto zverejnení v rozhlase poriadny zmätok.
Zuzana2
07.12.05,13:52
Práve mi volal manžel, že tiež - ako aj iní v tejto diskusii - počul v Sl.rozhlase, že do konca roka má byť "vybavený" ten registratúrny poriadok. On je SZČO, prosím Vás, objasnite mi niekto - týka sa to aj SZČO do 31.12.2005, alebo ich vôbec nie?
Vopred ďakujem za odpovede.
dubacik
07.12.05,14:14
Mám taký dojem, že páni poslanci zase schválili niečo, čo si ani poriadne neprečítali. V snahe zahasit ohen rychlo schvalili nejake datumy, o ktorych si mysleli, ze posunu povinnost o dva roky. Lenze uradnicky simel v archive sa boji o svoj teply flek, vysvetluju si to po svojom. Takze hor sa zase do studovania zakonov. Nech zije kocurkovska byrokracia!
miro_mr
07.12.05,15:44
Skoda ze som nepocuval rozhlas co tam vraveli , ale netreba "robit paniku". Stav sa vobec nezmenil - situacia je rovnaka aka bola pred mesiacom ci dvomi.
Zakon plati tak ako platil od roku 2003 a vyhlaska je taka ako bolo upresnene v lete.
Miro
durisovad
07.12.05,19:29
Ja som dnes poobede tiez pocula v rozhlase (stanica Slovensko 1), ze registraturny plan treba odovzdat do 31.12.2005, lebo od 1.1.2006 sa budu uplatnovat sankcie. Hovoril to nejaky pan, ale odkial bol, neviem, zapla som radio uz v priebehu rozhovoru toho pana s redaktorkou. Tiez ma to poriadne prekvapilo.
DanielaSL
07.12.05,19:43
:eek: :eek: :eek: až ma heglo od prekvapenia.... ja už túto tému ani nesledujem, veď sa teším , že dva roky je pokoj a zrazu pre istotu mrknem a čo nevidím..... kde je vlastne pravda ???
aladin
08.12.05,05:20
tak toto si precitajte.... http://www.asrsr.sk/index.php?page=list_mvsr , niekto tu vyssie spomenul zakon 251/2005 oni sa zas odvolavaju na 395/2005. ako teraz ??
Lila
08.12.05,06:30
Len rýchlo zaslať reg.poriadok na schválenie.
Podotýkam, že sa to týka aj mňa.
bendži
08.12.05,06:57
Len rýchlo zaslať reg.poriadok na schválenie.
Podotýkam, že sa to týka aj mňa.

to ako vazne??? :confused:
Luna
08.12.05,08:11
Volala som archív,nič sa nezmenilo stále je čas 30.6.2007.
Lila
08.12.05,08:16
Áno, a vraj tieto sme mali poslať do 30.6.2005, čiže už teraz je jasné, že do 31.12.2005 nám ho Úrad nestihne schváliť. Sama ešte neviem ako sa budemem obhajovať v prípade kontroly.
Aj pre nás to predĺženie bolo zavádzajúce. Veď kto by si len pomyslel, že o dva mesiace neskôr po schválení novely / o oddialení na rok 2007/ , nejaká asociácia uverejní na web. stránke list riaditeľa tejto asociácie, v ktorom to riadne vysvetlia. Ja sa pýtam, prečo sa tejto novely asociácia pre registráciu nechytila skôr a hneď neupozornila, koho sa bude novela týkať !!! A riadne to publikovať ! Veď určite všetci to nechali ľadom.

Pre Lunu: Áno, ale len pre tých, ktorí majú firmy založené ešte pred účinnosťou zákona t.j. vykazujú činnosť pred 1.1.2003 .
aladin
08.12.05,08:23
Volala som archív,nič sa nezmenilo stále je čas 30.6.2007.
DALI TI TO PISOMNE ??
visd vyššie ten www.... ten pan je tam tusím sef.. ked sef píše take listy tak zamestnanci v archive asi sa musia prisposobit.... mna ide z toho slak trafiť...z tej neistoty.. nechcem sa do niecoho hrnut z coho by som v buducnosti sa len ťažko vycúval.
symona
08.12.05,09:37
V zákone ani vo vyhláške nikde nie je uvedený termín, dokedy treba registratúrny plán a poriadok vypracovať a predložiť na schválenie (aspoň som ho teda nenašla). Hovorí sa tam iba o termíne na úpravu týchto dokumentov. To isté mi potvrdila pracovníčka archívu. Takže si myslím, že iba dezinformujú ľudí.
Maxinka
08.12.05,10:35
Prosím Vás, ja viem, že tu už bolo veľa ohľadne registrúry, ale chcela by som sa Vás opýtať:Sme malá firma SZČO od roku 1995(čiže nie sme PO), po čase máme 7 zamestnancov - máme mať vypracovaný registratúrny poriadok a plán podobný ako majú PO a dať ho aj potvrdiť do archívu alebo mi stačí mať metodický pokyn pe SZČO?Prosím Vás ak má niekto vytvorený ten RP pre takú podobnú malú firmu, tak ak môžte, prosím, prilepte mi ho.
Ďakujem
Zdeni
08.12.05,12:33
Prosím Vás, ako je to vlastne s tou registratúrou??? Robím účtovníctvo pre FO.
Čo s tým metodickým pokynom/vzorom/? Treba mať aj reg. denník? Aspoň to
nemusím dávať nikam schvaľovať, alebo sa mýlim? Prosím poraďte nám. určite nie som sama. Ďakujem!!!
bendži
08.12.05,12:58
taaak a už som z toho úplne zmagorená... prosím nenájde sa tu niekto kto to dokáže pekne ale zároveň čo najjednoduchšie zhrnúť, čo vlastne máme alebo nemáme a dokedy to máme spraviť? Ja osobne tu píšem za právnicku osobu, založenú pred 1.1.2003 (ak je teda tento dátum rozhodujúci)..

vopred veeeľmi pekne ďakujem
miro_mr
08.12.05,18:07
Zrejme cela situacia vychadza z dopisu pana Dr. Kartouza, ktory je uverejneny na stranke asociacie spravcov registratury. V tomto liste pan Kartouz konstatuje sucasny stav. Ale na otazku ci mam mat firma vypracovany registraturny poriadok a plan on inu odpoved dat nemohol lebo by hovoril nieco ine ako je v zakone.
Skusim trochu z historie:
- rok 1975 zakon 149/75Zb. povinnost viest registraturu uradom a organizaciam atd.
- rok 1992 novela zakona 149/75 (zak.č.332/1992), kde bol zmeneny v paragrafe 6 pojem a bolo tam pridane "...a ine pravnicke osoby " - tymto nenapadnym slovnym spojenim sa tato povinnost zacala vztahovat aj na firmy co malokto zaregistroval. FO nic nemali.
- od roku 75 sa robil tzv. spisovy poriadok a plan a boli pojmy Skartacna lehota a skartacny znak. Skartacne znaky boli v tychto spisovych planoch "S","A", "V".
- od 1.1.2003 plati zakon 395, ktory zrusil stare pojmy a tiez ak znaky S a V.
- Vyhlaska MV 628 nikdy o termine na vypracovanie planu nehovorila (iba v koncepte, ktory nebol nakoniec schvaleny). Vyhlaska len hovori ze existujuce smernice je treba dat do suladu s prislusnym paragrafom uz spominaneho terminu, cize tento termin sa tyka upravenia smernic a nie ich vypracovania.
Moj nazor je taky:
kedze firmy po roku 90 kedy bol do zakona dany pojem "ine pravnicke osoby" toto nezaregistrovali a mysleli si ze predarchivna starostlivost o pisomnosti sa tyka len uradov, MV SR si dalo termin pre upravu poriadkov a planov aj ako termin pre vypracovanie tychto smernuic tam kde uz davno mali byt ale nechceli robit prilis velky "huriavk". To by potvrdzovalo aj to co pani Mrizova hovorila v TV ze oni nemaju zaujem nikoho buzerovat a ze do uvedeneho terminu budu tolerovat ak smernice niekto mat nebude.
To je vsetko - zakon hovori ze povodca je povinny vypracovat a predlozit smernice na schvalenie.
Registraturny zaznam je informacia, ktoru firma zaeviduje - napr. faktura, tym sa firma stava povodcom registraturnych zaznamov a tym je povinna na zaklade zakona vypracovat smernice.
Moj nazor je taky ze ked budeme verit tomu, co nam predstavitelia MV verejne prislubili, a ked nebudeme nedovolene skartovavat, ani inak zavazne porusovat zakon 395 a smernice predlozime do dalsieho terminu nic by sa nemalo stat.

A co ked by do firmy prisla oficialna kontrola? Nic ineho ako nesplnenie zakona by konstatovat nemohla.
V zapise by nam uviedli ze sme nedodrzali zakon lebo nemame smernice atd atd. Aby sme nedostatky odstranili musime v prvom rade vypracovat smernice.

A to sme zase tam kde sme boli v lete - voci stavu aky bol den po novelizacii vyhlasky sa vobec nic nezmenilo.
tinusa
08.12.05,18:15
ahojte, vospolok..
bendzi..zakon hovori, ze kazdy povodca registratury ma vypracovat a predlozit na posudenie a schvalenie reg.plan a reg.poriadok.. takze kazda firma, kedze kazda je povodcom registratury-by mala predlozit plan a poriadok na archiv..zakon nehovori, ze ci len pravnicke osoby.. kazdy povodca..Pokial ide o tie terminy, firma by mala uz od svojho vzniku podla planu a poriadku postupovat, takze by ho mala mat. Pokial ho mala vypracovany este pred 1.januarom 2003, tak ma cas do 30.juna 2007, aby si svoj povodny plan a poriadok prisposobila. Takze pokial ti mozem poradit, plan a poriadok si vypracuj a daj si ho schvalit na archiv...Povinnost zo zakona si splnis, a este ti aj archiv odobri tvoj poriadok a plan. Takze ked by ti aj prisli na kontrolu uz ti nepovedia "mas to zle, prerob si to".
miro_mr
08.12.05,21:00
Prosím Vás, ako je to vlastne s tou registratúrou??? Robím účtovníctvo pre FO.
Čo s tým metodickým pokynom/vzorom/? Treba mať aj reg. denník? Aspoň to
nemusím dávať nikam schvaľovať, alebo sa mýlim? Prosím poraďte nám. určite nie som sama. Ďakujem!!!
Ak si FO staci metodicky pokyxn dodrziavat - riadit sa nim.
Ak by ti nevyhovoval, alebo nedal by sa vo firme FO aplikovat z neviem akeho dovodu, potom treba vypracovat poriadok a plan a nechat ich schvalit.
Kto sa riadi metodickym pokynom staci ak vedie evidenciu s rubrikami ake su uvedene v pokyne - je to jednoduchsie ako klasicky registraturny dennik.
Ak sa riadis pokynom nemusis nic davat na schvalenie iba ho dodrziavat, ak ti nepasuje a chces nieco zmenit .- robit inak treba dat schvalit.

Miro
tinusa
09.12.05,05:15
prijemne ranko..ja len k tomu metodickemu pokynu.. ano staci, niektore archivy ho akceptuju.. ale z mojich skusenosti viem, ze niektorym archivom nestaci len metodicky pokyn a vyzaduju vypracovanie planu a poriadku aj pre fyzicke osoby..
dajana16
09.12.05,05:51
Prosim Vas PO vznikla teraz v decembri. Takisto sa musi stihnut vypracovat a dat schvalit registraturny poriadok a plan do 31.12.2005?
miro_mr
09.12.05,06:18
Prosim Vas PO vznikla teraz v decembri. Takisto sa musi stihnut vypracovat a dat schvalit registraturny poriadok a plan do 31.12.2005?
Mala by ho vypracovat a poslat ale tal strasne to nehori.
miro_mr
09.12.05,06:25
prijemne ranko..ja len k tomu metodickemu pokynu.. ano staci, niektore archivy ho akceptuju.. ale z mojich skusenosti viem, ze niektorym archivom nestaci len metodicky pokyn a vyzaduju vypracovanie planu a poriadku aj pre fyzicke osoby..
Ahoj bohuzial tie ostatne archivy, ktorym nestaci zabudaju na to ze su podriadene MV SR a ze oni su len prostrednikom pri schvalovani.
Schvaluje MV SR prostrednictvom archivu a MV SR uz schvalilo metodicky pokyn pre FO - uz neni co schvalovat.
Ale mnohi do toho chcu pridat vlastne JA a to je ten problem - tato prilisna iniciativa niektorych archivov skoro viedla k zruseniu povinnosti registratury ako sa pamatame.
Myslim ze neni na mieste stale pred uradnikmi, ktori ani nepocuvaju svojich nadriadenych sklanat chrbat. MV vydalo svoje stanovisko - je to pisomne.
Ak si niekto vyklada inak - mak by zdvihnut telefon a spytat sa svojich nadriadenych v prvom rade az potom tlacit na FO - FO tym vznikaju NAKLADY !!! tak by nemali srandovat.

Miro
Miro
Lila
09.12.05,06:39
Miro mr, prosím Vás ešte tu bola otázka, čo s PO, ktoré vznikli po 1.1.2003 a nemajú reg. poriadok, majú ho ihneď zaslať na schválenie??? Keď nás strašia takými vysokými pokutami ???
tinusa
09.12.05,06:42
dajana16.. ak ti mozem poradit, daj si to do poriadku cim-skor.. aj tak by si podla toho mala postupovat uz od svojho vzniku.. takze tak -ci tak si to budes musiet vypracovat... a naco sa zbytocne vystavovat riziku... inak.. neviem, odkial beriete ten termin 31.12.2005???
dajana16
09.12.05,06:45
miro_mr, dakujem za odpoved. Trochu ma to ukludnilo.
tinusa
09.12.05,06:45
miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
miro_mr
09.12.05,06:49
Miro mr, prosím Vás ešte tu bola otázka, čo s PO, ktoré vznikli po 1.1.2003 a nemajú reg. poriadok, majú ho ihneď zaslať na schválenie??? Keď nás strašia takými vysokými pokutami ???
Oblast registratur riadi pani Dr. Mrizova na MV SR. Ak si spomenieme co hovorila verejne v televizii - ake je stavovisko MV, tak oni pokutami nestrasia a ani ich nemienia zneuzivat. Konstatovala ze ak firmy do uvedeneho terminu predlozia smernice na schvalenie tak bude vsetko v poriadku a oni to budu tolerovat. Takze z toho vyplyva ze nic netreba trobit unahlene.
Firma by poriadok a plan mala mat, cize raz ho budete musiet urobit. Tak ho urobte a skuste ho dodrziavat - uvidite ze na prvy krat tam bude dost veci, ktore bude treba zmenit. Zmente ho a ak bude realny tak ho kludne poslite na schvalenie. Ale nerobte to v strese a hlavne neopisujte vzor ale urobte si to podla vasich konkretnych podmienok.
Cim skor navediete system, tym menej starosti budete nat s preusporiadavanim starej agendy od roku 2003 - pri vyradeni lebo to je proces, ktory podla zakona musite 1x5 rokov minimalne urobit - toto je problem o ktorom sa nehovori.
Cim neskor plan spracujete tym viac agendy ktora nemusi byt s nim v sulade vam prejde do registraturneho strediska a raz ju budete musiet vysporiadat.
Takze nehovorim ze nerobte - ale robte premyslene tak aby vam to bolo aj k uzitku a nemali ste to len preto lebo to zakon vyzaduje a nestali sa sluhami tohoto systemu.
miro_mr
09.12.05,07:02
miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
ok tinusa, ja som toho nazoru ze FO maju v tejto spolocnosti tolko problemov ze staci. Ak statny uradnik ma pochybnosti ze jeho vyklad je iny ako jeho nadriadeneho nemozno aby na to doplacal tzen najslabsi - FO. Uradnik neni na to aby vykladal zakon, lebo jemu sa zda ze ....
Ak mu je nieco nejasne ma si zdvihnuit telefon a zavolat vyssie, postupne az na MV kde mu daju stanovisko a on ako pracovnik dnes uz MV SR je podriadeny taak musi hovorit aj ked mu je to proti srsti to co jeho sefovia.
Zakon hovori ze FO musi vypracovat a MV SR predlozit na schvalenie - podstata tohoto ustanovenia je podla mna to schvalenie nie to predlozenie. A MV SR schvalilo pokyn ktory postacuje - cize schvalenie uz prebehlo, len vypracovanie smernice vykonalo samo MV. (cize nie FOani firma zaoberajuca sa spravou registratury im smernice nevypracovala ale samo ministerstvo och vypracovalo a schvalilo) ten proces schvalovania uz prebehol ale inak.
Ja by som s tym isiel kludne k sudu a nebal by som sa. Lebo dnes je tak ze zakon vyklada sud a nie jednotlivy archivari.
Lila
09.12.05,07:02
miro mr, nerobíte náhodou aj tie reg. poriadky?
miro_mr
09.12.05,07:08
A teraz nieco mimo:
tato diskusia tu na porade ukazuje ze na Slovensku je obrovske mnozstvo poctivych podnikatelov.
Viete clovek obcas pri navsteve uradu ma dojem ze sa na neho ako podnikatela apriori pozeraju ako na podvodnika - systemom co podnikatel to podvodnik. Obcas mam tento dojem aj z televiznych sprav ale som rad ze to tak neni ako z tejto diskusie vidno ludi co to beru az moc poctivo je este stale vela - to je pre mna osobne velmi potesujuca skutocnost.
dajana16
09.12.05,07:12
Tinusa, dakujem za nazor, nechcela som to odsunut. Samozrejme, ze sa na tom bude pracovat.:)
miro_mr
09.12.05,07:15
miro mr, nerobíte náhodou aj tie reg. poriadky?
ok robime ale ako spominam nie metodou hŕ na to. Cize nie ho rychlo spracovat a dat schvalit - to neni problem. To staci zobrat vzor a poprepisovat udaje o firme a je to.
miro_mr
09.12.05,07:17
inak.. neviem, odkial beriete ten termin 31.12.2005???
Vraj bolo cosi v slovenskom rozhlase
miro_mr
09.12.05,07:21
miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
Este ma napada:
Pokuty uklada MV SR nie archiv - ten pokutu sam dat nemoze. Achiv ked zisti nedostatky nevydava rozhodnutie to prinalezi MV a to prehlasilo ze metodicky pokyn staci. Takze aj tak by sa na todalo pozerat.
Lila
09.12.05,07:25
O.k., ale metodický pokyn zrejme u firiem, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona /pred 1.1.2003/, ale čo my ostatní ? Veď taká miliónová pokuta by nás asi položila na lopatky!
miro_mr
09.12.05,07:31
O.k., ale metodický pokyn zrejme u firiem, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona /pred 1.1.2003/, ale čo my ostatní ? Veď taká miliónová pokuta by nás asi položila na lopatky!
Pokyn sa tyka len samostatne podnikajucich FO.
Pravnicke osoby ci uz podnikaju pre 1.1.2003 alebo po nom ti by smernice mali vypracovat ale ako spominala pani Dr. Mrizova tolerovat budu termin dany vo vyhlaske.
Ti co podnikali pred rokom 2003 to musia vysporiadat lebo aj v tedy platila nnovela zakona 149/75 (zak.č.332/1992), a tiez preto lebo kazdy sa musi postarat o reg. zaznanmy svoje a svojich pravnych predchodcov.
Ti do 1.1.2003 tam sa uvazovalo ze uz maju smernice vypracovane a ze ich len zosuladia s §9. Ti co vznikaju by si mali postupne smernice vypracovavat pocnuc svojim vznikom, najneskor do spominaneho terminu, po ktorom uz MV to nebude tolerovat.
Lila
09.12.05,07:54
Ešte podotýkam, ten list s hrozbou pokút je z MV SR
miro_mr
09.12.05,08:43
Ešte podotýkam, ten list s hrozbou pokút je z MV SR
No to mas pravdu - klasicky slovensky folklor ked je krik tak ine vyjadrenie a ked to utichne tak zase inak a ty bud mudry z toho. Zalezi na tom aka otazka mu bola polozena - ale inak odpovedat sa v zmysle zakona a vyhlasky nedalo.
Ale tiez zakon nehovori do kedy sa ma poriadok a plan vypracovat a predlozit - cize ak sa na to pozrieme z tejto strany a pozrieme si archiv Televizie napr. TA3 kde bolo povedane ze NV bude ochotne tolerovat do uvedeneho terminu aj tych co to nestihli vypracovat, tak som vcelku kludny.
Aj ked plan este napriklad nemam , ja nehovorim ze ho mat nebudem. Ja budem tvrdit ze na nom pracujem uz pol roka a ze podla vyjadrenia v televizii,talci, ktore sa da lahko dolozit sa to chystam predlozit v danom termine.
Zakon tak isto nehovori o tom do akeho terminu po vzniku firmy sa ma toto uskutocnit, a ja tu ulohu zrovna plnim - niekto to ma za pol dna niekto za pol roka.
Podstatne je nic nenicit nedovolene.
Maxinka
09.12.05,09:15
Prosím Vás, ešte ste mi nadali odpoveď.Mám sa ako SZČO od roku 1995,zamestnavájuca zamestnancov držať toho Metodického postupu pre FO alebo mám mať vypracovaný red.poriadok a reg.plán? Mala by som to stihnúť do 12.2005 alebo mám čas ešte do 06.2007?
Ďakujem za Váš čas!!!
Lila
09.12.05,09:15
Miro mr -je to fakt skvelo zdôvodnené.
miro_mr
09.12.05,09:34
Prosím Vás, ešte ste mi nadali odpoveď.Mám sa ako SZČO od roku 1995,zamestnavájuca zamestnancov držať toho Metodického postupu pre FO alebo mám mať vypracovaný red.poriadok a reg.plán? Mala by som to stihnúť do 12.2005 alebo mám čas ešte do 06.2007?
Ďakujem za Váš čas!!!
Maxinka, presnu odpoved ti neviem dat co sa tyka netodickeho pokynu.
Ak sa povazujes za Samostatne podnikajucu FO - lebo tento pojem mi neni jasny kto to vsetko je - tak nemusis robit v podstate nic iba sa riadit pokynom.
Ak si nieco ine tak by si mala vypracovat poriadok a plan a predlozit ho na schvalenie ale nikde neni termin 31.12. ani nijaky iny do kedy ma byt vypracovany.
Len vieme ze v televizii bolo povedane ze MV bude tych co to nestihnu tolerovat do 2007. Tak zacni na nom pracovat a robkaj v klude, raz ho budes stejne musiet mat. Cim skor ho zavedies tym skor to budes mat za sebou, ale nerob to v strese a hlavne nie "pre archiv" a nie o zavody s casom-terminom, ale realne pre svoju firmu tak aby si z toho mala aj uzitok ty nielen stat.
Maxinka
09.12.05,09:39
Ďakujem veľmo pekne!!!K tomu SZČO-ja som tým myslela, že nie som PO ,ale som FO-platca DPH, ktorá má aj zamestnancov.Niečo podobné ako napr. s.r.o., len ja tam nemám nič - len meno a názov firmy, čiže FO. Tak tá odpoveď sa ma aj tak týka?
DAKUJEM!!!
miro_mr
09.12.05,09:44
Ďakujem veľmo pekne!!!K tomu SZČO-ja som tým myslela, že nie som PO ,ale som FO-platca DPH, ktorá má aj zamestnancov.Niečo podobné ako napr. s.r.o., len ja tam nemám nič - len meno a názov firmy, čiže FO. Tak tá odpoveď sa ma aj tak týka?
DAKUJEM!!!
No prave MV vydalo pokyn pre samostatne podnikajuce osoby - nenazvali to ani SZCO ani FO.
Skus sa priamo na MV SR niekde v predu v tejto diskusii je adresa mailova na pani Dr. Mrizovu opytat ci si v kategorii na ktoru sa vztahuje ten pokyn.
Toto je nejasne Kto to je Samostatne podnikajuca Fyzicka osoba - ten co je SZCO a robi sam na seba,
alebo tym mysleli Fyzicku osobu nie zamestnanca?
Tot otazka, ktoru si zase kazdy archiv moze vykladat inak. Podla mojho nazoru ide o vsetky SZCO ale to je len moj nazor.
Miro
aladin
09.12.05,11:39
Stačí si kliknuť na internete. Naopak účtovníčka, podľa Ruska bude podaná novela,
aby táto podľa jeho vyjadrenia absurdnosť bola poslaná na smetisko dejín. Vraj
tak sa dohodli na koaličnej rade.

NO ani neviem kto je dnes na smetisku dejin...
Evanka
09.12.05,12:31
No prave MV vydalo pokyn pre samostatne podnikajuce osoby - nenazvali to ani SZCO ani FO.
Skus sa priamo na MV SR niekde v predu v tejto diskusii je adresa mailova na pani Dr. Mrizovu opytat ci si v kategorii na ktoru sa vztahuje ten pokyn.
Toto je nejasne Kto to je Samostatne podnikajuca Fyzicka osoba - ten co je SZCO a robi sam na seba,
alebo tym mysleli Fyzicku osobu nie zamestnanca?
Tot otazka, ktoru si zase kazdy archiv moze vykladat inak. Podla mojho nazoru ide o vsetky SZCO ale to je len moj nazor.
Miro
To je všetko pekné, že MV dalo metodický návod. Zaráža ma, že zákon č. 395/2002 Zb. o archívnictve, platný od 1. 1. 2003, ktorý zaviedol pojem pôvodca registratúry a jeho povinnosti sa podľa znenia vzťahuje na všetky subjekty – právnické i fyzické osoby, ak z ich činnosti vzniká registratúra
§ 2 ods. (16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká.
ods 14 definuje pojem „registratúra“.
§ 2 ods (14) Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry.
Paragraf 16 ods 2, bod a) hovorí
Pôvodca registratúry je povinný
a. vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán a predložiť ich na posúdenie a schválenie ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou,

Z toho všetkého vyplýva, žeMetodický pokyn MV SR je v rozpore s §16 ods.2a zákona č.395/2002, ale je to ich výklad. Máte však istotu, že to budú akceptovať? tak skutočne treba v prvom rade zmeniť zákon. Zdá sa, že sami majú v tom nejasno a bude asi potrebné novelizovať zákon, lebo ten je pri posudzovaní povinností rozhodujúci. Termíny upresňuje vyhláška MV nasledovne: Predložiť na schválenie registratúrny poriadok do 30.júna 2007. Účinnosť najneskôr od 1.1.2008. Toto platí zatiaľ podľa znenia zákona pre právnické aj fyzické osoby.... Dúfajme však, že s tým zákonom niečo urobia L.
Poslanci predložili, (myslím ešte v auguste) na schôdzi NR SR novelu zákona, ktorá by jednoznačne definovala pôvodcov registratúry a obmedzila ich na štátne inštitúcie a štátom zriadené subjekty, čím by sa dosiahlo aby súkromné fyzické a právnické osoby mali od tohto byrokratického kroku pokoj. Veď povinnosť uchovávania dokumentov vyplýva zo zákona o účtovníctve.
Žiaľ, poslanci asi ani veľmi nevedeli o čo ide a nedokázali sa objektívne a racionálne zamyslieť nad preloženým návrhom (až 83 hlasov sa zdržalo, 55 za, 1 proti) a návrh bol posunutý do druhého čítania. Neviem, či niekto vie čo je s tým ďalej.
miro_mr
09.12.05,13:51
ten je pri posudzovaní povinností rozhodujúci. Termíny upresňuje vyhláška MV nasledovne: Predložiť na schválenie registratúrny poriadok do 30.júna 2007. Účinnosť najneskôr od 1.1.2008.
Trochu by som oponoval vyhlaska hovori upravit v sulade s paragrafom x a predlozit na schvalenie...
Nehovori vytvorit novy a predlozit.
Co sa tyka zakona o uctovnictve tam sa hovori ze
- na uctovne zaznamy sa vztahuju obecne predpisy o archivnictve co je zakon 395.
- zakon o uctovnictve len UPRESNUJE lehoty a LEN uctovnych zaznamov.
Co je to uctovny zaznam je v zakone opresne definovane. A co s tymi ostatnymi vecami, ktore su vo firme a nie su uctovne zaznamy?
zakon v zavere hovori napr. uctovnym zaznamom moze byt napr. aj zmluva ale nemusi a co potom s nimi, ked sa na ne zakon o uctovnictve nevztahuje - teda ani tam uvedene lehoty, ale maju velmi uzky vztah k uctovnictvu?
zakon o uctovnictve podobne ako ine odborne zakony len upresnuje lehoty ulozenia kolko ste ich povinni uchovavat a nie ostatne podrobnosti.
Tyka sa jedine uctovnych zaznamov - tj. len tych informacii, ktore splnaju kriteria uctovny zaznam.
To ma kazdy zakon ktory bude hovorit o tom ze musite nieco ukladat vam aj definovat ze nate zabezpecit ich citatelnost, hodnovernost ... veci ohladne personalistiky, osobnych udajov, bezpecnosti prace, obchodne veci a pod,. To by vznikol predsa chaos keby kazdy zakon riesil spravu informacii - svojim sposobom - ALE ved vsetko su to informacie tykajuce sa jednej firmy tak preco jedny spravovat tak, ine onak?

Takto si v zakonoch postrazime lehoty a vsetky informacii spravujeme jednotne.

Je pravda ze firma zije najma z dobreho uctovnictva ale okolo neho sa svet netoci. Firma sa pohybuje v nejakom prostredi kde stale narasta mnozstvo informacii a ak sa im venovat systematicky firma nebude raz ju ten balvan musi stlacit a ten kto bude lepsie vyuzivat informacie bude mat konkurencnu vyhodu. Aby som mohol informacie cerpat a to nie na ukor zivnosti musi byt system.
Preto je dobre ze u nas je jednotny system, ktory MV SR koordinuje.
Napr. v USA to tak neni, firmy ukladat musia a este viac dokumentiov ako u nas ale je pracne sa dopatrat ktore dokumenty kolko rokov a na zaklade coho akych pravidiel, zakonov, sudnych rozhodnuti a pod. takze poradenske firmy v tomto smere si tam velmi dobre zarabaju.
U nas je to koordinovane a budme radi. Ovsem prehanat sa to nema najma nie s butzeraciou tych najmensich, ktori maju co robit aby prezili.

Samozrejme ten kto ledva stoji nad vodou - tomu hovorit o nutnosti zaviest system v sptrave firmenych informacii, ci pojmy ako znalostna firma, informatizacia spolocnosti moc hovorit nebudu a budu skor provokaciou.

Miro
durisovad
12.12.05,15:26
Po tom, co som munuly tyzden pocula v radii a citala na Porade, som dnes rano zavolala do archivu, ako je to s terminom. Povedali mi, ze plati 1.7.2007. Hned ma odporucili na sukromnu a.s. ktora vypracovava registraturne poriadky pre male s.r.o. za 15.000 Sk. Ale ak by sa mi to zdalo vela, robi to udajne jedna pani sukromne za mensie peniaze. Zda sa mi dost podivne, ze je v platnosti zakon, ktory niektorym firmam a osobam zabezpecuje pracu na ukor inych, ktori , nebyt zakona, by tuto sluzbu vobec nepotrebovali.
miro_mr
12.12.05,16:03
pre male s.r.o. za 15.000 Sk. Ale ak by sa mi to zdalo vela, robi to udajne jedna pani sukromne za mensie peniaze. Zda sa mi dost podivne, ze je v platnosti zakon, ktory niektorym firmam a osobam zabezpecuje pracu na ukor inych, ktori , nebyt zakona, by tuto sluzbu vobec nepotrebovali.
Pozri napr sem ************* (http://*************) a porovnaj.
Zalezi aj na tom co za dane peniaze ponukaju.
Inak ak by nebol zakon o ochrane osobnych udajov, neboli by firmy co ponukaju bezpecnostne projekty, ak by nebol zakon o uctovnictve neboli by uctovnicke firmy a pod. V tom to neni. Ak niekto sa veci venuje 20 rokov, preco by nemohol svoje znalosti poskytnut inym - ved o tom je podnikanie?
Otazka ina je cena a kvalita sluzieb - co v tej cene vsetko je - kolko prace, a ci to co je v ponuke za tie peniaze stoji. Ake su kvality, zaruky, dalsi servis atd...
Ak to bude robit niekto z vnutra firmy tak firma usetri - to je jasne. Len problem je v tom ze sa to tam niekto musi naucit - robit to bez znalosti problematiky - sa smernice nedaju to je jasne.
Niekto to popri funkcii spravidla zlizne, ale treba mat na zreteli, ze jeho robotu povodnu nikto za neho robit nebude. Patrilo by sa aby ho za vypracovanie smernic sef aj nalezite odmenil, lebo sa musel naucit nieco nove a musel vyvynut urcitu namahu nad bezny normal.
A spytam sa: je vacsie percento tych co spracovali vlastne smernice a sef ich za to nalezite odmenil, alebo je viac tych co im sef ani nepodakoval?
Ak sef nepodakoval, neni lepsie to druhy krat nechat na odbornikov, ktori sa tym zivia aby aj sef vedel ze to nieco stoji.
To je len cast problemu - ten vacsi je v tom ze kedykolvek archiv zisti nedostatky pri kontrole a pod, resp. pri vyradovacom konani - na koho sa asi sef zase s doverou obrati? (a bude obracat kazdych 5 rokov pri vyradeniach, resp. pri auditoch)


Miro
durisovad
12.12.05,20:09
Ja, prosim, pekne, nikomu jeho zarobok nezavidim. Ja som sa len pozastavila nad tym, ze registraturny plan a poriadok musi mat mala - trojchlapova firma, ktora okrem uctovnych dokladov (a tie sa archivuju na zaklade zakona o uctovnictve a zakona o sprave dani) a novin nema prakticky ziadne pisomnosti. Komunikuje sa povacsine cez internet a telefon.
durisovad
12.12.05,20:12
Ja, prosim pekne, nikomu jeho zarobok nezavidim. Ja som sa len pozastavila nad tym, ze registraturny plan a poriadok musi mat mala - trojchlapova firma, ktora okrem uctovnych dokladov (a tie sa archivuju na zaklade zakona o uctovnictve a zakona o sprave dani) a novin nema prakticky ziadne pisomnosti. Komunikuje sa povacsine cez internet a telefon.
miro_mr
13.12.05,04:55
Zakon o uctovnictve hovori ze sa na ne vztahuje vseobecny zakon o registraturach. Tieto zakony len hovoria tak ako aj ine o lehotach nie sposobe. Ak sa kominikuje cez internet to je v pohode ale aj to treba spracovat.
Podla toho co som ti pisal som mal namysli ze ak vytvorenie planu v gigantickej spolocnosti moze stat aj 100 000 tak v male to moze byt aj 2500 viz prilozeny link.
Ze si treba vybrat.
Aj v malej spolocnosti treba minimalne spisat agendu a plan na nu napasovat to je tiez par hodin prace.
Ci firma komunikuje alebo nie je celkom jedno aj internetova komunikacia je fiiremna komunikacia rovnako ako ta papierova a mala by sa spracovat, minimalne z obchodnych dovodov ako aj dovodov doverihodnosti firmy a jej profesionality prace s informaciami. Tato registratura neni len o pisomnych dokumentoch rovnako ako o mailoch alebo wordovych suboroch.
Su aj take co nekomunikuju a sluzia len istym zaujmom - a nemaju ani jedneho zamestnanca a sluzia roznym ucelom. To ale neznamena ak si zalozim napr., sro len preto aby mi niesla zodpovednost do 200 000 pre urcite ciele, ze nemam povinnost sa spravat standartne.
Podobne je to aj v takych spolocnostiach o ktorych pises. Rezim prace s informaciami ma byt standartizovany. To je snahou aj vo svete na zapad o nas nie len u nas.
iva
13.12.05,07:44
Po tom, co som munuly tyzden pocula v radii a citala na Porade, som dnes rano zavolala do archivu, ako je to s terminom. Povedali mi, ze plati 1.7.2007. Hned ma odporucili na sukromnu a.s. ktora vypracovava registraturne poriadky pre male s.r.o. za 15.000 Sk. Ale ak by sa mi to zdalo vela, robi to udajne jedna pani sukromne za mensie peniaze. Zda sa mi dost podivne, ze je v platnosti zakon, ktory niektorym firmam a osobam zabezpecuje pracu na ukor inych, ktori , nebyt zakona, by tuto sluzbu vobec nepotrebovali. Je to zvláštne, že si každý archív vysvetľuje zákon - a hlavne termíny po svojom. Ja som tiež volala minulý týždeň do archívu (v TT) a bolo mi povedané niečo úplne iné. Vraj živnostníci FO musia mať vypracovný reg.poriadok a plán, nemusia im ho posielať na schválenie, ale musia sa podľa neho riadiť. Pýtala som sa, či to stačí poslať na schválenie do 30.6.07 a riadiť sa podľa toho od 1.7.2007. Dostala som odpoveď, že hneď od začiatku podnikania sú povinný riadiť sa svojim reg.plánom a poriadkom. Vraj termín 30.6.2007 sa týka len tých, ktorí už mali nejaký reg.plán a poriadok vypracovaný podľa starého zákona a musia si ho upraviť podľa nového zákona. No a čo sa týka s.r.o.-čiek - odpoveď bola : každá s.r.o.-čka musí si vypracovať reg.plán a poriadok už pri svojom vzniku, dať ho schváliť do archívu a podľa neho sa riadiť. Teda žiadny termín do 30.6.2007, ale "už včera bolo neskoro".
DanielaSL
13.12.05,10:19
Kamarátka volala do nášho archívu a bola veľmi prekvapená ako príjemne s ňou dotyčný pán jednal. Majú postupne všetkých predvolávať a dať to s nimi do poriadku. A pokuty nespomínal. Veď im ide tiež o to , aby to aj pre nich bolo zvládnuteľné.
miro_mr
13.12.05,16:05
Je to zvláštne, že si každý archív vysvetľuje zákon - a hlavne termíny po svojom. Ja som tiež volala minulý týždeň do archívu (v TT) a bolo mi povedané niečo úplne iné. Vraj živnostníci FO musia mať vypracovný reg.poriadok a plán, nemusia im ho posielať na schválenie, ale musia sa podľa neho riadiť. Pýtala som sa, či to stačí poslať na schválenie do 30.6.07 a riadiť sa podľa toho od 1.7.2007. Dostala som odpoveď, že hneď od začiatku podnikania sú povinný riadiť sa svojim reg.plánom a poriadkom. Vraj termín 30.6.2007 sa týka len tých, ktorí už mali nejaký reg.plán a poriadok vypracovaný podľa starého zákona a musia si ho upraviť podľa nového zákona. No a čo sa týka s.r.o.-čiek - odpoveď bola : každá s.r.o.-čka musí si vypracovať reg.plán a poriadok už pri svojom vzniku, dať ho schváliť do archívu a podľa neho sa riadiť. Teda žiadny termín do 30.6.2007, ale "už včera bolo neskoro".
Pozri stanovisko ministerstva vnutra na spodku stranky
www.minv.sk (http://www.minv.sk) z 15.6.2005
Konečný termin na podanie registratúrnych planov a poriadkov na schvalenie sa teda posuva na 30. jun 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach (http://www.civil.gov.sk/Z_files/ZAKON.HTM) je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Tam sa hovori nieco o obmedzenych moznostiach MV SR a velkom mnozstve povodcov a o vypracovani poriadkov. Nie o tom co je napisane vo vyhlaske teda o prepracovani!!!
Nikto pokial sa pametam neprotestoval proiti prepracovavaniu ale proti vypracovavaniu a na toto MV SR reagovalo v TV, aj v tlaci aj tymto stanoviskom.


Tak bud tam piju konak , alebo sme taliani my ci co?
miro_mr
13.12.05,16:13
Kamarátka volala do nášho archívu a bola veľmi prekvapená ako príjemne s ňou dotyčný pán jednal. Majú postupne všetkých predvolávať a dať to s nimi do poriadku. A pokuty nespomínal. Veď im ide tiež o to , aby to aj pre nich bolo zvládnuteľné.
OK Danka suhlas toto bol archivar, ktorych si treba vazit.
To su ti archivari, ktori su skutocne maju zaujem aby sa veci dali do poriadku a aby boli obe strany spokojne.
Aj taki existuju - to mozem potvrdit zo svojej osobnej skusenosti - a nejde o nahodu.
Miro
tinusa
13.12.05,20:29
pekny vecer vospolok..
chcem len reagovat, aj ked nie prilis aktualne.. ale neda mi to.. vopred sa ospravedlnujem, ak by moj prispevok niekto pochopil ako reklamu, ale nemam to v umysle..
spominana www je adresa nasej firemnej stranky..chcem len povedat, ze aj ked je cena mozno nizsia ako obvykle, rozhodne to nie je na ukor kvality, vzhladom na to, ze klienta zastupujeme pred statnym archivom az do samotneho schvalenia RP.. pri tvorbe ceny sme vychadzali hlavne z toho, aby bola prijatelna aj pre "maleho" podnikatela, aby zbytocne nesiel do rizika tahanic s archivami za nesplnenie si povinnosti...prijemny vecer.
miro_mr
13.12.05,21:06
pekny vecer vospolok..
chcem len reagovat, aj ked nie prilis aktualne.. ale neda mi to.. vopred sa ospravedlnujem, ak by moj prispevok niekto pochopil ako reklamu, ale nemam to v umysle..
spominana www je adresa nasej firemnej stranky..chcem len povedat, ze aj ked je cena mozno nizsia ako obvykle, rozhodne to nie je na ukor kvality, vzhladom na to, ze klienta zastupujeme pred statnym archivom az do samotneho schvalenia RP.. pri tvorbe ceny sme vychadzali hlavne z toho, aby bola prijatelna aj pre "maleho" podnikatela, aby zbytocne nesiel do rizika tahanic s archivami za nesplnenie si povinnosti...prijemny vecer.
Ak moj prispevok vyznel tak ze ************* stranka ktoru som dal na porovnanie - vyznela ze sa tam poskytuju nekvalitne sluzby za malu cenu tak sa STRASNE OSPRAVEDLNUJEM - za manualny system su tieto ceny prave velmi velmi zaujimave.
Prave co ja mam skusenosti, ze ak smernice robi niekto kto sa venoval spisovej sluzbe alebo archivnictvu uz aj pred tym tak neseka ceny v desattisicoch - pocul som aj o 70 000,- za strednne velku spolocnost!!!
Ja som len chcel aby ste si vzdy overili kto vam smernice robi, ake ma skusenosti co za tym je - velmi dolezita vec je zastupovanie pri jednaniach s archivmi a pod., ci vam nespracuje smernice a ak budete mat nabuduce problem s archivom tak da ruky od vas prec a pod. A ze toto sa da dosiahnut za rozne ceny a preto skor ako sa rozhnevate pri pohlade na nieci cennik pohladajte na internete a porovnajte ponuky co vam za dane peniaze poskytnu a zistite ze su v tom nebetycne rozdiely, ako aj to ze niekto sa stavia do role odbornika a pred rokom 2005 ani netusil o tom ze tu nieco pomaly od 16 storocia existuje a ze dokonca su na to zakony a tie platia od 90-tych rokov aj pre pravnicke osoby ibaže teraz je prilezitost si poriadne zarobit.
Preto pytajte sa kde ziskala firma prakticke skusenosti ci na 14 dnovom skoleni alebo tam ma ludi co uz vyradovanie niekedy v zivote absolvovali aj niekde inde ako pripadne u seba.
No a problem je potom ten ze registraturu vam moze robit len clovek co ma prax v registrature 3 roky - cize napr. 3 roky vedenia knihy doslej a odoslanej posty - pricom potvrdenie si firmy daju sami svojim ludom ze to 3 roky robili a firma pri tom ani smernice nemala a netusila co to sprava registratury vobec je. No dnes su odbornici - robia vam smernice a ked bude prusvih tak zakon zodpovednost nechava stejne na povodcovi tak ake riziko - to je predsa dobry kseft.
To som chcel svojim prispevkom povedat.
A teda aj to ze ak niekomu robim smernice a on potom po kontrole archivu ma problemy tak citim urcitu zodpovednost (je to aj moj neuspech) ak som mu urobil smernice ktore nedokazal realizovat v kazdodennom zivote lebo je to najma moja chyba lebo ja som mu povedal "nechajte to na mna ja tomu rozumiem". (Ak na to kaslali je to ina vec)
jananov
14.12.05,13:25
Prave co ja mam skusenosti, ze ak smernice robi niekto kto sa venoval spisovej sluzbe alebo archivnictvu uz aj pred tym tak neseka ceny v desattisicoch - pocul som aj o 70 000,- za strednne velku spolocnost!!!

Co je prosim Vas stredne velka spolocnost, lebo s tou cenou ste ma vydesili?
miro_mr
14.12.05,17:54
Co je prosim Vas stredne velka spolocnost, lebo s tou cenou ste ma vydesili?
Islo o jeden byvaly statny podnik s celookresnou posobnostou. Ale ako hovorim netreba skocit hned po provej ponuke.
uzivatel2
15.12.05,08:14
Chcem Vás upozorniť na § 16 ods. 1 písm. a zákona 395 o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov.
Odsek 1/ Pôvodca registratúry je oprávnený
a/ požiadať ministerstvo prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou o informáciu, odbornú radu a usmernenie

Moja skúsenosť so štátnym archívom v Levoči, pobočka Poprad je veľmi dobrá. Archív robí školenia kde oboznámi so zákonom, všetko vysvetlia,
dostali sme vzorové plány a poriadky, ktoré sme si už len upravili podľa našich potrieb. Ak boli potrebné väčšie zmeny, ochotne pomohli. Nestálo to ani 1.000,- Sk a poriadky a plány sú OK.
Len nás upozornili, že každý archív to robí podľa svojho a čo je dobré im, iným nemusí vyhovovať.
miro_mr
24.12.05,18:52
Pre zaujimavost prikladam link na zakon z roku 92:
http://www.civil.gov.sk/SNARCHIV/zakon332_1992.htm
vsimnite si §6 kde je pojem "ine pravnicke osoby"
To je ten moment kedy sa povinnost registratury zacala tykat vsetkych pravnickych osob vzniknutych pred rokom 2003.
Velettka
17.01.06,06:37
mám otázku ... mám schválenú registratúrny plán a všetko k tomu. Boli sme "šikovní" a stihli sme to este pred tým ako zručili povinnosť viesť to od 1.1.2006 ..... no a čo teraz? Musím to viesť, keď to mám schválené? Alebo nemusím? Potešila by ma druhá možnosť :-))
Tweety
17.01.06,06:42
mám otázku ... mám schválenú registratúrny plán a všetko k tomu. Boli sme "šikovní" a stihli sme to este pred tým ako zručili povinnosť viesť to od 1.1.2006 ..... no a čo teraz? Musím to viesť, keď to mám schválené? Alebo nemusím? Potešila by ma druhá možnosť :-))
Ak máš všetko aj plán a dokonca schválený, nevidím dôvod, prečo by si sa tým neriadila.Veď, keď iní budú iba začínať, Ty už budeš mať skúseností.;)
Velettka
17.01.06,06:45
Nas sef je taky bordelar, ze v nasej firme to je takmer nemozne, preto by somsa tomu rada vyhla a nabuduci rok tu uz mozno nebudem :D Je to POVINNE, ked to je schvalene? :o
AlexS
17.01.06,07:01
Myslím si, že po schválení sa nielen môžeš riadiť RP, ale musiš. Je začiatok roka, doba vhodná na začiatok evidencie. Hlavne prinútiť ostatných v spoločnosti ho dodržiavať. Keď zistíte, že je príliš komplikovaný, tak ho skús v rámci reorganizácie spoločnosti zmeniť. Všetko má svoj vývoj.
mayday
17.01.06,07:27
ahoj, chcela by som poradiť. mám trocha problém s registratúrnym poriadkom. Neviem ako na to. Bola som aj v štátnom archíve, a celkom mi to jasné nebolo. Prosto mi dala pracovníčka dosť veľký návod resp. príkladový registratúrny poriadok, a chcem sa vlastne informovať či mám všetko vypisovať aj ja týmto systémom / všetky články, časti... /? s tým že tam budem vypisovať firemné údaje
Kristina27
17.01.06,10:08
Ja som robila registratúrny poriadok a plán pre 2 sro a 2 FO, jednej sro už aj schválili, vzor som si našla niekde na internete ešte minulý rok , pravdaže upravila do vhodnej podoby, skrátila, pre FO som to len založila vo firme, ten schválený registratúrny plán a poriadok pre jednu sro obsahuje údaje u firme, je tam len jeden konateľ, takže vo všetkom vystupuje len on, lebo nemá ani zamestnancov. Podľa mňa je zbytočné platiť niekomu veľké peniaze za vypracovanie, je som sa s tým trápila len jeden deň.
miro_mr
17.01.06,12:07
ahoj, chcela by som poradiť. mám trocha problém s registratúrnym poriadkom. Neviem ako na to. Bola som aj v štátnom archíve, a celkom mi to jasné nebolo. Prosto mi dala pracovníčka dosť veľký návod resp. príkladový registratúrny poriadok, a chcem sa vlastne informovať či mám všetko vypisovať aj ja týmto systémom / všetky články, časti... /? s tým že tam budem vypisovať firemné údaje
Skus takto:
precitaj si ho a skus si premietnut tie cinnosti do vasho kazdodenneho zivota. Ak si to vies predstavit tak tam dopln nacionale svojej firmy a posli na schvalenie. Ak nie potom sa snaz upravit danu cast smernic tak aby sa dala vo firme bezproblemovo dodrzat inak pri kontrole z archivu budes mat v zapise ze nedodrzujes cl. ten a ten a dostanes termin na odstranenie nedostatkov, takze ci chces alebo nie to budes musiet urobit.
miro_mr
17.01.06,12:22
Podľa mňa je zbytočné platiť niekomu veľké peniaze za vypracovanie, je som sa s tým trápila len jeden deň.
Trochu by som s tebou nesuhlasil:
Trh je o tom ze kazdy robi to comu rozumie a tym si aj zaraba. Ak nieco celkom nemam nastudovane nemal by som poskytovat sluzby v tejto oblasti inym. Ak si to niekto robi sam pre seba to je iny pripad.
Ak si niekto spatne spracuje smernice sam, tak si nesie zodpovednost a je to v poriadku. Ak ale ja (registraturu - predtym spisovu sluzbu robim 20rokov) by som mal niekomu ist robit uctovne smernice - netrufal by som si aj ked som uz smernic rozneho druhu a typu porobil stovky.
Preco?
No preto lebo nie som ekonom ani uctovnik a zakon hovori ze za chyby plati zakaznik nie ja. Tak je to aj v registrature. Za stav registratury si zodpoveda jej povodca - teda tie firmy a nie ten kto im robil smernice.
Jeden den na pochopenie problematiky registratury sa mi zda velmi malo nato aby sa dalo ist niekomu poskytovat sluzbu v tomto smere. Zvlast ked za porusenie tychto smernic ak ide aj o porusenie zakona hrozia vysoke postihy. To predsa neni len o opisani akychsi smernic to je o zavedeni systemu, aby ta firma ak uz nestoji o poriadok v papieroch tak aby sa tam aspon nedialo nieco co je v rozpore so zakonom a su na to v zakone sankcie. Porusenie niektorych ustanoveni poriadku je zanedbatelne, ale niektorych inych je zaroven aj porusenim zakona.
V tom vidim problem. Kym na poskytovanie sluzieb spravy registratury sa vyzaduje 3 rocna prax na smernice netreba zrejme nic. Len potom chcem vidiet tych konatelov ako sa budu cudovat az k nim do firmy pride kontrola z archivu a zistia ze cele roky nerobili nic, len akysi papier s razitkom archivu kedysi kamsi zalozili. Ze zo vsetkych povinnosti v zakone stanovenych splnili len jednu jedinu.
heket
26.01.07,11:48
Dnes mi prišlo oznámenie o kontrole v našej s.r.o. zo štátneho archívu. Vie mi niekto zrhnúť , poradiť , čo mám nachystať , aby mali čo najmenej námietok? S.r.o. bola založená pred rokom 2003. Z príspevkov mi vyplynulo /ak som to dobre pochopila/, že máme mať smernicu o ukladaní dokumentov vytvorenú pred rokom 2003 a potom mi stačí mať registratúrny plán schválený až do 30.06.2007 podľa poslednej novely. Doteraz sme ho ešte ani nevypracovali,nedali schváliť .Dajte nejaké návrhy ako sa zabezpečiť .Určite Vás budem informovať o priebehu.Teraz mi je však vzácna každá rada.Ďakujem.
AlexS
26.01.07,12:43
Podľa poslednej novely musíš dať registratúrny poriadok a plán do 30. júna 2007 na schválenie do archívu s jeho platnosťou najneskôr 1. januára 2008.. Na vláde bola už prejednená zmena zákona, ktorá dúfam zmierni povinnosti pre súkromné spločnosti.:)

Alex
zsolt69
26.01.07,14:20
Podľa poslednej novely musíš dať registratúrny poriadok a plán do 30. júna 2007 na schválenie do archívu s jeho platnosťou najneskôr 1. januára 2008.. Na vláde bola už prejednená zmena zákona, ktorá dúfam zmierni povinnosti pre súkromné spločnosti.:)

Alex

Len teraz som sa zapojil do debaty. Takú istú splatnosť majú aj SVB???:confused:
Boneta
08.02.07,11:23
V HN som sa dočítala, že " všeobecná povinnosť vypracovať registratúrny poriadok, ktorý opisuje spôsob manipulácie s registratúrnymi záznamami bude zrušená.Táto povinnosť zostane zachovaná najmä pre štátne orgány, územnú samosprávu.
Návrh novely, ktorý schválila vláda 10. januára, detailnejšie upravuje obmedzenia prístupu k archívnym dokumentom na maximálne 30 rokov, s výnimkou ochrany štátneho záujmu, kde umožňuje obmedziť prístup k archívnym dokumentom i na dlhší čas."

Cit. Hospodárske noviny zo dňa 24. januára 2007
vcelamery
13.06.07,20:20
POZOR!!

na stránke min.vnútra SR je vľavo archívácia... vrámci nej je Správa registratúry a hlavne hľadajte PRivátna sféra!!!! je tam ORIENTAčNá TYPOLÓGIA PôVODCOV REGISTRATúRY!!!!

Ak som nezabudla čitať, tak SZČO a malé firmy (bez auditu) nemusia mať ani reg. plán!!!
Hanka
15.06.07,05:53
vcelicka mery, mozes prosim ta dat presny link na tu spravu. Bohuzial ani s mojimi dioptriami to neviem najst. Dakujem
Orsz
15.06.07,05:55
Pozri tu:

http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm

dáš si privátna sféra - a orientačná typológia pôvodcov registratúry
Maxinka
15.06.07,06:11
To znamená, že ak sme s.r.o. z 9 zamestnancami bez povinnosti auditu tak nemusíme mať vypracovaný Reg.plán ani poriadok?U SZČO je to samozrejmosť-že nie!?
Hanka
15.06.07,06:56
Orsz dakujem :)
ekopo
15.06.07,07:31
A keď som s.r.o. s 12 zamestnancami bez povinnosti auditu, ani tak nie?
Orsz
15.06.07,07:33
A keď som s.r.o. s 12 zamestnancami bez povinnosti auditu, ani tak nie?

Nie, nemáš povinnosť predkladať registratúrny plán, ani ho tvoriť. Ale samozrejme doklady archivuješ u seba, ako doteraz.
Gabi03
15.06.07,07:35
A keď nemáme povinnosť auditu zo zákona, ale ho robíme, lebo materská firma to vyžaduje?
Orsz
15.06.07,07:37
A keď nemáme povinnosť auditu zo zákona, ale ho robíme, lebo materská firma to vyžaduje?

A robíte aj výročnú správu? Ale to by nemalo vadiť. Podľa zákona nemáte povinnosť robiť audit, preto myslím, že by ste nemuseli robiť reg.plán. Odporúčam však preveriť v príslušnom štátnom archíve, najlepšie písomne, aby ste to mali na papieri, nech ste krytí.
pirulka4
15.06.07,08:10
Dobrý deň,
my sme a.s., máme cca 300 zamestnancov a pravdepodobne nám stačí vypracovať a predložiť len registratúrny plán. Len mi nie je jasné čo sú napríklad dokumetny majúce trvalu dokumentárnu hodnotu. vie mi niekto poradiť. ďakujem
anklar
15.06.07,08:28
Dobrý deň,
my sme a.s., máme cca 300 zamestnancov a pravdepodobne nám stačí vypracovať a predložiť len registratúrny plán. Len mi nie je jasné čo sú napríklad dokumetny majúce trvalu dokumentárnu hodnotu. vie mi niekto poradiť. ďakujem
Poradi ti vyhl. MVSR c. 628/2002 Z.z., ktoru teraz nejdem citovat, radsej tak ludskou recou: vsetko, co je dolezite a co sa nesmie stratit. Takze napr.: listiny o vzniku a.s., naslednych zmenach, o zdokumentovani cinnosti, listiny o majetkovopravnych a financnych pomeroch, vyrocne spravy, rozbory, smernice, pokyny, opatrenia, nariadenia, ostatne riadiace normy,zapisy, vsetky pisomne dokumentacie o ludskych zdrojoch, atd.
clen
30.06.07,15:30
mňa by zaujímalo, z čoho vyplýva /konretne kde sa nachadza/ povinnosť podnikateľov viesť registratúru?
Muška
30.06.07,15:44
clen
30.06.07,16:52
myslel som tym nejake ustanovenie zakona...
Muška
30.06.07,16:54
Veď tam máš číslo toho zákona
zákon o archívoch a registratúrach č. 395/2002 Z. z
Muška
30.06.07,16:57
Tu je tiež niekoľko príspevkov klikni - Registratúra (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=Registrat%FAra)
clen
30.06.07,21:10
hej, lenze v tom zakone to neviem najst-su tam len povinnosti povodcu registratury

16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.

14) Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry.

a kedze sa mi nechce studovat cely zakon, pytam sa kde je uvedeny podnikatel ako osoba povinna viest registraturu
Orsz
30.06.07,21:14
hej, lenze v tom zakone to neviem najst-su tam len povinnosti povodcu registratury

16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.

14) Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry.

a kedze sa mi nechce studovat cely zakon, pytam sa kde je uvedeny podnikatel ako osoba povinna viest registraturu

Myslíš podnikateľ - živnostník?