MartinIII
05.12.08,17:19
Neviete mi niekto pomôcť? mám v akváriu riasy, ale čo je najhoršie najviac ich je na rastlinách. Rastliny dožívajú. Už som tam dával aj soľ a mám plné akjvárium prísavníkov a dvoch veľkých sumčekov, ale neviem sa ich zbaviť. Menil som vodu už 6 krát zakaždým som tam dal soľ. Filter ode deˇ-noc a nezapínam svetlo v akváriu. Jesť im dávam veľmi málo a často cez deň(vždy pozriem či to zjedli)
Rozalka
05.12.08,17:27
Mali sme aj my veľmi škaredé riasy na rastlinách, v hrubej vrstve, nedali sa zlikvidovať. Vymenili sme žiarivky za iné (vraj ti pôvodné neboli vhodné do akvária), čuduj sa svete, riasy samé zmizli.
Máš dobré osvetlenie?
arizona
05.12.08,18:04
My sme pred pár mesiacmi kvôli tomu zrušili krásne veľké akvárium.
Skúšali sme všetko možné: kompletné deznfikácie, vyváranie kameňov, uhlie, rôzne teploty,vyváranie štrku, dolievanie destil. vody,soľ,málo svetla, veľa svetla,všetky možne doporučené prostriedky...
Už sme boli zúfalí,nikdy predtým sa nám to nestávalo. Nepomáhalo vôbec nič!
Ale viacerí nám hovorili, že teraz je to už bežné, že tie rybky a rastlinky sú teraz veľmi precitlivelé:eek:.Tak neviem:(:confused:
ekopo
05.12.08,18:46
Len aby sa tam nerozmnožili aj rysy :)
MartinIII
06.12.08,12:41
Mali sme aj my veľmi škaredé riasy na rastlinách, v hrubej vrstve, nedali sa zlikvidovať. Vymenili sme žiarivky za iné (vraj ti pôvodné neboli vhodné do akvária), čuduj sa svete, riasy samé zmizli.
Máš dobré osvetlenie?



Dobrý nápad to ma nenapadlo máme žiarivky... No musím presvedčiť otca
ludex
23.02.10,14:46
moje akvárko je asi zakliate. Nemôžem sa zbaviť rias,prosím Vás skúste poradiť!Vyskúšal som už asi všetko! Ľuto mi je ho zlikvidovať. Topiaci sa aj slamky chytá! Prikladám aj foto.Ďakujem!;)
Kazu
23.02.10,14:58
Ja mám v akváriu nejakú inú pliagu riasovú. Keď som googlila čo to môže byť tak som nachádzala stále informácie o hnedej riase. Vyzerá to tak, že tú máš tuším ty. Skús pozrieť na nete, je tam veľa rád, ja som si ich nezapamätala lebo mám iný problém.
ludex
23.02.10,15:56
Viem,že sú to hnedé riasy,ale nie a nie sa ich zbaviť! Už som vymenil osvetlenie,filtrujem vodu nonstop,mám aj prísavníka a nič! :mee:
miros15
14.12.13,07:16
hneda riasa sa tvori pri slabom osvetlení a zelena pri silnom osvetleni.
padre9
30.03.14,05:50
Tento problém som mal i ja v mojom bývalom 54-litrovom akváriu.
Ale pri dodržaní rád od avaristov a odbornej literatúry som to dostal pod kontrolu.

1.- umiestnenie akvária: Na akvárium by nikdy nemalo priamo svietiť slnko. To je jeden z katalyzátorov premnoženia rias. Riasy sú v každom akva, ale nesmú sa premnožiť.

2.- svietiť primerane: väčšinou má tropický deň 10-12 hodín svetla. I absencia dostatku svetla podporuje rast rias. Mne sa hnedá riasa rozbehla po týždňovom nesvietení pri liečbe krupičky. Riasy sú primitívnejšie a stačí im denné svetlo, rastlinkám ale nie. A tak sa rastliny oberané o živiny riasami a chradnú.

3.- dostatok živých rastlín: vyššie (myslím vývojovo) rastliny spotrebúvajú veškeré živné látky vyprodukované nitrifikačnými baktérimi z výkalov rýb a zotletých zvyškov organických látok (prirodzené hnojivo)a nedajú tak šancu premnožiť sa riasam. Aj prekrmovanie t.j. tlejúce zvyšky nespotrebovanej potravy v štrku možu podporovať bujnenie rias.

4. - bojovníci s riasou zo sveta rybičiek: to sú jednoznačne Black Molly (Poecilia sphenops) a Mrenka siamská (Crossocheilus siamensis). Mne sa osvedčila Mrenka siamská, ale pozor !!! Až podrastie začne hlavne v menšom akva napádať a terorizovať všetky rybky s podobným tvarom tela aký má ona, teda torpédovytým.
Preto si treba zohnať na boj s riasamy len mladú a len na hosťovanie. Potom darovať niekomu s väčším akváriom. Sú aj krevetky čo požierajú riasy, ale tie by zase mohli spestriť jedálniček rybiek.

5. - mechanicky boj s riasami: vždy pri čiastočnej výmene vody cca 1xtýždenne 30% i mechanicky otrieť listy rastlín a dekoráciu špongijkou od rias. Pozor ! Špongijku na to vyčlenť z novú, nepoužívanú a hlavne tiež nenapustenú od výroby nejakou chémiou, či čistiacim prípravkom. Poutiraj i tie listy čo budú nad vodou (po vypustení 30% vody) i tie čo ostali pod hladinou. Uvidíš že i to pôjde a na hubke budú hnedé šmuhy. Treba ju vždy prepláchať v nejakom vedierku s čistou vodou. Tzv."žabí vlas" treba namotať na špajdlu alebo ja používam plastovú vidličku. Bude to ťažký boj, ale treba byť tvrdohlavejší ako riasa.

6. - vhodné osvetlenie: väčšinou svietime neónovými trubicami. Tie treba 1x ročne obmeniť, lebo aj keď sa nám to nezdá a svietia, strácajú svoju účinnosť. A teraz niečo dôležité pre boj s riasami !!! Je dôležité i farebné spektrum trubíc. Do akva kupujeme samozrejme len akvaristické trubice a tie na obale majú graficky zobrazené farebné spektrum. Prevaha červeného spektra (npr. Plant color) podporuje rast rastlín a nádherne vyfarbí ryby, ale ak sa nekombinuje s inou trubicou s modrým spektrom, je časom o pohromu v podobe premnožených rias postarané. Ak máš teda problém s riasami preferuj trubice s modrým spektrom (npr. Blue sky) a tie s červeným vyraď. Tak isto vymeň i trubice s tzv. dennym svetlom (npr.Day light) a nahraď ich trubicami s modrým spektrom. To je moja osobná skúsenosť. Táto rada s kombináciou tých predošlých už pomohla kamarátovi akvaristovi.

7. - zmena biotopu: ak by ťa predsa boj s riasami otrávil, zmeň celkovo biotop. Ja som síce v 54-litrovom akva dostal riasy pod kontrolu ale po prerábke bytu som si zaobstaral 300-litrové akvárium aj so skrinkou pod neho. Mám tam biotop Malawi. Piesok ako podklad, dekorácia tufove skaly, 3D pozadie, minimum odolných hrubých rastlín, osádka africké cichlidy. Sú bylinožravé (preto to minimum rastlín - správne by nemali byť žiadne) a milujú obzobávať riasy ! Riasy sú v tomto akváriu vítané ! Zelený príkrov rias začína obrastať skaly a pozadie a tak to má byť. Bonus : nemusíš mäkčiť a upravovať vodu. ŽIjú v tvrdej a zasaditej vode, v podstate v takej aká je na Slovensku. Teda okrem Podunajskej nížiny a Zemplína.

Nuž toľko k mojim radám. Možno sú i iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) spôsoby, ako chemické prípravky, ale tie som nikdy nepreferoval. Tak sa drž a bojuj, ktokoľvek tu hľadáš recept na boj s riasami.
PeterJes
30.03.14,19:20
Je to zelená riasa? Ak áno, znížte intenzitu svetla. Pozor aj na svetlo z vonku. Nekŕmte prísavníky a postarajú sa o riasu.