victoria
05.12.08,22:03
Ahojte,
chcem sa opýtať či existuje niečo také ako výpis klientovho salda voči daňovému úradu. Viem, že sociálna alebo zdravotná poisťovňa vytlaci saldokonto poistenca bez problémov a myslim si ze nieco take by mal poskytovat aj danovy urad. Ide o to, ze som prevzala jedno uctovnictvo, kde je dost velky "chaos" hlavne z rokov 2002-2005 a rada by som vedela a klientka tiez ci a kolko voci nej eviduje danovy urad na jednotlivych daniach. Jej spravca dane ju presviedcal ze nema narok vediet akym sposobom priradovali jej jednotlive platby a aky je finalne saldo. Je to naozaj tak ?
dakujem
Zoltán Kovács
06.12.08,11:20
Ahojte,
chcem sa opýtať či existuje niečo také ako výpis klientovho salda voči daňovému úradu. Viem, že sociálna alebo zdravotná poisťovňa vytlaci saldokonto poistenca bez problémov a myslim si ze nieco take by mal poskytovat aj danovy urad. Ide o to, ze som prevzala jedno uctovnictvo, kde je dost velky "chaos" hlavne z rokov 2002-2005 a rada by som vedela a klientka tiez ci a kolko voci nej eviduje danovy urad na jednotlivych daniach. Jej spravca dane ju presviedcal ze nema narok vediet akym sposobom priradovali jej jednotlive platby a aky je finalne saldo. Je to naozaj tak ?
dakujem

Podľa mňa správkyňa nemá pravdu. Ja bežne využívam túto možnosť, aby sme boli v obraze, čo sa týka mojich klientov. Nakoľko DÚ niekedy robí zázraky s priraďovaním platieb. Takto sme už pár krát predišli komplikáciam a sankciam.
Johanka
06.12.08,11:45
Zákon o správe daní a poplatkov
§ 61
Evidencia daní

(1) Predmetom evidencie príjmov, ktorú vedie správca dane, je zachytávanie daňových a platobných povinností, ich úhrad alebo zániku a z toho vyplývajúcich daňových preplatkov a daňových nedoplatkov. Tieto údaje sú evidované na osobných účtoch jednotlivých daňových subjektov oddelene za každý druh dane.

(2) Výška dane a jej platby sa evidujú na základe predpisových alebo odpisových poukazov.

(3) Na debetnej strane osobných účtov sa evidujú predpisy a odpisy daňovej povinnosti, vrátane ich prípadných opráv. Ak sa odpisovým poukazom znižuje len platobná povinnosť, eviduje sa na debetnej strane. Záznamy predpisových a odpisových poukazov sa mesačne uzavierajú a porovnávajú so stavom zaevidovaným na osobných účtoch.

(4) Platby a vratky dane sú evidované na kreditnej strane osobných účtov. Podkladom pre evidenciu sú najmä doklady bánk a pôšt. Vratky dane sa môžu uskutočniť len na základe vydaných platobných poukazov, ktoré sú evidované v zázname vydaných platobných poukazov. Pri uzatváraní záznamu vydaných platobných poukazov sa postupuje obdobne ako pri uzatváraní záznamov predpisových poukazov.

(5) Správnosť evidencie na kreditnej strane sa mesačne odsúhlasuje podľa dokladov bánk zasielaných správcovi dane.

(6) Nevymožiteľný daňový nedoplatok sa eviduje v pomocnej evidencii správcu dane v príslušnom členení. Rovnako sa eviduje daňový nedoplatok daňového dlžníka, na ktorého bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bola povolená reštrukturalizácia. Daňový nedoplatok sa vyradí z evidencie daní alebo z pomocnej evidencie správcu dane nasledujúci deň po dni nadobudnutia platnosti zmluvy o postúpení daňovej pohľadávky (§ 65b). Daňový nedoplatok sa považuje za nevymožiteľný, ak

a) jeho vymáhanie od daňového dlžníka alebo aj od iných osôb, od ktorých mohol byť vymáhaný, je bezvýsledné,
b) majetkové pomery daňového dlžníka by neviedli ani k čiastočnému uspokojeniu daňového nedoplatku,
c) majetok daňového dlžníka nepostačuje ani na pokrytie exekučných nákladov a hotových výdavkov (§ 90) a správca dane rozhodnutím zastaví daňové exekučné konanie,
d) je jeho vymáhanie spojené s ťažkosťami a možno predpokladať, že ďalšie vymáhanie by neviedlo ani k čiastočnému uspokojeniu daňového nedoplatku,
e) jeho výška v úhrne za všetky dane nepresahuje 5 000 Sk.

(7) Z údajov evidencie príjmov sa daňovým subjektom na ich žiadosť vydávajú potvrdenia o stave ich osobných účtov a pre potreby správcu dane výkazy daňových nedoplatkov.

(8) Na poskytovanie informácií z evidencie príjmov sa vzťahuje primerane § 23.

(9) Vzory predpisových, odpisových a platobných poukazov a záznamov k nim určí daňové riaditeľstvo, ak je správcom dane daňový úrad; ak je správcom dane colný úrad, určí ich colné riaditeľstvo.

;)
Paula
06.12.08,11:50
Hádam by mala existovať vo firme aj nejaká pošta z DÚ, z ktorej je jasné, čo ,kam a prečo išlo . V dobrých krajoch je zvykom, že DÚ pošle o prípadnom presune / zápočte oznámenie. Aspoň ja mám takú skúsenosť.
Johanka
06.12.08,12:33
Súhlasím, problém však vidím najmä v tom, že aj keď správca dane daňovníkovi zašle oznámenie o kompenzácii, daňovník akosi nepovažuje za potrebné posunúť toto oznámenie účtovníkovi...
Daňovník (a aj účtovník) by mali poznať Zákon o správe daní a poplatkov (teda aspoň mať základný prehľad kde si čo nájdeme ) :). V prípade, že daňovník neplatí rôzne dane a preddavky v stanovených lehotách..., preberá rozhodnutia o pokutách , sankčných úrokoch,daňové exekúcie ..., ktoré sa neevidujú ,má staré daňové nedoplatky , samozrejme vznikajú problémy. Do toho ešte občas pošle platbu na nesprávne číslo účtu prislúchajúce inej dani ... Pre takýchto by bolo užitočné, aby vedeli , ako správca dane prideľuje došlé platby - ušetria si prehnané reakcie na jeho adresu , prípadne na účtovníka .

Zákon o správe daní a poplatkov :
§ 58
Spôsob platenia dane a použitie platieb

(1) Daň sa platí príslušnému správcovi dane v slovenskej mene. Pri každej platbe na daň musí byť uvedená príslušná daň, na ktorej úhradu je platba určená. Správca dane prijme platbu na úhradu príslušnej dane, a ak platba nie je označená, použije ju v poradí podľa odseku 5; v takom prípade správca dane daňovému subjektu oznámi, na aký účel podľa odseku 5 prijatú platbu použil.

(2) Ak nemožno platbu použiť podľa odseku 5, správca dane vyzve daňový subjekt, aby v určenej lehote oznámil, na úhradu ktorej dane má byť platba použitá; ak daňový subjekt túto skutočnosť neoznámi v určenej lehote, správca dane bude považovať túto platbu za daňový preplatok (§ 63).

(3) Prijatú platbu na daň správca dane eviduje, pričom deň zaevidovania platby je zhodný s dňom jej zaúčtovania.

(4) Daň možno platiť

a) bezhotovostným prevodom z účtu
1. vedeného v banke na príslušný účet správcu dane,
2. určeného na zloženie zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b)

b) v hotovosti,
1. poštovým poukazom na príslušný účet správcu dane,
2. zamestnancovi správcu dane pri výkone daňovej exekúcie, ak ide o platby, ktoré majú byť daňovou exekúciou vymožené, ak nie je v daňovom exekučnom príkaze určené inak,
3. zamestnancovi správcu dane v blokovom konaní,
4. pri platbách do 10 000 Sk správcovi dane, ktorým je obec; na prijatú platbu je zamestnanec správcu dane, ktorým je obec, povinný vydať potvrdenie.

(5) Prijatá platba na daň sa použije na úhradu v tomto poradí:

a) peňažné plnenie uložené rozhodnutím, exekučné náklady a hotové výdavky,
b) bežné platby daní vrátane preddavkov na daň,
c) vyrubená daň alebo vyrubený rozdiel dane,
d) najstaršie daňové nedoplatky okrem úroku, pokuty a sankčného úroku, ktoré boli vyrubené alebo uložené po 1. januári 2004,
e) úrok,
f) pokuta,
g) sankčný úrok.

...
evina
06.12.08,13:38
Odhliadnuc od toho, že správkyňa neovláda najmä § 61 odst. 7. ktorý uviedla Johanka-správkyňa dane asi pozabudla, že spravuje peniaze, ktoré jej zaplatil daný daňovník a nie ona....

To mi pripadá tak, akokeby som ja klientovi povedala, že mu nepoviem, čo som ako účtovala :eek: