sklenkova
26.05.05,19:17
Dal by mi DU pokutu, keby som zrušila osobný účet a aj výplata by mi chodila na podnikateľský účet? Samozrejme platila by som z toho byt, inkaso... a dávala to do nedaňových príjmov a výdavkov.Je to v nejakom zákone upravené, že musím viesť dva účty(osobný a podnikateľský), keď som aj zamestnanec aj SZČO ?

Ďakujem
Paula
26.05.05,17:53
Mnohí zrušili osobné účty kvôli poplatkom..... treba možno ale poplatky za vedenie podnik.účtu iba %-ne dávať do výdavkov v živnosti , nie celú sumu
durisovad
26.05.05,19:20
Mne povedali na danovom urade, ze zivnostnik uz nemusi mat zriadeny ucet v banke, moze vsetky prijmy a vydaje uctovat cez pokladnu. Zdovodnovali to tiez vysokymi bankovymi poplatkami. Je to informacia z jari t.r.
ondrejvla
26.05.05,19:45
Dal by mi DU pokutu, keby som zrušila osobný účet a aj výplata by mi chodila na podnikateľský účet? Samozrejme platila by som z toho byt, inkaso... a dávala to do nedaňových príjmov a výdavkov.Je to v nejakom zákone upravené, že musím viesť dva účty(osobný a podnikateľský), keď som aj zamestnanec aj SZČO ?

Ďakujem
Ivka, zruš si podnikateľský účet! Nemusíš ho mať.
sklenkova
26.05.05,19:46
ja viem že môže účtovať cez pokladňu, ale ja mám fakturačné príjmy.Preto ma zaujíma či môžem tie účty zlúčiť.
ondrejvla
26.05.05,19:51
ja viem že môže účtovať cez pokladňu, ale ja mám fakturačné príjmy.Preto ma zaujíma či môžem tie účty zlúčiť.Ivka a nemôžeš prijímať platby za faktúry v hotovosti?
babenko1
26.05.05,20:20
Nikde nie je napísané, že nemôžeš... Väčšina to práveže robí tak, že ruší podnikateľský a necháva si súkromný a tam si necháva posielať aj tie podnikateľské peniažky.
Vera
27.05.05,06:18
Ja som priateľovi hovorila to isté. v r. 2004 bol v HPP aj SZČO - tak mal dva rôzne účty, tento rok už je len SZČO a tak som mu povedala nech jeden zruší, lebo zbytočne dotuje banku.
Jana Acsová
27.05.05,06:36
Nikde nie je napísané, že nemôžeš... Väčšina to práveže robí tak, že ruší podnikateľský a necháva si súkromný a tam si necháva posielať aj tie podnikateľské peniažky.Tu by som sa zapojila asi tak, že ja by som zrušila osobný účet - ťažko sa obhajujú poplatky z osobného účtu v daňovo uznaných výdavkoch súvisiacich s podnikateľskou činnosťou, keď zmluva o vedení osobného účtu hovorí niečo iné.
V prípade použitia podnikateľského účtu postupujem rovnako, ako povedala Paula, t.j. "trochu" krátim poplatky za vedenie účtu a to úmerne k realizovaným súkromným platbám. Určite sa to ľahšie obháji pri kontrole.
Zita5
27.05.05,06:54
Tu by som sa zapojila asi tak, že ja by som zrušila osobný účet - ťažko sa obhajujú poplatky z osobného účtu v daňovo uznaných výdavkoch súvisiacich s podnikateľskou činnosťou, keď zmluva o vedení osobného účtu hovorí niečo iné.
V prípade použitia podnikateľského účtu postupujem rovnako, ako povedala Paula, t.j. "trochu" krátim poplatky za vedenie účtu a to úmerne k realizovaným súkromným platbám. Určite sa to ľahšie obháji pri kontrole.

Súhlasím, s AVO , já by som práve tiež zrušila osobný účet . Nejako nemôžem stroviť to , aby podnikateľské peniaze chodili na osobný účet a miešali sa so súkromnými .
lenkak
27.05.05,06:56
Ja by som tieš radšej zrušila osobný účet.
sklenkova
27.05.05,15:40
Podnikateíský účet zrušiť nemôžem, lebo výplaty,poisťovňa...odkiaľ by som to platila, všetko šekom bolo by to dosť,osobný by mi tiež chýbal,ale neviem či by na daňovom neomdleli keby som to zlúčila. Vyskúšali ste to niekto?
ondrejvla
27.05.05,15:45
Nevyskúšala som to, ale nemal by byť problém, čo je tvoje osobné, dať ako osobný vklad, alebo osobnú spotrebu a poplatky do nákladov účtovať len tie, ktoré sa týkajú pohybov na účte z podnikania. Mesačné poplatky navrhujem účtovať percentuálne.
rene
28.05.05,13:03
Súhlas s ondrejvla, robím to presne takto, žiadna kontrola nikdy nemala žiadne námietky.
ola
29.06.07,08:51
Prosila by som o názor, resp. o radu. Jedná sa o dva podnikateľské účty. SZČO využíva len jeden účet na podnikateľské účely, ten druhý jej slúži výhradne na súkromné pohyby ale samozrejme účtuje sa aj o ňom, čo je úplne zbytočné, pretože nesúvisí s podnikaním. Preto na daňový úrad zaslala oznámenie, že ku dňu xy bude používať už len jeden účet pre účely podnikania. Prosím, ako zaúčtovať posledný zostatok, ktorý na tomto účte ku dňu xy figuruje? Teda, spôsob zaúčtovania chápem, ale čo so sumou, ktorá tam ostala ale o účte sa už nebude ďalej účtovať?
Ďakujem
ZuzanaP
29.06.07,09:35
Ja by som zostatok zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyv. základ dane. Keďže išlo len o súkromné pohyby, ktoré boli tiež výdavky neovplyv. základa dane. Tu ide aj o to, aby zostatok účtu nefiguroval vo výkaze majetku a záväzkov.
rastom
29.06.07,10:14
V prvom rade Banka môže mať námietky voči tomu, že sa súkromný účet používa na podnikateľské účely...
pretože poplatok je za súkromný účet.. podnikateľské účty majú iné poplatky.
Samozrejme opačne to neplatí..(mať podnikatešský a na ňom súkromné položky, akurát treba upraviť poplatky za súkromné položky)
ZuzanaP
29.06.07,10:28
Prosila by som o názor, resp. o radu. Jedná sa o dva podnikateľské účty. SZČO využíva len jeden účet na podnikateľské účely, ten druhý jej slúži výhradne na súkromné pohyby ale samozrejme účtuje sa aj o ňom, čo je úplne zbytočné, pretože nesúvisí s podnikaním. Preto na daňový úrad zaslala oznámenie, že ku dňu xy bude používať už len jeden účet pre účely podnikania. Prosím, ako zaúčtovať posledný zostatok, ktorý na tomto účte ku dňu xy figuruje? Teda, spôsob zaúčtovania chápem, ale čo so sumou, ktorá tam ostala ale o účte sa už nebude ďalej účtovať?
Ďakujem


Ola písala, že ide o podnikateľské účty.