Stani3
06.12.08,17:49
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám pracovníčku, ktorá u mňa pracovala najprv rok na dobu určitú. Od októbra som s ňou uzavrela novú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, už bez skúšobnej doby.
Nakoľko mi práve od októbra veľmi poklesli tržby, a nijako sa to nelepší, budem nútená jej dať výpoveď, pretože ju neviem platiť. Chcem jej ju doručiť do konca decembra, aby jej výpovedná lehota začala plynúť 1. januára a aby skončila pracovný pomer k 28.2.2009.
Má nárok na nejaké odstupné ?
Ďakujem.
Tweety
06.12.08,17:34
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám pracovníčku, ktorá u mňa pracovala najprv rok na dobu určitú. Od októbra som s ňou uzavrela novú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, už bez skúšobnej doby.
Nakoľko mi práve od októbra veľmi poklesli tržby, a nijako sa to nelepší, budem nútená jej dať výpoveď, pretože ju neviem platiť. Chcem jej ju doručiť do konca decembra, aby jej výpovedná lehota začala plynúť 1. januára a aby skončila pracovný pomer k 28.2.2009.
Má nárok na nejaké odstupné ?
Ďakujem.
ÁNO, ak dostane výpoveď z organiz. dôvodov, podľa § 63 odst. 1.pís.b- stala sa nadbytočnou, vznikne jej nárok na 2-mesačné odstupné podľa § 76 Z.
Stani3
06.12.08,19:12
Ďakujem za odpoveď, pozrela som si príslušný zákon a tam sa uvádza toto:

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
(Čo by bol môj prípad)

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
( Ja nechcem aby odišla pred začatím plynutia výpovednej doby)

Takže z uvedeného teraz neviem, či môžem poskytnúť odstupné alebo musím poskytnúť odstupné, ak odíde riadne po uplynutí dvojmesačnej výpovednej lehoty.


A môžem dať výpoveď podľa §63 ods. 2a ?

Citujem:
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce
Johanka
06.12.08,19:30
Pozerala si a citovala Zákonník práce, ktorý už bol novelizovaný....
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Znenie ZP nájdeš tu http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html
Hansa
11.12.08,12:53
Zamestnávateľ nedá zamestnancovi výpoveď podľa §63, odst. 1, písm. a/,b/, ponúkne mu iné pracovné miesto. Zamestnanec ho odmietne.
Otázka znie, či by mal nárok zamestnanec na odstupné, keby dostal výpoveď podľa §63 a odmietol by inú vhodnú ponúkanú prácu.
Chobot
11.12.08,13:00
Zamestnávateľ nedá zamestnancovi výpoveď podľa §63, odst. 1, písm. a/,b/, ponúkne mu iné pracovné miesto. Zamestnanec ho odmietne.
Otázka znie, či by mal nárok zamestnanec na odstupné, keby dostal výpoveď podľa §63 a odmietol by inú vhodnú ponúkanú prácu.

Áno mal. Odmietnutie ponúknutého miesta neruší nárok na odstupné.

Resp. postup by mal byť nasledovný:
- zamestnávateľ rozhodne o zrušení miesta
- ponúkne zamestnancovi na tom mieste iné miesto
- ak zamestnanec odmietne, je pre zamestnávateľa nadbytočný a zamestnávateľovi nezostáva nič iné, len dať mu výpoveď z dôvodu nadbytočnosti
- zamestnanec má nárok na odstupné.

Takže nie výpoveď predchádza ponuke prac. miesta, ale naopak, najprv sa ponúkne iné miesto a až potom sa dáva výpoveď.
Hansa
11.12.08,13:11
Áno mal. Odmietnutie ponúknutého miesta neruší nárok na odstupné.

Resp. postup by mal byť nasledovný:
- zamestnávateľ rozhodne o zrušení miesta
- ponúkne zamestnancovi na tom mieste iné miesto
- ak zamestnanec odmietne, je pre zamestnávateľa nadbytočný a zamestnávateľovi nezostáva nič iné, len dať mu výpoveď z dôvodu nadbytočnosti
- zamestnanec má nárok na odstupné.

Takže nie výpoveď predchádza ponuke prac. miesta, ale naopak, najprv sa ponúkne iné miesto a až potom sa dáva výpoveď.


Ďakujem za vysvetlenie!
batorek
27.12.08,11:51
Dobrý deň
aj ja by som mal k téme odstupné otázku. 2 firmy zakladajú združenie a majú obidve zamestnancov, ktorí teraz prechádzaju pod jednu firmu.
Firma, ich uvoľňuje dohodou z organizačných zmien, keď nebudú súhlasiť
s podmienkami vvo firme druhej a nepodpíšu novú pracovnú zmluvu majú nárok na odstupné u starej firmy? Dávaju im také podmienky, že asi zmluvu
nepodpíšu. Prosím kto vie nech mi pomôže, lebo ssám neviem či ich mámé
prepustiť podľa § 60, alebo 63. Díky batorek
Tweety
27.12.08,11:59
Dobrý deň
aj ja by som mal k téme odstupné otázku. 2 firmy zakladajú združenie a majú obidve zamestnancov, ktorí teraz prechádzaju pod jednu firmu.
Firma, ich uvoľňuje dohodou z organizačných zmien, keď nebudú súhlasiť
s podmienkami vvo firme druhej a nepodpíšu novú pracovnú zmluvu majú nárok na odstupné u starej firmy? Dávaju im také podmienky, že asi zmluvu
nepodpíšu. Prosím kto vie nech mi pomôže, lebo ssám neviem či ich mámé
prepustiť podľa § 60, alebo 63. Díky batorek
Áno, pri skončení PP podľa § 63 nárok na odstupné podľa § 76 ZP im vzniká.
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
batorek
27.12.08,12:47
Prosím Vás v ktorom zákone existuje taká verzia pracovnej zmluvy, že sa nedá skušobná doba a keď v priebehu roka dá zamestnanec výpoveď tak
musí zaplatiť 100 tisíc ks pokuty zamestnávateľovi. Týka sa to mojej predchádzajúcej témy, kde idú do združenia firmy a zamestnanci prechádzaju pod jednu firmu. Tá firma ktorá ich teraz bude mať dáva tieto podmienky sú to kucháry. Díky odpovedzte.
veronikasad
27.12.08,13:12
Prosím Vás v ktorom zákone existuje taká verzia pracovnej zmluvy, že sa nedá skušobná doba a keď v priebehu roka dá zamestnanec výpoveď tak
musí zaplatiť 100 tisíc ks pokuty zamestnávateľovi. Týka sa to mojej predchádzajúcej témy, kde idú do združenia firmy a zamestnanci prechádzaju pod jednu firmu. Tá firma ktorá ich teraz bude mať dáva tieto podmienky sú to kucháry. Díky odpovedzte.

Pozri § 45 a 62 Zákonníka práce.
Ak zamestnanec podpíse so zamestnávatelom pracovnú zmluvu bez skúšobnej doby, môže rozviazať pracovný pomer len dohodou alebo výpoveďou. Pri výpovedi platí najmenej 2-mesačná výpovedná doba, ktorá začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede. Ak je to dohodnuté v pracovnej zmluve a pracovník nedodrží výpovednú dobu, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu vo výške 1-mesačného priemerného zárobku /teda pokuta 100 tis. SK len v tom prípade, ak priemerný mesačný príjem bude 100 tis. SK/.

§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

§ 62
Výpovedná doba Na začiatok

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Tweety
27.12.08,13:19
Prosím Vás v ktorom zákone existuje taká verzia pracovnej zmluvy, že sa nedá skušobná doba a keď v priebehu roka dá zamestnanec výpoveď tak
musí zaplatiť 100 tisíc ks pokuty zamestnávateľovi.
V žiadnom zákone takú verziu nenájdeš.
fegi
28.12.08,07:30
A ako je to ak firma ide do konkurzu? Patrí to pod § 63 ods. l písm. a)? Vďaka.
batorek
28.12.08,09:19
no fakt nevieme kde sa obrátiť, lebo zamestnanci povedali že prac.zmluvu nepodpíšu s pokutou 100 tis. tak im bolo povedané že potom končia. Ale oni chcú prejsť k novému zamestnávateľovi, len nie za tých podmienok. podľa doterajšieho zamest. im ani odstupné nechodí odídu dohodou §60odst.2. Už som x krát prečítal ZP aj citáty a všade som zistil že odstup. im chodí keď nenastúpia k novému zamestnávateľovi do združenia. Díky batorek
veronikasad
28.12.08,13:58
no fakt nevieme kde sa obrátiť, lebo zamestnanci povedali že prac.zmluvu nepodpíšu s pokutou 100 tis. tak im bolo povedané že potom končia. Ale oni chcú prejsť k novému zamestnávateľovi, len nie za tých podmienok. podľa doterajšieho zamest. im ani odstupné nechodí odídu dohodou §60odst.2. Už som x krát prečítal ZP aj citáty a všade som zistil že odstup. im chodí keď nenastúpia k novému zamestnávateľovi do združenia. Díky batorek
Ťažko radiť, keď nevieme ako to bude formulované v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ nemôže za skončenie prac.pomeru pred skončením výpovednej lehoty žiadať pokutu 100 tis. SK - môže max. náhradu vo výške jednomesačného priemerného zárobku. Alebo zarábate 100 tis. mesačne ?
cloe
10.01.09,21:24
Zamestnávateľ chce ukončiť pracovný pomer so zamestnancom dohodou, s tým, že dôvodom budú organizačné zmeny. Vyplatí mu dvojmesačné odstupné.
Moja otázka:
Ak bude Dohoda o skončení PP podpísaná k zajtrajšiemu dátumu,
môže zamestnávateľ vyplatiť odstupné zamestnancovi pri odchode, t.j. zajtra, alebo musí až vo výplate za január?
Ďakujem za odpoveď.
JankaO
10.01.09,21:31
Zamestnávateľ chce ukončiť pracovný pomer so zamestnancom dohodou, s tým, že dôvodom budú organizačné zmeny. Vyplatí mu dvojmesačné odstupné.
Moja otázka:
Ak bude Dohoda o skončení PP podpísaná k zajtrajšiemu dátumu,
môže zamestnávateľ vyplatiť odstupné zamestnancovi pri odchode, t.j. zajtra, alebo musí až vo výplate za január?
Ďakujem za odpoveď.
Ak sa so zamestnancom dohodne, že odstupné mu bude vyplatené pri skončení pracovného pomeru, tak môže. (§ 76 odst. 5 ZP)
cloe
10.01.09,21:34
Janka, ďakujem. Práve som si to prečítala v ZP. Tiež by som mohla najskôr čítať, než sa pýtať:)
A znamená to teda, že vypočítam osobitne odstupné, znížim o daň a takto vyplatím? Vyplatenú sumu potom uvediem vo výplatnej páske ako zálohu?
JankaO
10.01.09,21:38
Janka, ďakujem. Práve som si to prečítala v ZP. Tiež by som mohla najskôr čítať, než sa pýtať:)
A znamená to teda, že vypočítam osobitne odstupné, znížim o daň a takto vyplatím? Vyplatenú sumu potom uvediem vo výplatnej páske ako zálohu?
Nebude jednoduchšie spraviť mu komplet výplatu?
cloe
10.01.09,21:47
Nebude jednoduchšie spraviť mu komplet výplatu?

Áno, tiež si to myslím. Lenže zamestnávateľ mu to chce dať hneď a zajtra si príde ku mne pre to skončenie PP aj pre výpočet odstupného.
JankaO
10.01.09,21:49
Janka, ďakujem. Práve som si to prečítala v ZP. Tiež by som mohla najskôr čítať, než sa pýtať:)
A znamená to teda, že vypočítam osobitne odstupné, znížim o daň a takto vyplatím? Vyplatenú sumu potom uvediem vo výplatnej páske ako zálohu?
Áno, dá sa to tak, len na páske uvedené ako odstupné.
darina_sk
11.01.09,13:00
Mám 56 rokov a môže byť predpoklad,že od 15.1.2009 rozviaže zamestnávateľ so mnou pracovny pomer z organizačných dôvodov. Mám nárok na odstupne. V tejto dobe ťažko nájdem prácu,bude pre mňa výhodnejšie ísť na ÚP alebo požiadať o predč.dôchodok,
Tweety
11.01.09,13:26
Mám 56 rokov a môže byť predpoklad,že od 15.1.2009 rozviaže zamestnávateľ so mnou pracovny pomer z organizačných dôvodov. Mám nárok na odstupne. V tejto dobe ťažko nájdem prácu,bude pre mňa výhodnejšie ísť na ÚP alebo požiadať o predč.dôchodok,
Ak bude PP skončený podľa § 63- z tvz. organiz. dôvodov, nárok na odstupné podľa § 76 ZP vznikne. Jeho výška je najmenej 2-mesačná. Ak zamestnanie trvalo aspoň 5 rokov, je trojmesačná.
efka23
11.01.09,19:11
Ahojte, vie mi niekto poradiť ako je to s odstupným, na ktoré má síce pracovník nárok ,ale zamestnávateľ nemá dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie či má sa dať do výplaty za posledný odpracovaný mesiac aj keď nebude vyplatené, alebo môže byť vyplatené neskôr a ako je to pri ročnom zúčtovaní dane pri nevyplatenom odstupnom?
Chobot
11.01.09,23:37
Ahojte, vie mi niekto poradiť ako je to s odstupným, na ktoré má síce pracovník nárok ,ale zamestnávateľ nemá dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie či má sa dať do výplaty za posledný odpracovaný mesiac aj keď nebude vyplatené, alebo môže byť vyplatené neskôr a ako je to pri ročnom zúčtovaní dane pri nevyplatenom odstupnom?

Ako chceš dať niečo do výplatnej pásky, ak to v skutočnosti nevyplatíš? To je finančný podvod. Odstupné zúčtuješ v tom mesiaci, keď to v skutočnosti vyplatíš.
efka23
12.01.09,12:44
Ďakujem;)
darina_sk
12.05.09,10:22
Priatelka požiadala o predč.starobný dochodok,ešte jej nebol doručený výmer,medzitým dostala výpoveď z org.dovodov, k tomu ju začali boliet nohy zobrala si dovolenku na zotavenie,ak by bolesť neustúpila može ísť na PN a pokračovať aj po skončení prac.pomeru, ale ako to bude s dochodkom toho vyplácanie sa pozastaví,resp.jeho výpočet sa posunie až keď skončí PN. Ďakujem za radu
jana32
13.05.09,11:11
Prosím o radu, zamestnankyňa mala mať do 31.7.2009 rodičovskú dovolenku, od 1.7.2009 nastupuje však do späť do zamestnania, môžeme jej ešte v júli dať výpoveď ( keď je fakticky na RD ) alebo musíme počkať a dať jej výpoveď až po 31.7.2009? Ďakujem
Chobot
13.05.09,11:22
Prosím o radu, zamestnankyňa mala mať do 31.7.2009 rodičovskú dovolenku, od 1.7.2009 nastupuje však do späť do zamestnania, môžeme jej ešte v júli dať výpoveď ( keď je fakticky na RD ) alebo musíme počkať a dať jej výpoveď až po 31.7.2009? Ďakujem

Ak 1.7. nastupuje do zamestnania, znamená to, že 30.6. končí rodičovskú dovolenku a je riadnym zamestnancom, ktorému môžete v júli dať výpoveď. To, že má nárok byť do 31.7. na RD neznamená, že je v ochrannej dobe. Ona RD ukončila, preto už nie je chránená.

Jedine, že by naďalej čerpala RD a do práce by nastupovala nie ako riadny zamestnanec, ale napr. na základe dohody o vykonaní práce alebo ako brigádnik. Vtedy jej z riadneho PP nemôžete dať výpoveď.
darina_sk
17.05.09,13:09
Dna 11.5.2009 požiadala moja známa o predčasaný starobný dochodok,má vypoved z organizačných dovodov,t.j. prac.pomer jej končí 30.6.2009. Má nárok na odchodné podla zákona. Bola by som rada, keby mi niekto na tento prísevok odpovedal. Ďakujem
drobeceva
17.05.09,13:11
Dna 11.5.2009 požiadala moja známa o predčasaný starobný dochodok,má vypoved z organizačných dovodov,t.j. prac.pomer jej končí 30.6.2009. Má nárok na odchodné podla zákona. Bola by som rada, keby mi niekto na tento prísevok odpovedal. Ďakujem
má nárok na odchodné aj na odstupné
terezamaria
17.05.09,20:06
Dna 11.5.2009 požiadala moja známa o predčasaný starobný dochodok,má vypoved z organizačných dovodov,t.j. prac.pomer jej končí 30.6.2009. Má nárok na odchodné podla zákona. Bola by som rada, keby mi niekto na tento prísevok odpovedal. Ďakujem

O predčasný starobný dôchodok požiadala počas výpovednej doby, pred skončením pracovného pomeru,t.j. patrí jej odchodné § 76,ods. 6 ZP a samozrejme jej patrí aj odstupné, minimálne vo výške dvojnásobku jej priemerného mesačného zárobku - nad 5 rokov odpracovaných v organizácii 3-mesačné. V prípade, že má zamestnávateľ Kolektívnu zmluvu, tak odstupné bude Vašej známej vyplatené podľa KZ.
darina_sk
24.05.09,17:58
Ďakujem za radu a mám ešte jeden dotaz,týka sa to inej osoby. Je poberatelom predčasného dochodku od januára,do konca júla pracuje lebo dostal výpoveď z org.dovodov. Ak by ochorel má nárok na dochodok aj nemocenské pokiaľ je v pracovnom pomere aj po jeho skončení alebo mu bude dochodok krátený keď mu bude vyplácaná PN.
ferob
30.06.09,12:23
Môžme skončiť pracovný pomer dohodou, §60 a zároveň mu vyplatiť dvojmesačné odstupné?
JankaO
30.06.09,12:25
Áno.