monijo
06.12.08,18:40
Dobrý deň, som tu nová a veľmi sa mi to tu páči. Dúfam, že mi poradíte, keď budem niečo potrebovať a dúfam, že občas poradím aj ja Vám.

Som účtovník - živnostník. V jednej firme, pre ktorú robím účtovníctvo, odniekiaľ prišli na to, že od nového roku nebudú môcť mať uzatvorené zmluvy so živnostníkmi, lebo že by porušili nejaký zákon. Podotýkam, že majú veľa živnostníkov, predovšetkým na výkon zámočníckych a zváračských prác. Nikde som zatiaľ nič na túto tému nenašla. Neviete mi niekto poradiť, či to je pravda alebo úplná hlúposť. A ešte že vraj ten živnostník nemôže mať dohodnutú hodinovú sadzbu.Že sa nemôže uzatvoriť zmluva so živnostníkom na takú prácu, ktorú by mohol vykonávať zamestnanec. Ale tí zamestnanci chcú byť dobrovoľne na živnosť, lebo majú lepšie podmienky.
Prosím poraďte mi niekto, či to je pravda alebo nie.

Ďakujem veľmi veľmi pekne
Johanka
06.12.08,17:48
Júúúj, to si veľmi slabo hľadala - a nie je to nič nové. Hľadaj "závislá práca" :).
Johanka
06.12.08,17:49
monijo
06.12.08,18:07
Ďakujem Johanka, prečítala som si tvoj odkaz.
My v tej firme máme uzatvorené zmluvy, z ktorých vyplýva:
- nepravidelný výkon práce - nie je stanovený začiatok a koniec pracovnej doby
- vystupujeme pod svojim menom, nie pod menom firmy
- máme hodinové sadzby, niekedy je fakturácia mesačne, niekedy po ukončení práce ( závisí to od typu a dĺžky práce)
- používanie vlastných pracovných prostriedkov a vlastné náradie (iba ja ako účtovníčka používam počítač tej firmy aj ich účtovný program)
- zo zmlúv nám vyplývajú pokuty a penále za nedodržanie termínu, zle vykonanú prácu a podobne.
Myslíš si, že to takto môže byť a môžeme ostať živnostníkmi?
Tento problém sme už riešili dávno a riešili sme ho úpravami zmlúv, aby nemali znaky závislej práce. Myslela som si, že je niečo nové.
Ďakujem
veronikasad
06.12.08,18:52
Monijo, to naozaj ? Ja som ešte nevidela zvárača, ktorý by si nosil do firmy svoju zváračku alebo platil "zamestnávateľovi" za spotrebu el. energie. Závislá práca ako vyšitá - 12 faktúr do roka jednému "zamestnávateľovi"
monijo
07.12.08,16:13
Ďakujem veronikasad,veľmi si ma nepotešila. Niektorí si nosia, niektorí nie. Pracujú na rôznych stavbách, aj v zahraničí, takže elektriku neplatí nikto, ani firma nie. To platí ten hlavný odberateľ. Keď robia na 10-tich stavbách, majú 10 zmlúv. Keď sú doma, tak sú doma. Oni chcú byť živnostníkmi a chcú robiť pre tú firmu, lebo sú asi spokojní. Poraďte mi prosím niekto, ako to máme mať ošetrené, aby sme to mali dobre?

Ďakujem veľmi pekne.