Excise Duty
06.12.08,21:06
Od 12. decembra sa Švajčiarsko stáva súčasťou schengenského priestoru, čiže odpadajú dokladové kontroly pri vstupe do Švajčiarske a pri návrate do EÚ. Kedže Švajčiarsko nie je členom EÚ a teda ani členom colnej únie, colné kontroly ostávajú zachované, dá sa však predpokladať, že budú iba námatkové.
ludmilla
08.12.08,11:50
Od 12. decembra sa Švajčiarsko stáva súčasťou schengenského priestoru, čiže odpadajú dokladové kontroly pri vstupe do Švajčiarske a pri návrate do EÚ. Kedže Švajčiarsko nie je členom EÚ a teda ani členom colnej únie, colné kontroly ostávajú zachované, dá sa však predpokladať, že budú iba námatkové.

Podľa mňa pre nás to veľký prínos nie je, pretože pas musíš používať naďalej, colníci budú naďalej - doprava osôb bude síce voľná, ale kontroly systematické. Čiže kontroly nebudú len na hraniciach, ale kontrolovať ťa môžu kdekoľvek v krajine, vo vlaku, kde sa im zachce, pretože Švajčiari ešte viac zhustia policajné kontroly a to nielen hraničnej polície ale aj polície jednotlivých kantónov. Preprava tovaru ostáva naďalej nezmenená. Okrem toho, môžu urobiť kontrolu aj z vonkajšej strany hranice. Najväčšia zmena, ktorá nastane bude zmena v ich polícii a pre nich veľmi pozitívna zmena - môžu používať šengenský informačný systém, sekundovo rýchly prístup do pátracich počítačov na kontrolu osôb, áut, zbraní, jednoduchšie vybavovanie pokút. Ten prístup budú mať dopravná, hraničná, cudzinecká polícia, migračné úrady. V podstate tento prístup majú už od polovice augusta a majú veľmi pozitívnu bilanciu.
Na letiskách vstupuje šengen do platnosti až od marca 2009.
Ťažko povedať, či to bude veľký prínos pre nás. Pre švajčiarsku políciu však určite.
Excise Duty
08.12.08,15:26
Pokiaľ ide o colné kontroly, myslím, že v druhej vete vo svojom prvom príspevku k tejto téme som sa vyjadril jednoznačne. Ak ale Švajčiarsko vstupuje do schengenského priestoru, potom ruší systematické kontroly osobných dokladov cestujúcich na hraniciach, mimochodom občanom EÚ už dávno stačí na vstup do Švajčiarska občiansky preukaz, ten už na cestných a vnútrozemských vodných hraničných priechodoch nebude nik kontrolovať, rovnako ani susedné štáty pri návrate cestujúcich zo Švajčiarska. Pochopiteľne námatkové kontroly alebo výnimočné kontroly sú vždy prípustné ale to platí aj u nás a v ktoromkoľvek inom členskom štáte EÚ, ktorý uplatňuje Schengenský dohovor v praxi. Ja som sa s tým zatiaľ ešte nestretol a ani v lete, keď boli majstrovstvá EÚ vo futbale, cestoval som dvakrát do Rakúska, a to v deň zápasov, ktoré sa hrali vo Viedni, „neštekol po mne ani pes“. Ani na hranici, ani po ceste do Viedne a ani v samotnej Viedni, bolo tam absolútne bezpečne, pretože tam bolo „milión“ policajtov a nielen rakúskych a nikoho neotravovali kontrolou dokladov, skôr ich otravovali turisti, lebo sa s nimi húfne fotografovali.
Pokiaľ ide o colné kontroly, ani tie nebudú Švajčiari a ani susediace členské štáty EÚ pri návrate cestujúcich zo Švajčiarska veľmi preháňať. Cenové relácie citlivých tovarov (tabakové výrobky, alkohol) sú porovnateľné. Do Švajčiarska sa chodí za turistikou a lyžovačkou a nie kvôli šmeline.
ludmilla
08.12.08,19:45
Neviem mám možno iné pocity z toho, sledujem túto tému dlhší čas väčšinou v rakúskych médiach. Šengenskú informačnú službu som myslela hlavne v tom, že keď napr. si nájdem za stieračom lístok za zlé parkovanie, alebo ma odfotí stacionárny radar doteraz som si z toho ťažkú hlavu nerobila, ale tie časy už skončili, je to naozaj o pocitoch. Čas ukáže.:)