Jana2004
26.05.05,21:19
Starobný dôchodca - 10 rokov SZČO (predával noviny v stánku) - zomrel. Pozostalí prišli na to, že nebol zahlásený v ZP, ktorá im teraz vymerala nedoplatok na ZP cca 105.000,00 SK. Nakoľko mal príjem, zahlásiť sa v ZP mal, aj mal platiť, ale musia to doplatiť pozostalí? Aj s penálmi? Neviete poradiť? Babenka (manželka toho dôchodcu) je z toho zúfalá - vyhrážajú sa jej exekúciou, ak to neuhradí.
Paula
26.05.05,19:32
Janka, to by chcelo právnika. Obávam sa, že aj dlhy sa dedia.
ondrejvla
26.05.05,19:43
Dedičia skutočne platia aj dlhy! Len dobrého právnika, lebo neverím, že by to ZP odpustila!
Marína
27.05.05,15:42
Jediným riešením je , že dedičia pri prejednávaní dedičského konania odmietnu dediť. To ale znamená, že môžu odmietnuť dediť len celý jeho majetok a nie len jeho časť. Vtedy by sa síce nestali vlastníkmi jeho majetku ale ani záväzkov. Odmietnutý majetok v dedičskom konaní sa stáva majetkom štátu. Má to význam iba vtedy, ak by jeho majetok bol napr. 50000,-Sk a dlh je 105000,-Sk. Ale ak jeho majetok je napr. 500000 Sk, tak by vám zostalo aspoň 395000 Sk. To už by som sa rozhodla prijať dedičstvo s tým, že zdedený záväzok uhradím.
Marína
urs
07.09.05,10:27
Ja mám tochu iný prípad.
SZČO zomrel. Má dedičov aj čo dediť (dosť). Dedičstvo u notára prebehlo. Pozostalí vedia,že mal dlžobu v sociálke. Zatial sa ale neprihlásili. Dokedy sa môže sociálka domáhať dlžoby na dedičoch? Všetko normálne odhlásili.
urs
07.09.05,10:55
Oni sa majú sami prihlásiť? Aj keď je dedičské konanie skončené? Komu to dajú zaplatiť? Nemá notár povinnosť oboznámiť sa aj s dlžobami ( aspoň sa takýchto miestach)?
Pepa
07.09.05,11:02
Oni sa majú sami prihlásiť? Aj keď je dedičské konanie skončené? Komu to dajú zaplatiť? Nemá notár povinnosť oboznámiť sa aj s dlžobami ( aspoň sa takýchto miestach)?
Ak keď je dedičské konanie ukončené a "dlžoby" v osvedčení o dedičstve nie sú neznamená to, že ich nebudú musieť zaplatiť. Ver tomu, že SP zanedlho bude vymáhať svoje peniaze a dedičia ich budú musieť zaplatiť. Viem o čom to je, lebo takéto čosi sa stalo mojej kmotre - zomrel jej otec - starobný dôchodca - SZČO, dedičské konanie ukončené a ani nie po roku doplácali asi 30 tis. do SP. Nepomohlo nič. Zaplatiť museli.
urs
07.09.05,11:07
Práveže je dosť vysoká. Nechcela som sa presne pýtať, keď sama nepovedala. Je to len zamestnanec a prosila o radu. Keďže som nemala ani najmenšiu predstavu poprosila som o radu poradu.
Rozalka
22.09.10,16:36
Ak dôchodca zomrie v domove dôchodcov, kto nahlasuje do sociálnej poisťovne jeho úmrtie? pozostalí, domov dôchodcov alebo matrika?
veronikasad
22.09.10,16:41
Ak dôchodca zomrie v domove dôchodcov, kto nahlasuje do sociálnej poisťovne jeho úmrtie? pozostalí, domov dôchodcov alebo matrika?
Myslím, že všetky umrtia poberatelov dôchodkov nahlasuje matrika. A tých ostatných pozostalí, ak si vybavujú pozostalostné dôchodky (vdovský, vdovecký, sirotský).

Vyplýva to z § 233 odst. 7 Zákona o sociálnom poistení :

(7) Obec, ktorá vedie matriku, je povinná zaslať ústrediu oznámenie o úmrtí každej fyzickej osoby, ktorú zapísali do knihy úmrtí.