joanes
07.12.08,12:09
Dobry den
Mam otazku ohladne zdanenia prijmu zo Svajciarska. Od 1.5. 2008 som trvalo zamestnany vo Svajciarskej konfederativnej republike. Je mi jasne ze musim podat danove priznanie na Slovensku. Kedze dan sa tu pohybuje v rozmedzi cca do 15% (rozne podla prijmu) chcem sa opytat ci bude moj prijem zdaneny do zvysnych 19% na Slovensku. Pripadne za akych okolnosti sa mozem tomuto vyhnut. Pytam sa preto, lebo mi tu nikto nevie jednoznacne poradit. V prvom rade sa mi zda dost divne doplatenie dane na Slov. ked zijem a pracujem tu so vsetkym co to obnasa.
Tesim sa na Vase rady.
optimistka
07.12.08,11:37
nakoľko si daňovým rezidentom SR, máš tu trvalé bydlisko, si povinný na slovensku zdaniť celosvetové príjmy,
v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia so švajčiarskom č. 127/98, použiješ pri podaní daňového priznania na slovensku metódu zápočtu dane
nakoľko súčasťou tvojich príjmov sú aj príjmy zo zahraničia m§žeš požiadať správcu dane o odklad podania daňového priznania / povoľuje sa 6 mesiacov odklad/, žiadosť musíš podať nejneskôr do 15 dní pred riadnym termínom na podanie dp
na to aby si nemusel podavať dp na slovensku, ale len vo švajčiarsku musel by si byť ich rezidentom, teda daňovníkom s neobbmedzenou daňovou povinnosťou, o to treba požiadať švajčiarsku daňovú správu o tzv. daňový domicil, čo by si musel preukázať rôznymi skutočnosťami-napr. tým, že preukážeš že strediskom tvojich živoztných záujmov je švajčiarsko, že tam máš trvalý byt, rodinu...
Marína
07.12.08,11:37
Dobry den
Mam otazku ohladne zdanenia prijmu zo Svajciarska. Od 1.5. 2008 som trvalo zamestnany vo Svajciarskej konfederativnej republike. Je mi jasne ze musim podat danove priznanie na Slovensku. Kedze dan sa tu pohybuje v rozmedzi cca do 15% (rozne podla prijmu) chcem sa opytat ci bude moj prijem zdaneny do zvysnych 19% na Slovensku. Pripadne za akych okolnosti sa mozem tomuto vyhnut. Pytam sa preto, lebo mi tu nikto nevie jednoznacne poradit. V prvom rade sa mi zda dost divne doplatenie dane na Slov. ked zijem a pracujem tu so vsetkym co to obnasa.
Tesim sa na Vase rady.
So Švajčiarskom platí metóda zápočtu dane, t. z. že pri výpočte dane v SR daň odvedená do štáteho rozpočtu v Švajčiarsku sa v SR započíta. Prizná sa a odvedie rozdiel. Príklad nájdeš tu http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html , budeš však vypĺňať daň. priznanie typu A a nezdaniteľná časť základu dane za r. 2008 bude 98496 Sk(v príklade uvedené 95616 Sk, platné pre r.2007).
Vyhnúť sa podaniu daň. priznaniu v SR môžeš vtedy, ak budeš rezidentom Švajčiarskej konfederácie. Čítaj tu http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html Tu je Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ŠK
(http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-svajciarsko)
joanes
08.12.08,08:17
Dakujem za cenne rady
Takze ten rozdiel na dani budem musiet zaplatit? Strucne povedane. Este jedna otazka. Co vsetko si mozem zahrnut do danoveho priznania? Napr.: zdravotne poistenie - to si kazdy musi platit sam. Mne to robi 260 Chf mesacne.
Dakujem este raz..
Johanka
08.12.08,08:28
V Tvojom prípade ide o príjem zo závislej činnosti.
§5 Zákona o dani z príjmov ( príjmy zo závislej činnosti) ustanovuje :
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ....
Marína
08.12.08,08:32
Ako výdavok si môžeš uplatniť odvody na zdravotné a sociálne poistenie.
marcela1
11.02.09,14:15
Dobrý deň, prosím vás mohli by ste mi niekto poradiť, robím DP - príjem zo Švajčiarska - v hrubej mzde je zarátané ubytovanie a strava, ktoré bolo zdanené a potom je to odrátané pri odvodoch. V hrubej mzde to musím nechať, aby mi sedela daň, ale môžem to potom nechať aj pri odvodoch? pretože to vlastne nebol jeho príjem. Veľmi pekne ďakujem za radu
Mikolajova
13.03.09,08:32
Prosím Vás ako je to ak daňovník s príjmami vo Švajčiarsku zaplatí časť ZP v r.2008 t.j. do 31.12.2008, časť 15.01.2009 a zbytok 15.02.2009 t.j. nedoplatok za rok 2008. ZP si vo Švajčiarsku platí sám, môže si odpočítať zaplatené ZP aj to, kt. zaplatil fyzicky až v r.2009, keď sa to týkalo roku 2008? Podáva DP typ A.
Marína
13.03.09,09:34
Prosím Vás ako je to ak daňovník s príjmami vo Švajčiarsku zaplatí časť ZP v r.2008 t.j. do 31.12.2008, časť 15.01.2009 a zbytok 15.02.2009 t.j. nedoplatok za rok 2008. ZP si vo Švajčiarsku platí sám, môže si odpočítať zaplatené ZP aj to, kt. zaplatil fyzicky až v r.2009, keď sa to týkalo roku 2008? Podáva DP typ A.
Logicky vychádza, že môže, veď aj v SR príjmy a odvody za 12/2008 sú uhrádzané až v r.2009 a tým, že sa týkajú predch. obdobia, aj sa doň započítavajú.
Mikolajova
13.03.09,09:37
Ano ale v tomto pripade to on uhradza sam, cize nie prostrednictvom zamestnavatela. Ale pokial by sme to chceli zapocitat do vydavkov tak aj nedoplatok zaplateny 15.02.2009 zapocitat?
Zlata
16.03.09,22:46
PRÁCA NA VÝLETNEJ LODI

Prosím o radu, dostal sa mi do ruky prípad, príjem zo Švajčiarska z výletnej lode. aký doklad by mal mať z dispozícii zamestnanec zo Švajčiarska. (Z Anglicka sú to doklady P45 a P60). Zamestnec má doklad, kde je uvedené
za 9 mesiacov
Hrubá mzda .............. 19000
odvody poisťovne ......... 1200
čistá mzda ................... 17800
daňové poplatky .......... -38

Na zmluve má uvedené, že jej mesačne na účet SLSP poukáže 900 Eur, čo bola aj skutočnosť (t.j. spolu 9x900=8100 čistá mzda)

Na výplatných páskach je Hrubá mzda - poisťovne - strava - uniforma = čistá mzda , t.j. 900 Eur.

Mne sa to javí, ako by nebola daň zrazená. Ba dokonca aký preplatok -38?

nemá prosím niekto skúsenosť s takýmto príjmom z VÝLETNEJ LODE???????
Zlata
17.03.09,15:47
Prosííííííííím , nemá niekto skúsenosti so Švajčiarmi?
Zlata
18.03.09,06:50
haloooo ľudkovia, prosím , pomôžte.
anu
18.03.09,13:35
Milá Zlata vydrž, práve zisťujem súsťažnosti s príjmom zo Švajčiarska, zajtra budem múdrejšia a určite ak budem vedieť tak ti poradím.
Zlata
18.03.09,15:11
Milá Zlata vydrž, práve zisťujem súsťažnosti s príjmom zo Švajčiarska, zajtra budem múdrejšia a určite ak budem vedieť tak ti poradím.
Budem veľmo rada. Keďže sa v predložených dokladoch nikde nehovorí o zrazenej dani, ani o preddavkoch ani o % danie (iba nejakých -38, čomu som skôr rozumela ako o preplatku) . Ani mena tam nie je, dotyčka tvrdí, že je to v EUR nie v CHF. So Švajčiarskom sa musí daň započítať a tam okolo 15 %, takže tak , či tak, daň bude doplácať. Mne skôr z toho vychádza, že jej ju vôbec nezrážali, alebo jej dali zlý doklad. Ale ani na výplatných páskach nemá žiadnu dań zrážanú. Celé "výletné lode" sa mi zdajú nejaký podvod na lacnú pracovnú slovenskú silu.
anu
20.03.09,16:37
Takže konečne som tu. Milá Zlata hrubý príjem ponížiš o odvody do sociálky a zdavotky a zostane ti základ dane. Daň vo Švajčiarsku je veľmi nízka takže musíš príjem zdaniť v SR. Čo je nemalá čiastka. Výplatné pásky sú v EUR a potvrdenie o príjme je v CHF. To potvrdenie je len na odvody do sociálky, zdravotka je len na výplatných páskach. Preto ja to vypočítam nasledovne:
Zoberiem príjmy z výplatných pások, odčítam odvody a dostanem ZP. Tento zdaním. Výjde mi to síce asi 1200 €, je to ozaj lacná prac. sila lebo príjem musíš celý zdaniť v SR. Tak pekný večer.
Najka
23.03.09,08:03
Ahojte, kámoška pracovala vo Švajčiarsku ako au-pair 4 mesiace, na zmluvu. Musí podať DP?
kilala
27.03.09,18:41
Prosím pozná niekto výplatné pásky zo Švajčiarska a vie ich preložiť súrne!!!!!
ErikaDP
27.08.09,08:39
Prosim má niekto skusenosť s výplatnými páskami zo Švajčiarska?
Mám tieto nejasnosti:
1. Zamestnanec v záv.činnosti v ŠV si uplaňuje vrámci mzdy aj prídavky na deti ( Kinderzulage ). V SR porovnateľné prídavky na deti sa nezdaňuju. Ale mýli ma , že na potvrdení od Švajčiarskeho daňového úradu sú aj tiero prídavky ZAHRNUTE v hrubej mzde, nie su ani osobitne v tomto potrvdení vyčíslené, je tam iba hrubá mzda a zrazená daň. T.j. vo ŠV je iný systém, daň z príjmu počítaju z prijmu pred odpočítaním zrazených odvodov a daň odvadzaju aj z prídavkov na deti.
Nie som si istá či to možem v SR odpočítať od hrubej mzdy ( potom mi nebude sedieť vykázaný príjem zo ŠV na potvrdenie od ŠV daňového úradu.

2. Neviem preložiť tieto položky, predpokladám že ide o zrážky socialneho poistenia, len neviem či je to porovnateľné s podobným poistením u nás, t.j. pre účely zdanenia v SR či to môžem odpočítať:
AHV/IV/EO - Beitrag
ALV-Beitrag
NBUV-Beitrag AN
BVG-Beitrag fix
Lucy Branická
05.09.09,16:15
Dobry den,
pracovala som minuly rok 7 mesiacov pre svajciarsku cestovnu kancelariu a mam podat do konca septembra dan na Slovensku, len uctovnicka nevie z dokladov, ktore mam rozoznat, co je dan. Vie mi niekto poradit?
Z hrubej mzdy je odpocitane:
AHV Beitrag
ALV Beitrag
UVG Beitrag Frauen
KTG Versicherung

Posledny doklad mi dali Lohnausweis a v nom je od hrubej mzdy odpocitane:
Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV...... 538 svajciarskych frankov.
Moze to byt cele dan? Jej sa to nezda, vraj su to vlastne len poistky.
Poradte mi prosim, co mam robit. Doklad iny neviem zohnat, tvrdia mi, ze len toto maju.
Dakujem.
Lucia
ErikaDP
06.09.09,08:15
Dobry den,
pracovala som minuly rok 7 mesiacov pre svajciarsku cestovnu kancelariu a mam podat do konca septembra dan na Slovensku, len uctovnicka nevie z dokladov, ktore mam rozoznat, co je dan. Vie mi niekto poradit?
Z hrubej mzdy je odpocitane:
AHV Beitrag
ALV Beitrag
UVG Beitrag Frauen
KTG Versicherung

Posledny doklad mi dali Lohnausweis a v nom je od hrubej mzdy odpocitane:
Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV...... 538 svajciarskych frankov.
Moze to byt cele dan? Jej sa to nezda, vraj su to vlastne len poistky.
Poradte mi prosim, co mam robit. Doklad iny neviem zohnat, tvrdia mi, ze len toto maju.
Dakujem.
Lucia
V prilohe tohto prispevku som pripla pomocnu tabulku, ktoru som si vytvorila ked som robila DP na dan zo zavislej činnosti zo Švajčiarska.
Upozorňujem, že neručím za správnosť: sú to len moje dedukcie a odhady, lebo neviem po nemecky a neovladam švajčiarsky daňový systém, t.j. neručím za to, že som správne pochopila ich výplatne pásky a či som spravne "pretransformovala" poistné platene vo švajčiarsku na porovonateľne poistne u nas ( lebo odpočítať pri určeni zakladu dane môžte len také poistne , ktore je porovnateľne s našim. A moj daňovník okrem socialneho a zdravotneho patil aj nejake preventivne pracovné poistenie, ďalej mal na paske aj cestovné náhrady a rodinne pridavky ( ak som dobre pochopila tak vo Švajčiarsku sa zdaňuju aj rodinne pridavky, aspoň tak mi to vyšlo) - t.j. tieto položky z výpl. pások som nezahrnula do základu dane.
V tabulke su udaje odpisane z jednotlivých vyplatnych pasok. Daň z príjmu -QUELLENSTEUER mi takto napočítaná sadla na celkovu daň ktoru uvadaza aj Švaj. daňový úrad na súhrnnom vyúčtovaní - potvrdení.
Pod tabulkou su uvedene aj preklady výrazov, kotré som našla v internetovom prekladači - adresa na stranku prekladača je niekde tu na porade, ale neviem to teraz narýchlo najsť.
marcela1
08.09.09,07:18
Dobrý deň, tiež som robila DP zo Švajčiarska, na internete som trošku posurfovala a zistila som čo znamenajú tie skratky:
AHV - Die Alters-und Hinterlassenenversicherung - poistenie na dôchodok
IV - Invalidenversicherung - invalidné poistenie
EO-MSE - Die Erwerbsersatzordnung - plán náhrady mzdy
ALV - Arbeitslosigkeitversicherung - poistenie v nezamestnanosti
otázka
02.03.10,16:44
Nadväzujem na túto tému a chcem sa spýtať, či informácie v odkaze sú pravdivé a sú aj v platnosti. Ide o príjem zo závislej činnosti - Švajčiarsko:
http://www.pracavonku.sk/praca-v-zahranici-info/danove-priznanie-praca-v-zahranici.html
ďakujem.

Zuzana