karla.k
07.12.08,14:55
Dobrý deň, som živnostník od marca tohto roka, ale zároveň mám príjem aj zo závislej činnosti-teda som zamestnaná /na polovičný úväzok/. Chcem Vás poprosiť o radu, aj keď sa o tom už dosť popísalo, nie je mi to úplne jasné: Podnikám v oblasti sprostredkovania pre finančné spoločnosti-pre maklérsku spoločnosť. Zo závislej činnosti dostávam stravenky, ale nakoľko som tam na polovičný úväzok, tak len nárokovateľný počet. Moja otázka je: ako SZČO mám nárok na stravovacie poukážky? Na koľko? V akej hodnote? Ak áno, sú to daňovo uznateľné výdavky? Ďakujem za odpoveď, Karla.
ekopo
07.12.08,14:08
Neviem, čo je to nárokovatelný počet, pretože platí : Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.

a § 19 zákona o dani z príjmov
odsek e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu

linky:

http://www.porada.sk/t93880-stravne-listky-a-narok.html
http://www.porada.sk/t84839-szco-a-stravne.html
http://www.porada.sk/t73050-szco-cestovne-a-stravne.html
karla.k
07.12.08,14:47
Dakujem za odpoved, ja by som si ocenila jednoduchsiu a konkretnejsiu odpoved. V tých uvedených odkazoch je to akosi zamotané. Preto som volila svoju otázku. Ak sa nájde niekto, kto by venoval čas na takúto odpoveď, budem rada. Ďakujem, Karla.
Tweety
07.12.08,14:48
Dakujem za odpoved, ja by som si ocenila jednoduchsiu a konkretnejsiu odpoved. V tých uvedených odkazoch je to akosi zamotané. Preto som volila svoju otázku. Ak sa nájde niekto, kto by venoval čas na takúto odpoveď, budem rada. Ďakujem, Karla.
SZČO má nárok na príspevok na stravovanie len v tom prípade, ak mu zároveň nevzniká nárok ako zamestnancovi podľa ZP. V tomto prípade vám nárok vzniká ako zamestnancovi, takže ako SZČO už nárok nevznikne.
karla.k
07.12.08,14:59
Dakujem za odpoved. A nevzniká mi nárok na polovicu stravov.zo SZČO, keďže pracujem ako zamestnanec v inej organizacii na polovičný úväzok?
Tweety
07.12.08,15:48
Dakujem za odpoved. A nevzniká mi nárok na polovicu stravov.zo SZČO, keďže pracujem ako zamestnanec v inej organizacii na polovičný úväzok?
Nie.
karla.k
07.12.08,16:25
Môžete mi, prosím uviesť nejaký link na výklad zákona v tejto veci? Pripadá mi to dosť nejednoznačne. Ďakujem,že sa obťažujete. Ekopo poraďák ani neodpovedal k danej téme, len uviedol linky, ktoré sú pre mňa mätúce.
Paula
07.12.08,16:31
Zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

otázka:

Podnikám. Musím sama pre seba kupovať gastrolístky, alebo si môžem každý mesiac odpočítať za odpracovaný deň sumu 89 Sk? Budem mať nárok na stravné, ak sa popri živnosti zamestnám?

odpoveď:

Od 1.1.2007 sa v § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov upravilo stravné u daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej ako pri pracovnej ceste u zamestnanca v rozsahu 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2001 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Výdavky podľa tohto ustanovenia musí daňovník preukázať a to napr. dokladom o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo dokladom o nákupe teplého hlavného jedla a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich preukázanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Výdavky podľa tohto ustanovenia nemôže uplatniť daňovník s uvedenými príjmami vtedy, ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť a v súvislosti s jej výkonom mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo mu vzniká nárok na stravné pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách a tiež vtedy, ak uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t.j. výdavky (náklady) na stravovanie v súvislosti s vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti mimo miesta pravidelného pracoviska.
Opatrením MPSVaR SR č. 180/2008 sa zvýšila suma stravného pre tuzemské pracovné cesty a pre časové pásmo 5 až 12 hod. predstavuje 98 Sk (od 1.6.2008).
karla.k
07.12.08,16:50
Vďaka za kompexnú odpoveď. Aby som sa ešte uistila: bolo by možné, aby som si ako SZČO kupovala stravovacie poukážky len za tie dni, keď pracujem ako szčo? Aby som to trocha rozvinula: Ja pracujem na polovičný úväzok v istej organizácii, a v mesiaci dostanem približne 6 lístkov na stravu. Nie je to pre mňa výhodné, pretože ostatné dni pracujem ako SZČO a som bez stravovacích poukážok. Preto otváram túto tému, ktorá je pre mňa dosť podstatná. Poraďte, ako by sa to dalo vyriešiť. Ešte raz ďakujem, Karla.
Tweety
07.12.08,16:56
Vďaka za kompexnú odpoveď. Aby som sa ešte uistila: bolo by možné, aby som si ako SZČO kupovala stravovacie poukážky len za tie dni, keď pracujem ako szčo? Aby som to trocha rozvinula: Ja pracujem na polovičný úväzok v istej organizácii, a v mesiaci dostanem približne 6 lístkov na stravu. Nie je to pre mňa výhodné, pretože ostatné dni pracujem ako SZČO a som bez stravovacích poukážok. Preto otváram túto tému, ktorá je pre mňa dosť podstatná. Poraďte, ako by sa to dalo vyriešiť. Ešte raz ďakujem, Karla.
Z PP podľa § 152 ZP máš nárok na zabezpeč. stravovania pri zmene dlhšej ako 4 hodiny a píšeš, že si na polovičný úv., t.zn. menej ako 4 hodiny, tu nárok na stravovanie nezvniká. Skús napísať aký úväzok máš.
karla.k
07.12.08,17:01
Pracujem na polovičný úväzok, robím 12-hodinové zmeny, aj nočné.
karla.k
07.12.08,17:02
V mesiaci so v tej práci cca 7 -krát.
Johanka
07.12.08,17:03
Môžete mi, prosím uviesť nejaký link na výklad zákona v tejto veci? Pripadá mi to dosť nejednoznačne. Ďakujem,že sa obťažujete. Ekopo poraďák ani neodpovedal k danej téme, len uviedol linky, ktoré sú pre mňa mätúce.
:eek: na Porade existuje aj vyhľadávanie. Nie je účelné odpovedať na to isté dokola ...

Ak máš "polovičný úväzok", tzn. že pri 40 hodinovom pracovnom čase je tvoj pracovný čas 20 hodín týždenne. Ako máš rozvrhnutý pracovný čas ?
Tweety
07.12.08,17:03
Pracujem na polovičný úväzok, robím 12-hodinové zmeny, aj nočné.
Pýtala sa som len preto, či náhodou nedostávaš stravenky za čas, kratší ako 4 hodiny, v tom prípade by si z PP nárok nemala, ale ako SŹČO áno, ale takto Ti nárok z PP vzniká, ale ako SZČO už nie.
Johanka
07.12.08,17:04
Medzi časom si niečo naznačila ... aký je ustanovený (týždenný ) pracovný čas Tvojho zamestnávateľa ?
karla.k
07.12.08,17:17
týždenný prac.čas je 42,5 hod. Ja pracujem v týždni cca 2 dni.
karla.k
07.12.08,17:34
Týždenný prac.čas je 42,5 hod. Ja pracujem v týždni cca 2 dni, robím 12-hodinové zmeny. Do mesiaca mi to vychádza na 7 pracovných zmien.
Olča
07.12.08,17:40
Za pracovné dni, ktoré odpracuješ v zamestnaní a tam dostaneš strávny lístok, už nárok oko SZČO nemáš. Za dni, keď pracuješ ako SZČO máš nárok na stravny lístok, alebo zakúpenie teplého obeda a môžeš doložiť účtenku.
ekopo
07.12.08,17:41
Ekopo poraďák ani neodpovedal k danej téme, len uviedol linky, ktoré sú pre mňa mätúce.
podľa čoho usudzuješ, že som neodpovedal k danej téme?


Pracujem na polovičný úväzok, robím 12-hodinové zmeny, aj nočné.
ak už zo zadania nebolo jasné ako vlastne pracuješ, tu si niečo naznačila

týždenný prac.čas je 42,5 hod. Ja pracujem v týždni cca 2 dni.
a tu upresnila (v deviatom svojom príspevku)

alebo sa podľa Teba dalo jednoznačne odpovedať hned na začiatku? Totiž je rozdiel ked sa uvedie, že pracujem na polovičný pracovný úväzok - pod ktorým si automaticky predstavím úväzok denne na 4 hod, a nie ako vysitne neskôr 2 x12 hodín v týždni......no asi tolko...

dodatok: v linkoch, ktoré som uviedol sú aj odpovede na Tvoje otázky
napr. tu priamo link na odpoved:
http://www.porada.sk/760830-post5.html
http://www.porada.sk/864057-post6.html
http://www.porada.sk/877022-post12.html
karla.k
07.12.08,17:58
Prepáč, nemyslela som to zle. Len mi to nedávalo zmysel. Ale vlastne som neuviedla všetko ako bolo treba, možno som len očakávala ešte nejaké pomocné otázky. Ale Ďakujem tebe aj ostatným, pomohli ste mi. Ešte snáď otázka: Viem si to dať do daňovo uznateľných nákladov ? A ešte jedna otázka, síce myslím, že som ju už niekde čítala: Je možné spätne kúpiť stravné poukážky? Ďakujem.Karla
ekopo
07.12.08,18:03
ked som začal s linkami tak už v tých vyššie uvedených sú odpovede aj na to:
http://www.porada.sk/762316-post8.html
http://www.porada.sk/887935-post15.html
Manual
07.12.08,18:03
Prepáč, nemyslela som to zle. Len mi to nedávalo zmysel. Ale vlastne som neuviedla všetko ako bolo treba, možno som len očakávala ešte nejaké pomocné otázky. Ale Ďakujem tebe aj ostatným, pomohli ste mi.......Karla
karla.k
tiež to neber v zlom, ale aká otázka sa zadá taká odpoveď príde, keby sme ovládali telepatiu tak to by bola paráda... ;):):D
karla.k
07.12.08,18:09
Ďakujem, toto je už pre mňa vyriešené. A dúfam , že dnes to bude už naozaj posledná otázka: Viem si teraz v decembri zakúpiť stravovacie poukážky na nasledujúci rok 2009 a dať ich do nákladov? Vďaka.Karla
karla.k
07.12.08,18:11
Ďakujem, toto je už pre mňa vyriešené. A dúfam , že dnes to bude už naozaj posledná otázka: Viem si teraz v decembri zakúpiť stravovacie poukážky na nasledujúci rok 2009 a dať ich do nákladov roku 2008? Vďaka.Karla
ekopo
07.12.08,18:12
Ďakujem, toto je už pre mňa vyriešené. A dúfam , že dnes to bude už naozaj posledná otázka: Viem si teraz v decembri zakúpiť stravovacie poukážky na nasledujúci rok 2009 a dať ich do nákladov? Vďaka.Karla
Stravné lístky si vieš zakúpiť aj teraz, ale do nákladov- VOZD idú postupne podľa počtu odpracovaných dní SZCO.
A pýtať sa dnes môžeš do polnoci :) ale najskôr hľadaj
karla.k
07.12.08,18:20
Môžeš mi svoju odpoveď rozpísať ? Som predsa len začiatočník...
To znamená, že keby som teraz nakúpila stravenky za cca 10.000,- Sk , tak mi tento výdaj nazníži daňový základ?
karla.k
07.12.08,18:23
Môžeš mi svoju odpoveď rozpísať ? Som predsa len začiatočník...
To znamená, že keby som teraz nakúpila stravenky za cca 10.000,- Sk , tak mi tento výdaj nazníži daňový základ r.2008? Účtujem v Jednoduchom účtovníctve.
ekopo
07.12.08,18:28
Ak nakúpiš za 10.000,- (á=98,-) tak je to pri zaplatení VNZD. Do konca roka si nárokuješ napr. na 10 dní to je VOZD 980,-Sk v roku 2008 účtované cez ID, ak sa spotrebuje zbytok lístkov v roku 2009, tak cez ID sa zaúčtuje táto spotreba lístkov do VOZD.
VNZD= výdavok neovplyvnujúci základ dane
VOZD= výdavok ovplyvnujúci základ dane
ID= interný doklad
Johanka
07.12.08,18:37
Môžeš mi svoju odpoveď rozpísať ? Som predsa len začiatočník...
To znamená, že keby som teraz nakúpila stravenky za cca 10.000,- Sk , tak mi tento výdaj nazníži daňový základ r.2008? Účtujem v Jednoduchom účtovníctve.
Myslím, že je to logické - vzhľadom na znenie ustanovenia § 19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je :
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

... takže najprv musí byť odpracovaný deň a až na základe toho vzniká nárok na daňový výdavok.
karla.k
07.12.08,18:50
Ďakujem Vám.Karla
karla.k
07.12.08,19:23
Môžem ešte otázočku? Od 1.6.2008 je cena str.jednotky,ktorú si môže živnostník odpočítať, 98,- Sk. Do 31.5.2008 to bolo 89,- Sk. Mohol si živnostník aj v tomto období / 1.1.2008 až 31.5.2008 / odpočítať hodnotu celej stravnej poukážky? Teda tých celých 89,- Sk ?Ďakujem, K.
u.erika
07.12.08,20:15
Prepáč, nemyslela som to zle. Len mi to nedávalo zmysel. Ale vlastne som neuviedla všetko ako bolo treba, možno som len očakávala ešte nejaké pomocné otázky. Ale Ďakujem tebe aj ostatným, pomohli ste mi. Ešte snáď otázka: Viem si to dať do daňovo uznateľných nákladov ? A ešte jedna otázka, síce myslím, že som ju už niekde čítala: Je možné spätne kúpiť stravné poukážky? Ďakujem.Karla
spätne nemôžež kúpiť SL, vlastne môžež ale do DV ich nemôžež dať.
karla.k
07.12.08,20:18
A teda platí to, na čo som sa pýtala? /otázka pod číslom 31 /.
u.erika
08.12.08,04:31
keď ich mal nakúpené /doklad o nákupe/, alebo má bloček z reštaurácie, tak áno
Tweety
08.12.08,06:08
Prepáč, nemyslela som to zle. Len mi to nedávalo zmysel. Ale vlastne som neuviedla všetko ako bolo treba, možno som len očakávala ešte nejaké pomocné otázky. Ale Ďakujem tebe aj ostatným, pomohli ste mi. Ešte snáď otázka: Viem si to dať do daňovo uznateľných nákladov ? A ešte jedna otázka, síce myslím, že som ju už niekde čítala: Je možné spätne kúpiť stravné poukážky? Ďakujem.Karla
Spätný nárok na stravné poukážky SZČO nemá.
karla.k
08.12.08,07:19
Ďakujem vám všetkým.Karla
vladino45
02.02.09,22:18
otazka k teme : môže si dať SZČO do nákladov 365 ks stravných lístkov x 98 ,- Sk = 35770,- Sk - pracuje predsa aj soboty aj nedele...
ďakujem
veronikasad
02.02.09,22:27
otazka k teme : môže si dať SZČO do nákladov 365 ks stravných lístkov x 98 ,- Sk = 35770,- Sk - pracuje predsa aj soboty aj nedele...
ďakujem
Ak si to dokážeš obhájiť pri príp. daňovej kontrole, vyskúšaj ... Aspoň cez vianoce a velkú noc by si sa mal venovať inej činnosti ako práci ...
vladino45
05.02.09,09:21
nie, nie ja pracujem kazducicky den:-))
a môžem poskytnúť ( ako SZČO ) gastrolístky aj študentke ktorú zamestnávam na dohodu o brigádnickej práci študenta? pracuje 2 dni v týždni po 5 hod... v zákonníku práce som o tom nič nenašiel...ďakujem za radu
Tweety
05.02.09,09:23
nie, nie ja pracujem kazducicky den:-))
a môžem poskytnúť ( ako SZČO ) gastrolístky aj študentke ktorú zamestnávam na dohodu o brigádnickej práci študenta? pracuje 2 dni v týždni po 5 hod... v zákonníku práce som o tom nič nenašiel...ďakujem za radu
AK to máš dohodnuté priamo v dohode, tak áno, inak zo zákona povinnosť nemáš.
vladino45
05.02.09,09:34
dik. mne islo skor o moznost zvysit naklady a nie o povinnost... je to dcera...
Tweety
05.02.09,09:40
dik. mne islo skor o moznost zvysit naklady a nie o povinnost... je to dcera...
No veď pozri čo som písala vyššie.
iriska
05.02.09,12:37
a nie je to náhodou tak, že SZČO si môže za rok uplatniť lístky v počte 365 - dni dovolenky, na ktoré by mal nárok ako zamestnanec? (keď som tu ohľadom toho hľadala príspevky, tak som tu našla také riešenie)