zena
07.12.08,18:27
Vie mi niekto poradit? V pode izbovych rastlin sa mi objavili male asi 0,5cm dlhe biele cerviky velmi tenucke. O akych skodcov ide? Su nebezpecne pre rastliny? Ako mam proti nim bojovat? Dakujem
Tweety
07.12.08,17:28
Vie mi niekto poradit? V pode izbovych rastlin sa mi objavili male asi 0,5cm dlhe biele cerviky velmi tenucke. O akych skodcov ide? Su nebezpecne pre rastliny? Ako mam proti nim bojovat? Dakujem
Skús obmedziť polievanie.
zena
07.12.08,17:32
Skús obmedziť polievanie.
To uz som vyskusala a nezabralo,poda nie je premokrena. A nikde som nic take nenasla
Beella
07.12.08,17:46
Nehodí sa opis červíkov na háďatko?



Živočíšni škodcovia
Háďatko je hadovitý červ dlhý do jedného milimetra, s priehľadnou pokožkou. Cicia šťavu z koreňov. Zničíme ho zálievkou mimo obytných miestností prípravkom Vydate alebo Basudin.

Smútivka je asi dva milimetre veľká, čierna muška. Vajíčka kladie do pôdy. Vyliahnuté larvy požierajú jemné korienky hlavne mladých vyklíčených rastlín. Častejšie sa vyskytnú v premokrených rašelinových substrátoch, preto výsevný substrát preparíme. Pri zistení škodcu zalejeme substrát Basudinom a dospelé mušky môžeme chytať na žlté lepové dosky.

Dážďovka záhradná nie je priamy škodca. V nádobe urýchľuje rozklad organickej hmoty a svojimi výlučkami robí substrát menej priepustný pre vodu a vzduch. Ak sa premnožia, môžu poškodzovať korene. Použijeme zálievku organofosfátmi, napríklad prípravkom Anthio.

Slizniaky a slimáky vyliezajú v noci a obžierajú listy. Zničiť ich chemicky je takmer nemožné. Osvedčilo sa večer naliať pivo do plytkej misky, ktorú zapustíme do zeme vedľa kmeňa. Pivo škodcov priťahuje a pred svitaním ich môžeme vyzbierať.

Mnohonožky sa živia odumretými časťami rastlín. Až po premnožení môžu obhrýzať zdravé korene. Im podobné stonožky, ktoré majú telo sploštené a žltohnedé, sa živia hmyzom. Stonožky sú užitočné.

Vošky majú vodnaté telo hruškovitého tvaru. Podľa druhu majú zelenú, hnedú až čiernu farbu. Škodia cicaním štiav z mladých listov a toxickými látkami, ktoré obsahujú ich sliny. Toxíny spôsobujú skrúcanie mladých listov i konárikov a tiež pľuzgierovité deformácie na listoch. Môžu byť príčinou vírusovej nákazy. Vošky zničíme postrekom prípravkom Hostaquick.

Roztoče (roztočce, roztočíky, vlnovníky) sú drobné pavúčiky. Na vrcholoch konárikov vytvárajú pri premnožení jemné pavučiny. Príznakmi ich výskytu sú vyblednuté husté bodky na listoch. Postrek aplikujeme dvakrát prípravkom Omite alebo jednorázovo prípravkami Omite, Apolo.

Červce (štítničky, puklice, vlnačky) sa ťažko ničia, pretože majú ochranný štít a sú odolné proti väčšine jedov. Vylučujú tzv. medovicu, ktorú obľubujú mravce. Mravce často týchto škodcov zavlečú na zdravé rastliny, preto dostupné mraveniská v záhrade zlikvidujeme vystriekaním Actelicom v spreji. Týmto prípravkom môžeme ošetriť aj napadnutú rastlinu nasledovným spôsobom, ktorý sa osvedčil: Rastlinu vložíme pod fóliový kryt. Do mikroténového vrecúška nastriekame Actelic (na 1 m3 striekame asi päť sekúnd) a vložíme ho k rastline. Rastlinu týmto prípravkom nesmieme zasiahnuť, hrozí popálenie! Ponecháme ju v „plynovej komore“ dvadsaťštyri hodín. Opakujeme trikrát v desať- až štrnásťdenných intervaloch.

Molica je biela muška, ktorá škodí na rube listov. Ak je na rastlinách premnožená, zničíme ju postupne tak, že aplikujeme štyri postreky ktorýmkoľvek odporúčaným prípravkom na dospelé štádium v intervaloch asi štyri až sedem dní. Do postreku musíme pridať zmáčadlo Citowett. Do prvého a posledného postreku ešte pridáme prípravok Applaud, ktorý ničí vajíčka. Hoci molicu vyhubíme, môže počas vegetačného obdobia znova napadnúť zdravé rastliny, pretože je premnožená takmer na celom kontinente. Striekame s ďalšími odporúčanými prípravkami, pretože nová generácia je odolnejšia. Prevenciou pred napadnutím môže byť úprava prostredia. Molica preferuje vlhké, teplé a tienisté stanovište bez výraznejšieho prúdenia vzduchu. Dobrou prevenciou je aj občasné dôkladné vysprchovanie rastlín dažďovou vodou
zena
07.12.08,17:52
Nic z toho mi na mojho "červíka" nesedi :( hadatko je len do 1mm a ten moj ma az 5mm a je bielej farby.
Beella
07.12.08,17:55
Koťuha ..... :D Raz som mala v zemine také mušky a žiadna chemikália nezabrala. Pani v záhradníctve mi poradila kvet vybrať, veľmi starostlivo umyť každý korienok, každý vlások koreňa, kvetináč a zeminu vyhodiť a "do nového" zasadiť. Zabralo.
zena
07.12.08,18:01
Koťuha ..... :D Raz som mala v zemine také mušky a žiadna chemikália nezabrala. Pani v záhradníctve mi poradila kvet vybrať, veľmi starostlivo umyť každý korienok, každý vlások koreňa, kvetináč a zeminu vyhodiť a "do nového" zasadiť. Zabralo.
Asi to bude najlepsie riesenie aj ked by ma strasne zaujimalo, co sa mi to tu zrodilo v kvetinaci :)
kvee
23.12.08,20:42
neviete co je toto za potvorku a ako sa jej zbavit ? /foto z kvetinaca-interier/ :mee:
wabi
24.12.08,01:16
Červík
Vie mi niekto poradit? V pode izbovych rastlin sa mi objavili male asi 0,5cm dlhe biele cerviky velmi tenucke. O akych skodcov ide? Su nebezpecne pre rastliny? Ako mam proti nim bojovat? Dakujem

Pripadá mi to ako roupice, to sú presne také biele červíčky. Akvaristi s nimi kŕmia rybyčky a pestujú ich práve tak, že do vlhkej zeme vložia nejakú odumretú zeleninu ale čokoľvek odumreté najlepšie rastlinného pôvodu a červíčky sa objavia. S pinzetou sa s nimi potom krmia rybyčky. Tieto červíčky sa vyskytujú pomerne bežne, najmä v pareniskách je ich viacero druhov. Sú úplne neškodný a živia sa len odumretou rastlinnoou potravou. Mohli sa dostať do kvetináča z pareniska pôdou. Vydržte to tak ešte 2 mesiace, to už bude začínať jar, a kvietok budete môcť presadiť do inej pôdy. S tým omývaním koreňov to nepreháňajte. Červíčky neparazitujú na živých rastlinách. Možno vašej rastlinke odumierajú koreňe a červíčky papajú tieto, ale nespôsobujú poškodzovanie. Chcelo by to možno viac rašelinovitú pôdu a kyslejšie pH. Akú rastlinku tam pestujete?



To stvorenie na fotke vypadá ako mladá stonožka, má aj možičky. Takže ak je to stonožka je to dravec, veľmi užitočný, ktorý vám zabíja v pôde škodcov. Treba si ju udržať, je fakt užitočná.
zena
30.12.08,10:29
Mne sa objavili vo fialkach, ale nechala som celkom preschnut podu a potvory skarede zmizli :)
Kikusiak
02.02.10,12:41
ja som kupila zem pre palmy a zasadila som do nej malé banánovníky, teraz mi tam pobehuje niečo biele, vyzerá to ako stonožka ale je to malinke asi 1cm, všimla som si to dnes, ked som kropila rastlinky ako to utekalo a vsunulo sa to pod zem. bojím sa o to, aby mi to nezožralo banánovník. Co mám robiť?
zuzkahris
02.02.10,18:40
ja som kupila zem pre palmy a zasadila som do nej malé banánovníky, teraz mi tam pobehuje niečo biele, vyzerá to ako stonožka ale je to malinke asi 1cm, všimla som si to dnes, ked som kropila rastlinky ako to utekalo a vsunulo sa to pod zem. bojím sa o to, aby mi to nezožralo banánovník. Co mám robiť?
Mohli by to byť "chvostoskoky", mohli byť v zakúpenej zemine, darí sa im vo vlhkom substráte. ja som ich mala vo Fikusovej pôde a zabralo toto: Večer rozkroj zemiak na dve polovice, do stredu vydlab lyžicou dieru a polož na zeminu dierou dolu. Ráno zemiak nadvihni a chvostoskoky by mali byť na zemiaku, vyhoď zemiak a použi nový, takto to opakuj stále až nezmiznú a nechaj zeminu preschnúť. Mne takto vymizli.Držím palce a daj vedieť či sa to podarilo:)
Kikusiak
15.02.10,08:43
Mohli by to byť "chvostoskoky", mohli byť v zakúpenej zemine, darí sa im vo vlhkom substráte. ja som ich mala vo Fikusovej pôde a zabralo toto: Večer rozkroj zemiak na dve polovice, do stredu vydlab lyžicou dieru a polož na zeminu dierou dolu. Ráno zemiak nadvihni a chvostoskoky by mali byť na zemiaku, vyhoď zemiak a použi nový, takto to opakuj stále až nezmiznú a nechaj zeminu preschnúť. Mne takto vymizli.Držím palce a daj vedieť či sa to podarilo:)
ahoj no skusala som to a nezmizli... tak to bude asi nieco ine mas este nejaký nápad?:(
zuzkahris
15.02.10,19:00
ahoj no skusala som to a nezmizli... tak to bude asi nieco ine mas este nejaký nápad?:(
Tak to asi nebudú chvostoskoky.., no neviem potom aký iný škodca :(.., asi by som presadila a nový substrát dala ešte vysterilizovať do rúry a pred presadením umyla aj korene rastlinky...
Kikusiak
17.02.10,06:29
no aj ja som nad tým už premýšľala to je asi jedina možnosť:(
yvica
13.02.13,08:22
no mne vyletujú malé čierne mušky zo všetkých kvetináčov, dočítala som sa, že je to smútivka, ale neviem ako ju zlikvidovať, poradí niekto? dík
arizona
13.02.13,11:31
no mne vyletujú malé čierne mušky zo všetkých kvetináčov, dočítala som sa, že je to smútivka, ale neviem ako ju zlikvidovať, poradí niekto? dík
Skus obmedzit polievanie.
Mne na tie male lietajuce potvory zabera strucik cesnaku zapichnuty na polovicu do zeminy ;)