mosat1
27.05.05,08:38
Hľadal som riešenie aj v iných témach, no nenašiel som... Takže potreboval by som poradiť.

Podnikateľ - SZČO zrušil živnosť ku koncu apríla tohto roku. Našiel som, že sa musí odhlásiť z poisťovní... a musí podať daňové priznanie. Potrebujem však vedieť, či sa nejako upravuje základ dane. Daň mu určite nevyjde, pretože tento rok ani nedosahoval tržby. Čo zo záväzkami a pohľadávkami a nedoodpisovaným majetkom. Robia sa nejaké úpravy? Zvyšok akože prejde iba na podnikateľa do jeho súkromného majetku? Alebo čo s tým? A musím daňové priznanie podať do 30 dní? Teda do pondelka???

A ďalšia otázka sa týka toho, keď sa na toto živnostenské oprávnenie založila s. r. o., nepotrebuje tá niečo, aby mohla ďalej fungovať? Alebo môže fungovať, aj keď zaniklo živnostenské oprávnenie? V tomto sa veľmi nevyznám a potrebujem poradiť.

Vďaka
Zita5
27.05.05,06:47
Hľadal som riešenie aj v iných témach, no nenašiel som... Takže potreboval by som poradiť.

Podnikateľ - SZČO zrušil živnosť ku koncu apríla tohto roku. Našiel som, že sa musí odhlásiť z poisťovní... a musí podať daňové priznanie. Potrebujem však vedieť, či sa nejako upravuje základ dane. Daň mu určite nevyjde, pretože tento rok ani nedosahoval tržby. Čo zo záväzkami a pohľadávkami a nedoodpisovaným majetkom. Robia sa nejaké úpravy? Zvyšok akože prejde iba na podnikateľa do jeho súkromného majetku? Alebo čo s tým? A musím daňové priznanie podať do 30 dní? Teda do pondelka???


Vďaka
Zrušiť živnosť znamená odovzdať aj ŽL na živnostenský úrad . Vysporiadanie dane prebehne normálne 31.3.2006 . Na zúčtovanie roku 2005 pri zrušení živnosti sa aplikuje § 17 ods.8 . Zákona o dani z príjmu

Do 8 dní musíš spraviť odhlášky na DÚ , SP a ZP . Poprípade nezabudnúť v prípade plátcu DPH vysporiadať túto daň a to buď v príslušnom mesiaci .alebo štvrťroku .


Čo sa týka s.r.o. tam sa myslím vystavuje nová živnosť .
mosat1
27.05.05,06:52
Ale ako sa to upravuje? Myslím tým pohľadávky a záväzky. +/-??? Kde??? A čo s tým odpisom?

A to nové živnostenské oprávnenie sa vystavuje už pri založení s.r.o. alebo sa musí teraz požiadať???
Zita5
27.05.05,07:08
Ale ako sa to upravuje? Myslím tým pohľadávky a záväzky. +/-??? Kde??? A čo s tým odpisom?

A to nové živnostenské oprávnenie sa vystavuje už pri založení s.r.o. alebo sa musí teraz požiadať???
V prípade neuhradených pohľadávok , tieto zaúčtuješ do príjmu plusom/hovorím o JÚ/ a to v rámci uzávierkových operácii na konci roka . Takým istým spôsobom na základe inventúry tovaru resp. materiálu /pokiaľ to v priebehu roka nepredáš/navýšiš príjem plusom o cenu nespotrebovaných zásob . Čiže toto Ti vstupuje do DZ .

Záväzky musia byť uhradené a tie sa zaúčtujú do výdavkov OVZD pri ich úhrade .

Odpis uplatníš len na dobu , počas ktorej si ešte podnikal .

Pri založení s.r.o. sa vystavuje ŽL .