tinkat
08.12.08,13:00
dobry den,

chcela by som sa opytat,ci ak ma niekto v pracovnom kolektive menigoka,moze nakazit ostatnych,lieci sa.
a ci vlastne taky clovek moze byt v kolektive???

dakujem
syrik
09.12.08,06:31
A aké ochorenie konkrétne má dotyčný?
tinkat
09.12.08,11:59
tvrdi ze ma nejaku meningitidu,ze ma zápal miechy a sije.ochorel na to v Thajsku,tvrdi ze to od neho urcite nemozeme dostat.
co som si nasla ale na internete,tak to je prave meningok.ktorym sa da nakazit,vzduchom,kvapockovou infekciou,teda kaslom,nadchou.

naozaj by som sa takeho niecoho obavala,lebo mam v rodine malu neter,s ktorou som pomerne casto a viem ze pre det meningok byva smrtelný.

viete mi s tym niekto lepsie poradit???
dakujem
syrik
09.12.08,12:17
tvrdi ze ma nejaku meningitidu,ze ma zápal miechy a sije.ochorel na to v Thajsku,tvrdi ze to od neho urcite nemozeme dostat.
co som si nasla ale na internete,tak to je prave meningok.ktorym sa da nakazit,vzduchom,kvapockovou infekciou,teda kaslom,nadchou.

naozaj by som sa takeho niecoho obavala,lebo mam v rodine malu neter,s ktorou som pomerne casto a viem ze pre det meningok byva smrtelný.

viete mi s tym niekto lepsie poradit???
dakujem


http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=123

Áno,meningitída je nákazlivé ochorenie a šíri sa kvapôčkovou infekciou...
Pachole
09.12.08,19:06
http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=123

Áno,meningitída je nákazlivé ochorenie a šíri sa kvapôčkovou infekciou...


No au, měla jsem zánět mozku a mozkových blan, latinsky meningoencefalitidu, a nebyla to taková sranda, abych chodila do práce...... Teploty, ochrnutí, ztráta řeči, tři neděle na intenzivce na infekčním oddělení krajského špitálu, odběr mozkomíšního moku, CT hlavy, antibiotika vrchem dolem, celkem 27 druhů léků.

Se zánětem míchy se nedá chodit do práce, to se leží ve špitále a skučí, heká a člověk je rád, když se pohne.

Nekecá ten dotyčný náhodou?
tinkat
10.12.08,10:06
no on bol aj v nemocnici asi dva tyzdne,kde tiez do neho tlacili same antibiotika a teraz uz len berie nejake vitaminy,od toho co bol v nemocnici ubehli uz skoro 2 mesiace,ale stale ked ho vidim je nakapaty a stazuje sa na obcasne vecerne teploty a bolieva ho hlava...???
viete ja mam dost oslabenu imunitu,byvam dost casto chora,tak preto moje obavy,a este v rodime male dieta.citim sa v poriadku,len uz asi 4 dni ma bolieva hlava,taky tlak.
Pachole
10.12.08,11:18
no on bol aj v nemocnici asi dva tyzdne,kde tiez do neho tlacili same antibiotika a teraz uz len berie nejake vitaminy,od toho co bol v nemocnici ubehli uz skoro 2 mesiace,ale stale ked ho vidim je nakapaty a stazuje sa na obcasne vecerne teploty a bolieva ho hlava...???
viete ja mam dost oslabenu imunitu,byvam dost casto chora,tak preto moje obavy,a este v rodime male dieta.citim sa v poriadku,len uz asi 4 dni ma bolieva hlava,taky tlak.

Bolení hlavy může být mnohem snadněji od namožených krčích svalů. Nevím, jak na Slovensku, ale u nás se meningokoková onemocnění sledují hygienikem právě proto, že je to nakažlivé. Kdyby byl ještě nebezpečím pro okolí, určitě by ho doktoři nenechali běhat volně mezi lidmi, natož do práce.

Že dotyčnému není nejlíp, to vůbec nemusí souviset s prodělanou infekcí, dva měsíce je dlouhá doba. Bezprostřední infekce musí být pryč, pacient možná je utahaný a poněkud přešlý mrazem, ale meningokoka už musí mít rozhodně vyřešeného.

Být vámi, nebála bych se, možná by nebylo marné chtít od kolegy papír ze špitálu, co mu vlastně je, ofotit si ho a zkonzultovat to s dětským lékařem vašeho dítěte.

Ještě k té bolesti hlavy - to byl u mě první příznak. Měla jsem zánět mozku a mozkových blan od streptokoka, to je ta potvora, co normálně způsobuje angínu.

Mi to přešlo ze zánětu středního ucha do hlavy. Dva týdny jsem měla lehce zvýšenou teplotu, den jo, dva dny ne, takové střídavě oblačno.

Víkend byly teploty vyšší, bolesti hlavy, šoufl od žaludku až na zvracení, pak zase týden dobře. Jen mě TAK NĚJAK DIVNĚ pobolívala hlava. Ne moc, ale divně, JINAK. Ale protože to nebolelo moc, nepřikládala jsem tomu váhu.

Dnes už vím, že když je něco divně jiné, je to výrazný příznak, že se něco hodně změnilo. Ať je to pach /potu,moči, stolice, hlenu/, bolest - jiná, divná, nezvyklá nebo silná, nebo na divném, dosud nebolícím místě, prostě to jsou varovné příznaky, že se něco změnilo a je nutno si na to dát pozor.

Ač jsem dítě lékaře, ta nezvyklá, leč slabá bolest mě nevarovala. Až jsem částečně ochrnula, nemohla jsem mluvit a přestalo mi to myslet, bylo pozdě. Že nefunguje hlava, to se při otoku mozku nedá majitelem té hlavy poznat. Právě proto, že ta hlava nefunguje...... Slepý taky nepozná, že je tma.

Dnes ta hlava funguje normálně. Strach z toho, že by nemusela, zůstal dodnes. Mimo jiné proto nepiju alkohol. Jsem ráda, že myslím, mluvím a hýbu se normálně, a nepotřebuju si zhoršení těchto schopností sama způsobovat.

Já bych se ale nebála meningokoka, ale spíš hrozící a nastupující chřipky. Za chvilku ji budeme mít tady..........
evina
10.12.08,12:37
Bolení hlavy může být mnohem snadněji od namožených krčích svalů. Nevím, jak na Slovensku, ale u nás se meningokoková onemocnění sledují hygienikem právě proto, že je to nakažlivé. Kdyby byl ještě nebezpečím pro okolí, určitě by ho doktoři nenechali běhat volně mezi lidmi, natož do práce.


U nás je to tiež sledované....
robin1
10.12.08,12:43
... a mám taký dojem, že osoby, ktoré boli s chorým v kontakte preventívne dostávajú antibiotiká.
evina
10.12.08,13:03
... a mám taký dojem, že osoby, ktoré boli s chorým v kontakte preventívne dostávajú antibiotiká.

Nie som si istá či sú to antibiotiká alebo iný druh liekov, ale je to tak. Široký okruh ľudí, ktorý s ochoreným prišiel do kontaktu lieky dostane a zároveň sa pátra po pôvode, t.j. kde došlo k nákaze...
aida444
11.12.08,13:29
meningokokove ochorenie je akutne infekcne ochorenie- zapal mozgu, siri sa podobne ako chripka kvapkovou infekciou, ktore sa lieci v nemocnici, teda s tym nemoze chodit do prace. Myslim ze po vylieceni nebezpecenstvo nakazy uz nie je, podobne ako u inych infekcnych ochoreniach hoci nejake vynimky (tyfus) existuju. A preventivne brat antibiotika je podla mna nezmysel, pretoze tym sa prave dosiahne to, ze sa vypestuju kmene ktore si na antibiotika zvyknu.