Ivet17
08.12.08,13:05
Prosim vas kto mi vie poradit ako je to po novom roku s materskou a podnikanim? Do tohto roku som citala za rodicovsky prispek ostava aj mamicke na materskej,ked sa da na podnikanie - pokial nie je v statnom zariadeni.
A ako to je po novom roku? - Ostane jej ked ho da statneho zariadenia, alebo jej ho celkom odoberu? :confused:
Ak ma niekto info -prosim napiste. dakujem
u.erika
08.12.08,19:29
Keď si brala RP v roku 2008, tak to budeš mať nezmenené. Keď nastúpiš na RD v roku 2009, tak RP budeš mať v plnom výške, keď dieťa bude navštevovať nejaké zariadenie, alebo stará mama bude mať živnosť - musíš dokladovať vyádavky, ináč Ti RP znížia.
Ivet17
08.12.08,19:34
Cize ked ma moja dcerka 14mes., cize som RP brala cely rok 2008 a v roku 2009 zacnem podnikat-tak je jedno kde budem mat dieta-cize mozem ho mat u stareho rodica - ktory nema zivnost a mne cely RP ostane? Dobre som to pochopila? Aj keby ho dam do statneho zariadenia aj tak?
brčko
08.12.08,21:24
pre teba, ak si poberala RP už v r.2008 (t.j. žiadosť si si podala podla starého zákona) budú platiť pravidlá starého zákona. Ak dáš však malú do štátom dotovanej škôlky, tak prídeš o rodič.príspevok. Potom by si mohla žiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa (tak nejako sa to volá) vo výške skutočných nákladov. Ak by si chcela neskôr poberať rodič.príspevok, podať si novú žiadosť o RP, tak už to možné nebude, len ak by si nebola zárobkovo činná (to je podmienka v zákone platnom od 1.1.09 -teda ak to prezident podpísal a vydajú to v zbierke zákonov).

OPRAVA: zistila som, že v novele zákona, v prechodných ustanoveniach, sa hovorí o materskej škôlke, nie o štátom dotovanej škôlke. - vid § 12 ods.10 zákona o rodič.príspevku účinný od 1.1.09
Ivet17
09.12.08,08:59
Brčko-takze mozem ho mat u stareho rodica, a ten NEMUSI mat zivnostensky list, a mne ostane RP nezmeneny. ano?
brčko
09.12.08,09:15
Brčko-takze mozem ho mat u stareho rodica, a ten NEMUSI mat zivnostensky list, a mne ostane RP nezmeneny. ano?

no, ja ti to na 100% nezaručím :). Ako som písala, v zbierke zákonov to ešte nie je. No podla mna áno (no týmto zákonom sa nejako zvlášť nezaoberám). A čerpala som napr. aj z týchto odpovedí
http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26
Ivet17
09.12.08,09:39
Dakujem. Ja som take nejake info uz pocula, len som z toho ostala uz cela domylena,lebo jeden povie tak, druhy onak. a chcela som si byt ista ci sa to bude tykat aj podnikania. Este raz vdaka-budem to sledovat ci to schvalia.
u.erika
09.12.08,18:11
Dakujem. Ja som take nejake info uz pocula, len som z toho ostala uz cela domylena,lebo jeden povie tak, druhy onak. a chcela som si byt ista ci sa to bude tykat aj podnikania. Este raz vdaka-budem to sledovat ci to schvalia.
Keď sy brala RP podľa starého zákona, tak sa tam nič nezmení, dieťa nemôže chodiť do štátneho zariadenia
Ivet17
09.12.08,18:40
vdaka- mna viac menej zaujimalo ci mi ho moze stary rodic opatrovat a ci mozem podnikat a RP mi ostane. pochopila som ze ostane,-tak snad sa to nezmeni.
Vdaka za vsetky odpovede
Lenka510
11.12.08,13:46
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Kamarátka si chce založiť živnosť, a zobrať z úradu práce príspevok, ktorý dávajú. Musí sa nahlásiť ako nezamestnaná, cca na 3 mesiace, ale je na rodič.dovol., ktorá jej končí v marci 2009. Prišla by o RP, keď sa od januára 2009 nahlási na urad práce? Ďakujem za radu, alebo nejaký odporučený link.
u.erika
11.12.08,20:14
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Kamarátka si chce založiť živnosť, a zobrať z úradu práce príspevok, ktorý dávajú. Musí sa nahlásiť ako nezamestnaná, cca na 3 mesiace, ale je na rodič.dovol., ktorá jej končí v marci 2009. Prišla by o RP, keď sa od januára 2009 nahlási na urad práce? Ďakujem za radu, alebo nejaký odporučený link.
Nech to skúsi v marci. Teraz , keď sa teraz nahásí, tak určite príde o RP. Keď sa nahlásí po RD, tak už po dvoch mesiacov môže začať vybavovať dotáciu. Moja nevesta, to robila tak. 21.09.2008 sa prihlásila na ÚP, a a v novembri už mala schválenú dotáciu, s tým, že podnikať môže až po 21. 12. 2008. Teraz vybavovala živnosť, bude to mať od 1.1.2009, ale dotáciu možno už dostane komcom decembra.
amera
12.12.08,20:32
Poraďáci prosím pomôžte mi.
Žena poberá rodičivský príspevok od januára 2008 a chce podnikať ako SZČO od januára 2009 dieťa nepotrebuje umiestniť ani do škôlky ani starým rodičom. Príde o rodičovský príspevok? A ako je to so soc. poisť a zdrav. poisť.
Lenka510
18.12.08,13:22
Ďakujem za radu u.erika. A prajem pekné vianočné sviatky
Janeta
22.01.09,09:44
dobrý deň :-)
mňa by zaujímalo ako to je v mojom prípade.. v july 2008 som dostala dotaciu z UP na samozamestanie, v decembri 2008 som nastúpila na materskú dovolenku, živnosť som nepozastavila, mám v obchode zamestnanú ženu na DoVP, po narodení malej by som chcela v obchode pracovať na niekoľko hodín aj ja.. vec ja taká, že som túto skutočnosť nenahlásila nikde platím do soc.poisťovne za zamestnankyňu ja za seba len preddavky na zdravotné poistenie, keĎže odvody mi vyjdu platiť len po daňovom priznaní za rok 2008..musím nahlásiť túto skutočnosť trebars UP keĎ som od nich dotáciu dostala, že som na MD? a ako to bude vlastne s rodičovským príspevkom v mojom prípade, keĎ živnosť prerušiť nemôžem, keĎže musím 2 roky podnikať koli dotácii? MD dostávam s DNP.Ďakujem krásne za odpoved :-)