Yvvetta
01.07.04,15:49
Ako zaúčtujute IM do 30 000,00 Sk v PU ?
1. priamo na nákladový účet 501
2. zaúčtujete na 022 a na konci roka preúčtujete na nákl. účet ?
Luckasari
01.07.04,14:02
ja uctujem priamo na 501 s tym, ze mame sekundarnu evidenciu majetku, kde ho evidujem, aby sa mi nestratil, a aby som ho mohla inventurovat, a este ho evidujem na podsuvahovom ucte, aby som ho mala zachyteny aj v hlavnej knihe
Yvvetta
01.07.04,14:14
Luckasari na akom podsúvahovom účte účtuješ o tomto majetku ?
Luckasari
01.07.04,14:19
mam to rozdelne na auta a na ostatne, auta na 751, ostatny majetok 752, ale to som si ja zvolila
Braňo
01.07.04,15:36
My máme internou smernicou určené, že všetko v rozsahu hodnoty 5-30.000,- Sk (drobný hmotný majetok) zaradím normálne na 042, odpisujem 24 mesiacov. Ak to je do 5 tisíc priamo do nákladov 501xxx. Nad 30000,- podľa skupín.
:-)
zuzana
02.07.04,04:27
A ako majetok do 30 000Sk zaúčtovaný na napr.501/321 teda hneď do nákladov, nesledujem ho na žiadnych iných účtoch vyradíš, ak je napr.opotrebovaný po 5 rokoch a už ho nepredáš?Iba na skladovej karte?
janaGT
02.07.04,04:37
V internej smernici mám uvedené:
- majetok do 10 000,-- vrátane na 501
- majetok 10 001 - 30 000,-- vrátane nasledovne:
fa 042 /anal./ / 321
zaradenie 029 analytika / 042 analytika
odpis vo výške 1/2 ceny 551 / 089
a ďalší odpis vo výške 1/2 v ďalšom roku

Robí to tak aj kámoška, ktorej to schválil audítor.
Yvvetta
02.07.04,07:57
PRE : Jana GT

Keď dobre viem, podľa zákona o dani z príjmov majetok do 30000,00 sa nesmie odpisovať. Môžeš ho účtovať tak ako píšeš, ale ku konca roka ho musíš v celej sume zaúčtovať do nákladov. Nehovorím však, že môj názor je správny, tak sa ním neriaď.
janaGT
02.07.04,08:07
PRE : Jana GT

Keď dobre viem, podľa zákona o dani z príjmov majetok do 30000,00 sa nesmie odpisovať. Môžeš ho účtovať tak ako píšeš, ale ku konca roka ho musíš v celej sume zaúčtovať do nákladov. Nehovorím však, že môj názor je správny, tak sa ním neriaď.
Ja som tiež najskôr nevedela, ako to správne učtovať a čo s tým všetko vlastne robiť, ale bývalá kolegyňa , ktorá teraz pracuje v jednej nemenovanej renomovanej firme, mi to práve takto poradila. Tak som to urobila tak isto. A ona to mala schválené audítorom. Takže teraz neviem, musím sa na to ešte popýtať.
Práve som si všimla, že to odpisuje aj Braňo.
Môžte sa k tomu ešte niekto vyjadriť???
Katty
02.07.04,08:36
Je pravda že majetok do 30.000,- nie je považovaný podľa zákona o dani z príjmov za hmotný majetok odpisovaný, postupy účtovania však povoľujú zaradiť takýto majetok do dlhodobého hmotného majetku ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok aj keď je jeho ocenenie rovné alebo nižšie ako 30.000,- §13 ods.6. Ďalej sa píše že ak účt.jednotka tento majetok nezaradí do DHM tak účtuje ako o zásobách. Čo sa týka odpisovania tak zo zákona vypadol jednorázový odpis, preto tie 2roky v účtovníctve viď napr. Braňo. Všetko však závisí od interných smerníc v ktorých si účt.jednotka zvolí vlastný postup. To je z mojej skúsenosti
Yvvetta
02.07.04,08:42
PRE : KATTY
To čo píšeš je v zákone o účtovníčve. Ale čo zákon o dani z príjmov ? Môžem si normálne dať do nákladov 1/2 odpis z majetku, torého hodnota je do 30tis.? Je to daňovo znaný náklad ?
Katty
02.07.04,08:55
Pre Yvvettu:

môj názor je taký, že ak môže byť ten istý majetok v prípade účtovania priamo do spotreby 501 daňový výdavok tak prečo nie ak si zvolím iný postup účtovania, ktorý dokonca vernejšie zobrazí stav hospodárenia účt.jednotky???
Yvvetta
02.07.04,09:15
PRE : KATTY
Ja som len chcela vedieť, či je daňovo uznaný výdavok ak v r. 2004 si dám do nákladov 1/2 odpis (majetok do 30 tis.) a v r.2005 druhú polovicu ?
Ako z pohľadu účtovníctva je to OK. Je to na účtovnej jednotke akpo sa rozhodne.
Mňa zaujíma daňová otázka. Pýtam sa preto, lebo som prevzala od 05/2004 účtovníctvo jednej firmy a tam je strašme veľa takého majetku.
Katty
02.07.04,09:27
Môj názor znie áno, poznám viacero firiem ktoré takto účtujú.

Ale skús počkať možno sa tu objaví niekto kto tento názor vyvráti.
Luna
02.07.04,09:57
Včera som dostala disketu daňové a nedaňové nákl. od D.....(nemenujem konkurenciu) a tam je presne napísane ako píše Katty.
Ak sa účt.jednotka rozhodne dať tento majetok ako DHM potom odpisuje aspoň 2 roky, ak ho dá ako KHM, potom účtuje na zásobach .
Braňo
02.07.04,10:19
Len podotýkam, že sme auditovaná firma a DHM (pokiaľ robíš mesačné reporty) je vhodné odpisovať 24 mesiacov. Je to to isté, ako keď dáš polovicu ceny do nákladov 2004 a druhú polovicu do nákladov 2005, ale presnejšie. Môže sa stať, že DHM nakúpený v decembri 2004 odpíšeš až do konca decembra 2006 a nie 50% do dec. 2004 a 50% dec.2005. Všetko závisí od interných smerníc. :-)
koalko
02.07.04,14:17
Majetok do 30.tis. účtujem na účte 501/321 a potom vediem na podsúvahovom účte, aby sa nestratil pri inventarizácií. Mám na to vypracovanú internú smernicu.
shelter
19.04.05,18:59
Ja uctujem majetok do 30 000,- na 501/321,211 (mam vytvorenu analytiku) a v programe DHIM (drobny majetok) ho evidujem len kvoli evidencii, aby som mala prehlad, ale uz neodosielam do uctovnictva. Majetok, ktory ma ocenenie 30 000,- a menej, ale dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok, tak co ja viem - hadam spravne:) tak uctovna jednotka sa moze rozhodnut, ci takyto majetok zaradi do DIM (dlhodobeho majetku) a odpisuje podla odpisoveho planu, alebo supne priamo do spotreby - teda uctuje o tomto majetku ako o zasobach...Inac rozmyslala som uz aj o moznosti, ze si budem este pre poriadok majetok uctovany na 501 evidovat na nejakych evidencnych kartach...Evidujete to niekto? Ci staci, ked to bude len v PC.
ondrejvla
19.04.05,19:05
Ja uctujem majetok do 30 000,- na 501/321,211 (mam vytvorenu analytiku) a v programe DHIM (drobny majetok) ho evidujem len kvoli evidencii, aby som mala prehlad, ale uz neodosielam do uctovnictva. Majetok, ktory ma ocenenie 30 000,- a menej, ale dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok, tak co ja viem - hadam spravne:) tak uctovna jednotka sa moze rozhodnut, ci takyto majetok zaradi do DIM (dlhodobeho majetku) a odpisuje podla odpisoveho planu, alebo supne priamo do spotreby - teda uctuje o tomto majetku ako o zasobach...Inac rozmyslala som uz aj o moznosti, ze si budem este pre poriadok majetok uctovany na 501 evidovat na nejakych evidencnych kartach...Evidujete to niekto? Ci staci, ked to bude len v PC.

Shelter, ja tiež evidujem drobný majetok v operatívnej evidencii podľa stredísk, to aby sme mali prehľad, kedy sa čo kúpilo, prípadne ak potrebujem opravu na PC v cene do 30000,- SK, aby som mala v evidencii, že sa neopravoval PC doma deťom, ale aby mi to kontrola uznala. Celú operatívnu(OTE) evidenciu vediem v PC. A predsa evidencia je aj evidencia v PC!
Vlasta
babenko1
19.04.05,19:08
Ale je tu rozdiel v účtovných a daňových odpisoch. Účtovné sú tie 2 roky a daňové -jednorázový odpis. Všetko treba mať ošetrené smernicami...
ondrejvla
19.04.05,19:12
Ale je tu rozdiel v účtovných a daňových odpisoch. Účtovné sú tie 2 roky a daňové -jednorázový odpis. Všetko treba mať ošetrené smernicami...
Ja viem Renátka, ale teraz išlo o to, ako viesť evidenciu majetku do 30 tis. Sk, či to účtovať priamo do nákladov. No a samozrejme, že to musí byť ošetrené smernicou s dodržanými postupmi účtovania.
babenko1
19.04.05,19:15
Ja viem Vlasti, že sa toto presne rozoberalo.. to som tam len tak dodala pre poriadok :-)
shelter
21.04.05,18:25
Ja davam majetok do 30 000,- na 501 a potom si ho nahodim do pocitaca - do programu drobneho majetku, ktory mam len pre evidenciu, nejde mi do uctovnictva, takze v uctovnictve to je len na 501. Je dobre si ho evidovat, aby si vedela, co vlastne mate v majetku firmy. Ale co viem, tak podla zakona mozes majetok, ktory ma ocenenie nizsie alebo rovne 30 000,- a dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok (napr. pocitac) zaradit do odpisovej skupiny podla odpisoveho planu a odpisovat.
ondrejvla
21.04.05,19:30
Ja davam majetok do 30 000,- na 501 a potom si ho nahodim do pocitaca - do programu drobneho majetku, ktory mam len pre evidenciu, nejde mi do uctovnictva, takze v uctovnictve to je len na 501. Je dobre si ho evidovat, aby si vedela, co vlastne mate v majetku firmy. Ale co viem, tak podla zakona mozes majetok, ktory ma ocenenie nizsie alebo rovne 30 000,- a dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok (napr. pocitac) zaradit do odpisovej skupiny podla odpisoveho planu a odpisovat.
To môžeš, ale máloktorý konateľ s tým súhlasí, on to chce mať najradšej hneď v nákladoch.
Laura1
07.11.05,07:47
Čo by ste robili v nasledujúcom prípade?
Naúčtujem si drobný hmotný majetok do 30000 priamo na 501.

Je tam zopár faktúr - kde je uvedené všetko možné - menšie a väčšie komponenty - ide o počítačové zostavy. Ani jedna zostava nie je ani nad 20000. Veľmi ťažko sa to rozdeluje na 34 počítačov/je to staršia záležitosť predchádzajúceho účtovníka - čo chcem dať do poriadku/. Chcela by som všetko evidovať ako drobný hmotný majetok. Bolo by možné takým spôsobom, že všetky faktúry spočítam, /čo sa týka nákupu PC/ vydelím počtom PC a zaevidujem ich takou sumou do drobného majetku.Veď to evidujem len pre seba - suma nie je až taká dôležitá?!?!?

Možno som vymyslela niečo špeciálne - možno sprostosť - takto ma to napadlo, nesmejte sa mi!!
lenkak
07.11.05,15:55
To by som Ti neodporučila, ja by som radšej poctivo zapísala tých 34 riadkov.
Jana Acsová
07.11.05,16:02
Veľmi ma mrzí, keď účtovníčka (predpokladám, že ste účtovníčka) rieši otázku PC, ktoré pozostávajú z komponentov ... a ešte k tomu 34 kusov.

Nechcem to nijako znevážiť, ale na mieste kontroly by ma zaujímalo, kto zostavy vytvoril a ako. Malo by to byť podľa reálneho stavu a vytvorených "PC skladačiek". A to môže urobiť iba osoba, ktorá to urobila. Tá by sa mala vyjadriť k zostavám a dať podklad k účtovaniu a oceneniu.
Jana Acsová
07.11.05,16:06
Čo by ste robili v nasledujúcom prípade?
Naúčtujem si drobný hmotný majetok do 30000 priamo na 501.
A tu si dovolím ešte poznámku. Spôsob účtovania závisí aj od spôsobu evidencie zásob, t.j. či postupujete spôsobom "A" alebo "B". No aj v prípade, že postupujete spôsobom B, mali by ste evidovať zostavy PC na základe reálnych podkladov, obdoby výdajok zo skladu (resp. inej pomocnej evidencie), ktorá dokladuje správne účtovanie.
Laura1
08.11.05,09:24
Veľmi ma mrzí, keď účtovníčka (predpokladám, že ste účtovníčka) rieši otázku PC, ktoré pozostávajú z komponentov ... a ešte k tomu 34 kusov.

Nechcem to nijako znevážiť, ale na mieste kontroly by ma zaujímalo, kto zostavy vytvoril a ako. Malo by to byť podľa reálneho stavu a vytvorených "PC skladačiek". A to môže urobiť iba osoba, ktorá to urobila. Tá by sa mala vyjadriť k zostavám a dať podklad k účtovaniu a oceneniu.





Áno, som účtovníčka, - síce s PÚ nemám veľmi veľké skúsenosti -.
Chcem to robiť poriadne, ale mám prebrať účtovníctvo po účtovníkovi, ktorý vlastne všetky tie počítače má jednou sumou na účte 022, - nemá k tomu žiaden rozpis, len faktúry, postupbne kupoval všetko, čo potrebuje k týmPC. Je to internetová kaviareň-má tých 34 počítačov na účte 022 - nemá žiadne inv. karty, vôbec to neodpisuje. Chcela som mu poradiť, nech si dá všetko do nákladov a je som chcela vytvoriť aspoň drobný hmotný majetok, aby to mal niekde zaevidované. Ja nemám teraz nič iné , len na 022 okolo 500.000,- Sk.
Ešte na vysvetlenie - nakupoval to v roku 2003 a 2004 - podal by dodatočné DP, má aj iné chyby.

Nechcem to spraviť z lenivosti, ale pokúšam sa to vyriešiť.
Jana Acsová
08.11.05,10:06
Nechcem to spraviť z lenivosti, ale pokúšam sa to vyriešiť.Samozrejme nemám najmenšie pochybnosti o tom, že to chcete mať dobre. Ale dobre to môže byť iba vtedy, ak z fakturovaných položiek vzniknú "reálne PC skladačky". Doporučujem vám skontaktovať sa s osobou, ktorá ich uvádzala do prevádzky, prípadne osloviť nejakého známeho, ktorý vám odborne pomôže.
KEJKA
08.11.05,10:09
Áno, som účtovníčka, - síce s PÚ nemám veľmi veľké skúsenosti -.
Chcem to robiť poriadne, ale mám prebrať účtovníctvo po účtovníkovi, ktorý vlastne všetky tie počítače má jednou sumou na účte 022, - nemá k tomu žiaden rozpis, len faktúry, postupbne kupoval všetko, čo potrebuje k týmPC. Je to internetová kaviareň-má tých 34 počítačov na účte 022 - nemá žiadne inv. karty, vôbec to neodpisuje. Chcela som mu poradiť, nech si dá všetko do nákladov a je som chcela vytvoriť aspoň drobný hmotný majetok, aby to mal niekde zaevidované. Ja nemám teraz nič iné , len na 022 okolo 500.000,- Sk.
Ešte na vysvetlenie - nakupoval to v roku 2003 a 2004 - podal by dodatočné DP, má aj iné chyby.

Nechcem to spraviť z lenivosti, ale pokúšam sa to vyriešiť.ak to z roku 2003 a 2004 preslo a bolo na 022, tak zrazu to uctovat na 501 sa velmi neda. tu kaviaren ale niekto prevadzkuje a ten by mohol dat 34 ks PC dohromady aj s ocenenim a podpisat sa pod to. zaroven treba overit ci ich tam tolko je. a ked uz bude toto urobene moze uctovnicka urobit dalsi krok.
Laura1
08.11.05,15:01
Skúsim od nich dostať všetky tie faktúry - aby som vedela, na čom som.

Trápi ma to, myslela som si, že už to bude v poriadku a vždy objavím niečo, čo nie je ok.

-

Ešte toľko, že keby to dali dodtočne v r. 2004 na 501, musí byť rozpis drobného majetku - musí to byť?
KEJKA
08.11.05,17:55
Ešte toľko, že keby to dali dodtočne v r. 2004 na 501, musí byť rozpis drobného majetku - musí to byť?neviem si to predstavit, ale ano aj keby to bola na 501, musi byt rozpis. treba dokazat ze jednotlivo ide o predmety do20000, resp. 30000, podla tohom kedy boli kupene.
ale PC za 500 tis. Sk do int. kaviarne by som si rozmyslela dat na drobny majetok.
Laura1
09.11.05,08:19
ďakujem, zoženie všetky faktúry a popasujem sa s nimi.
jeha
04.01.06,16:09
Je to aktualne alebo bola tam nejaka zmena ? Mozete mi to potvrdit ze sa nic nezmenilo ? dakujem
jeha
04.01.06,16:11
nepodarila sa mi otazka, takze este raz .
stale plati ze uctovne odpisy pri DHM si zvolim podla int. smernice a danovo sa to jednorazovo odpise ? je to stale aktualne , alebo tam nastala nejaka zmena ? Dakujem za potvrdenie
Tweety
04.01.06,16:33
nepodarila sa mi otazka, takze este raz .
stale plati ze uctovne odpisy pri DHM si zvolim podla int. smernice a danovo sa to jednorazovo odpise ? je to stale aktualne , alebo tam nastala nejaka zmena ? Dakujem za potvrdenie
Nezmenila sa výška na daňové odpisy, stále je suma , nad 30000,.Sk.
Zlata
05.01.06,08:19
A tu si dovolím ešte poznámku. Spôsob účtovania závisí aj od spôsobu evidencie zásob, t.j. či postupujete spôsobom "A" alebo "B". No aj v prípade, že postupujete spôsobom B, mali by ste evidovať zostavy PC na základe reálnych podkladov, obdoby výdajok zo skladu (resp. inej pomocnej evidencie), ktorá dokladuje správne účtovanie.

Učtujem spôsobom A - t.j. o zásobách tovaru a materiálu na sklade na príjemkách a výdajkách.
Neviem, prečo by som mala nákup PC a jeho komponentov účtovať na skladových kartách. To evidujem na kartách DHIM alebo HIM. Samozrejme ak to nie je môj obchodný artikel.
KEJKA
05.01.06,20:13
nepodarila sa mi otazka, takze este raz .
stale plati ze uctovne odpisy pri DHM si zvolim podla int. smernice a danovo sa to jednorazovo odpise ? je to stale aktualne , alebo tam nastala nejaka zmena ? Dakujem za potvrdenie
podľa ZDP je odpisovaný majetok nad 30000 Sk. Pri drobnom majetku rešpektuje rozhodnutie daňovníka. To zn. že ako zaúčtujete, tak to bude platiť aj pre daňové účely. Ak ho považujete za dlhodoby a budete ho odpisovat, tak tie účtovné odpisy uplatníte súčasne ako daňové.
Ak chcete mat jednporazový výdavok, musíte prehlásiť takýto nákup za zásobu (preto sklad!) a vydaním do spotreby na 501 ho jednorazovo dostanete do nákladov.
bui
25.09.06,19:44
Precitala som si tuto temu a chcem to este raz zhrnut, aby som vedela co je vlastne spravne, lebo kazdy tvrdil nieco ine.
Plati, ze pri majetku do 30 tis a s dobou pouzitia nad 1 rok sa moze uct. jednotka rozhodnut, ci takyto majetok zaradi do dlhodobeho majetku alebo ho bude evidovat ako zasoby.
Ak ho budem viest ako dlhodoby majetok, tak ho budem odpisovat uctovne 2 roky a tak isto aj danovo alebo ho budem uctovne odpisovat dva roky a danovo ho odpisem naraz v jednom roku (pozn. preco 2 roky?..to je niekde napisane?plati ze uctovne sa musi odpisovat min. 2 roky?)
Ak sa ho rozhodnem evidovat ako zasoby a uctujem sposobom A, tak ho musim uctovat cez ucty obstarania zasob, ucty zasob a az potom ho dam do spotreby na 501..na zaklade vydajky? Alebo ak si to urcim internou smernicou, tak ho mozem dat rovno na 501 aj ked uctujem sposobomA?
A ak ho zaevidujem na skladovej karte a nasledne urobim vydajku zo skladu, akym sposobom ho budem mat evidovany kedze na skladovej karte uz nic nebude?prijem minus vydaj je nula...

..toto len mimochodom... pouzivame software Omega a pracovnici Omegy mi radia evidovat takyto majetok v tzv.kratkodobom majetku...co sa mi zda nelogicke, kedze doba pouzitia je nad 1 rok...rozmyslala som ci napisat v smrnici, ze ho budem evidovat tam, aj ked toslovo kratkodoby je blbost. Neviem co sa tam ma vlastne evidovat.
bui
26.09.06,09:34
Vyjadril by sa niekto k tomu co som vcera napisala:o akoto teda vlastne je:confused:
sara
26.09.06,16:34
Hmotný majetok s obstarávacou cenou 30.000 Sk a menej abdobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok možno podľa postupov účtovania v podvojnom účtovníctve - zaradiť do dlhodobého majetku alebo
- účtovať o ňom ako o zásobách.
Ak sa rozhodnete účtovať o tomto majetku na účte 022, stanovíte si účtovné odpisy s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce podmienkam používania majetku. To znamená, že nie práve 2 roky, ale rôzne, s ohľadom na opotrebovanie majetku. A pre daň z príjmu platí, že tieto účtovné odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s §17 odst.1 a §2 písm.i zákona o dani z príjmu aj daňovo uznaným výdavkom.
Ak sa rozhodnete účtovať o tomto majetku ako o zásobách, v tomto prípade sa zahrnie do nákladov jednorázovo na 501AE. V každom prípade to treba spomenúť v smernici, že sa bude účtovať priamo na 501 bez evidencie na sklade.
bui
01.10.06,18:55
a je mozne takyto majetok uctovat rovno na 501, ak uctujeme zasoby sposobom A?
Danila
01.10.06,19:12
a je mozne takyto majetok uctovat rovno na 501, ak uctujeme zasoby sposobom A?Podľa môjho názoru je správne účtovať najskôr na zásoby a potom do spotreby. Vo vnútropodnikovej smernici môžete stanoviť aj pri účtovaní spôsobom A priamu spotrebu 501, ale spravidla sa jedná o menšie sumy, napr. 500.- Sk , 1000.- Sk.