Veronika S.
08.12.08,16:06
Vedel by mi, prosim, niekto nejakym jednoduchym sposobom vysvetlit princip odlozenej dane? Ak sa to da. Bola by som velmi vdacna.

Ako budem vzdy vediet jednoznacne a rychlo urcit, ci sa jedna o odlozeny danovy zavazok alebo o odlozenu danovu pohladavku? Cim viac si o tejto teme citam, tym menej jej rozumiem. :/
betka
18.12.08,18:57
V skratke:

O čo vlastne ide?
O akýsi prechodný rozdiel medzi odloženou daňou (ZDP) a účtovníctvom (ZU a postupy v PU)

Kedy vznikne?
- napr. pri odpisovanom DHM. Máme rôznu účtovnú a daňovú ZC, a teda i rôzne daňové a účtovné dpisy
- môžu vznikať napr. pri zmluvných pokutách, poplatkoch z omeškania. ZDP sú ZD až po zaplatení, zatiaľ čo v účtovníctve o nich účtujeme výsledkovo.

Odpočitateľné tieto prechodné rozdiely budú v budúcnosti predstavovať zníženie ZD-odložená daňová pohľadávka:
- účt. hodnota DHM je nižšia ako daňová
- tvorba OP k pohľadávkam, až v budúcnosti bude pohľadávka uznaná daňovo
- tvorba OP k zásobám
- zmluvné pokuty a penále. V budúcnosti budú uznané až keď ich zaplatím.

Na druhej strane o odloženom daňovom závazku je potrebné účtovať vždy.
Veronika S.
21.08.09,09:04
Este by som sa chcela opytat, kedy sa odlozena dan danovo uznava.

Napriklad, ak za rok 2009 zauctovala uctovna jednotka odlozenu danovu pohladavku, v roku 2010 si odlozenu danovu pohladavku z roku 2009 odpocita zo splatnej dane za rok 2010?

Za odpovede velmi pekne dakujem!
Rozalka
21.08.09,09:42
Odložená daň nie je nikdy daňovo uznaná, to je len zaúčtovanie a zreálnenie pohľadu na firmu.
Odložená daň znamená, že tú daň bude treba zaplatiť, ale niekedy v budúcnosti.