Dopravana
08.12.08,18:17
Dobry den. Chcem sa opytat ako riesit nasledujucu situaciu: V r. 2007 sme prijali preddavok - zaklad 60.000,- Sk, k comu sme odviedli aj DPH 11.400,-Sk. Do konca roka 2007 nebol tento preddavok vyuctovany. Zaroven sme na rovnaku firmu vystavili v r. 2007 aj fakturu vo vyssej sume, kde sme riadne tiez odviedli DPH.
V r. 2008 sme sa s danou firmou dohodli ze danu fakturu uhradia o 71.400,- Sk menej, co je vlastne vyska prijateho preddavku. Takze mi visi na 324 suma 60.000,- Sk a 311 suma 71.400,- Sk co mam zapocitat a zaroven som 2x v r.2007 odviedla tu istu DPH vo vyske 11.400,- SK (z preddavku a aj faktury).
Ako by ste riesili 2x uhradenu DPH a zaroven aj zapocet?
Velmi pekne dakujem za odpovede.
Eva
KEJKA
08.12.08,17:22
Ak to bola vyúčtovacia faktúra, kde ste omylom zabudli odpočítať preddavok, tak by bolo treba riešiť dodatočným daňovým priznaním, nakoľko ste nepostupovali v súlade so zákonom o DPH.
Pokiaľ viete obhájiť, že šlo o preddavok, ku ktorému nenastalo plnenie a preto si ho iba započítavate, tak vystavte dobropis k preddavku s dátumom započítania. Dátum započítania chápem ako dátum "vrátenia" prijatého preddavku.
Účtovanie podľa možností používaného SW.
Dopravana
08.12.08,17:37
Obhajit sa to da, asi to bude najlepsie riesit dobropisom, dakujem. Mam ale este jeden podobny problem: Firma prijala v r. 2008 preddavok 357tis. z coho odviedla 57tis. DPH. Vyuctovala cast preddavku v sume 221.204,30. Dalej druhy kurz sa neuskutocnil, preto vystavila fa na zmluvne dohodnutu pokutu za nerealizovany kurz - oslobodene od DPH, v ramci ktorej vyuctovala dalsiu cast preddavku vo vyske 74.613,- Sk (bez DPH). Ostatnu cast preddavku dobropisovala, kedze neprebehlo plnenie.. Zaujima ma ako postupovat pri OF na kt. sa nevztahuje DPH, ked je v ramci nej aj vyuctovanie toho preddavku z ktoreho sa DPH odviedla..
KEJKA
08.12.08,18:00
netreba miešať jablká s hruškami.
Zmluvná pokuta nie je dodaním a nevzťahuje sa na ňu DPH.
Ak ste časť preddavku započítali, bolo treba aj k tej časti preddavku urobiť dobropis a DPH vysporiadať. Započítali by ste "brutto sumu", čo by bolo správne. Vy ste zrejme započítali "netto sumu" - bez DPH.
odporúčam sumu započítanú na časť zmluvnej pokuty rozdeliť na ZD a DPH a urobiť dobropis.
Dopravana
08.12.08,18:14
Dobropisovala som DPH, myslite ze na to potrebujem oficialny dobropis, alebo staci danovemu uradu poznamka v internom doklade kde je vysvetleny podrobne cely pripad?
KEJKA
10.12.08,18:14
Dobropisovala som DPH, myslite ze na to potrebujem oficialny dobropis, alebo staci danovemu uradu poznamka v internom doklade kde je vysvetleny podrobne cely pripad?
Opravu DPH, základu DPH voči inému platiteľovi treba riešiť faktúrou-dobropisom.