sojer
09.12.08,06:56
zdravím, prečítal som toho vela ale nikde som nenašiel ani len podobný prípad...

S priatelkou spolu žijeme 9rokov. na začiatku nášho vzťahu som kupil byt v novostavbe, ktorý som neskôr pre jeho nevyhovujuci stav predal a po predchádzajúcej dohode so "svokrovcami" sa začala riešiť nadstavba ich rodinneho domu, počas ktorej bol dom prepísaný na priatelku a jej brata kvôli zaťaženiu nehnutelnosti úvermi.
Teraz náš vzťah ide (alebo skôr letí) dole vodou a ja mám obavy stoho že z domu, ktorý som postavil svojími rukami a v ktorom mám aj nemalé finančné porstriedky, nebudem mať nič a ešte ostanem aj bez strechy nad hlavou.

Je nejaká šanca že tomu tak nebude?

Za info a rady ďakujem.
Chobot
09.12.08,07:45
zdravím, prečítal som toho vela ale nikde som nenašiel ani len podobný prípad...

S priatelkou spolu žijeme 9rokov. na začiatku nášho vzťahu som kupil byt v novostavbe, ktorý som neskôr pre jeho nevyhovujuci stav predal a po predchádzajúcej dohode so "svokrovcami" sa začala riešiť nadstavba ich rodinneho domu, počas ktorej bol dom prepísaný na priatelku a jej brata kvôli zaťaženiu nehnutelnosti úvermi.
Teraz náš vzťah ide (alebo skôr letí) dole vodou a ja mám obavy stoho že z domu, ktorý som postavil svojími rukami a v ktorom mám aj nemalé finančné porstriedky, nebudem mať nič a ešte ostanem aj bez strechy nad hlavou.

Je nejaká šanca že tomu tak nebude?

Za info a rady ďakujem.

Nepíšeš, či ste manželia, alebo len partneri bez právneho zväzku. Ak ste manželia, musíš napísať, či si byt kúpil pred manželstvom alebo už po sobáši, a tiež kedy si ho predal - pred alebo po sobáši. Akú dohodu ste uzavreli so svokrovcami? Ústnu? Ak áno, bola to chyba. Investoval si do niečoho, čo nie je tvoje bez toho, aby si s nejako poistil. Takto si im možno daroval nemalú čiastku peňazí. Bude ťažké dokázať, že si stavbu financoval ty, keď nie je tvoja.

Upresni okolnosti - najmä s tým manželstvom. Možno sa niečoho bude dať chytiť a využiť v tvoj prospech. Teraz to však nevyzerá ružovo.
sojer
09.12.08,08:14
- manželia niesme. "len" spolu žijeme.
- so "svokrovcami" to bola ústna dohoda.
- celu stavbu som nefinancoval. kupoval som iba niektoré veci ale ako som písal - ide aj o to že som sa tam nadrel dve sezóny po sebe. ...a teraz to tak vyzerá že "pre nič za nič"
- a žiadny písomný doklad počas našeho partnerského žitia o tom či onom nieje. aspoň si nespomínam.
...možno nejaké faktúry o nákupe nejakého materiálu
Chobot
09.12.08,08:47
- manželia niesme. "len" spolu žijeme.
- so "svokrovcami" to bola ústna dohoda.
- celu stavbu som nefinancoval. kupoval som iba niektoré veci.
- a žiadny písomný doklad počas našeho partnerského žitia o tom či onom nieje.

Toho som sa obával. Bohužiaľ nemáš dôkaz o tom, že si ty pomohol financovať výstavbu. Jedine keby si mal doklad napr. účtenku za kotol, tak môžeš požadovať, aby ti ten kotol vrátili.

Inak pokiaľ ti dobrovoľne neuhradia to, čo si investoval, tak právnou cestou sa toho nedomôžeš. Pomohol si im dobrovoľne finančným príspevkom na stavbu. Keby ste boli aspoň manželia... tak by sa niečo dalo. Ale takto - bohužiaľ.

Zober si z toho aspoň ponaučenie, že nabudúce sa poistíš aj písomne predtým, než do niečoho dáš peniaze.
sojer
09.12.08,09:45
.. a faktúry na moje meno a ich adresu za dodávku betónu, odpadové kontajnery, nákup krbovej vložky nič nedokazujú?
Chobot
09.12.08,09:57
.. a faktúry na moje meno a ich adresu za dodávku betónu, odpadové kontajnery, nákup krbovej vložky nič nedokazujú?

Vyššie si písal, že žiadne doklady nemáš. Tak predsa len máš... :rolleyes:

V tom prípade jedinou možnosťou je súdnou cestou požadovať náhradu nákladov, ktoré si vynaložil na stavbu. K žalobe budeš musieť priložiť všetky doklady dokazujúce, že si do stavby vložil peniaze a že ich žiadaš refundovať.

Ale oni môžu na súde vyrukovať s nejakým iným tvrdením - napr. že to bola suma za to, že si u nich býval.
sojer
09.12.08,10:31
no to hádam nie. tak ja im spravím zo šopy DOM a ešte by si mali chcieť aj nájomné pýtať?
...ale z istej časti som platil faktúry za elektrinu (možno aj "vodu") aj ja, platil som to cez internet síce už neviem kolko ale niečo by som určite našiel. ročný nájom za nehnutelnosť išiel úplne mimo mňa. ale nemyslím si že by to "nájomné" mohlo prevyšovať čiastku mojej investície. či sa mýlim? ale tak isto by somsi mohol ja vypýtať nájom za pobyt v mojom byte, ktorý som predal.

ale som rád že mám spoň nejakú šancu získať niečo späť. moc si mi pomohol.
vďaka
sojer
01.12.09,06:03
tak... a je to tu! čo som predpovedal to sa aj stalo. vie mi niekto poradiť ako postupovať?
vďaka
ivka70
01.12.09,06:42
tak... a je to tu! čo som predpovedal to sa aj stalo. vie mi niekto poradiť ako postupovať?
vďaka

Nuz, v prvom rade sa skus dohodnut so svojou dnes uz byvalou, pripadne s "exsvokrovcami" na tom, ako ti uhradia naklady, ktore si vlozi do ich nehnutelnosti.

Spis si na papier, kolko ches od nich penazi a rozpis za co, konkretne sumy, podlozene podkladmi /faktury, blocky, vypisy z uctu/.

A podla vysledku dohody uvidis.
Mozno sa dohodnete na sume aj na splatkach s presnymi terminmi splatnosti.
Mária27
01.12.09,08:48
Pozor, nie je to škoda spôsobená škodcom, ale bezdôvodné obohatenie.
riccado
01.12.09,10:58
Pozor, nie je to škoda spôsobená škodcom, ale bezdôvodné obohatenie.

a doplnim: ktore sa premlcuje...
sojer
04.12.09,07:13
a doplnim: ktore sa premlcuje...

a po akej dobe?
Mária27
04.12.09,16:28
Bezdôvodné obohatenie sa premlčuje po dvodch rokoch, odkedy sa o ňom dozvieš. Ak požiadaš aj do dvoch rokov, premlčané je obohatenie staršie ako 3 roky od žaloby na súde.

Premlčanie však nemusí byť automatické, protistrana sa ho na súde musí dovolať. Ak ich to nenapadne, súd sám premlčanie neuzná.