monspa
09.12.08,07:13
Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?
Tweety
09.12.08,06:26
Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?
Nepovedal Ti správne. Podporu, samozrejme, ak podmienky na nárok splňaš, dostaneš v oboch prípadoch rovnako, teda, od mesiaca, v ktorom sa zaeviduješ. Nie je podstatný dôvod skončenia PP, ale to, čo si v posledných 4 rokoch aspoň tri roky bola poistená v nezamestnanosti.
ZDENIELA
09.12.08,06:28
Nárok na podporu v nezamestnanosti nie je podmienený formou, akou bol pracovný pomer rozviazaný, ale počtom rokov, ktoré musíš mať odpracované (v posledných štyroch, tri roky)
brčko
09.12.08,09:25
Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?

súhlasím s predchádzajúcimi odpovedami, že na nárok na podporu v nezamestnanosti nemá vyply spôsob ukončenia prac.pomeru.

Len upresním, že u teba predpokladám pôjde bud o ukončenie prac.pomeru:
1. "dohodou" podla § 60 zákonníka práce. POtom je dôležité aby uviedol v dohode, že prac.pomer končíte z organizačných dôvodov. Lebo len ak tam bude tento dôvod uvedený, budeš mať nárok na odstupné!!! vid § 76 zákonník práce
2. "výpovedou" podla § 63 zákonníka práce, predpokladám z organizač.dôvodov, t.j. podla ods.1 písm.b. V takom prípade ti plynie od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede výpovedná doba (bud 2-mesačná alebo 3mesačná, ak máš u zamestnávatela odpracovaných aspon 5rokov- vid § 62 ZP) a máš nárok na odstupné (bud 2 alebo 3mesačné, ak trval tvoj PP aspon 5rokov)- vid zákonník práce § 76 ods.1

Takže v prípade výpovede si ešte predlžiš prac.pomer o pár mesiacov a počas plynutia výp.doby si môžeš hladať prácu. Máš dokonca nárok na platené volno pri hladaní práce na nevyhnutne potrebný čas, maximálne pol dna v týždni - vid zákonník práce § 141 ods.2 písm.i.

o nároku na podporu hovorí napr. zákon o sociálnom poistení § 104-108 + zákon o službách zamestnanosti
brutovska
09.12.08,18:16
Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.
veronikasad
09.12.08,18:19
Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.
Pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú končí dohodnutým dňom uvedeným v prac.zmluve. Nejedná sa o výpoveď a ani v prípade invalidnej pracovníčky nepotrebuješ súhlas úradu práce.
brčko
09.12.08,19:39
Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.

súhlasím s veronikou, že pri ukončení prac.pomeru na dobu určitú sa nejedná o výpoved.

Zákonník práce § 66 hovorí o tom, že treba súhlas od UPSVaR pri výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b) až d), ak je daná zamestnancovi " so zdravotným postihnutím".

resp. presne citujem zákonník práce § 66:
Zamestancovi so zdr.postihnutím môže dať zamestnávatel výpoved len s predchádzajúcim súhlasom príslušného UPSVaR, inak je výpoved neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoved dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
No s tým nemám skúsenosť, čo sa považuje za zdrav.postihnutie a či všetci invalidný dôchodci majú zdravotné postihnutie.