Anairda
09.12.08,08:40
Dobrý deň, začínam viesť JÚ samostatne hospodáriacemu roľníkovi nezapísanému v obchodnom registrai. Hlavná činnosť je:služby spojené s pestovaním plodín a krajinné záhradníctvo. V čom sa líši účtovanie SHR od SZČO? Na čo si mám dať pozor? Ďakujem.
Janurka
09.12.08,12:41
Dobrý deň, začínam viesť JÚ samostatne hospodáriacemu roľníkovi nezapísanému v obchodnom registrai. Hlavná činnosť je:služby spojené s pestovaním plodín a krajinné záhradníctvo. V čom sa líši účtovanie SHR od SZČO? Na čo si mám dať pozor? Ďakujem.
V účtovaní SHR a SZČO nevidím žiaden rozdiel. Aspoň ma momentálne nič nenapadá. Doporučujem dať pozor na dotácie. Hlavne na dotácie, ktoré chodia cca v 4. štvrťroku na fondový účet. Ku koncu roka ich treba previesť
na účet podnikateľský. Ešte ma napadlo zaradenie majetku do odpisových skupín. Pred nedávnom sa tu rozoberalo zaradenie nakladača. Viem, že veľa nielen SHR, ale aj družstiev ho má v 2. odp. skupine, zaradené ako poľnohosp. stroje, ale nakladač nie je vyslovene poľnohosp. stroj. Ja ho mám v 3-ke.